Katarzyna Kucharczyk

Katarzyna Kucharczyk

Dziennikarka ekonomiczna

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierunki Stosunki Międzynarodowe oraz Finanse i Bankowość). Współpracę z mediami ekonomicznymi rozpoczęła w 2006 r. od stażu w Reutersie. Od 2007 r. dziennikarka Gazety „Parkiet” i działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”. Pisze o rynku kapitałowym - specjalizuje się w tematyce relacji inwestorskich, analizach giełdowych, audycie, ESG oraz branży IT. Trzykrotnie nominowana do nagrody „Herosi Rynku Kapitałowego” przyznawanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Zdała egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego na maklera papierów wartościowych (licencja nr 3455).

Bój o Kernel. Giełdowa afera czy burza w szklance wody

Delisting Kernela budzi potężne emocje. W sprawę zaangażowane są nadzory rynku z Polski i Luksemburga, sądy, organizacje zrzeszające inwestorów, a nawet politycy.

Kobiety w nauce błyszczą, ale wyzwań nie brakuje

Pod względem odsetka kobiet wśród naukowców i inżynierów Polska bije inne kraje na głowę. Na dalszych etapach rozwoju zawodowego statystyki nie wyglądają już niestety tak dobrze.

Zrównoważony rozwój ujęty w legislacyjnych ramach

Taksonomia, rozporządzenie SFDR oraz dyrektywy CSRD i CSDD – to tylko przykłady rozwiązań prawnych, które mają pomóc w osiągnięciu unijnych celów w zakresie klimatu, energii i ochrony środowiska.

Przedsiębiorcy w nowej rzeczywistości

Zielona transformacja wpisuje się w długą listę wyzwań, z którymi musi się mierzyć współczesny biznes. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich zjawisk jest zmiana.

Indeks mWIG40 coraz mocniej nasiąka nową ekonomią

W indeksie ubywa przedsiębiorstw z tradycyjnych branż, a najnowsza rewizja jeszcze utrwali ten trend.

Lista wstydu, czyli świat nadal handluje z Rosją

Od rozpoczęcia wojny ponad tysiąc firm wycofało się z Rosji. Na liście wstydu zostało prawie 220 podmiotów. W rzeczywistości to zestawienie jest znacznie dłuższe.

NewConnect się budzi

Indeks WIG bije rekordy, jednak nowych spółek wybierających się na główny parkiet GPW nie widać. Lepiej wygląda sytuacja na rynku alternatywnym.

Tak wojna w Ukrainie uderzyła w polskie firmy. Trzy branże ucierpiały najmocniej

Wojna uderzyła we wszystkie firmy: poprzez wzrost kosztów albo zmiany w łańcuchu dostaw i odbiorców. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się ci, którzy zależeli od rosyjskiego rynku.

Biznes będzie coraz mocniej skręcał w zieloną stronę

Wyzwania klimatyczne przybierają na sile. Państwa, organizacje i firmy muszą jeszcze mocniej postawić na zrównoważony rozwój.

Jacek Gdański, prezes PANA i szachowy arcymistrz: Postawionego piona już się nie cofa

Szachy uczą odpowiedzialności za podejmowane decyzje – mówi Jacek Gdański, prezes PANA i szachowy arcymistrz.