Ukraińscy żołnierze z obwodu charkowskiego: Tracimy Wołczańsk, nie mamy czym walczyć

- Sytuacja jest dynamiczna i napięta, trudno przewidzieć (rozwój wydarzeń) - mówi w rozmowie z BBC, Andrij, żołnierz ukraińskiej armii, który walczy na pograniczu obwodu charkowskiego próbując powstrzymać ofensywę Rosjan.

Publikacja: 17.05.2024 10:44

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Dziennikarz BBC pojawił się w rejonie wsi Łypcie, w eskorcie żołnierzy Gwardii Narodowej, którzy przybyli tam w ramach wzmocnienia stacjonujących tam jednostek w związku z podjęciem przez Rosjan ofensywy na tym odcinku frontu.

Ukraiński żołnierz o ofensywie Rosjan w obwodzie charkowskim: Chcą odciągnąć jednostki broniące się na wschodzie

Jak pisze BBC żołnierze Gwardii Narodowej są przerzucani na front północno-wschodni z frontu wschodniego, gdzie też uczestniczyli w walkach.

Korespondent brytyjskiego nadawcy pyta Andrija czy przybycie posiłków na front zmieni sytuację na tym kierunku. - Względnie ale zawsze trudno jest wpasować się w linię obrony, ponieważ nie ma odpowiedniej interakcji z innymi jednostkami – mówi.

Andrij dodaje, że rozumie jednak wagę zadań jakie powierzono jemu i jego kolegom oraz to dlaczego Rosjanie otwierają nowy front.

- Chcą odciągnąć wojska od naszych linii obronnych w obwodzie donieckim i ługańskim — wyjaśnia dodając, że Rosjanie „zawsze wykorzystują złośliwą taktykę”.

Ukraiński żołnierz w rozmowie z BBC: Tracimy Wołczańsk, tracimy wioski wokół Wołczańska. Mogło być inaczej

W szpitalu wojskowym dziennikarz BBC spotyka żołnierza, który stracił palce w eksplozji pocisku moździerzowego. Jak relacjonuje Rosjanie atakowali ukraińskie pozycje falami. - Było ich mnóstwo — mówi. Rosjanie mieli zgromadzić na granicy obwodu charkowskiego ok. 30 tys. żołnierzy, których teraz rzucają do walki.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Powolny koniec ofensywy na Charków

Rosjanie mają na tym odcinku nie tylko przewagę w liczbie żołnierzy, ale też w uzbrojeniu. - Rosjanie mają wszystko, cokolwiek chcą - mówi Wiktor. - A my nie mamy czym walczyć. Ale robimy co możemy — dodaje.

W związku z opóźnieniami w dostawach pomocy wojskowej z USA, w wyniku przedłużających się negocjacji w sprawie przekazania administracji Joe Bidena dodatkowych 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy, Rosjanie, jeśli chodzi o pociski artyleryjskie, osiągnęła przewagę w stosunku 10 do 1. Obecnie Amerykanie kierują już na Ukrainę nowe pakiety pomocy wojskowej, które systematycznie docierają do jednostek na froncie.

Mogliśmy użyć drewna i betonu, by zbudować linie obronne. Teraz będziemy musieli używać naboi i ludzi, by odzyskać ten teren

Mychajło, dowódca ukraińskich artylerzystów

BBC relacjonuje, że pod Wołczańskiem stoją pododdziały 57. Brygady, które walczyły na wschodzie Ukrainy oraz jednostki spod Robotyne, czyli z frontu południowego. Tam też Rosjanie nacierają odzyskując pozycje stracone w czasie ukraińskiej kontrofensywy przeprowadzonej latem i jesienią 2023 roku.

Dowódca ukraińskich artylerzystów stacjonujących pod Wołczańskiem, Mychajło, przyznaje, że Ukraińcy tracą to miasto. - Tracimy też wioski wokół Wołczańska — dodaje. Mychajło przyznaje, że sytuacja mogłaby być inna, gdyby granica była odpowiednio umocniona. - Mogliśmy użyć drewna i betonu, by zbudować linie obronne. Teraz będziemy musieli używać naboi i ludzi, by odzyskać ten teren — mówi.

Dziennikarz BBC pojawił się w rejonie wsi Łypcie, w eskorcie żołnierzy Gwardii Narodowej, którzy przybyli tam w ramach wzmocnienia stacjonujących tam jednostek w związku z podjęciem przez Rosjan ofensywy na tym odcinku frontu.

Ukraiński żołnierz o ofensywie Rosjan w obwodzie charkowskim: Chcą odciągnąć jednostki broniące się na wschodzie

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosyjscy pranksterzy wkręcili byłego polskiego prezydenta? Komorowski zaprzecza
Konflikty zbrojne
Izrael szykuje się do nowej wojny. Armia zatwierdziła plany
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie zmieniają się nastroje. Sondaż: Co trzeci Ukrainiec gotów na kompromis z Rosją
Konflikty zbrojne
Huti zatopili statek na Morzu Czerwonym. W ataku zginął jeden z marynarzy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Konflikty zbrojne
Rosja potwierdziła sukces ukraińskiego wojska. Wydano nakaz aresztowania
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży