Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 16 na 17 maja kilkadziesiąt ukraińskich dronów miało atakować okupowanych przez Rosjan Sewastopol.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Unia Europejska finansuje ukraińskie media
Podczas Lwowskiego Forum Mediów Rémi Duflot, zastępca szefa Przedstawicielstwa UE na Ukrainie powiedział, że ukraińskie środki masowego przekazu są w dużym stopniu zależne od darczyńców. - Będziemy wspierać te media, które mówią prawdę. Przeznaczyliśmy już 50 milionów euro na wsparcie 150 różnych mediów na Ukrainie - ogłosił.
Doniesienia o eksplozji w Połtawie
Media ukraińskie podały, że w Połtawie słychać było huk eksplozji. Połtawa leży w środkowo-wschodniej części Ukrainy, to siedziba władz obwodu i rejonu połtawskiego. Miasto oddalone jest od granicy z Rosją o nieco ponad 100 km.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 32 uderzenia z powietrza przy użyciu 38 kierowanych bomb lotniczych oraz 181 ostrzałów artyleryjskich - podał Sztab Generalny Ukrainy. W komunikacie oświadczono, że ukraińscy żołnierze uniemożliwiają Rosjanom wkroczenie w głąb kraju.
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 32 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 166 eksplozji. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Atak na Charków
"Uwaga! W mieście słyszano eksplozję, możliwe są kolejne. Charków znajduje się pod atakiem dronów Shahed" - podał w mediach społecznościowych mer Charkowa Ihor Terechow. O trafieniu w jednej z dzielnic miasta informował też szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow.
Pomoc dla ewakuowanych z północy i wschodu Ukrainy
W graniczącym z Rumunią i Mołdawią obwodzie czerniowieckim (południowo-zachodnia Ukraina) przygotowano dziewięć punktów tymczasowego pobytu dla ewakuowanych mieszkańców obwodów charkowskiego i sumskiego. Miejsca te zapewniają dostęp do ciepłych posiłków, podstawowej opieki medycznej oraz informacji - podały służby prasowe władz regionu.
W obwodzie charkowskim zginął cywil
Ok. godz. 16:00 wojska rosyjskie ostrzelały wieś Synelnykowe w rejonie wołczańskim obwodu charkowskiego, w wyniku czego zginął 35-letni cywil - podała charkowska prokuratura okręgowa.
Groźba nadal wisi nad frontem koło Charkowa
Jak się zdaje, północny skraj Wołczańska wyznacza obecnie najdalszy zasięg rosyjskiego ataku. W drugim miejscu ataku, wprost na północ od Charkowa, rosyjskie wojska posuwają się jeszcze naprzód, ale powoli zbliżają się do zbiegu dwóch rzeczek, które już obecnie ograniczają ich manewry na wschód i zachód - pisze Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojska tracą impet w ataku w pobliżu Charkowa. Ale zaczynają szturmy w innych miejscach
Doniesienia o ostrzale w obwodzie kurskim
Pełniący obowiązki gubernatora obwodu kurskiego Aleksiej Smirnow poinformował, że w czwartek wojska ukraińskie atakowały cele w regionie za pomocą artylerii i dronów. Według niego, mieszkańcy nie odnieśli obrażeń.
Bielecki: Putin nie ma złudzeń co do charakteru swoich relacji z Pekinem
Władimir Putin coraz częściej wspomina o Aleksandrze Newskim. Ten książę co prawda pokonał najpierw Szwedów, a potem Niemców, ale zawsze był świadom swojej zależności od Złotej Ordy - pisze w komentarzu do wizyty prezydenta Rosji w Chinach Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin zrozumiał, że wygra wojnę z Ukrainą tylko na warunkach Xi Jinpinga. Chyba że Waszyngton wcześniej pójdzie z Moskwą na kompromis.
Ukraiński polityk podejrzewany przez służby antykorupcyjne zabrał głos ws. oskarżeń
W ubiegłym tygodniu ukraińska Krajowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) informowała, że przeprowadziła kontrolę oświadczeń majątkowych mera miasta Oczaków (obwód mikołajowski), w wyniku czego stwierdziła znamiona nielegalnego wzbogacenia się na ponad 12 milionów hrywien (1,2 mln zł) oraz oznaki składania fałszywych informacji. NAZK powiadomiło o sprawie ukraińską policję. Według śledczych, po wybuchu wojny z Rosją w 2022 r. mer Oczakowa wraz żoną nabył nieruchomość w Hiszpanii, wartą ponad 5 mln hrywien oraz rzekomo otrzymał od matki darowizny w kwocie ponad 12 mln hrywien, co znacznie przekraczało dochody kobiety.
Teraz mer Oczakowa Serhij Byczkow oświadczył, że komunikat NAZK celowo został opublikowany, gdy on jest w podróży służbowej i nie może osobiście skomentować zarzutów. Dodał, że po powrocie udostępni wszystkim zainteresowanym wszelkie informacje na temat swoich dochodów od 2016 roku. Nie wiadomo, gdzie znajduje się mer Oczakowa ani kiedy zamierza wrócić.
Ewakuacja w obwodzie charkowskim
Państwowa Służba Migracyjna Ukrainy podała, że w obwodzie charkowskim ewakuacja ludności pod kierunkiem Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej odbywa się w siedmiu gminach trzech rejonów. Spod ostrzału ewakuowano ok. 8800 osób - brzmi komunikat.
Putin: Rosja docenia stanowisko Chin w sprawie problemu na Ukrainie
- Rosja docenia obiektywne, uczciwe i wyważone stanowisko Chin w sprawie problemu na Ukrainie oraz z zadowoleniem przyjmuje fakt, że Chiny będą nadal odgrywać ważną i konstruktywną rolę w politycznym rozwiązaniu tego problemu - powiedział podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem prezydent Rosji Władimir Putin. Jego słowa przytaczają rosyjskie media.
Minister sportu Ukrainy nie chce sportowców z Rosji na igrzyskach w Paryżu
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zezwolił sportowcom z Rosji i Białorusi na udział w igrzyskach olimpijskich pod neutralną flagą. - Nasze stanowisko pozostaje niezmienione. Jesteśmy zdania, że nie ma neutralnych sportowców. Uważamy, że wszyscy sportowcy, którzy nie popierają rosyjskiej agresji, powinni zmienić narodowość. Teraz jest to możliwe. Ale rosyjscy i białoruscy sportowcy pod neutralną flagą to nie jest dobra decyzja - skomentował tę decyzję w rozmowie z DW Matwij Bidny, od listopada minister młodzieży i sportu Ukrainy.
Działania Sił Powietrznych Ukrainy
W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo oraz jednostki rakietowe przeprowadziły uderzenia na dwanaście obszarów koncentracji sił rosyjskich, dwa punkty kontrolne, dwa stanowiska artylerii oraz punkt kontrolny rosyjskich bezzałogowców - podało ukraińskie dowództwo.
Zełenski chce "ambitnej" umowy o bezpieczeństwie między Polską a Ukrainą
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w mediach społecznościowych, że z premierem Donaldem Tuskiem rozmawiał o swej wizycie w Charkowie oraz "pilnej potrzebie obrony powietrznej, która broniłaby Charkowa i innych obwodów". Zełenski wyraził pogląd, że należy wspólnie odpowiedzieć na zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy, jakie jego zdaniem stwarza Rosja poprzez ataki na infrastrukturę gazową na zachodzie Ukrainy.
"Poleciliśmy naszym zespołom natychmiastowe rozpoczęcie prac nad tekstem dwustronnej umowy o bezpieczeństwie. Takie porozumienie pomiędzy historycznymi partnerami musi być tak ambitne, jak to tylko możliwe" - napisał Zełenski.
Walki na Ukrainie
W wieczornym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu bieżącego dnia doszło do 87 starć bojowych. Według informacji operacyjnej z godziny 19:30, "sytuacja na froncie jest trudna, ale pod kontrolą" sił ukraińskich. "Wróg wykorzystuje swoją przewagę liczebną i sprzętową do zwiększenia presji na pozycje Sił Obronnych. Ukraińscy obrońcy odpierają ataki okupantów, zadają wrogowi maksymalne straty" - czytamy.
Rozmowa Tusk-Zełenski trwała ponad godzinę
Centrum Informacyjne Rządu podało, że premier Donald Tusk odbył trwającą ponad godzinę rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Prezydent Ukrainy zadzwonił, aby przedstawić sytuację w Charkowie, gdzie w czwartek przed południem spotkał się z dowódcami oddziałów broniących miasta. Rozmowa dotyczyła także ostatnich zdarzeń w regionie i zbliżającego się szczytu NATO" - czytamy w komunikacie.
Rosja wysyła samoloty wojskowe w pobliże państw NATO, Sojusz reaguje
Wzrosła liczba przypadków podrywania przez NATO myśliwców w związku z nadlatującymi wojskowymi samolotami rosyjskimi.
Czytaj więcej
Myśliwce NATO są częściej podrywane, by przechwytywać rosyjskie samoloty zbliżające się do sojuszniczej przestrzeni powietrznej nad regionem Morza Bałtyckiego - informuje agencja Reutera.
Ostrzał w rejonie Nikopola
Szef władz obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak podał, że w czwartek Rosjanie dziesięciokrotnie ostrzeliwali rejon nikopolski, używając ciężkiej artylerii oraz dronów kamikadze. W wyniku ostrzału uszkodzony został obiekt infrastruktury, dom i budynek gospodarczy - czytamy.
Ukraińskie dowództwo: Rosjanie kontynuują ofensywę
W komunikacie o sytuacji na froncie według stanu na godz. 16:30 Sztab Generalny Ukrainy podał, że wojska rosyjskie kontynuują działania ofensywne. W tekście czytamy, że największą aktywność obserwuje się na kierunku pokrowskim, gdzie odnotowano 30 starć. "Wróg próbuje szturmować w rejonie miasta Wołczańsk" - przekazało ukraińskie dowództwo.
Ranni w Chersoniu
Chersońska administracja wojskowa przekazała, że wojska rosyjskie ostrzelały jedną z dzielnic Chersonia, w wyniku czego ranna została 54-letnia kobieta. Poszkodowanej udzielono pomocy medycznej na miejscu - czytamy w komunikacie. W kolejnym wpisie podano, że do szpitala w wyniku rosyjskiego ostrzału trafił 52-letni mężczyzna "z obrażeniami spowodowanymi wybuchem".
Nowe zasady na granicach Ukrainy
Od soboty 18 maja w związku z wejściem w życie ustawy o mobilizacji ukraińska straż graniczna będzie na punktach kontrolnych sprawdzać, czy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat posiadają wojskowy dowód rejestracyjny.
Wzrosła liczba rannych w Wołczańsku
Charkowska prokuratura okręgowa podała, że sześć - nie pięć, jak informowano wcześniej - osób zostało rannych w ostrzale Wołczańska. W komunikacie przekazano, że poszkodowani zostali szef administracji wojskowej miasta, dwóch lekarzy, dwóch kierowców ze szpitala oraz 48-latek.
SBU: Zatrzymano rosyjską agentkę
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że zatrzymała współpracowniczkę Rosji, która korygowała rosyjski ostrzał w obwodzie żytomierskim. Według ukraińskich służb, kobieta starała się pozyskać informacje o miejscu dyslokacji ukraińskich wojsk.
Drony dla ukraińskiego wojska
Jedna z firm należących do ukraińskiego przedsiębiorcy przekazała ukraińskim żołnierzom w obwodzie charkowskim 200 dronów FPV (First Person View - z kamerami) oraz 43 bezzałogowce innych typów. Firma zaznaczyła, że do tej pory przekazała 1500 dronów dla żołnierzy walczących w obwodzie donieckim.
Zełenski odznaczył żołnierzy
Podczas wizyty w Charkowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z żołnierzami ukraińskiej 92. Brygady i wręczył im odznaczenia państwowe - podało biuro prasowe ukraińskiego prezydenta. Odznaczony został m.in. dowódca pododdziału, który zniszczył w walkach dwa bojowe wozy piechoty.
Dania ogłasza pakiet wsparcia dla Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Danii Lars Løkke Rasmussen ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 750 mln euro (3,19 mld zł). Pomoc ma wzmocnić ukraińską obronę powietrzną i artylerię.
"Fundusz Putina" przegrał w sądzie Unii. Sankcje pozostają w mocy
Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił wniosek Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) o wykluczenie z listy sankcyjnej Unii. Rosjanie twierdzili, że sankcje "nieproporcjonalnie" ograniczają swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.
Czytaj więcej
Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił wniosek Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) o wykluczenie z listy sankcyjnej Unii. Rosjanie twierdzili, że nałożone na niego sankcje są „bezprawne”. Zabraniają one unijnym firmom jakiejkolwiek współpracy z „funduszem Putina”.
Rosja twierdzi, że zniszczyła jedenaście ukraińskich bezzałogowych łodzi na Morzu Czarnym
Rosyjskie lotnictwo wyeliminowało ponad dziesięć ukraińskich dronów morskich na Morzu Czarnym zmierzających na Krym - twierdzi rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Rosjanie ostrzelali Wołczańsk amunicją kasetową. Rannych zostało 5 osób
Szef administracji wojskowej miasta Wołczańsk i cztery inne osoby zostały ranne w wyniku ostrzału amunicją kasetową przez Rosjan, poinformował w czwartek szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Oleg Synegubow.
Rosyjskie antyputinowskie siły paramilitarne walczą w obwodzie charkowskim
Rosyjscy żołnierze z oddziałów paramilitarnych dołączyli do oddziałów ukraińskich na nowej linii frontu w północno-wschodniej Ukrainie.
Legion Wolności Rosji próbuje wzmocnić obronę Kijowa przed najazdem Rosji, który rozpoczął się w piątek.
- To niewiarygodna maszynka do mielenia mięsa, do której wciąż wysyłają swoich ludzi – powiedział jeden z żołnierzy legionu, opisując rosyjskie straty w onbwodzie charkowskim
Rosja po imieniu nazywa cele frontu charkowskiego
Rosja rozpoczęła swoje najnowsze natarcie na granicę w celu zajęcia dwóch konkretnych osiedli, powiedział urzędnik zainstalowany w Rosji, cytowany przez państwową agencję informacyjną RIA.
Są to wieś Łypci, położona 30 km na północ od Charkowa, gdzie obecnie przebywa Wołodymyr Zełenski, oraz miasto Wołczańsk, 50 km dalej na wschód, gdzie według doniesień walki były najzacieklejsze.
Chiny i Rosja oceniają swoją role na świecie. "Strzegą demokratycznego porządku"
Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w czwartek on i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin zgodzili się, że polityczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie jest „właściwym rozwiązaniem” i że Pekin jest gotowy odegrać konstruktywną rolę w osiągnięciu tego celu.
Czytaj więcej
Rosja i Chiny wspólnie stoją na straży zasad sprawiedliwości i demokratycznego porządku świata - powiedział podczas wizyty w Pekinie prezydent Rosji Władimir Putin, od ponad dwóch lat prowadzący wojnę z sąsiednią Ukrainą.
Zełenski w Charkowie
"Sytuacja w obwodzie charkowskim jest ogólnie pod kontrolą, a nasi żołnierze zadają okupantowi znaczne straty. Jednak obszar ten pozostaje niezwykle trudny” – stwierdził Zełenski w poście na Telegramie po wysłuchaniu raportów od dowódców armii w Charkowie, 30 kilometrów od granicy z Rosją.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział po spotkaniu ze swoimi dowódcami wojskowymi w pobliżu linii frontu, że sytuacja w obwodzie charkowskim jest „niezwykle trudna”, ale nadal „pod kontrolą”.
USA i Ukraina omówiły szczegóły dotyczące porozumienia o bezpieczeństwie
Podczas wizyty sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena na Ukrainie omówiono szczegóły przyszłego porozumienia o bezpieczeństwie między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi-poinformował Ołeksandr Mereżko, przewodniczący Komisji Polityki Zagranicznej i Współpracy Międzyparlamentarnej Rady Najwyższej.
Konkretnie omówiono szczegóły dokumentu, w tym fakt, że Stany Zjednoczone będą promować rozwój kompleksu wojskowo-przemysłowego i produkcję broni na Ukrainie. - Porozumienie to ułatwi także Ukrainie przystąpienie do NATO i, miejmy nadzieję, przyspieszy je. Ponadto będzie stanowić, że w przypadku nowego ataku Rosji w ciągu 24 godzin odbędą się konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi ważną gwarancję bezpieczeństwa - mówił Mereżko.
Rosja ponownie zaatakowała Charków. Dwie osoby zginęły
Xi twierdzi, że Pekin i Moskwa chcą „politycznego rozwiązania” wojny rosyjsko-ukraińskiej
Chiński prezydent Xi Jinping stwierdził 16 maja, że zarówno on, jak i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin zgadzają się, że „polityczne rozwiązanie” wojny na Ukrainie jest „właściwym kierunkiem”.
W przemówieniu 16 maja na konferencji prasowej podczas dwudniowej wizyty Putina w Chinach obaj przywódcy przedstawili się jako partnerzy sprzeciwiający się zachodniemu porządkowi światowemu pod przewodnictwem USA.
Ekspert: Niedobory prądu na Ukrainie mogą potrwać przez najbliższe dwa lata
Ołeksandr Charczenko, dyrektor Centrum Badań Energetycznych,powiedział, że Ukraińcy będą musieli żyć z niedoborem prądu przez najbliższe dwa lata, nawet jeśli część uszkodzeń w elektrowniach zostanie naprawiona.
- Niestety nie ma szybkiego rozwiązania problemów z wytwarzaniem energii. Nawet jeśli część uszkodzonego sprzętu będzie można naprawić i odbudować w najbliższej przyszłości, ogólnie rzecz biorąc, moim osobistym przewidywaniem jest to, że będziemy musieli żyć z niedoborami prądu przez najbliższe dwa lata i będzie to normalny stan dla ukraińskiego systemu energetycznego – powiedział Charczenko.
Szef ukraińskiego MSW: W Wołczańsku Rosjanie wykonali egzekucje na cywilu
W północnej części Wołczańska, gdzie toczą się aktywne działania wojenne, wojsko rosyjskie bierze do niewoli cywilów — poinformował szef MSW Ihor Kłymenko.
Wiadomo o pierwszych egzekucjach ludności cywilnej przez wojsko rosyjskie. Gdy jeden z mieszkańców Wołczańska odmówił wykonania rozkazów najeźdźców i próbował uciec pieszo,Rosjanie go zastrzelili.
Ilan Shor, zbiegły mołdawski oligarcha i prokremlowski polityk, otrzymał rosyjski paszport
- Wystąpiłem, otrzymałem. Dziś jestem więc m.in. obywatelem Federacji Rosyjskiej – powiedział Shor w wywiadzie.
W Mołdawii Ilan Shor został skazany na 7,5 roku więzienia za udział w sprawie o oszustwo bankowe. W 2019 roku polityk opuścił kraj. Objęty jest unijnymi sankcjami za „destabilizację i podważanie suwerenności Mołdawii”.
Zełenski pojechał do Charkowa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udał się w czwartek do Charkowa, kilka dni po tym, jak Rosja otworzyła nowy front wojny.
Na swoim kanale na Telegramie prezydent napisał, że odbył tam spotkanie z wyższymi przywódcami i zamieścił następującą informację: "Na dzień dzisiejszy sytuacja w obwodzie charkowskim jest w zasadzie opanowana, nasi żołnierze zadają okupantowi znaczne straty. Ale kierunek pozostaje niezwykle trudny – wzmacniamy nasze jednostki".
Prezydent dodał: „Podczas spotkania, w którym uczestniczył naczelny wódz Oleksandr Syrski, omawiano „szczegółowo perspektywy sytuacji bojowej, zagrożenia w nadchodzących dniach i tygodniach oraz nasze, ukraińskie, możliwości przeciwstawienia się rosyjskim planom ofensywnym”.
Szczyt Xi-Putin. Rosyjski przywódca wskazał powody spotkania
Władimir Putin wyjaśnił, dlaczego pierwszą po reelekcji na prezydenta oficjalną wizytę złożył w Chinach.
Czytaj więcej
Rosyjski przywódca Władimir Putin wyjaśnił, dlaczego pierwszą po reelekcji na prezydenta oficjalną wizytę złożył w Chinach — to odpowiedź na wizytę chińskiego prezydenta Xi Jinpinga po jego reelekcji.
W związku z rosyjskim ostrzałem 15 maja w Chersoniu wstrzymano ruch trolejbusów
Informacje takie przekazał Roman Mroczko, szef miejskiej administracji. Ruch trolejbusów miał zostać wznowiony rankiem 16 maja.
Były wiceminister obrony Ukrainy Petro Meched i były zastępca Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych generał porucznik Wiktor Bokij zostali zaocznie oskarżeni przez rosyjski Komitet Śledczy o „zbrodnie w Donbasie”. „Sprawowali oni generalne dowództwo tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie” – czytamy w opublikowanym komunikacie. Według rosyjskiej propagandy ich działania doprowadziły do śmierci lub zranienia 165 osób oraz uszkodzenia co najmniej 87 obiektów infrastruktury cywilnej. Komunikat został opublikowany w czasie wizyty w okupowanym Ługańsku przewodniczącego Komitetu Śledczego Rosji Aleksandra Bastrykina.
"Słowaccy Poborowi", organizacja, z którą miał być związany sprawca zamachu na Fico miała związki z Rosją
VSquare ujawnił, że lider organizacji, Peter Švrček, był szkolony przez rosyjską organizację paramilitarną Narodnyj Sobor. W czasie trzytygodniowego pobytu w Rosji Švrček miał być szkolony przez byłych żołnierzy Specnazu. Zdobytą wiedzą miał dzielić się z członkami grupy.
Czytaj więcej
"Słowaccy Poborowi", organizacja paramilitarna, z którą miał być związany sprawca zamachu na Roberta Ficę, Juraj C. przez kilka lat rekrutowała na Słowacji młodych ludzi - o czym przed kilku laty pisał portal zajmujący się dziennikarstwem śledczym, VSquare.
Rosyjskie MSW ściga urzędników z Polski i krajów bałtyckich
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło polityków i urzędników z Estonii, Łotwy, Litwy i Polski na liście osób poszukiwanych za niszczenie i profanację pomników żołnierzy radzieckich.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło polityków i urzędników z Estonii, Łotwy, Litwy i Polski na liście osób poszukiwanych za rzekome niszczenie lub profanację pomników żołnierzy radzieckich.
Politico: Turcja eksportuje rosyjską ropę do UE, przynosząc Moskwie miliardowe zyski
Z badań Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrze (CREA) i Centrum Studiów nad Demokracją (CSD) oraz niezależnych raportów Politico wynika, że wydaje się, że rosyjska ropa napływa do UE w dużych ilościach przez Turcję.
Od lutego 2023 r. do lutego 2024 r. Turcja zwiększyła zakupy z Rosji o 105 proc. w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami. W tym samym okresie eksport tureckiego paliwa do UE wzrósł o 107 proc.
„Nie oznacza to, że każdy ładunek paliwa przybywający do UE z Turcji jest rosyjski. Turcja posiada rafinerie, które mogą przetworzyć prawie 1 milion baryłek ropy dziennie. Tureckie firmy prawdopodobnie również odsprzedają do UE część paliwa spoza Rosji” – wyjaśnia analityk ds. energii w CSD. Ogólnie rzecz biorąc, system dostarczania rosyjskiego paliwa do UE wiąże się z luką w sankcjach. Pomimo ograniczeń istnieje zezwolenie na import do UE „mieszanego” paliwa, jeśli jest oznaczone jako nierosyjskie.
Według badań program ten przyniósł Moskwie aż do 3 miliardów euro z zaledwie trzech portów (Ceyhan, Marmara Ereğlisi i Mersin) w ciągu 12 miesięcy po zakazie przez UE rosyjskiego paliwa w lutym 2023 r.
Z obwodu charkowskiego ewakuowano prawie 9 tysięcy osób
Trwa ewakuacja mieszkańców obwodu charkowskiego, gdzie toczą się najcięższe walki.
Dotychczas w bezpieczniejsze miejsca wywieziono pond 8700 osób.
W rosyjskim ataku na obwód doniecki zginęły dwie osoby
Ofiary to mieszkańcy ostrzelanej miejscowości Karliwka.
Od początku wojny Rosjanie zabili w obwodzie donieckim co najmniej 1960 cywili, a zranili prawie 5 tysięcy — podał szef miejscowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.
Jak Putin był witany w Chinach
Rosyjski prezydent rozpoczął dwudniową wizytę w Chinach, pierwszą po zaprzysiężeniu na piątą kadencję.
Kreml o "daremnej" konferencji pokojowej w Szwajcarii
Kreml stwierdził, że planowany szczyt, który według Szwajcarii utoruje drogę procesowi pokojowemu na Ukrainie, będzie daremny bez udziału Rosji.
- Bez Rosji omawianie interesujących nas kwestii bezpieczeństwa jest całkowicie daremne – powiedział w wywiadzie dla „Izwiestii” rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Szwajcaria poinformowała w środę, że na szczyt, który ma się odbyć w dniach 15–16 czerwca w pobliżu szwajcarskiego miasta Lucerna, zapisało się ponad 50 krajów. Wciąż próbuje nakłonić do zapisania się kolejne kraje z tzw. Globalnego Południa oraz Chiny.
Premier Portugalii potwierdza udział w szczycie pokojowym
Premier Portugalii Luis Montenegro potwierdził, że weźmie udział w inauguracyjnym Światowym Szczycie Pokojowym w Szwajcarii zorganizowanym przez Ukrainę.
Alarm we wschodniej i środkowej Ukrainie
Ukraińskie siły powietrzne ostrzegają o możliwych atakach rakietami balistycznymi.
ISW: Tempo rosyjskich działań ofensywnych na północy obwodu charkowskiego w dalszym ciągu spada
Według szacunków Instytutu Studiów nad Wojną siły rosyjskie zbliżyły się nie dalej niż osiem kilometrów od granicy obwodu charkowskiego.
Od 10 maja wojskom rosyjskim udało się odnieść taktyczne sukcesy na północy obwodu charkowskiego na terenach, gdzie Siły Zbrojne Ukrainy nie utworzyły celowo znaczących linii obronnych, a ich obecnym priorytetem wydaje się utworzenie strefy buforowej, a nie głęboka penetracja regionu Charkowa.
Według Kijowa siły rosyjskie starają się osiągnąć taktyczne sukcesy w rejonie osad Łukjance i Wołczańsk, ale ukraińskie kontrataki oraz ataki artylerii i dronów uniemożliwiają im zdobycie przyczółka na tych terenach.
Na Morzu Czarnym nie ma żadnych rosyjskich okrętów
Rosyjskich okrętów nie ma też na Morzu Azowskim — podaje dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Rzecznik Kremla: Potępiamy zamach na Roberta Fico
- Potępiamy ten atak w najmocniejszy możliwy sposób, uważamy go za całkowicie nieakceptowalny. To wielka tragedia. Mamy nadzieję, że Fico będzie w stanie wyjść z tego i wrócić do zdrowia tak szybko jak to możliwe — oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
W nocy nad Rosją i okupowanym Krymem strącono 11 dronów oraz pocisk Toczka-U i pociski wystrzelony przez zestaw Wiłcha
Drony i pocisk Toczka-U zostały strącone nad obwodem biełgorodzkim. Drony strącane były też nad okupowanym Krymem, obwodem briańskim, obwodem kałuskim i obwodem tulskim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 488 460 żołnierzy, 7 529 czołgów, 14 538 pojazdów opancerzonych, 12 565 zestawów artyleryjskich, 1 070 wyrzutni rakiet, 798 zestawów przeciwlotniczych, 351 samolotów, 325 śmigłowców, 10 028 bezzałogowych statków powietrznych, 2 200 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 17 048 pojazdów, w tym cystern i 2 062 jednostek sprzętu specjalnego.
Ukraiński dron strącony nad obwodem kałuskim
O strąceniu drona informuje gubernator obwodu, Władisław Szapsza. Dron został strącony przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.
Media szacowały, że w rosyjskiej armii służy ok. 10 tys. obywateli trzech państw azjatyckich – Nepalu, Indii i Sri Lanki
Źródła ukraińskie zaś podają, że w basenie Morza Karaibskiego (a więc nie tylko na Kubie) Rosjanie zwerbowali ok. 400 osób.
Czytaj więcej
Trzy państwa azjatyckie reagują na werbowanie swoich obywateli do rosyjskiej armii i rozpoczęły aresztowania sieci werbowników.
Aresztowanie ministra Mykoły Solskiego miało mrożący efekt dla polsko-ukraińskich negocjacji w sprawie importu surowców rolnych
Planowane na wtorek spotkanie się nie odbyło, Warszawa czeka na wskazanie nowego szefa resortu rolnictwa w Kijowie. Tymczasem Bruksela przedłużyła liberalizację umowy handlowej z Ukrainą, jednocześnie ustępując nieco w sprawie Zielonego Ładu.
Czytaj więcej
Korupcyjny skandal w resorcie rolnictwa w Kijowie wstrzymał negocjacje krajów dotyczące importu surowców rolnych.
