23:56
18.05.2024

Kończymy relację

Najnowsze doniesienia z Ukrainy już w niedzielę rano.

23:47
18.05.2024

USA będą naciskać na G7 w sprawie pieniędzy dla Ukrainy

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen będzie w przyszłym tygodniu namawiać swoich odpowiedników w krajach G7, aby zgodzili się na plan przyspieszenia przekazania zysków odsetkowych od zamrożonych rosyjskich aktywów Ukrainie — podaje Reuters.

 G7  ma robić postępy w kierunku konsensusu w sprawie planu wykorzystania części rosyjskich aktywów państwowych o wartości 300 miliardów dolarów, które zostały zamrożone od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Ministrowie finansów grupy G7 otrzymali zadanie zarekomendowania przywódcom G7 planu do przyjęcia na czerwcowym szczycie w południowych Włoszech.

23:25
18.05.2024

Rosja: ukraińska rakieta zniszczona nad Biełgorodem

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że ukraińska rakieta została zniszczona nad Biełgorodem.

Rakieta taktyczna Toczka-U została wystrzelona około 21:15 czasu lokalnego. Systemy obrony powietrznej zniszczyły jeden pocisk taktyczny nad terytorium obwodu Biełgorodu” – podano w komunikacie.

22:54
18.05.2024

Pentagon: Spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy 20 maja

Departament Obrony USA poinformował, że kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy odbędzie się wirtualnie w poniedziałek 20 maja.

„Sekretarz obrony Lloyd J. Austin III i przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów gen. CQ Brown Jr. będą gospodarzami wirtualnego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy 20 maja w Pentagonie” – czytamy w komunikacie prasowym.

Będzie to 22. spotkanie UDCG od czasu utworzenia tej międzynarodowej grupy w kwietniu 2022 r. Dołączą do ministrów obrony i szefów obrony z prawie 50 krajów z całego świata, aby omówić trwającą wojnę Rosji na Ukrainie oraz dalszą ścisłą koordynację społeczności międzynarodowej o zapewnienie narodowi ukraińskiemu środków niezbędnych do obrony jego suwerennego terytorium.

Poprzednie spotkanie Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony odbyło się 26 kwietnia. Stany Zjednoczone ogłosiły wówczas największy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 6 miliardów dolarów.

22:19
18.05.2024

Doświadczony ukraiński pilot zginął w akcji

Podpułkownik Denys Wasiliuk, szef sztabu brygady i zastępca dowódcy eskadry lotniczej, zginął „niedawno” podczas wykonywania misji bojowej – poinformowała jego jednostka.

21:54
18.05.2024

Ukraińskie wojsko zestrzeliło rakietę nad Krzywym Rogiem

Ukraińscy żołnierze Wschodniego Dowództwa Wojskowego zestrzelili rakietę Rosjan nad Krzywym Rogiem w obwodzie dniepropietrowskim — poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej Dniepropietrowska Siergiej Łysak.

„Kolejny cel powietrzny został zniszczony. Oddział Wschodniego Dowództwa Wojskowego zestrzelił rakietę nad Krzywym Rogiem” – czytamy w poście.

21:28
18.05.2024

Rosja twierdzi, że zdobyła „bardzo cenny” pojazd produkcji brytyjskiej

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że pojazd ewakuacyjny FV104 Samarytanin został zdobyty, ale wymaga naprawy.

Pojazd jest „bardzo cenny” i może zostać wykorzystany jako „rzadki eksponat kolekcjonerski”.

20:59
18.05.2024

Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski Su-25 w obwodzie donieckim

Obrona przeciwlotnicza ze 110. Brygady Zmechanizowanej zestrzeliła samolot szturmowy Su-25 w obwodzie donieckim.

Stało się to 17 maja. To już czwarty samolot bojowy Rosjan zestrzelony w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

20:36
18.05.2024

Zełenski: Ukraina odpiera rosyjski atak na Czasiw Jar, Rosja traci wojska pod Charkowem

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że ​​siły ukraińskie odparły rosyjski atak na Czasiw Jar w obwodzie donieckim i że Rosja traci żołnierzy i sprzęt wojskowy.

Zełenski powiedział, że siły rosyjskie straciły także w Czasiw Jarze ponad 20 sztuk sprzętu wojskowego.

„Nasze siły udzielają okupantowi zdecydowanego oporu wszędzie tam, gdzie sytuacja jest trudna – z wyjątkiem Charkowa, w Kramatorsku, Pokrowsku, Kurachowie i na kierunku południowym” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu.

Prezydent powiedział także, że Rosja poniosła „znaczące straty” w obwodzie charkowskim, choć wojska rosyjskie „liczyły na szybkie przejście przez nasze ziemie”.

20:11
18.05.2024

Co Niemcy sądzą o rosyjskim zagrożeniu?

Czytaj więcej

Jak duże jest rosyjskie zagrożenie? Niemieccy politycy przestrzegają, obywatele się nie boją
19:42
18.05.2024

Ukraiński sierżant zaatakowany nożem przez cywila

W oświadczeniu ukraińska armia podała, że ​​napastnik został zatrzymany i postawiono mu zarzuty usiłowania morderstwa i utrudniania działania sił zbrojnych.

Do ataku doszło w mieście Sinelnikowo w obwodzie dniepropietrowskim.

„Cywil dopuścił się zbrojnej napaści z użyciem zimnej broni (nóż) na sierżanta Sił Zbrojnych Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.

Sierżant, który pracował w terytorialnym ośrodku werbowania i pomocy społecznej, ma zapewnioną „całą niezbędną opiekę medyczną” – dodał.

19:07
18.05.2024

Zełenski: Nasi partnerzy obawiają się, że Rosja przegra tę wojnę

 Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że ​​partnerzy Ukrainy „boją się, że Rosja przegra wojnę” i chcieliby, aby Kijów „wygrał w taki sposób, aby Rosja nie przegrała” – powiedział Zełenski podczas spotkania z dziennikarzami.

18:36
18.05.2024

Ukraińskie ataki zakłóciły 14 proc. mocy produkcyjnych Rosji

Według Departamentu Obrony USA ukraińskie ataki dronów na rosyjskie obiekty energetyczne na początku 2024 r. zakłóciły 14 proc. rosyjskich mocy produkcyjnych w zakresie rafinacji ropy naftowej.

Jak wynika z raportu agencji wywiadowczej Pentagonu, ataki spowodowały wzrost krajowych cen ropy o 20–30 proc. i zmusiły Rosję do wstrzymania eksportu i skupienia się na zaspokojeniu popytu krajowego.

Spowodowało to jednak jedynie „nieistotne zakłócenia” w dostawach energii elektrycznej dla rosyjskiej ludności cywilnej i wojska ze względu na „solidne moce wytwórcze” Rosji i poziom mocy w sieci.

18:06
18.05.2024

Zełenski: Ukraina ma perspektywy na nową kontrofensywę

Ukraina ma perspektywy na nową kontrofensywę, ale przede wszystkim konieczne jest zatrzymanie rosyjskiej ofensywy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla AFP.

"Są perspektywy. Aby to zrobić, trzeba przede wszystkim ustabilizować sytuację na froncie. Jest niestabilna. Teraz ich kolej. Musimy ich zatrzymać i będziemy ich zatrzymywać” – powiedział Zełenski.

Na pytanie, jakie kroki można podjąć w 2025 r. Zełenski odpowiedział: „Nie mogę panu powiedzieć. Wiem, ale nie mogę”.

17:25
18.05.2024

Ukraina pamięta o tragedii Tatarów krymskich

Czytaj więcej

Ukraina upamiętnia ofiary ludobójstwa na Tatarach krymskich
16:47
18.05.2024

Przerwy w dostawie prądu w siedmiu obwodach Ukrainy

Siedem regionów Ukrainy nadal nie ma prądu z powodu ostrzału wroga – poinformowało Ministerstwo Energii.

W obwodzie winnickim jedna z podstacji regionalnego przedsiębiorstwa energetycznego pozostaje bez prądu z powodu upadku fragmentów drona.

W obwodzie dniepropietrowskim w wyniku działań wojennych bez prądu zostało 37 odbiorców. Wszyscy zostali ponownie podłączeni.

W obwodzie donieckim w wyniku wrogiego ostrzału prąd straciło 15 600 klientów w 18 miejscowościach. Połączono ponownie 7200 klientów. Od dzisiejszego ranka bez prądu pozostają 103 miejscowości, w których znajduje się łącznie 52 000 punktów pomiarowych. Dostawy gazu zostały przywrócone do 73 odbiorców w regionie. Jednocześnie z powodu uszkodzonych gazociągów odłączono 17 odbiorców.

W obwodzie zaporoskim przedsiębiorstwa energetyczne dostarczały energię do 25 odbiorców na obszarze linii frontu, którzy zostali odcięci w wyniku wrogiego ostrzału. Obecnie bez prądu jest 3731 klientów.

W regionie Sumy 230 odbiorców w czterech osadach utraciło zasilanie w wyniku nocnego ostrzału. Od rana bez prądu pozostaje 4400 punktów pomiarowych w 77 miejscowościach.

W wyniku działań wojennych w obwodzie charkowskim odcięto linię napowietrzną, pozbawiając prądu 1146 odbiorców. W sumie z powodu ostrzału bez prądu pozostaje 35,4 tys. punktów pomiarowych.

W Chersoniu 2900 klientów nadal nie ma prądu. W obwodzie bez prądu nie ma 25,9 tys. odbiorców w 45 miejscowościach.

W obwodzie czernihowskim w wyniku ostrzału ponad 1500 odbiorców nie ma prądu.

16:16
18.05.2024

Kreml zagarnia aktywa Deutsche Banku w Rosji

Sąd arbitrażowy w St. Petersburgu na wniosek spółki „Roschimalians” należącej do Gazpromu i państwowej firmy Rusgazdobycza, przejął majątek Deutsche Banku na kwotę 238,6 mln euro.

Czytaj więcej

Gazprom przejmuje aktywa Deutsche Banku w Rosji. To potężna kwota
15:51
18.05.2024

Prokuratura: dwie osoby zginęły, dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku na obwód charkowski

 Dwie osoby zginęły, a dwie kolejne zostały ranne, gdy samochód wiozący ludność cywilną próbującą ewakuować się z Wowczańska w obwodzie charkowskim znalazł się pod ostrzałem Rosji – poinformowała Prokuratura Generalna.

15:05
18.05.2024

Ukraina oskarża szefa FSB Rosji i najwyższych urzędników

 18 maja Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy poinformowało, że oskarżyło Aleksandra Bortnikowa, szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) i kolejnych 20 najwyższych urzędników rosyjskich służb specjalnych o kierowanie i pomoc w nielegalnym utrudnianiu protestów podczas rewolucji na Euromajdanie na Ukrainie.

14:21
18.05.2024

Rosjanie uderzyli w Starlinki. Dotkliwa strata ukraińskiej brygady

Według raportu „Washington Post” ukraińscy żołnierze byli zmuszeni porozumiewać się wyłącznie za pomocą radia i telefonu, gdy intensywne rosyjskie zakłócenia zakłócały ich satelitarne połączenie internetowe.

Czytaj więcej

Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"
14:03
18.05.2024

Na Ukrainie wchodzi w życie ustawa o mobilizacji

Dziś weszły w życie ustawy zmieniające sposób mobilizacji armii na Ukrainie. Przepisy, złagodzone w stosunku do pierwotnego projektu, ułatwią identyfikację każdego poborowego w kraju.

Zapewnia także żołnierzom zachęty -  w tym premie pieniężne lub pieniądze na zakup domu lub samochodu, na co według niektórych analityków Ukrainy nie stać. Ustawa została uchwalona w połowie kwietnia, tydzień po tym, jak Ukraina obniżyła wiek mężczyzn, którzy mogą zostać poborowi, z 27 do 25 lat.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w piątek także dwie inne ustawy, zezwalające więźniom na wstąpienie do wojska i zwiększające kary dla uchylających się od poboru do wojska.

13:46
18.05.2024

Co najmniej 30 osób zginęło podczas przeprawy przez rzekę, aby uniknąć poboru do wojska

Co najmniej 30 osób zginęło, próbując uniknąć poboru do wojska, przekraczając Cisę, rzekę oddzielającą Ukrainę od sąsiedniej Rumunii i Węgier.

Ostatnie ciało mężczyzny zostały w tym tygodniu wyłowione z Cisy przez rumuńską straż graniczną. Wyglądało na to, że ofiara przebywała w wodzie od wielu dni. Jak podała ukraińska służba graniczna, mężczyzna jest 30. znaną ofiarą tego zdarzenia.

Od czasu inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r. tysiące Ukraińców uciekło z kraju, aby uniknąć poboru. Nowe przepisy obniżyły wiek poboru do wojska z 27 do 25 lat, podwyższyły kary dla uchylających się od poboru do wojska i umożliwiły mobilizację skazanych.

13:18
18.05.2024

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ocenia wpływ ukraińskich ataków na Krym

Ministerstwo Obrony twierdzi, że cztery ukraińskie ataki na rosyjskie cele wojskowe na Krymie pogorszyły zdolność Rosji do obrony przestrzeni powietrznej wokół nielegalnie zaanektowanego półwyspu.

Ministerstwo stwierdziło, że ataki pokazały również zdolność Ukrainy do wywarcia wpływu na operacje rosyjskiej obrony powietrznej.

Ukraina zaatakowała lotnisko Belbek 14 maja, niszcząc elementy baterii rakiet przeciwlotniczych, w tym system radarowy i wyrzutnie. Przeprowadziła trzy inne udane ataki między 16 kwietnia a 12 maja.

Ministerstwo stwierdziło, że jest wysoce prawdopodobne, że Rosja będzie musiała rozproszyć i przenieść zasoby powietrzne, co ostatecznie wydłuży godziny lotów i wymagania dotyczące konserwacji maszyn.

12:57
18.05.2024

Chiny nie chcą handlować z Rosją. Pomogły groźby USA

Groźby Białego Domu dotyczące odcięcia chińskich banków od rynku USA okazują się o wiele skuteczniejsze, aniżeli zapewnienia Putina, że „handel z Chinami jest chroniony przed wpływami zewnętrznymi”. W efekcie rosyjskim import szybko się kurczy, a towarów zaczyna brakować.

Czytaj więcej

Rosyjski import gwałtownie spada. Putin nie przekonał Chińczyków
12:38
18.05.2024

Minister obrony Ukrainy o rosyjskiej ofensywie w obwodzie charkowskim: utrzymujemy pozycje, ale potrzebujemy broni

Rustem Umerow podkreślił, że pomimo opóźnień w dostawach broni armia utrzymuje się na pozycji i odpiera ataki na froncie.

Podkreślił, że Ukraina potrzebuje więcej systemów obrony powietrznej, artylerii, bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych i amunicji. Na pytanie, czy amerykańska pomoc dociera na linię frontu, Umerow odpowiedział, że tak. Dodał jednak, że problemem są opóźnienia w dostawach broni.

12:17
18.05.2024

Donald Tusk zapowiedział uruchomienie projektu "Tarcza Wschód"

Podczas wystąpienia na uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2. Korpusu Polskiego w Krakowie,premier Donald Tusk mówił o uruchomieniu finansowania projektu budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także ukształtowania terenu i niezbędnych decyzji środowiskowych.

Czytaj więcej

"Wara od Polski". Donald Tusk zapowiedział program "Tarcza Wschód"
11:58
18.05.2024

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że Rosja przejęła kontrolę nad kolejną wsią

Resort poinformował, że siły rosyjskie zajęły wioskę Starycia w obwodzie charkowskim .

W piątek ministerstwo obrony poinformowało, że w ciągu tygodnia przejęło kontrolę nad 12 osadami w Charkowie.

