Bez stali nie będzie turbin wiatrowych, paneli fotowoltaicznych ani rozbudowy sieci energetycznych. Stal to także samochody elektryczne, kolej dużych prędkości i zrównoważone budownictwo.
Ciężar uprawnień do emisji CO2
Obecnie europejski sektor stalowy boryka się z szeregiem wyzwań. Tylko europejscy producenci stali ponoszą koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a ceny energii w Europie są nawet kilkakrotnie wyższe niż w innych regionach świata. Takie uwarunkowania sprawiają, że lawinowo rośnie import tanich wyrobów stalowych do Europy. Na Starym Kontynencie to właśnie import spoza UE, gdzie koszty produkcji są znacząco niższe, zaspokaja niemal 30 proc. zużycia jawnego stali.
Czytaj więcej
Ostatnie działania polskiego rządu na rzecz przemysłu stalowego nie są dalekosiężną, strategiczną...
Cel: zerowe emisje CO2 do 2050
Celem ArcelorMittal jest osiągnięcie zerowych emisji netto w zakresie dwutlenku węgla do 2050 r.. W ArcelorMittal Poland od początku naszej obecności w Polsce, czyli od 2004 r., zainwestowaliśmy ponad 11 mld zł. Efektywność energetyczną zwiększyliśmy o ponad 40 proc.
W 2023 r. kosztem 750 mln zł przeprowadziliśmy największy w historii polskiego hutnictwa remont wielkiego pieca. Instalacja będzie mogła pracować przez najbliższych kilkanaście lat, a technologia wielkopiecowa będzie mogła znaleźć zastosowanie także w nowoczesnym hutnictwie.