00:06
18.05.2024

 Kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnych godzin porannych.

23:21
17.05.2024

Jermak: Udział Chin w Szczycie Pokojowym jest bardzo ważny dla Ukrainy 

- Strona chińska do tej pory nie wypowiada się ani nie ocenia swojego możliwego udziału w Szczycie Pokojowym. Nadal pracujemy (nad tym — red.). Jest dla nas bardzo ważne, aby Chiny były obecne na tym szczycie, ponieważ Chiny są wpływowym krajem. I to wpływowym nie tylko w globalnej polityce — przede wszystkim mają bardzo silny wpływ na kraj agresora — powiedział szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak.

22:55
17.05.2024

Kirby: USA pracują przez całą dobę, aby dostarczyć broń na Ukrainę

- Stany Zjednoczone podejmują ciągłe wysiłki w celu zapewnienia dostaw pomocy wojskowej bezpośrednio na pozycje bojowe Sił Zbrojnych Ukrainy w związku z prowadzoną przez Rosjan ofensywą - powiedział rzecznik Białego Domu John Kirby.

- Uważnie śledzimy ofensywę Rosji w północno-wschodniej Ukrainie i pracujemy przez całą dobę, aby dostarczyć broń i sprzęt w ręce ukraińskiego wojska, aby pomóc im odeprzeć te ataki - dodał.

22:12
17.05.2024

Agencja Reutera: Ukraiński atak na rosyjską rafinerię w Tuapse spowodował awaryjne wyłączenie obiektu

Rosyjska rafineria ropy naftowej Tuapse w Kraju Krasnodarskim została zmuszona do zamknięcia po ataku ukraińskich dronów — informuje agencja Reutera.

Rosyjskie władze poinformowały, że wcześniej tego dnia w rafinerii wybuchł pożar. Źródła ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziły później ukraińskim mediom, że przeprowadzono wspólnie z wywiadem wojskowym atak na rafinerię.

21:37
17.05.2024

Ukraińcy strącili trzy pociski Ch-59

Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły trzy rosyjskie pociski kierowane Ch-59 nad regionem Odessy.

21:17
17.05.2024

Wybuch w akademii wojskowej w Petersburgu

Do eksplozji doszło w Akademii Łączności. Według niepotwierdzonych informacji do wybuchu doprowadziła amunicja z czasów II wojny światowej.

20:45
17.05.2024

Generał Cavoli: NATO uzna Rosję za długoterminowe zagrożenie nawet po zwycięstwie Ukrainy

Kierownictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego uważa, że nawet po zwycięstwie Ukrainy, Moskwa nadal będzie stanowić długoterminowe zagrożenie dla NATO i globalnego bezpieczeństwa, co będzie wymagało odpowiedniej reakcji — powiedział dowódca sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Europie, generał Christopher Cavoli.

20:22
17.05.2024

Minister obrony Ukrainy: Putin nie zmienił planów - chce, by Ukraina zniknęła

Prezydent Rosji Władimir Putin nie zmienił swoich planów — nadal chce zniknięcia Ukrainy i Ukraińców — powiedział szef MON Ukrainy Rustem Umerow w rozmowie z CNN.

- Chce, abyśmy nie byli częścią NATO. Nie zmienia więc swoich planów. Chce rozszerzyć front, aby rozciągnąć nasze siły i rozproszyć je. Wykorzystuje fakt, że jest opóźnienie w dostawach broni na Ukrainę. To właśnie robi — dodał minister.

20:10
17.05.2024

Wzrosła liczba ofiar ataku na Charków

Mer Charkowa Ihor Terechow przekazał, że w ataku lotniczym zginęły trzy osoby. Liczba rannych wzrosła do 28.

Rosjanie koło godziny 15:40 czasu lokalnego zaatakowała miasto kierowanymi bombami lotniczymi.

19:36
17.05.2024

Ponad 4000 dzieci pozostaje w strefie aktywnych działań wojennych w obwodzie donieckim 

Obecnie 70,6 tys. osób, w tym 4,1 tys. dzieci, pozostaje w strefie aktywnych działań wojennych w obwodzie donieckim — poinformowali przedstawiciele Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

Od sierpnia 2022 roku z obszaru tego ewakuowano ponad 163 tys. osób, w tym ponad 19 tys. dzieci i 6 tys. osób niepełnosprawnych.

18:58
17.05.2024

Premier Słowenii potwierdza udział w Szczycie Pokojowym 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z premierem Słowenii Robertem Golobem.

"Podziękowałem mu za aktywne wsparcie Formuły Pokoju, w szczególności za potwierdzenie udziału w Szczycie Pokojowym w Szwajcarii" - napisał Zełenski na swoim kanale na Telegramie.

18:55
17.05.2024

Putin sugeruje, że Moskwa nie zaakceptuje pomysłu Macrona dotyczącego "olimpijskiego rozejmu" 

Na konferencji prasowej podczas wizyty w Chinach, Władimir Putin zasugerował, że Rosja nie zaakceptuje pomysłu "olimpijskiego rozejmu" zaproponowanego przez Emmanuela Macrona.

Stwierdził, że jego zdaniem zasady olimpijskie, w szczególności "olimpijski rozejm", są "bardzo słuszne", ale natychmiast dodał, że "dzisiejsi międzynarodowi urzędnicy sportowi naruszają zasady Karty Olimpijskiej i upolityczniają sport, co jest niedopuszczalne".

18:27
17.05.2024

Atak lotniczy na Charków. Zginęły dwie osoby

Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że w wyniku ataku z wykorzystaniem kierowanej bomby lotniczej rannych zostało co najmniej 25 osób. Służby przekazały, że dwie osoby zginęły.

Zabici mężczyźni mieli około 45 lat.

17:52
17.05.2024

Dowódca NATO w Europie przewiduje fiasko ofensywy Putina w Charkowie 

Generał Christopher Cavoli nie wierzy, by rosyjskie wojsko rozmieściło wystarczającą liczbę żołnierzy, by dokonać strategicznego przełomu w regionie Charkowa.

Czytaj więcej

Ofensywa Rosji wokół Charkowa. Szef NATO w Europie ocenił szansę wojsk Putina
17:41
17.05.2024

Rada UE zakazała nadawania i publikacji rosyjskich mediów

Rada UE objęła sankcjami cztery kolejne rosyjskie media: agencję RIA Nowosti, gazety - „Izwiestii” i „Rossijskaja Gazieta” oraz wydawnictwo Voice of Europe. To kara za szerzenie propagandy wojennej, kłamstw i dezinformację.

Czytaj więcej

Rosyjskie media zakazane w Unii. Sankcje na największe agencje i gazety
17:14
17.05.2024

Litwa przekazuje Ukrainie sześć systemów radarowych AMBER 1800 

Litwa przyłączyła się do niemieckiej inicjatywy wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy, ogłaszając zamiar przekazania Ukrainie sześciu systemów radarowych AMBER 1800.

16:34
17.05.2024

Co najmniej trzy osoby zostały ranne w rosyjskim ataku rakietowym na Odessę

Eksplozje w mieście odnotowano po wydanym przez ukraińskie siły powietrzne ostrzeżeniu o nadlatujących w stronę Odessę pociskach.

Mer Odessy Hennadij Truchanow przekazał, że co najmniej trzy osoby zostały ranne i trafiły do szpitala. 

15:56
17.05.2024

Ukraina. Skazańcy będą mogli zamienić więzienie na wojsko

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę, zgodnie z którą więźniowe będą mogli być warunkowo zwalniani w celu odbycia służby wojskowej. Ustawa została uchwalona przez Radę Najwyższą 8 maja. Dokument wprowadza instytucję wcześniejszego warunkowego zwolnienia z odbywania kary w zamian za bezpośredni udział w obronie Ukrainy. Zgodnie z projektem opublikowanym w serwisie internetowym ukraińskiego parlamentu, takie przedterminowe zwolnienie nie będzie przysługiwało osobom skazanym za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa, za poważne i szczególnie poważne przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu ludzi oraz przestępstwa na tle seksualnym. Przedstawiciel ukraińskiego rządu zapowiadał, że w wojsku będą oddzielne jednostki dla skazańców.

15:45
17.05.2024

Węgry wetują uchwałę Rady Europy

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó oświadczył w mediach społecznościowych, że Rada Europy mogła być świetną platformą do tworzenia pokoju, ale po wykluczeniu Rosji (w 2022 r. - red.) "ta szansa została tutaj stracona". Polityk ocenił, że potrzebne są "prawdziwe negocjacje pokojowe", możliwe tylko, gdy "wszystkie walczące strony zasiądą przy stole".

Szijjártó dodał, że w piątek Rada Europy chciała przyjąć uchwałę, w której formuła pokojowa Wołodymyra Zełenskiego uznana byłaby za jedyny plan pokojowy, który należy rozważyć i poprzeć. Minister podkreślił, że takie stanowisko jest dla Węgier nie do przyjęcia, ponieważ są inne plany pokojowe. Szijjártó przekazał, że RE odrzuciła jego propozycję uwzględnienia innych planów pokojowych w rezolucji, wobec czego Węgry zawetowały uchwałę, która w konsekwencji nie została podjęta.

15:30
17.05.2024

Ukraińskie drony nad obwodem biełgorodzkim

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że ok. godz. 15:30 czasu moskiewskiego obrona powietrzna zestrzeliła ukraiński dron nad terytorium obwodu biełgorodzkiego. Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow przekazał, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 32 ataki ukraińskich bezzałogowców. Według lokalnych władz, zginęli kobieta i dziecko, dwaj mężczyźni zostali ranni, a zniszczenia stwierdzono m.in. w 34 gospodarstwach domowych, 3 budynkach mieszkalnych i 15 samochodach.

15:18
17.05.2024

Zełenski: Chcą, żeby Ukraina wygrała, a Rosja - nie przegrała

- Uważam, że partnerzy (Ukrainy - red.) obawiają się, że przegranej Federacji Rosyjskiej w tej wojnie. Oni chcieliby, żeby Ukraina wygrała tak, aby Rosja nie przegrała, ponieważ byłaby to nieprzewidywalna przegrana i nieprzewidywalna geopolityka - powiedział dziennikarzom prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Nie sądzę, żeby to działało w ten sposób. Aby Ukraina wygrała, musimy dać z siebie wszystko, co potrzebne do zwycięstwa - dodał.

14:57
17.05.2024

Rosjanie ostrzelali Charków

O ostrzale miasta informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

14:24
17.05.2024

Po nocnym ataku ukraińskich dronów na Noworosyjsk prądu pozbawionych jest 16 tys. osób

Informacje takie przekazują władze Kraju Krasnodarskiego. Prądu ma być pozbawionych m.in. kilka obiektów użyteczności publicznej.

14:18
17.05.2024

Rusłan Szoszyn: Białoruski dyktator jeszcze bardziej zaciska rosyjską pętlę na szyi Białorusinów

Państwo, które po upadku ZSRR w 1991 roku uzyskało niepodległość, za sprawą urzędującego od trzech dekad dyktatora staje się czymś na wzór okupowanego przez Rosjan Krymu — pisze dziennikarz działu świat „Rzeczpospolitej”. 

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Tomasz Szmydt napuszczony na polską ambasadę w Mińsku. Dlaczego Aleksandr Łukaszenko to robi?
14:17
17.05.2024

Dlaczego Andrij Biełousow został ministrem obrony Rosji?

Władimir Putin był przez dziennikarzy pytany o nominację ekonomisty Andrieja Biełousowa na stanowisko ministra obrony, dotąd zajmowane przez Siergieja Szojgu, oraz o wybór Denisa Manturowa na pierwszego wicepremiera Rosji. - Chcemy skoncentrować zasoby administracyjne, aby zrealizować główne zadanie, które stoi dziś przed krajem: osiągnięcie potrzebnych nam wyników w ramach specjalnej operacji wojskowej (inwazji na Ukrainę - red.) - oświadczył.

14:08
17.05.2024

Putin: Szojgu będzie miał mnóstwo pracy

W rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami Władimir Putin odniósł się do byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, który zastąpił Nikołaja Patruszewa na stanowisku sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. - Będzie miał mnóstwo pracy - powiedział. Dodał, że dotychczasowy minister był zaangażowany w kontakty z zagranicznymi partnerami Rosji w zakresie współpracy wojskowo-technicznej oraz bywał w przedsiębiorstwach i "rozumie, co się dzieje". - Zna również potrzeby sił zbrojnych w perspektywie średnio- i krótkoterminowej oraz rozumie możliwości przemysłu - zaznaczył.

13:50
17.05.2024

Nie wszyscy chcą oddać rosyjskie aktywa Ukrainie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy stanął po stronie rosyjskiego agresora.

Czytaj więcej

G7 i UE chcą przejąć dochody z rosyjskich aktywów. MFW broni Kremla
13:40
17.05.2024

Ukraina skonfiskowała dwa rosyjskie samoloty

Zajęte samoloty pasażerskie należały do koncernu Rostec. To samoloty An-148-100E o łącznej wartości 10 mln euro. Sąd orzekł, że przejdą one na rzecz ukraińskiego Skarbu Państwa.

12:57
17.05.2024

Władimir Putin pytany o francuskie wojska na Ukrainie: Niech Emmanuel Macron najpierw to potwierdzi

Prezydent Rosji, Władimir Putin powiedział na konferencji prasowej w Chinach, odpowiadając na pytanie o możliwość wysłania na Ukrainę żołnierzy z Francji, że najpierw musi uzyskać odpowiedź od prezydenta Emmanuela Macrona ws. tego, czy chce on wysłać francuskich żołnierzy na Ukrainę, a dopiero potem będzie gotów, by mówić o konsekwencjach takiego kroku.

12:39
17.05.2024

Władimir Putin: Rosja nie ma w planach zajęcia Charkowa

Występując na konferencji prasowej w Chinach Władimir Putin, prezydent Rosji przekonywał, że „to co się dzieje na kierunku charkowskim jest winą Ukrainy”, ponieważ „ostrzeliwuje ona tereny przy granicy, w tym Biełgorod„. W ten sposób Putin wyjaśnił ofensywę prowadzoną przez rosyjską armię na pograniczu z obwodem charkowskim. Prezydent Rosji stwierdził, że celem rosyjskich działań w obwodzie charkowskim jest stworzenie ”strefy buforowej", która ma uchronić terytorium Rosji przed ukraińskim ostrzałem. - Jeśli chodzi o Charków, nie mamy dziś takich planów (zajęcia miasta) - stwierdził.

Czytaj więcej

Zajęcie Charkowa? Władimir Putin mówi, że Rosja nie ma tego w planach
12:36
17.05.2024

Ukrainiec pomagał informatykom z Korei Północnej udawać Amerykanów i zarabiać dolary dla Pjongjangu

W czwartek ujawniono, że akt oskarżenia w tej sprawie, który wpłynął do sądu federalnego w Waszyngtonie w ubiegłym tygodniu, dotyczył 49-letniej Christiny Marie Chapman z Arizony i 27-letniego Ukraińca Ołeksandra Didenki z Kijowa, a także trzech innych cudzoziemców.

Czytaj więcej

USA: Ukrainiec pomagał informatykom Kima udawać Amerykanów. Aresztowali go Polacy
12:24
17.05.2024

Władze Estonii chcą, by lokalna Cerkiew odcięła się od Moskwy

Minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Läänemets oczekuje, że przedstawiciele Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego uznają działania patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla Cyryla za „herezję” i zerwą więzi z Moskwą — podaje estoński publiczny nadawca Eesti Rahvusringhääling (ERR).

Czytaj więcej

Patriarcha Cyryl zostanie uznany za heretyka? Rząd Estonii ma plan
11:47
17.05.2024

Bulgargaz żąda 400 mln euro od Gazpromu

To kolejny kraj któremu Gazprom odciął dostawy gazu w 2022 roku pomimo ważnej umowy, pozywa Rosjan o odszkodowanie.

Czytaj więcej

Bułgaria pozywa Gazprom. Chce 400 mln euro odszkodowania
11:39
17.05.2024

Prezydent Brazylii nie przyjedzie do Szwajcarii na Szczyt Pokojowy ws. Ukrainy

Na szczyt organizowany z inicjatywy Ukrainy nie została zaproszona Rosja, która — w związku z tym — deklaruje że nie będzie czuła się związana ustaleniami szczytu. Teraz, jak informuje CNN Brazil, Luiz Inacio Lula da Silva podjął decyzję, że nie przyjedzie na szczyt, na którym miał być ważnym przedstawicielem tzw. globalnego południa. Brazylia należy do współtworzonego przez Rosję forum współpracy międzynarodowej - BRICS.

11:10
17.05.2024

102 drony strącone nad Rosją i Krymem w nocy z 16 na 17 maja (MAPA)

O strąceniu 102 dronów nad kilkoma obwodami Rosji i okupowanym Krymem poinformowało rano Ministerstwo Obrony Rosji.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na punkt, by wyświetlić nazwę miejsca oraz ilości dronów.

rp.pl/Weronika Porębska

11:04
17.05.2024

MSZ Litwy protestuje przeciwko umieszczeniu litewskich polityków na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie MSW

W nocie protestacyjnej przekazanej stronie rosyjskiej Wilno podkreśla, że litewscy politycy są umieszczani na liście osób poszukiwanych w Rosji za „decyzje podjęte przez nich w czasie wykonywania obowiązków”.

10:48
17.05.2024

BBC rozmawiało z ukraińskimi żołnierzami walczącymi w rejonie Wołczańska

Z relacji Ukraińców wynika, że Rosjanie mają przewagę w liczbie żołnierzy i w ilości dostępnej im amunicji. Dowódca ukraińskich artylerzystów mówi, że ukraińska armia „traci Wołczańsk i wioski wokół Wołczańska”.

Czytaj więcej

Ukraińscy żołnierze z obwodu charkowskiego: Tracimy Wołczańsk, nie mamy czym walczyć
10:20
17.05.2024

Ciężkie walki w Wołczańsku (WIDEO)

Na pograniczu Rosji i Ukrainy, na terenie obwodu charkowskiego, trwają ciężkie walki.

09:55
17.05.2024

Minister sportu Ukrainy: Nie ma neutralnych sportowców

- Uważamy, że wszyscy sportowcy, którzy nie popierają rosyjskiej agresji, powinni zmienić narodowość. Teraz jest to możliwe. Ale rosyjscy i białoruscy sportowcy pod neutralną flagą to nie jest dobra decyzja - ocenił ukraiński minister sportu Matwij Bidny.

Czytaj więcej

Minister sportu Ukrainy: Rosyjscy sportowcy, którzy nie popierają inwazji na Ukrainę, powinni zmienić narodowość
09:52
17.05.2024

Kontrolowany przez Rosjan Sąd Najwyższy Krymu skazał mieszkańca Półwyspu Krymskiego za zdradę

Wyrok zapadł in absentia. Mieszkańca Krymu skazano na 18 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za to, że w lutym 2022 roku dołączył do brygady zmotoryzowanej Sił Zbrojnych Ukrainy. Od tego momentu skazany uczestniczy w wojnie Rosji z Ukrainą w szeregach ukraińskiej armii.

09:26
17.05.2024

Viktor Orbán mówi, że wojny na Ukrainie nie sposób rozstrzygnąć na polu bitwy

Jego zdaniem przyszedł czas na podjęcie rozmów przez dyplomatów. Premier Węgier mówił też, że przedłużająca się wojna kosztuje nie tylko ludzkie życia, ale odbija się też negatywnie na gospodarkę co "widać w europejskich cenach". Zapowiedział, że Węgry będą przekonywać, by usiąść do stołu negocjacyjnego i podjąć rozmowy, które mają zakończyć wojnę na Ukrainie.

Czytaj więcej

Viktor Orbán mówi, że Robert Fico jest "między życiem a śmiercią"
09:04
17.05.2024

W ciągu doby w rosyjskim ostrzale rannych zostało pięciu mieszkańców obwodu donieckiego

Informacje takie przekazuje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego.

08:41
17.05.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Informację taką podaje na Facebooku ukraińskie Dowództwo Marynarki Wojennej.

08:37
17.05.2024

Rosja ma przeznaczyć dodatkowe środki na okupowane obwody

Z komunikatu rosyjskiego rządu wynika, że okupacyjne władze obwodów zaporoskiego i chersońskiego otrzymają od centrali dodatkowo ponad 4,4 mld rubli (190 mln zł). Środki mają zostać przeznaczone na zagwarantowanie istotnych zobowiązań w zakresie wydatków w okresie od kwietnia do maja. Chodzi m.in. o wynagrodzenia dla pracowników sektora publicznego. Rosja w 2022 r. ogłosiła aneksję części obu obwodów, co nie zostało uznane ani przez Kijów, ani przez społeczność międzynarodową.

08:16
17.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 15 miejscowości w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły a sześć zostało rannych. W ostrzale uszkodzone zostały cztery bloki mieszkalne i siedem budynków jednorodzinnych.

07:40
17.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali sześć miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu.

07:31
17.05.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 20 dronów-kamikadze

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła wszystkie drony, za pomocą których Rosjanie atakowali cele na Ukrainie.

07:03
17.05.2024

W nocy nad Rosją i okupowanym Krymem strącono 102 drony

Informację taką przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Nad Krymem strąconych miało zostać 51 dronów, a nad Krajem Krasnodarskim — 44 drony. 6 dronów strącono nad obwodem biełgorodzkim, a jednego nad obwodem kurskim. Ponadto na Morzu Czarnym zniszczonych miało zostać sześć dronów morskich.

06:28
17.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 489 870 żołnierzy, 7 547 czołgów, 14 552 pojazdów opancerzonych, 12 603 zestawy artyleryjskie, 1 071 wyrzutni rakiet, 800 zestawów przeciwlotniczych, 353 samoloty, 326 śmigłowców, 10 073 bezzałogowe statki powietrzne, 2 200 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 17 104 pojazdy (w tym cysterny) i 2 069 jednostek sprzętu specjalnego.

06:04
17.05.2024

Ukraińcy publikują nagranie ilustrujące zniszczenie składu amunicji i wozu zabezpieczenia technicznego przez ukraińską artylerię

Nagranie ilustruje działania 40. Samodzielnej Brygady Artyleryjskiej.

05:32
17.05.2024

Xi Jinping popiera zwołanie międzynarodowej konferencji pokojowej ws. Ukrainy

Xi Jinping miał przedstawić odwiedzającemu Chiny Władimirowi Putinowi chińskie stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. Chiński prezydent podkreślił, że „rozwiązanie każdego poważnego problemu powinno mieć na celu nie tylko wyeliminowanie jego symptomów, ale też wyeliminowanie źródeł; jeśli to konieczne należy skupić się zarówno na teraźniejszości, jak i perspektywie długoterminowej”.

Czytaj więcej

Xi Jinping mówi, jak zakończyć wojnę na Ukrainie
05:13
17.05.2024

Pożar na terenie rafinerii w Tuapse

Rafineria miała zostać zaatakowana przez dwa ukraińskie drony.

Czytaj więcej

Zmasowany atak ukraińskich dronów na Sewastopol i Noworosyjsk
04:33
17.05.2024

Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy publikuje nagranie z walk ulicznych w Wołczańsku

W walkach w Wołczańsku brała udział jednostka specjalna ukraińskiego wywiadu.

04:32
17.05.2024

W nocy w kilku obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Alarm, związany z groźbą ataku dronów-kamikadze, ogłoszono w obwodach sumskim, połtawskim, charkowskim, dniepropietrowskim, donieckim, winnickim, odeskim, kirowohradzkim, mikołajowskim i chersońskim.

04:30
17.05.2024

W nocy eksplozje rozległy się w rejonie miasta Dżankoj, na okupowanym Krymie

W pobliżu miasta Dżankoj znajduje się lotnisko wojskowe.

04:26
17.05.2024

Rosjanie informują o ofiarach ataku dronów na wieś w obwodzie biełgorodzkim

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że kobieta i dziecko zginęły, a dwie inne osoby zostały ranne w wyniku ataku dronów-kamikadze na wieś Oktiabrski w obwodzie biełgorodzkim. Dron-kamikadze miał zaatakować samochód, w którym jechały ofiary ataku. Inny dron atakował stację benzynową - w wyniku ataku doszło do eksplozji, a jeden ze zbiorników z paliwem stanął w płomieniach.

04:23
17.05.2024

Rosjanie informują o zmasowanym ataku dronów na okupowany Sewastopol

Kilkadziesiąt dronów powietrznych i pięć dronów morskich miało zostać zniszczonych w czasie nocnego ataku na okupowany przez Rosjan Sewastopol — poinformował stojący na czele lokalnych władz okupacyjnych Michaił Razwożajew. Szczątki jednego z dronów miały spaść na podstację elektryczną w mieście wywołując przerwy w dostawach prądu.

04:20
17.05.2024

Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła 10 dronów nad Noworosyjskiem

O ataku ukraińskich dronów na miasto poinformował gubernator Kraju Krasnodarskiego, Weniamin Kondratiew. Kondratiew na swoim kanale w serwisie Telegram pisze o próbie ataku na „cele cywilne na terenie Noworosyjska”. Z jego wpisu wynika, że choć w ataku nikt nie ucierpiał, to jednak szczątki strącanych dronów wywołały lokalne pożary. 

04:19
17.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 813. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 813. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 813. dniu wojny

PAP

04:18
17.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 813