Za odsyłaniem poborowych ukraińskich do wojska tego państwa jest 50,7 proc. Polaków
Przeciwko jest 39 proc., nie ma zdania 10,3 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Ponad połowa Polaków uważa, że Polska powinna odsyłać Ukraińców w wieku poborowym do swojego kraju - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Żołnierz USA zatrzymany we Władywostoku przyznaje się do winy - podają Rosjanie
34-letni amerykański żołnierz miał okraść 32-letnią mieszkankę Władywostoku. Rosyjska policja podaje, że oskarżony znajdował się w związku z kobietą, którą poznał w Korei Południowej, gdzie stacjonował. Po powrocie do Władywostoku kobieta utrzymywała nadal kontakt z mężczyzną za pośrednictwem internetu.
Czytaj więcej
Gordon Black, amerykański żołnierz, który został aresztowany we Władywostoku, przyznał się do stawianych mu zarzutów - podaje służba prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Kraju Nadmorskiego.
Władimir Putin będzie w Chinach umacniał partnerstwo Rosji z Chinami
Chiny w ostatnich latach umacniały gospodarcze i wojskowe więzi z Rosją, w opozycji do USA i ich sojuszników. Zachód uważa, że Chiny odgrywają kluczową rolę przy pomaganiu rosyjskiej gospodarce w uporaniu się z licznymi sankcjami, którymi kraj ten został objęty po inwazji na Ukrainie. Z Chin ma płynąć do Rosji technologia, która przestała płynąć do tego kraju z Zachodu.
Czytaj więcej
Władimir Putin przybył w czwartek rano do Pekinu, na rozmowy z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem. Kreml liczy na pogłębienie partnerstwa strategicznego między państwami, które są największymi geopolitycznymi przeciwnikami USA.
Ponad 15 okrętów i łodzi rosyjskiej Floty Pacyfiku ćwiczyło na wodach Zatoki Piotra Wielkiego
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. W ramach ćwiczeń załogi szkoliły się ze zwalczania dronów morskich i bezzałogowych statków powietrznych. W ćwiczeniach brały udział trzy korwety, niszczyciel Admirał Pantelejew i okręty desantowe, a także trałowce i łodzie rakietowe.
Władimir Putin powitany w Pekinie
Prezydent Rosji przybył do Chin na spotkanie z Xi Jinpingiem w ramach pierwszej wizyty międzynarodowej po objęciu po raz piąty urzędu prezydenta Rosji.
Ukraiński wywiad wojskowy, przy użyciu dronów, zniszczył skład amunicji w obwodzie zaporoskim
Żołnierze z jednostki specjalnej Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zniszczyli też sześć jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego — m.in. dwie ciężarówki, a także transporter opancerzony i pojazd typu SUV. Nagranie ilustrujące te ataki opublikowano na profilu Głównego Wydziału Wywiadu Ukrainy na Facebooku.
Przed północą Rosjanie ostrzelali Charków
O ostrzale miasta informował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow oraz mer miasta, Ihor Terechow.
W ciągu doby obwód sumski został ostrzelany 37 razy
Z informacji sumskiej obwodowej administracji wojskowej wynika, że Rosjanie ostrzelali okolice 10 miejscowości.
Rosjanie twierdzą, że strącili nad okupowanym Krymem pięć pocisków ATACMS
Precyzyjne pociski dalekiego zasięgu miały zostać strącone przez rosyjską obronę przeciwlotniczą. Atak z ich użyciem miał mieć miejsce 15 maja ok. 23:00 czasu moskiewskiego.
Ukraińcy ostrzelali miasto Szebekino w obwodzie biełgorodzkim
W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby — jeden mężczyzna doznał obrażeń lewej ręki, drugi — pleców — pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczeslaw Gładkow. W wyniku ostrzału w płomieniach miał stanąć garaż i samochód. Osiem budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych — jeden częściowo się zawalił.
Ukraiński dron strącony nad obwodem briańskim
O strąceniu drona informuje gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz.
Nad obwodem tulskim strącone zostały dwa ukraińskie drony
Takie informacje przekazują lokalne władze w serwisie Telegram. Drony miały zostać strącone przez zestawy obrony przeciwlotniczej.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 812 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 812 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W środę nowy rząd Rosji zbierze się na pierwszym posiedzeniu.