Xi Jinping mówi, jak zakończyć wojnę na Ukrainie

Xi Jinping w czasie nieformalnego spotkania z Władimirem Putinem miał mówić o potrzebie stworzenia "nowej architektury bezpieczeństwa" na świecie.

Publikacja: 17.05.2024 05:31

Władimir Putin i Xi Jinping

Władimir Putin i Xi Jinping

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Zmasowany atak ukraińskich dronów na Sewastopol i Noworosyjsk

Ze słów Xi Jinpinga miało wynikać, że stworzenie nowej architektury bezpieczeństwa jest niezbędne, aby „rozwiązać ukraiński kryzys”.

Xi Jinping o wojnie Rosji z Ukrainą: Popieramy zwołanie międzynarodowej konferencji pokojowej

- Fundamentalnym rozwiązaniem kryzysu na Ukrainie jest promowanie stworzenia zrównoważonej i skutecznej nowej architektury bezpieczeństwa — miał powiedzieć Xi, którego słowa cytuje w piątek chiński MSZ. 

Prezydent Rosji zwrócił uwagę, że Rosja jest gotowa do politycznych negocjacji ws. Ukrainy i jest gotowa „wykazać swoją szczerość" w tych deklaracjach

Xi Jinping miał przedstawić odwiedzającemu Chiny Władimirowi Putinowi chińskie stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. Chiński prezydent podkreślił, że „rozwiązanie każdego poważnego problemu powinno mieć na celu nie tylko wyeliminowanie jego symptomów, ale też wyeliminowanie źródeł; jeśli to konieczne należy skupić się zarówno na teraźniejszości, jak i perspektywie długoterminowej”.

Xi podkreślił, że Chiny popierają zwołanie międzynarodowej konferencji pokojowej, którą uznawałyby zarówno Rosja, jak i Ukraina. W takiej konferencji zapewniony miałby być udział „wszystkich stron” i „uczciwa dyskusja na temat wszystkich opcji zmierzających do wstępnego politycznego rozwiązania kwestii ukraińskiej”.

Według chińskiego MSZ Putin „przedstawił poglądy i stanowisko strony rosyjskiej” oraz „wyraził wdzięczność Chinom za utrzymywanie obiektywnego, uczciwego i zrównoważonego stanowiska w sprawie ukraińskiej”.

Władimir Putin zapowiada utrzymywanie bliskich kontaktów z Chinami w kwestii Ukrainy

Putin zaapelował też do Chin o „dalsze odgrywanie ważnej i konstruktywnej roli” w działaniach na rzecz „politycznego rozwiązania kwestii ukraińskiej”.

Prezydent Rosji zwrócił uwagę, że Rosja jest gotowa do politycznych negocjacji ws. Ukrainy i jest gotowa „wykazać swoją szczerość" w tych deklaracjach. Putin zapowiedział też dalsze utrzymywanie bliskich kontaktów z Chinami w kwestii Ukrainy.

24 lutego 2022 roku Rosja dokonała jednostronnej, niesprowokowanej, pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Obecnie Rosjanie okupują kilkanaście procent terytorium Ukrainy i prowadzą działania wojenne na terenach, będących terytorium Ukrainy uznawanym przez społeczność międzynarodową. Rosja dokonała też nielegalnych aneksji fragmentów Ukrainy — Krymu (w 2014 roku) i okupowanych części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego (w 2022 roku). Ukraina jako warunek rozmów pokojowych stawia wycofanie się rosyjskich wojsk na pozycje sprzed 24 lutego 2022 roku.

Ze słów Xi Jinpinga miało wynikać, że stworzenie nowej architektury bezpieczeństwa jest niezbędne, aby „rozwiązać ukraiński kryzys”.

Xi Jinping o wojnie Rosji z Ukrainą: Popieramy zwołanie międzynarodowej konferencji pokojowej

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Szczyt G7. Miliardy dla Ukrainy, ale "globalne południe" nadal ratuje Rosję
Dyplomacja
Ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski odchodzi ze stanowiska
Dyplomacja
USA zabiorą z Polski baterię Patriotów? Ekspert: Nie sądzę, byłby to błąd
Dyplomacja
Sąsiad Rosji pogodzi się z utratą części terytorium? Pogłoski o ważnej decyzji
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Dyplomacja
Władimir Putin ma "niezwyciężonego towarzysza broni". Wkrótce go odwiedzi?
Dyplomacja
RB ONZ popiera plan Joe Bidena dla Strefy Gazy. Tylko Rosja się wyłamała