04:48
20.05.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 817
23:30
19.05.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy publikować w poniedziałek od wczesnych godzin porannych.

23:07
19.05.2024

Rosjanie wystrzelili z południa kilka grup Szahedów

W obwodzie chersońskim i mikołajowskim zarejestrowano rosyjskie drony uderzeniowe lecące w kierunku północno-zachodnim – poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. W obu obwodach ogłoszono alert powietrzny. Wczoraj w nocy Siły Obronne zniszczyły wszystkie 37 dronów szturmowych wroga typu Szahed-131/136, których Rosjanie użyli do ataku na Ukrainę.

22:42
19.05.2024

Czy Rosjanie chcą zdobyć Charków? Mają rezerwy, ale nie wiadomo, gdzie uderzą

Rosjanie zgromadzili na zapleczu swej ofensywy (w tym wokół Biełgorodu) do 30 tys. żołnierzy i większość z nich nie brała udziału w walkach.

Czytaj więcej

Rosyjska ofensywa ostatecznie utknęła. Eksperci jednak nie chcą uwierzyć, że to już jej koniec
22:10
19.05.2024

Wielka Brytania wysłała na Ukrainę 80 rakiet przeciwlotniczych, a kolejnych 20 jest w drodze

Ukraina otrzyma w maju od Wielkiej Brytanii sto rakiet przeciwlotniczych, powiedział minister obrony Grant Shepps w „The Sun”. „Od początku maja Wielka Brytania wysłała Ukrainie 80 rakiet dla obrony powietrznej, kolejnych 20 zostanie dostarczonych do czerwca” – czytamy w gazecie.

21:57
19.05.2024

Wojska rosyjskie nacierają na rejon pokrowski

Utrzymuje się dynamika starć bojowych na froncie, wojska rosyjskie w dalszym ciągu napierają na rejon pokrowski – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Od początku dzisiejszego dnia na froncie doszło w sumie do 105 starć. „Rosyjscy najeźdźcy kontynuują ostrzał artyleryjski na granicy obwodów czernihowskiego i sumskiego. Do osad, które od początku dnia były ostrzeliwane, dodano Łuhiwkę, Przyjaźbę i Biłopilię” – czytamy w komunikacie.

21:24
19.05.2024

W Sewastopolu rosyski okręt z kalibrami prawdopodobnie zatonął po uderzeniu ATACMS

W okupowanym Sewastopolu okręt rosyjskiej marynarki wojennej „Cyklon” został prawdopodobnie trafiony rakietą. Poinformował o tym „Krymski wiatr”, powołując się na swoją grupę monitorującą – podaje agencja Ukrinform. „Dzisiaj w pobliżu molo w Kuriasza, w pobliżu którego przeprowadzono atak rakietowy, znajdował się statek o długości 70–75 metrów – podaje grupa monitorująca… Po obiedzie statku już nie było” – czytamy w komunikacie.

20:58
19.05.2024

W wyniku ostrzału w Wowczańsku jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne

W wyniku niedzielnego ostrzału Wowczańska (obwód charkowski), przeprowadzonego przez rosyjskie siły zbrojne, zginęła osoba cywilna, a inne osoby zostały ranne. „19 maja około godziny 3:30 w rosyjskim ataku na miasto Wowczańsk zginął 63-letni mężczyzna. Również dzisiaj w Wowczańsku w wyniku ostrzału z Rosji rannych zostało kolejnych trzech mężczyzn. Budynki mieszkalne, szpitale, a także inne obiekty w miastach i osiedlach uległy zniszczeniu” – podają służby prasowe Prokuratury Okręgowej w Charkowie.

20:24
19.05.2024

20 maja dniem żałoby w obwodzie charkowskim

Poniedziałek 20 maja został ogłoszony w obwodzie charkowskim dniem żałoby po tych, którzy zginęli w wyniku ostrzału wroga 19 maja, oznajmił szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Oleg Sinegubow. „Jutro, 20 maja, przypada dzień żałoby w obwodzie charkowskim. W wyniku ostrzału wsi Kiwszariwka, Nowoosinow gminy Kupian i gminy Małodanilów okupanci odebrali życie 11 osobom. Wśród zabitych jest kobieta w ciąży. Wieczna pamięć dla wszystkich niewinnych ofiar tej wojny” – napisał Synegubow na Telegramie.

19:49
19.05.2024

W okolicach Charkowa Rosjanie stracili 1500 żołnierzy i 263 sztuki sprzętu

Straty rosyjskich okupantów w kierunku Charkowa w bieżącym tygodniu wyniosły 1572 żołnierzy oraz 263 jednostki uzbrojenia i sprzętu wojskowego – podsumował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „Zniszczono osiem czołgów, 13 opancerzonych wozów bojowych, 12 systemów artyleryjskich, jeden system przeciwlotniczy, 75 bezzałogowych statków powietrznych, 66 pojazdów i 12 jednostek specjalnego sprzętu wroga. Ponadto 9 czołgów, 11 opancerzonych wozów bojowych, 21 systemów artyleryjskich, 32 uszkodzone zostały pojazdy i trzy jednostki specjalnego wyposażenia wroga” – czytamy w podsumowaniu.

19:22
19.05.2024

Siły Zbrojne Ukrainy wzmocniły pozycje w obwodzie charkowskim

Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się w ciągu ostatniego tygodnia wzmocnić swoje pozycje w obwodzie charkowskim, a rosyjscy okupanci nie osiągnęli celu, jakim było rozciągnięcie i osłabienie sił ukraińskich na całej linii frontu – oświadczył Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu po raporcie Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandra Syrskiego.

18:35
19.05.2024

Ekspert o "Tarczy Wschód": Ukraina dała czas

- Premier Tusk robi dobrą rzecz, czyli wykorzystuje czas, który dała nam Ukraina - tak zapowiedź realizacji projektu "Tarcza Wschód", czyli wzmocnienia wschodniej granicy Polski, ocenił w Polsat News kmdr Maksymilian Dura.

Czytaj więcej

"Tarcza Wschód" na granicy Polski. Ekspert: Nie budujmy Muru Chińskiego
18:18
19.05.2024

W powiecie nowomoskowskim zestrzelono rosyjską rakietę

Siły Obronne Ukrainy zestrzeliły rakietę wroga w powiecie nowomoskowskim obwodu dniepropietrowskiego – poinformował szef Sił Obronnych Ukrainy Serhij Łysak. „Obrońcy z PvK Wschód zamienili rakietę wroga w złom” – oznajmił na Telegramie.

17:40
19.05.2024

Dostawa dwóch systemów przeciwlotniczych Patriot do Charkowa zasadniczo zmieni sytuację

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest przekonany, że dostawa dwóch amerykańskich systemów rakiet przeciwlotniczych Patriot dla obrony Charkowa znacząco wpłynie na sytuację w przypadku rosyjskich ataków na miasto. „Świat może powstrzymać rosyjski terror – i w tym celu należy przezwyciężyć brak woli politycznej przywódców. Dwa systemy Patriot dla Charkowa zasadniczo zmienią sytuację” – napisał Zełenski w telegramie. Według niego „rakiety, bomby, artyleria to jedyne rzeczy, które pozwalają Rosji kontynuować agresję i dają okupantom możliwość terroryzowania Ukraińców”.

17:25
19.05.2024

Liczba ofiar ataku na Czerkaską Łozową wzrosła do sześciu

Liczba osób zabitych w wyniku podwójnego ataku rakietowego na wieś Czerkaska Łozowa w gminie Małodanylów obwodu charkowskiego wzrosła do sześciu – podała prokuratura rejonowa w Charkowie. „W szpitalu zmarł 68-letni cywil. Zatem na chwilę obecną 6 osób zmarło, a 16 zostało rannych” – czytamy w komunikacie. Wcześniej informowano o śmierci pięciu osób, w tym kobiety w siódmym miesiącu ciąży. Wśród 16 rannych znajduje się 8-letnie dziecko, stan ośmiu jest poważny.

16:46
19.05.2024

Ukraiński dron zaatakował Szebekino

Gubernator obwodu biełgorodskiego Wiaczesław Gładkow poinformował o dronie, który spadł w Szebekino. „Miasto Szebekino zostało zaatakowane przez ukraińskie siły zbrojne przy użyciu drona kamikaze. W wyniku jego upadku i późniejszej detonacji nikt cywilny nie odniósł obrażeń” – napisał na Telegramie. Dodał, że zniszczenia odnotowano w jednym prywatnym budynku mieszkalnym, trzech samochodach i placu zabaw.

16:06
19.05.2024

Brytyjski minister obrony wzywa Niemcy do przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu

Brytyjski minister obrony Grant Shepps wzywa Niemcy do dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu i umożliwienia ich wykorzystania do ataków na Krym. W wywiadzie dla kanału telewizyjnego Sky News minister podkreślił, że Wielka Brytania uważa Krym za część Ukrainy okupowanej przez Rosjan, a jego kraj pozwolił Ukrainie na użycie dostarczonej przez siebie broni do ataków na rosyjskie cele na Krymie. Jego zdaniem partnerzy powinni zrobić to samo. „Chciałbym tu zobaczyć wszystkich naszych partnerów, w tym Niemcy, którzy naprawdę są w stanie zapewnić broń dalekiego zasięgu, ale nie pozwalają na jej użycie na Krymie, który jest częścią Ukrainy. Myślę, że to właśnie musi się wydarzyć w pierwszej kolejności” – powiedział Shepps.

15:40
19.05.2024

Armia rosyjska zaktywizowała się na frontach siwerskim i charkowskim

Napięte walki trwają niemal na całej linii frontu, największą aktywność wojsk rosyjskich notuje się na froncie siwierskim i pokrowskim. Wróg nasilił ataki w kierunku Charkowa – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „Siły obronne stawiają opór. W bieżącym dniu liczba starć bojowych wzrosła do 78” – napisał Sztab Generalny.

15:27
19.05.2024

Rosjanie zaatakowali park w Charkowie

„Mamy informacje o atakach na otwarty teren w pobliżu strefy parkowej w Charkowie” – poinformował Oleg Sinegubow, szef charkowskiej administracji wojskowej. Według informacji burmistrza Charkowa Ihora Teriechowa jedna rakieta uderzyła w ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców miasta, a druga wylądowała na cmentarzu.

14:53
19.05.2024

Informator: Za atakiem na rosyjską rafinerię stoi SBU

W nocy drony zaatakowały rafinerię ropy naftowej Sławiańsk EKO w mieście Sławiańsk nad Kubaniem (Kraj Krasnodarski). Powołując się na źródło w ukraińskich służbach bezpieczeństwa agencja Ukrinform podała, że ataku dokonały bezzałogowce Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

14:28
19.05.2024

W niedzielę doszło do 78 starć

Ukraińskie dowództwo podało w komunikacie, że intensywne działania wojenne trwają na prawie całej linii frontu. Według tego źródła, największą aktywność wojsk rosyjskich obserwuje się na kierunkach siewierskim i pokrowskim w obwodzie donieckim. Liczba starć zbrojnych stoczonych w niedzielę wzrosła do 78 - czytamy.

14:04
19.05.2024

Wzrosła liczba ofiar w obwodzie charkowskim

Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał nowe informacje o ofiarach cywilnych wojsk rosyjskich w regionie. Według tego źródła, w wyniku ostrzałów zginęło pięć osób, a 16 zostało rannych. Wśród poszkodowanych jest 8-letnie dziecko, którego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Stan ośmiu osób jest ciężki. Syniehubow podał, że Rosjanie przeprowadzili atak za pomocą pocisku Iskander oraz uderzyli w obiekt dwukrotnie. Wśród rannych jest dwóch pracowników pogotowia.

13:44
19.05.2024

Ataki rosyjskich dronów w Berysławiu

Władze obwodu chersońskiego podały, że w wyniku ataków przeprowadzonych przez rosyjskie drony w Berysławiu pięć osób zostało rannych.

13:20
19.05.2024

Zełenski oddaje hołd ofiarom Katynia

"Pamięć o strasznych czasach terroru i milionach niewinnych ofiar wzywa nas do wspólnego działania, by przeciwstawić się okrucieństwom współczesnego reżimu kremlowskiego" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski informując, że odwiedził Bykownię, gdzie znajduje się polski cmentarz wojskowy, na którym spoczywają Polacy z Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zamordowani w 1940 r. przez NKWD.

13:08
19.05.2024

Senior ranny w Chersoniu

W rosyjskim ostrzale na przedmieściach Chersonia ranny został 75-letni mężczyzna - podał przewodniczący administracji miasta Roman Mroczko. Dodał, że poszkodowany trafił do szpitala.

12:46
19.05.2024

Eksplozje w Charkowie

Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował o dwóch silnych eksplozjach w mieście. O wybuchu donosił także szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow.

12:30
19.05.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

W związku z zagrożeniem atakiem rakietowym na terenie części Ukrainy, w tym w obwodzie kijowskim, ogłoszono alarm powietrzny. Po kilkudziesięciu minutach Siły Powietrzne Ukrainy odwołały ostrzeżenie, utrzymując je w obwodach charkowskim i donieckim.

12:10
19.05.2024

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

Sztab Generalny Ukrainy podał, że w niedzielę na wojnie Rosji z Ukrainą doszło do 39 starć zbrojnych. "Rosyjscy okupanci ostrzelali pozycje naszych wojsk 541 razy. Użyli również 37 dronów kamikadze" - czytamy w komunikacie. Według tego źródła, Rosjanie nie prowadzili dziś aktywnych działań na kierunku charkowskim.

11:45
19.05.2024

W obwodzie charkowskim zginęli cywile

Służby prasowe obwodu charkowskiego podały, że ok. godz. 10:00 wojska rosyjskie ostrzelały za pomocą wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet wieś Nowoosynowe, w wyniku czego dwie osoby cywilne zginęły, a pięć odniosło obrażenia.

11:22
19.05.2024

ISW: Rosjanie nasilają działania w rejonie Czasiw Jaru

W najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW), think tank z USA, pisze, że w ostatnim czasie wojska rosyjskie zintensyfikowały wysiłki w celu zajęcia operacyjnie ważnego miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim, chcąc wykorzystać przegrupowanie sił ukraińskich wynikające z rosyjskiej ofensywy w obwodzie charkowskim.

11:02
19.05.2024

Po ukraińskim ataku rafineria w Rosji zawiesza działalność

Rafineria ropy naftowej Sławiańsk EKO w rosyjskim mieście Sławiańsk nad Kubaniem (Kraj Krasnodarski) zawiesiła prace po ataku drona - przekazał agencji Interfax dyrektor przedsiębiorstwa. Nie wiadomo, kiedy zakład wznowi działalność. Wcześniej lokalne władze informowały, że w nocy na teren rafinerii uderzyło sześć dronów. 

10:44
19.05.2024

Obwód odeski. Spadające odłamki drona uszkodziły budynek

Ukraińskie władze podały, że w nocy nad Ukrainą zestrzelono drony szturmowe, w tym dwadzieścia w obwodzie odeskim, trzy w obwodzie chersońskim i jeden w obwodzie mikołajowskim. W wyniku działań obronnych w obwodzie odeskim spadające odłamki uszkodziły budynek administracyjny. Natomiast w Odessie fragmenty drona spadły na podwórko w dzielnicy mieszkalnej.

10:24
19.05.2024

Ukraińcy podają, że zniszczyli rosyjski okręt

Ukraińska marynarka wojenna podała, że w nocy siły Ukrainy zniszczyły rosyjski trałowiec projektu 266M Kowrowiec.

10:14
19.05.2024

Skutki ataków w obwodzie charkowskim

Szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow przekazał, że w wyniku działań wojsk rosyjskich w ciągu ostatniej doby w obwodzie charkowskim jedna osoba zginęła, a jedenaście zostało rannych.

09:55
19.05.2024

Kijowska administracja donosi o skutecznej obronie

Szef kijowskiej administracji obwodowej Rusłan Krawczenko podał w mediach społecznościowych, że w nocy Rosjanie próbowali atakować cele w regionie za pomocą dronów kamikadze. Urzędnik dodał, że w nocy pracowała obrona powietrzna. "Wszystkie cele zostały zniszczone, nie było trafień w budynki mieszkalne ani infrastrukturę krytyczną, nie było ofiar" - czytamy.

09:36
19.05.2024

Rosyjski dron zestrzelony

Mer Odessy Hennadij Truchanow poinformował, że nad miastem zestrzelony został rosyjski dron. "Według wstępnych informacji nie było ofiar" - czytamy.

09:15
19.05.2024

Nikopolszczyzna pod ostrzałem

Od wczorajszego wieczora wojska rosyjskie trzykrotnie ostrzelały z artylerii rejon Nikopola - podał szef władz obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak. Dodał, że nie było ofiar w ludziach, a uszkodzonych zostało 10 budynków.

08:56
19.05.2024

Śmierć cywila w obwodzie donieckim

W ciągu ostatniej doby w wyniku działania wojsk rosyjskich zginął jeden mieszkaniec obwodu donieckiego - podał szef lokalnych władz Wadym Fiłaszkin.

08:42
19.05.2024

Kilkaset eksplozji w obwodzie zaporoskim

Szef władz obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow podał, że w ciągu ostatniej doby w regionie odnotowano 459 eksplozji w wyniku działalności wojsk rosyjskich, w tym uderzenie 203 pocisków artyleryjskich. W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna, władze otrzymały osiem zgłoszeń o uszkodzonych domach.

08:26
19.05.2024

Dron zestrzelony nad Rosją

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że ok. godz. 7:40 czasu moskiewskiego obrona powietrzna zestrzeliła nad obwodem biełgorodzkim dron Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:10
19.05.2024

Ostrzał w obwodzie chersońskim

W nocy wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał obwodu chersońskiego - dwie osoby zginęły, dwie zostały ranne - podał szef lokalnej administracji Ołeksandr Prokudin.

07:57
19.05.2024

Doniesienia o zestrzeleniu rosyjskich dronów

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy gen. Mykoła Oleszczuk poinformował, że w nocy Rosjanie wysłali nad Ukrainę 37 dronów bojowych Shahed. Według generała, wszystkie te bezzałogowce zostały zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną.

07:43
19.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 492 290 żołnierzy, 7576 czołgów, 14 630 pojazdów opancerzonych, 12 687 zestawów artyleryjskich, 1074 wyrzutnie rakiet, 803 zestawy przeciwlotnicze, 354 samoloty, 326 śmigłowców, 10 155 bezzałogowych statków powietrznych, 2204 pociski manewrujące, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 17 251 pojazdów, w tym cystern oraz 2077 jednostek sprzętu specjalnego.

07:32
19.05.2024

Działania ukraińskich dronów w rejonie Bachmutu

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy (DPSU) opublikowała nagranie, które ma przedstawiać niszczenie rosyjskich składów amunicji i pojazdów na kierunku bachmuckim za pomocą dronów.

07:21
19.05.2024

Na Morzu Czarnym nie ma żadnych rosyjskich okrętów

Według informacji podanych przez dowództwo marynarki wojennej Ukrainy, na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma rosyjskich okrętów. Z ukraińskich doniesień wynika, że Rosjanie mają cztery okręty na Morzu Śródziemnym, w tym jeden uzbrojony w osiem pocisków manewrujących Kalibr.

07:09
19.05.2024

Ostrzał w obwodzie sumskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 46 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne w obwodzie sumskim - podała miejscowa administracja wojskowa. Według tego źródła, odnotowano 284 eksplozje, jedna osoba została ranna.

06:58
19.05.2024

Po dwóch latach mieszkańcy Antoniwki będą mieli prąd

Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko poinformował, że darczyńcy przekazali ponad 60 generatorów mieszkańcom starostwa Antoniwskiego, od ponad dwóch lat pozbawionym dostaw energii elektrycznej. Mroczko zaznaczył, że teren ten znajduje się pod ostrzałem wojsk rosyjskich, a przywrócenie regularnych dostaw jest niemożliwe z uwagi na niewielką odległość od wrogich sił.

06:50
19.05.2024

Rosja informuje o zestrzeleniu ukraińskich dronów

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w nocy rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła dziewięć pocisków ATACMS wystrzelonych przez ukraińskie wojska oraz 61 dronów.

06:41
19.05.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie obwodów mikołajowskiego, odeskiego i charkowskiego ogłoszono alarm powietrzny.

06:35
19.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 815 dniu wojny

PAP

06:30
19.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tu:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815