11:41
18.05.2024

Analityk "Bilda" twierdzi, że Rosjanie zajęli wieś Robotyne

11:17
18.05.2024

Zełenski odrzucił propozycję Macrona dotyczącą rozejmu podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Według Zełenskiego okupanci mogą wykorzystać rozejm do przeniesienia wojsk i sprzętu na terytorium Ukrainy, co pogorszy sytuację w strefie działań wojennych.

- Kto może zagwarantować, że Rosja nie wykorzysta tego czasu na sprowadzenie swoich wojsk na nasze terytorium? - powiedział prezydent Ukrainy. Zełenski podkreślił, że Ukraina „jest przeciwna jakiemukolwiek zawieszeniu broni, które działa na korzyść wroga”.

10:57
18.05.2024

Zełenski: Ukraina ma tylko jedną czwartą potrzebnych systemów obrony powietrznej

Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że ukraińskie wojsko potrzebuje czterokrotnie więcej systemów przeciwlotniczych do skutecznej obrony przeciwrakietowej.

Jednocześnie Ukraina potrzebuje 120–130 myśliwców F-16, aby położyć kres przewadze powietrznej Rosji. Zdaniem Zełenskiego braki w broni poważnie wpływają na morale żołnierzy.

10:36
18.05.2024

Przewodniczący Dumy ostro krytykuje „hipokryzję” UE

Po nałożonym przez UE zakazie działalności dla czterech kolejnych rosyjskich mediów, Wiaczesław Wołodin powiedział, że UE „nie toleruje” wolności słowa.

- Przywódcy UE mogą tylko mówić o wolności słowa, ale tak naprawdę jej nie tolerują – powiedział Wołodin. - Blokują alternatywny punkt widzenia, niszczą wolność słowa, naruszają prawo do swobodnego rozpowszechniania i otrzymywania informacji.

10:14
18.05.2024

W jakim zakresie NATO pomaga Ukrainie?

W końcu zadać trzeba wreszcie zasadnicze pytanie: czy pomoc ofensywna państw NATO dla Ukrainy w ogóle jest realna?

Czytaj więcej

Adam Lipowski: NATO wspiera Ukrainę na tyle, by nie przegrała wojny, ale i nie wygrała z Rosją
09:57
18.05.2024

Płonie podstacja w Noworosyjsku w obwodzie krasnodarskim

Władze nie podają przyczyny pożaru. Bez prądu zostało 26 tysięcy ludzi.

09:42
18.05.2024

Putin kończy wizytę w Chinach. "Merytoryczna"

Władimir Putin zakończył swoją podróż do Chin podkreśleniem strategicznych powiązań obu krajów, a także swoich osobistych relacji z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

- Partnerstwo między Chinami a Rosją nie jest skierowane przeciwko komukolwiek – stwierdził Putin, odnosząc się do Zachodu.- Ma na celu jedno: stworzenie lepszych warunków dla rozwoju naszych krajów i poprawę dobrobytu obywateli Chin i Federacji Rosyjskiej.

09:17
18.05.2024

Stany Zjednoczone podtrzymują swój sprzeciw

Administracja USA, jak poprzednio, sprzeciwia się użyciu przez Ukrainę amerykańskiej broni do ataków na terytorium Rosji, powiedział w piątek doradca Białego Domu John Kirby.

- Nie namawiamy Ukrainy, aby użyła przekazanej amerykańskiej broni do uderzeń przeciwko Rosji. Nie nałożyliśmy na Ukrainę sankcji za takie użycie. Takie jest nasze stanowisko i ono się nie zmieniło – powiedział na konferencji, odpowiadając na pytanie dziennikarza., czy USA zmieniły swoje podejście do tej kwestii, biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń w strefie działań wojennych na Ukrainie.

08:55
18.05.2024

Z obwodu charkowskiego ewakuowano prawie 10 tysięcy osób

Poinformował o tym szef miejscowej administracji wojskowej Ołeh Synehubow.

08:37
18.05.2024

Rośnie liczba poszkodowanych w rosyjskim ataku na Charków

Rosyjskie ataki z 17 maja z użyciem bomb kierowanych, spowodowały trzy ofiary śmiertelne i obrażenia u kolejnych 31 osób. Wczesniej informowano o 28 rannych.

08:15
18.05.2024

Rosja zwiększa rekrutację medialnych propagandystów na całym świecie

Rosja, za pośrednictwem Rossotrudniczestwo, Rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających Za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej, zwiększyła wydatki na programy dla zagranicznych „dziennikarzy, blogerów i młodzieży”.

W pierwszych czterech miesiącach 2024 roku Rossotrudniczestwo przeznaczyło na „dokładne relacje” z wojny  230 mln rubli (około 2,5 mln dolarów), czyli więcej niż w całym roku 2023.

W ramach swoich programów Rossotrudniczestwo co roku opłaca tysiącom młodych „przedstawicieli środowisk społeczno-politycznych” z zagranicy wyjazdy do Rosji, w tym na terytoria czasowo okupowane. W Rosji zagraniczni tzw. dziennikarze są szkoleni w agencji informacyjnej Sputnik i gazecie Komsomolskaja Prawda.

07:59
18.05.2024

Ukrenergo: W nocy Rosjanie zaatakowali dwa obiekty infrastruktury energetycznej

W nocy najeźdźcy zaatakowali 2 obiekty infrastruktury energetycznej we wschodnich i środkowych regionach kraju – poinformował Ukrenergo

Ostrzał nie spowodował ofiar. Pracownicy pracują nad naprawą zniszczeń, nie ma przerw w dostawach prądu.

07:37
18.05.2024

Ponad 230 tysięcy ludzi wróciło do obwodu donieckiego

- Ewakuacja w regionie trwa od 26 lutego 2022 r. I do tej pory władze wszystkich szczebli oraz formacje ochotnicze ewakuowały ponad 1 milion 415 tysięcy cywilów… Ale w tym czasie około 231 tys. ludzi wróciło do stałego miejsca zamieszkania - powiedział Dmytro Petlin, szef Wydziału Służby Operacyjnej i Dyżurnej, Łączności, Powiadomienia i Informacji Publicznej Departamentu Ochrony Ludności, Mobilizacji i Prac Obronnych Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej

Petlin zauważył, że według władz lokalnych w gminach obwodu donieckiego pozostaje obecnie około 472 tys. osób. Jednocześnie podkreślił, że dla ratowania życia siebie i swoich bliskich lepiej, aby wszyscy mieszkańcy regionu ewakuowali się w bezpieczniejsze rejony.

07:23
18.05.2024

Ukraińscy kierowcy autobusów w Polsce mają problem

Od kwietnia ukraińscy kierowcy, którym kończy się ważność dokumentów, nie mogli przedłużyć ich w Polsce, bo przestały to robić ukraińskie konsulaty.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą sprawi, że autobusy w Polsce będą jeździć rzadziej?
07:11
18.05.2024

Sztab Generalny przekazał dane dotyczące strat Rosjan

W ciągu ostatniej doby agresor miał stracić m.in. ponad 1200 żołnierzy i 36 systemów artyleryjskich.

Sztab Generalny

06:53
18.05.2024

Litwa zatrzymała dwie osoby podejrzane o szpiegostwo

13 maja Łotewska Służba Bezpieczeństwa Państwowego (VDD) zatrzymała dwie osoby w związku z podejrzeniem gromadzenia informacji wywiadowczych w celu przekazania ich Rosji.

Sąd zarządził tymczasowe aresztowanie obu podejrzanych do czasu dalszego dochodzenia prowadzonego przez VDD.

VDD stwierdziło, że rosyjski wywiad zintensyfikował akcję werbowania szpiegów za pośrednictwem komunikatora Telegram.

06:40
18.05.2024

Przedstawiciele Ukrainy i Polski omawiają współpracę w zakresie leczenia i rehabilitacji ukraińskich żołnierzy

Odbyło się spotkanie z udziałem ministerstw i służb Ukrainy i Polski oraz przedstawicieli biznesu ze strony polskiej na temat współpracy obu krajów w obszarach medycyny, farmacji, rehabilitacji i protetyki.

„Dziś Ukraina we współpracy z partnerami zachodnimi tworzy sieć ośrodków rehabilitacyjnych dla rannych. Ponadto aktywnie rozwijamy kompleksowy system rehabilitacji zdrowotnej i pomocy psychologicznej dla rannych żołnierzy, który obejmowałby bez wyjątku wszystkie etapy rekonwalescencji. Jesteśmy bardzo wdzięczni za dialog i możliwości współpracy” – podkreśliła wiceminister obrony Natalia Kałmykowa.

06:30
18.05.2024

W nocy Rosja wysłała nad Ukrainę 13 dronów. Wszystkie zostały zestrzelone

W nocy 18 maja obrona przeciwlotnicza zniszczyła 13 dronów szturmowych, które zaatakowały Ukrainę – powiedział w sobotę rano dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. broni Mykoła Ołeszczuk.

Drony zostały zestrzelone w obwodach charkowskim, połtawskim, mikołajowskim,i dniepropietrowskim.

06:26
18.05.2024

Zagraniczne misje dyplomatyczne ułatwią powrót poborowych na Ukrainę

Rząd Ukrainy dokonał zmian w porządku organizacji i prowadzenia ewidencji wojskowej poborowych  i rezerwistów.

„Zagraniczne instytucje dyplomatyczne Ukrainy: informują poborowych w wieku od 18 do 25 lat, znajdujących się w rejestrze konsularnym stałym lub tymczasowym; w okresie specjalnym informują poborowych i rezerwistów, którzy w okresie mobilizacji nie mają odroczenia od poboru do służby wojskowej, w okresie specjalnym, i przyczynić się do ich powrotu na Ukrainę” – czytamy w uchwale.

06:22
17.05.2024

Sztab Generalny: Siły Zbrojne Ukrainy wzmacniają obronę obszarów przygranicznych w kierunku Charkowa

Sztab Generalny poinformował w piątek wieczorem, że wojsko ukraińskie wzmacnia obronę obszarów przygranicznych obwodu charkowskiego, straty wroga na tym kierunku wyniosły 133 osoby.

06:18
17.05.2024

Poroszenko: Nie ufajcie Putinowi, gdy mówi, że nie najedzie Charkowa

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówi, że nikt nie powinien ufać Władimirowi Putinowi, gdy ten mówi, że nie zaatakuje Charkowa. Zdaniem Poroszenki  Rosja nie ma obecnie możliwości zajęcia Charkowa ze względu na działania sił obronnych Ukrainy

- Nie ufajcie Putinowi. Nie bójcie się Putina — powiedział Poroszenko.

06:13
17.05.2024

Sondaż Centrum Lewady: Trzy czwarte młodych Rosjan nie popiera Putina

Większość Rosjan poprze zakończenie wojny na Ukrainie nawet „w tym tygodniu” – ale tylko pod warunkiem, że nowo zdobyte terytoria nie zostaną zwrócone

Chociaż 71 proc. ankietowanych opowiedziałoby się za zakończeniem wojny „w tym tygodniu”,  odsetek ten spada do zaledwie 30 proc., gdyby warunkiem pokoju był zwrot terytoriów.

Według sondażu poparcie dla Putina oscyluje około 82 proc. Jednak osoby w wieku od 18 do 24 lat wydają się mniej skłonne poprzeć Putina – 77 proc.  nie aprobuje jego działań jako prezydenta.

06:09
17.05.2024

ISW: Putin „udaje zainteresowanie negocjacjami pokojowymi”

Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną twierdzą, że prezydent Władimir Putin wykorzystał spotkanie z chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem do „promowania kremlowskiej narracji stwarzającej pozory zainteresowania negocjacjami pokojowymi”.

Eksperci z ISW twierdzą, że  Kreml „w dalszym ciągu będzie wykorzystywał wszelkie wezwania do negocjacji pokojowych, aby udawać zainteresowanie negocjacjami” w nadziei podważenia zachodniego wsparcia dla Ukrainy.

06:00
17.05.2024

Wczorajsza relacja z wydarzeń na Ukrainie:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 814