Zmiana nazwy pracodawcy a umowy pracowników

Sama zmiana nazwy pracodawcy nie oznacza konieczności modyfikacji angaży wszystkim zatrudnionym. Można to jednak zrobić

Publikacja: 13.05.2013 07:30

Zmiana nazwy pracodawcy a umowy pracowników

Foto: ROL

Nie.

Żaden przepis nie nakłada na niego takiego obowiązku. Z punktu widzenia podwładnego zmiana nazwy firmy pracodawcy nie powoduje żadnych perturbacji. Nadal ma on wykonywać te same zadania i obowiązki co dotychczas i jest podprządkowany temu samemu podmiotowi zatrudniającemu.

Wystarczy więc odpowiednia informacja dla załogi, tak jak w firmie czytelniczki. Zazwyczaj pracodawca podaje ją w sposób przyjęty zwyczajowo w zakładzie lub określony w regulaminie pracy. Może więc to być forma mejlowa czy wywieszenie komunikatu na tablicy ogłoszeń przy wejściu do zakładu.

Od konkretnej daty

Nie ma potrzeby zawierania z podwładnymi nowych umów o pracę. Aby jednak uporządkować tę organizacyjną nowość, pracodawcy zazwyczaj dołączają do angaży aneksy, podpisane przez obie strony. Treść jest dość lakoniczna >patrz ramka. Z nich wynika, że w związku ze zmianą nazwy dla oznaczenia pracodawcy od konkretnego dnia używać się będzie nowej. Artykuł 29 § 1 k.p. wskazuje bowiem, że umowa o pracę określa strony umowy. Skoro więc u pracodawcy zmienia się pewien identyfikujący go element, lepiej używać go we wszystkich dokumentach.

Należy jednak pamiętać, że część papierów będzie posługiwać się dawnymi oznaczeniami. Przykładowo, pracownik przedstawi zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania zadań, wydane z nazwą poprzedniego pracodawcy. Kadry nie mogą tego zakwestionować. Mimo zmiany, o której wie podwładny i nawet poinformuje przychodnię, lekarz nie może samodzielnie poprawić nazwy, figurującej w zleceniu wykonania badań.

Co ze świadectwem

Zmienione oznaczenie trzeba jednak uwzględnić wobec nowoprzyjętych na etat czy kontrahentów. To samo dotyczy wszelkich dokumentów wystawianych po dacie aktualnego wpisu do KRS.

Nieco inaczej jest jednak ze świadectwem pracy. Powinno ono rejestrować okresy pracy w spółce i to z konkretnymi jej nazwami. Jeśli więc się one zmieniały, trzeba to zapisać.

Przykład

XYZ sp. z o.o. zatrudniała panią Anielę od 2 stycznia 2008 r. 6 maja jej pracodawca zmienił nazwę na ABC sp. z o.o. Jeśli pani Aniela będzie z końcem roku odchodziła z tej firmy, to jej świadectwo pracy powinno w pkt 1 zawierać informację, że była zatrudniona w XYZ sp. z o.o. od 2 stycznia 2008 r. do 5 maja 2013 r., a w ABC sp. z o.o. od 6 maja 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. w wymiarze całego etatu. Oczywiście dokument ten będzie opatrzony danymi i pieczątką z aktualną nazwą pracodawcy.

PRZYKŁAD ANEKSU DO UMOWY W SPRAWIE ZMIANY NAZWY PRACODAWCY

Aneks do umowy o pracę zawartej 2 stycznia 2008 r. między XYZ sp. z o.o., jako pracodawcą a Anielą Zgadulanką, jako pracownikiem.

W związku ze zmianą nazwy przez pracodawcę, która nastąpiła 6 maja 2013 r., począwszy od tego dnia dla oznaczenia pracodawcy, będącego stroną niniejszej umowy, używa się nazwy ABC sp. z o.o.

Pozostałe postanowienia umowy o pracę pozostają bez zmian.

Komentuje dr Marcin Wojewódka, radca prawny „Wojewódka i Wspólnicy" Sp.k.

Dobra wola, a nie przymus

Zmiana samej nazwy spółki nie oznacza, że staje się ona inną osobą prawną. W dalszym ciągu jest stroną wcześniej zawartych umów. Podobnie jak przy angażach należy postąpić przy umowach o zakazie konkurencji oraz cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło) i poprawić w nich nazwę pracodawcy.

Także w tym zakresie polecam poinformowanie współpracowników o zaistniałej zmianie. W konsekwencji będą oni mieli pewność, że od dnia pojawienia się nowości ich umowa określa właściwą nazwę strony.

Ale zarówno ta zmiana, jak i nawet brak powiadomienia załogi o innej nazwie nie wpływają na ważność umowy. Oczywiście podpisanie aneksów nie jest błędem i spowoduje większą przejrzystość umów, ale nie ma przepisu, który nakazywałby pracodawcy takie działanie.

Nie.

Żaden przepis nie nakłada na niego takiego obowiązku. Z punktu widzenia podwładnego zmiana nazwy firmy pracodawcy nie powoduje żadnych perturbacji. Nadal ma on wykonywać te same zadania i obowiązki co dotychczas i jest podprządkowany temu samemu podmiotowi zatrudniającemu.

Pozostało 93% artykułu
Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt