Katarzyna Kucharczyk: Niepokojące sygnały z rynku pracy

Gospodarka rośnie, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie. Ale zapotrzebowanie na nowych pracowników jest niewielkie, a procesy rekrutacyjne trwają coraz dłużej.

Aktualizacja: 20.05.2024 06:17 Publikacja: 20.05.2024 04:30

Katarzyna Kucharczyk: Niepokojące sygnały z rynku pracy

Foto: Adobe Stock

Statystyki makroekonomiczne dają powody do zadowolenia. Dynamika PKB przyspieszyła, inflacja wyhamowała, a bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie. Rośnie konsumpcja, napędzana hojnymi programami socjalnymi, a paliwem dla inwestycji powinny być pieniądze z odblokowanych funduszy unijnych.

Czytaj więcej

Szukasz pracy? To lepiej przygotuj się na dłuższą rekrutację

Rekrutacja trwa coraz dłużej

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego coraz częściej słyszymy o redukcji etatów i niewypłacalności przedsiębiorstw? Dlaczego zapotrzebowanie na nowych pracowników pozostaje niskie? Dlaczego przybywa informacji o zwolnieniach grupowych? W niektórych miastach liczba takich zwolnień ogłoszonych od początku roku przebiła już dane dla całego 2023 r.

Jedną z przyczyn jest utrzymująca się trudna sytuacja makroekonomiczna. Zawirowania geopolityczne i wzrost kosztów mocno uderzyły w przedsiębiorców. Firmy działają na niepokojącej niskiej marży, a do spłacenia mają długi zaciągnięte jeszcze przy wysokich stopach procentowych. Dodatkowym wyzwaniami są wzrost płacy minimalnej i wysokie oczekiwania pracowników.

Czytaj więcej

Nierealistyczne oczekiwania finansowe. Trudniejszy rynek pracy w 2024 roku

To zjawisko potwierdzają w rozmowie z „Rzeczpospolitą” łowcy głów. Procesy rekrutacyjne kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie trwają dłużej niż rok temu. Firmy ostrożnie podchodzą do rekrutacji, chcąc mieć pewność, że wybiorą odpowiednią osobę.

Potrzeba elastyczności, większej otwartości na świat oraz holistycznego spojrzenia. Przekierowania akcentu z suchych informacji na wiedzę opartą na szukaniu przyczyn i skutków

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Dodatkowym wyzwaniem dla rynku pracy jest niekorzystna struktura wiekowa społeczeństwa i wyzwania związane z cyfryzacją. Do lamusa odchodzi pracochłonny model bazujący na niskich kosztach pracy. Przeczytałam wiele opracowań, w których próbowano oszacować, jak konkretnie nowe technologie zmienią rynek pracy. Liczby mocno się różniły, ale generalnie konkluzje były optymistyczne. I zapewne w dłuższej perspektywie tak będzie. Ale na razie sytuacja jest złożona. Mocno kibicuję nowych technologiom. Zwiększają efektywność firm, pozwalając osiągać lepsze wyniki przy niższych kosztach. Ale jednocześnie pracę tracą np. osoby, które wykonywały powtarzalne czynności. Maszyna zrobi to szybciej i lepiej. Nie zmęczy się i pomijając sytuacje wyjątkowe (np. cyberatak lub błąd w oprogramowaniu), nie popełni błędu. Dodatkowo błyskawicznie przeanalizuje potężne zasoby danych, wyciągając wnioski, które pomogą w podejmowaniu istotnych decyzji biznesowych.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja napędza rozwój polskich przedsiębiorstw

Jak zmienić system edukacji?

Część osób znajdzie pracę w nowych zawodach. Takich, które powstaną dzięki technologii. Ale to wymaga przebranżowienia i zmiany modelu edukacji. Z jednej strony konieczne jest postawienie na specjalizację i konkretne umiejętności. A z drugiej potrzeba elastyczności, większej otwartości na świat oraz holistycznego spojrzenia. Przekierowania akcentu z suchych informacji na wiedzę opartą na szukaniu przyczyn i skutków. System edukacji się zmienia, ale do ideału mu nadal daleko. Są oczywiście chlubne wyjątki, ale co do zasady polska szkoła nie uczy odwagi i do kreatywności nie zachęca. A przecież – jak mawiał Sokrates – błąd jest przywilejem filozofów. Tylko głupcy nie mylą się nigdy.

Statystyki makroekonomiczne dają powody do zadowolenia. Dynamika PKB przyspieszyła, inflacja wyhamowała, a bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie. Rośnie konsumpcja, napędzana hojnymi programami socjalnymi, a paliwem dla inwestycji powinny być pieniądze z odblokowanych funduszy unijnych.

Rekrutacja trwa coraz dłużej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży