04:46
16.05.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 813
00:00
16.05.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy zamieszczać w czwartek od wczesnych godzin porannych.

23:54
15.05.2024

Alert powietrzny w związku z zagrożeniem balistycznym

W wielu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny, istnieje ryzyko użycia przez Rosjan broni balistycznej z południa – poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. „Zagrożenie użyciem broni balistycznej z południa! Nie ignorujcie powietrznych sygnałów ostrzegawczych!” – głosi komunikat. Obecnie ogłoszono alert powietrzny w obwodach odeskim, mikołajowskim, chersońskim, dniepropietrowskim i zaporoskim. Wcześniej ogłoszono alert powietrzny w obwodzie donieckim i charkowskim.

23:27
15.05.2024

Federacja Rosyjska powiela fałszywe informacje o braku fortyfikacji

Rosyjscy propagandyści wypełnili przestrzeń informacyjną narracjami, że rzekomy brak fortyfikacji w obwodzie charkowskim czyni ten region i regionalne centrum „łatwym łupem” dla armii rosyjskiej – powiedział na odprawie doradca szefa Kancelarii Prezydenta Siergiej Łeszczenko. „Próbują wzmocnić tę narrację, dorzucając fakt, że fortyfikacji rzekomo brakuje z powodu korupcji, a konstrukcje te stały się pretekstem do wzbogacenia ukraińskich urzędników. O tym informuje wiele rosyjskich kanałów Telegramu i inne media. Ten rzut ma bardzo jasny cel. Po pierwsze, siać panikę, po drugie, powodować niezgodę między ukraińskim kierownictwem wojskowym i władzami lokalnymi a ukraińską władzą polityczną, a także siać zwątpienie co do zdolności Ukrainy do obrony swojego terytorium w oczach zachodnich partnerów” – wyjaśnił.

22:54
15.05.2024

W wyniku ostrzału w Stepnohirsku 3 osoby zostały ranne

Okupanci zbombardowali miasto Stepnohirsk w obwodzie zaporoskim, w wyniku czego ranna została kobieta i dwóch mężczyzn – informuje szef obwodowej administracji wojskowej Iwan Fiodorow. „W wyniku wrogiego ostrzału Stepnohirska rannych zostało trzech cywilów. Rosjanie ostrzeliwali wieś bombami powietrznymi. W wyniku ataku ranni zostali cywile – kobieta i dwóch mężczyzn. Są zniszczenia” – napisał na Telegramie.

22:18
15.05.2024

Zginął dyrektor Muzeum Mińskiego, który walczył w szeregach Ukraińskich Sił Zbrojnych

„12 maja, 3 dni temu, w pobliżu Metalówki w obwodzie charkowskim zginął dyrektor Muzeum w Mińsku, znany znawca dziedzictwa historycznego i kulturowego obwodu czernihowskiego – Witalij Krutyj” – napisała na Facebooku ekspertka ds. kultury Olena Koceruba. Krutyj został zmobilizowany w grudniu 2023 r. we Lwowie, gdzie przyjechał jako uczestnik forum „Front Kultury. Sztuka Zwycięstwa”, którego misją jest ochrona i restauracja dziedzictwa kulturowego.

21:57
15.05.2024

Blinken nie wyklucza nowych sankcji wobec chińskich firm

Sekretarz stanu Anthony Blinken nie wyklucza nowych sankcji wobec chińskich firm wspierających rosyjski przemysł obronny. „Podjęliśmy i będziemy podejmować działania w szczególności wobec zaangażowanych organizacji i firm. Wprowadziliśmy około 100 sankcji wobec przedsiębiorstw udzielających tego rodzaju wsparcia. I jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy to robić nadal” – powiedział na konferencji prasowej z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą. Sekretarz stanu podkreślił, że ze strony Rosji istnieje nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla Ukrainy, ale także dla wielu innych krajów europejskich.

21:27
15.05.2024

Parlament Estonii poparł ustawę o wykorzystaniu zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej na rzecz Ukrainy

Parlament Estonii poparł ustawę zezwalającą na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów w celu pomocy Ukrainie – poinformował minister spraw zagranicznych Estonii Margus Cakhna. „Nasz parlament większością głosów zatwierdził ustawę, która pozwoli na wykorzystanie dla Ukrainy zamrożonych rosyjskich aktywów! Mam nadzieję, że prezydent uchwali ją jak najszybciej. Dzięki naszej inicjatywie jesteśmy o krok bliżej do stworzenia precedensu w Europie” – napisał na Twitterze.

20:50
15.05.2024

Gwardia Narodowa zniszczyła grupę szturmową rosyjskich wojsk w okolicach Charkowa

Bojownicy jednostki specjalnej „Omega” Gwardii Narodowej Ukrainy rozbili grupę szturmową wroga w kierunku Charkowa – poinformowała Gwardia Narodowa na Telegramie. „Przy użyciu FPV i dronów bombowych w ciągu godziny zlikwidowano grupę 20 szturmowców. Sądząc po wyposażeniu i taktyce działania, grupa była przygotowana do ataku” – czytamy w komunikacie.

20:24
15.05.2024

W obwodzie dniepropietrowskim zginęło dwóch pracowników kolei

W obwodzie dniepropietrowskim w wyniku rosyjskiego ostrzału cywilnej infrastruktury kolejowej zginęło dwóch inspektorów kolei - mechaników wagonów - podała JSC „Ukrzaliznycja”. „Znowu smutna wiadomość z obwodu dniepropietrowskiego. Dziś w wyniku ostrzału nieprzyjaciela cywilnej infrastruktury kolejowej zginęło dwóch naszych kolegów – geodetów – mechaników samochodowych” – czytamy w komunikacie.

19:38
15.05.2024

Malawi będzie uczestniczyć w Szczycie Pokojowym w Szwajcarii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Malawi Lazarusem Chakwrą. „Podziękowałem mu za konsekwentne wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz chęć udziału w przywróceniu pokoju podczas Szczytu Pokojowego w Szwajcarii” – napisał Zełenski w serwisie społecznościowym X.

19:24
15.05.2024

Ukraina potrzebuje więcej broni i amunicji, aby odeprzeć ataki rosyjskich agresorów

Zwracając się do uczestników 7. Szczytu Demokracji w Kopenhadze, minister obrony Ukrainy Rustem Umierow powiedział, że Ukraina potrzebuje więcej broni i amunicji, aby odeprzeć rosyjskie ataki, które znacznie się nasiliły. „Potrzebujemy więcej broni i amunicji, aby odeprzeć ataki rosyjskich agresorów, które znacznie się nasiliły. Pociski artyleryjskie, sprzęt obrony przeciwlotniczej i amunicja do nich to nasze podstawowe potrzeby wojskowe. Jestem przekonany, że F-16 samoloty obiecane przez Danię i inne kraje partnerskie znacznie wzmocnią nasze zdolności obronne. Dziękujemy za przeszkolenie naszych pilotów i personelu pomocniczego” – skomentował Umerow.

18:58
15.05.2024

Biały Dom wysłał Raiffeisen ostatnie ostrzeżenie. Na piśmie.

Departament Skarbu USA skierował do austriackiej grupy bankowej RBI (Raiffeisen Bank International) pisemne ostrzeżenie w związku z relacjami biznesowymi z Federacją Rosyjską. Amerykanie ostrzegli na piśmie austriacki bank, że jego dostęp do amerykańskiego systemu finansowego może zostać anulowany ze względu na relacje biznesowe z Federacją Rosyjską.

Czytaj więcej

Ostatnie ostrzeżenie Białego Domu. Raiffeisen bliski utraty amerykańskiego rynku
18:25
15.05.2024

W Doniecku straż graniczna zniszczyła „Zoopark-1”

Zwiadowcy z jednostki „Zemsta” odkryli i zniszczyli zamaskowany kompleks artyleryjsko-rozpoznawczo-przeciwbateryjny „Zoopark-1” – poinformowała Państwowa Służba Graniczna. „Podczas rozpoznania powietrznego oddział „Feniks” odkrył bojowy pojazd opancerzony okupantów, który był dobrze zamaskowany przez wroga. Po dokładniejszej analizie znaleziska obrońcy zdali sobie sprawę, że był to kompleks rozpoznania artyleryjskiego i walki przeciwbaterii Zoopark-1” – opisują służby.

17:57
15.05.2024

Wielka Brytania ostrzega, że ​​Rosja przygotowuje „fizyczne ataki” na Zachód

Dyrektor brytyjskiego Centrum Komunikacji Rządowej (GCHQ), Anne Kist-Butler, ostrzegła, że ​​Rosja przygotowuje „fizyczne ataki” na Zachód. Urzędnicy brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu ujawnili podwójne zagrożenie ze strony Moskwy i Pekinu – powiedziała na konferencji CyberUK w Birmingham.

17:19
15.05.2024

Nie będzie zmian w strukturze rosyjskiego Sztabu Generalnego

Nie ma planów zmian w strukturze Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z dowódcami okręgów wojskowych. „Jeśli chodzi o Sztab Generalny i całą strukturę zapewniającą pracę bojową, to tutaj nie ma żadnych zmian i nie są one planowane, chcę, żeby to było dla wszystkich jasne” – podkreślił Putin. „Blok pracy bojowej nabrał kształtu, funkcjonuje rytmicznie, działa pomyślnie i nie należy się tu spodziewać żadnych zmian” – dodał.

16:50
15.05.2024

Liechtenstein weźmie udział w Szczycie Pokojowym

Premier Liechtensteinu Daniel Risch potwierdził swój udział w Szczycie Pokojowym w Szwajcarii – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Odbyłem rozmowę telefoniczną z premierem Liechtensteinu Danielem Rischem, aby podziękować mu za potwierdzenie udziału w Szczycie Pokojowym i jego aktywny wkład w przywrócenie sprawiedliwości na Ukrainie” – napisał Zełenski w środę w serwisie społecznościowym X. Dodał, że Liechtenstein, który stoi na czele Komitetu Ministrów Rady Europy, poparł utworzenie Rejestru Odszkodowań, specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie.

16:15
15.05.2024

Dochody Rosji z eksportu ropy spadły o 6,5 proc.

Kreml ma poważny kłopot z eksportem roku. Rosja zarabia coraz mniej na eksporcie, a ma być jeszcze gorzej dla jej budżetu.

Czytaj więcej

Kreml zarobił mniej na eksporcie ropy, a będzie jeszcze… lepiej
16:01
15.05.2024

W Mikołajowie liczba rannych w wyniku porannych rosyjskich ataków rakietowych wzrosła do sześciu osób

„Wróg zaatakował Mikołajów. Wiemy już o sześciu ofiarach” – przekazała w środę Państwowa Służba Ratunkowa na telegramie.

Według doniesień pożar, który wybuchł po uderzeniu rakiety, został już ugaszony. „Paliło się terytorium stacji paliw w jednej z dzielnic miasta, w szczególności budynek i zaparkowane w pobliżu samochody, na powierzchni 400 m2” – czytamy w komunikacie.

15:50
15.05.2024

Gen. Skrzypczak o zajęciu Wołczańska: Na Siewierskim Dońcu Ukraińcy mają przygotowane pozycje obronne

Zdobycie Wołczańska niczego nie przesądza. Za Wołczańskiem jest rzeka Siewierski Doniec, na Siewierskim Dońcu Ukraińcy mają przygotowane pozycje obronne, których Rosjanie długo nie pokonają. Nie sforsują. Ukraińcy teraz mają problem, że nie mają wojska na tym kierunku zbyt dużo — i teraz ściągają z kierunku białoruskiego, zachodniego, pojedyncze bataliony, 4-6 batalionów, którymi uzupełniają luki w tych formacjach, które bronią się na kierunku Wołczańska i Charkowa. Tam w tej chwili kumulują swój główny wysiłek - mówi były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak o zajęciu Wołczańska: Putin chce wygnać Ukraińców z Charkowa
15:35
15.05.2024

Już osiem tysięcy osób ewakuowano z obwodu charkowskiego

Około ośmiu tysięcy Ukraińców, zostało ewakuowanych z pogranicza obwodu charkowskiego. Większość z nich to kobiety, osoby starsze, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej i dzieci. Państwowa Służba Ratunkowa przypomniała, że ewakuacja odbywa się w siedmiu gminach obwodów charkowskiego, czugujowskiego i bogoduhiwskiego.

15:24
15.05.2024

Zestrzelono rosyjską rakietę w obwodzie dnieprzańskim

Szef Dniepropietrowskiej Rady Obwodowej Mykoła Łukaszuk poinformował zestrzeleniu rakiety na Facebooku. "Eksplozja, która była słyszana w regionie, jest dziełem naszych Sił Obrony Powietrznej. W rejonie Dniepru zestrzelono rosyjską rakietę" - napisano we wpisie.

14:57
15.05.2024

UNICEF: Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na szeroką skalę zginęło lub zostało rannych prawie 2000 dzieci

Według Agencji ONZ ds. Dzieci (UNICEF), od czasu rozpoczęcia przez Moskwę inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. co najmniej 1993 dzieci na Ukrainie zginęło lub zostało rannych.

We wtorek UNICEF podał, że średnio co najmniej dwoje dzieci dziennie traci życie na Ukrainie.

„Dzieci Ukrainy pilnie potrzebują bezpieczeństwa, stabilności, dostępu do bezpiecznej nauki, usług ochrony dzieci i wsparcia psychospołecznego” – stwierdziła agencja w oświadczeniu. „Dzieci Ukrainy przede wszystkim potrzebują pokoju”.

14:47
15.05.2024

20 osób zostało rannych w wyniku przeprowadzonego przez siły rosyjskie ostrzału Charkowa (WIDEO)

W centrum ukraińskiego miasta położonego 30 km od granicy z Rosją wybuchły pożary. Jak podały miejscowe władze, uszkodzonych zostało wiele budynków mieszkalnych i firm. Charków stał się celem zmasowanych ataków w ostatnich miesiącach, a postępujące rosyjskie natarcie na tym kierunku zmusiło tysiące ludzi do ewakuacji. Podczas wtorkowego (14.05) spotkania z amerykańskim sekretarzem stanu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie prosił o dwie baterie systemu obrony powietrznej Patriot, właśnie z przeznaczeniem do obrony miasta.

14:44
15.05.2024

Putin twierdzi, że rosyjskie wojska z każdym dniem posuwają się na Ukrainie

Władimir Putin powiedział, że rosyjskie wojska na Ukrainie „codziennie posuwają się we wszystkich kierunkach”, a ofensywa wojskowa  „postępuje zgodnie z planem”.

14:43
15.05.2024

Parlament Estonii zdecydował o zamrożonych rosyjskich aktywach

Parlament Estonii zatwierdził  przepisy zezwalające na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów w celu wypłaty odszkodowań za szkody wojenne na Ukrainie, poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych tego państwa bałtyckiego w środowym oświadczeniu.

 - Zrobiliśmy duży krok w kierunku stworzenia precedensu, za którym mogłaby podążać Europa – powiedział minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna, donosi Reuters.

14:36
15.05.2024

Ukraina „częściowo wypiera” wojska rosyjskie z obwodu charkowskiego

W środę siły ukraińskie „częściowo odepchnęły” siły rosyjskie z miasta Wołczańsk w obwodzie charkowskim – poinformowało ukraińskie wojsko.

Ukrainie udało się odeprzeć rosyjskie natarcie, przekierowując wojska z jednostek wojskowych na południu.

Wcześniej szef ukraińskiej policji w obwodzie charkowskim określił sytuację w mieście Wołczańsk jako „niezwykle trudną”. Szef policji patrolowej w Wołczańsku Oleksij Charkowski powiedział, że siły rosyjskie zajmują pozycje w mieście.

14:20
15.05.2024

USA nie zgadzają się na użycie broni

Strona ukraińska twierdzi, że wymagany przez USA zakaz uderzania amerykańską bronią w cele na terytorium Rosji uniemożliwia Siłom Zbrojnym Ukrainy atakowanie pozycji rosyjskich, przygotowujących się do marszu na Charków.

Czytaj więcej

Ukraina chce uderzać w cele w Rosji i naciska na Bidena. Bezskutecznie
14:00
15.05.2024

Sikorski o tym, czego Ukraina potrzebuje do zwycięstwa

- UE i USA są łącznie 20-22 razy silniejsze od Rosji gospodarczej. Jeśli dokonamy reindustrializacji w sferze zbrojeniowej, to możemy prześcignąć w produkcji Rosję i wtedy Ukraina wygra - mówił w trakcie spotkania z dziennikarzami w trakcie kongresu Impact24 szef MSZ Radosław Sikorski.

Czytaj więcej

Radosław Sikorski: Pakiet amerykański może zaważyć na sytuacji na froncie
13:36
15.05.2024

Francja wyśle Ukrainie nową partię rakiet Aster

Francuski minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu zapowiedział dostawę nowej partii rakiet Aster dla systemu obrony powietrznej SAMP-T rozmieszczonego już na Ukrainie.

Nie ujawniono liczby rakiet ani harmonogramu dostaw. Niedawno Francja oświadczyła, że podejmuje wysiłki mające na celu skrócenie o połowę czasu realizacji zamówieni.

Wcześniej Francja zobowiązała się dostarczyć Ukrainie 40 rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Scalp, które sprawdziły się już w czasie wojny.

13:21
15.05.2024

Blinken ogłasza dodatkowy pakiet pomocowy dla Ukrainy

Przebywający w Kijowie Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 2 miliardy dolarów w postaci finansowania wojskowego. Dodatkowy fundusz będzie w stanie zapewnić więcej broni i inwestycje w bazę przemysłową Ukrainy.

13:00
15.05.2024

USA ostrzegły Raiffeisen Bank

USA ostrzegły Raiffeisen BANK, że ​​jego dostęp do systemu dolarowego może zostać ograniczony ze względu na działalność w Rosji – podał Reuters

12:38
15.05.2024

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że Rosja przejmuje kontrolę nad trzema kolejnymi ukraińskimi osadami

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że jego wojska przejęły kontrolę nad trzema kolejnymi osadami na Ukrainie – podała państwowa agencja informacyjna RIA.

Z raportów wynika, że dwie z tych miejscowości – Hłyboke i Łukjanci– znajdują się w obwodzie charkowskim, a jedna – Robotyne – w obwodzie zaporoskim.

12:15
15.05.2024

Zełenski odwołuje udział w międzynarodowych wydarzeniach

Według agencji prasowej Reuters rzecznik portugalskiego rządu powiedział, że Zełenski odwołał wizytę, ale nie podał powodu, natomiast rząd hiszpański stwierdził, że nie może komentować wizyty ze względów bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Zełenski odwołuje zagraniczne podróże. Biuro prezydenta podaje przyczyny
11:57
15.05.2024

Ukraińska armia informuje o odparciu 13 natarć w rejonie Orichiwia

Ukraińcy odparli też pięć natarć na lewym brzegu Dniepru, gdzie Ukraińcy utworzyli przyczółek. Rosjanie przeprowadzili też atak rakietowy na obwód kirowohradzki (prawdopodobnie przy użyciu pocisku manewrującego Ch-59) oraz prowadzili rozpoznanie z użyciem dronów pozycji ukraińskiej armii (Ukraińcy wykryli 68 lotów dronów rozpoznawczych w strefie działań operacyjnych Dowództwa Operacyjnego "Południe").

11:35
15.05.2024

Rosyjski tenisista nie pojedzie do Paryża? Kontrowersyjny wpis

Karen Chaczanow w mediach społecznościowych zamieścił wstążkę św. Jerzego, symbol rosyjskiego nacjonalizmu. Może za to nie pojechać na igrzyska.

11:16
15.05.2024

Doradca Zełenskiego o obłudzie Putina

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak ocenił uwagi prezydenta Rosji Władimira Putina na temat możliwych negocjacji w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie jako „obłudne”.

„Po raz kolejny obłudna działalność «negocjacyjna» Putina… Jednocześnie Rosja w dalszym ciągu pali miasta w Donbasie i próbuje przedrzeć się w obwodzie charkowskim, jednocześnie nasilając zbrodnie przeciwko ludności cywilnej” – napisał  Podolak.

10:52
15.05.2024

Siły Zbrojne Ukrainy wycofują się z Wowczańska

- W niektórych rejonach rejonu Łukjancewa i Wowczańska, w wyniku ostrzału wroga i działań szturmowych, aby ratować życie naszych żołnierzy i uniknąć strat, nasze jednostki wykonały manewry i przeniosły się na dogodniejsze pozycje. Walki trwają - powiedział przedstawiciel Sztabu Generalnego Dmitrij Łychowy.

Czytaj więcej

Siły Zbrojne Ukrainy ogłosiły wycofanie wojsk z Wołczańska. Rosjanie zajmują pozycje
10:32
15.05.2024

Zacharowa: Cała amerykańska broń wysłana na Ukrainę zostanie zniszczona

Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji powiedziała, że Moskwa zniszczy cały amerykański sprzęt wojskowy dostarczony Ukrainie.

Komentarze Marii Zacharowej pojawiają się po tym, jak sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w Kijowie, że amerykańska broń, mimo opóźnienia, dociera już na Ukrainę.

10:11
15.05.2024

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o zestrzeleniu drona nad Tatarstanem

„Ukraiński bezzałogowy statek powietrzny został zniszczony przez systemy obrony powietrznej pełniące służbę nad terytorium Republiki Tatarstanu” – cytuje  Interfax komunikat rosyjskiego departamentu wojskowego.

W środę rano lotniska w Kazaniu i Begiszewo zawiesiły przyjmowanie i odloty samolotów, aby zapewnić bezpieczeństwo lotów –   podano w komunikacie Federalnej Agencji Transportu Lotniczego.

09:48
15.05.2024

Szef policji twierdzi, że Rosjanie zajmują pozycje w Wowczańsku

Szef ukraińskiej policji w obwodzie charkowskim określił sytuację w mieście Wowczańsk jako „niezwykle trudną”.

Szef policji patrolowej w Wowczańsku Oleksij Charkowski poinformował na Facebooku, że siły rosyjskie zajmują pozycje w mieście. Wczoraj Rosja twierdziła, że zajęła część Wowczańska i przygraniczną wieś Buhruwatka.

09:33
15.05.2024

Prezydent Rosji powołał nowych gubernatorów pięciu obwodów Federacji Rosyjskiej

Władimir Putin powołał m.in. nowego gubernatora graniczącego z Ukrainą obwodu kurskiego. Został nim Aleksiej Smirnow, dotychczasowy zastępca gubernatora.

09:21
15.05.2024

Zełenski odwołuje podróż do Hiszpanii i Portugalii

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał podróż do Hiszpanii i Portugalii, a niektóre media podają, że jest to spowodowane wznowieniem walk na Ukrainie.

W piątek król Hiszpanii Felipe miał wydać przyjęcie na cześć Zełenskiego. Oczekiwano wówczas podpisania przez ukraińskiego przywódcę dwustronnej umowy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z premierem Portugalii Pedro Sanchezem.

Rzecznik portugalskiego rządu powiedział, że Zełenski odwołał wizytę, ale nie podał powodu, natomiast rząd hiszpański stwierdził, że ze względów bezpieczeństwa nie może komentować wizyty.

09:03
15.05.2024

Stany Zjednoczone rozważają wysłanie dodatkowej baterii Patriot na Ukrainę

Administracja prezydenta USA Joe Bidena pracuje nad zaopatrzeniem Ukrainy w dodatkową baterię obrony powietrznej Patriot, która miałaby pomóc temu krajowi odeprzeć rosyjskie ataki powietrzne, poinformował 15 maja Bloomberg, powołując się na nieujawnione źródła.

Waszyngton zamierza wysłać pojedynczą baterię wraz z radarami, a koszty prawdopodobnie pokryje niedawno przyjęty pakiet pomocowy o wartości 61 miliardów dolarów.

08:43
15.05.2024

Trwa rosyjski ostrzał Chersonia

Szef miejscowej administracji wojskowej, Ołeksandr Prokudin, zaapelował do mieszkańców o pozostanie w schronach.

08:29
15.05.2024

Po co Rosji ofensywa na Charków? Gen. Polko odpowiedział

Rosjanie od kilku dni napierają na Charków — kluczowe, drugie co do wielkości miasto w Ukrainie.

Czytaj więcej

Gen. Roman Polko o ofensywie Rosji na Charków: Niekoniecznie chcą go zdobyć
08:11
15.05.2024

Pożar w rejonie lotniska Belbek na Krymie

Rosjanie twierdzą, że strącili nad Krymem 10 pocisków ATACMS. Kanał ASTRA w serwisie Telegram publikuje jednak nagranie, na którym widać pożar w pobliżu lotniska Belbek na okupowanym Krymie (lotnisko znajduje się w pobliżu Sewastopola).

07:48
15.05.2024

Bogusław Chrabota: Naświetlenie skali rosyjskiego zaangażowania wśród polskich elit władzy jest niezbędne

Wszelkimi sposobami, z komisją śledczą na czele. Nie dla politycznego teatru, ale dla polskiego bezpieczeństwa. Tyle, że do tematu trzeba podejść naprawdę poważnie. Mam nadzieję, że są tacy, którzy myślą podobnie - pisze redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Nocny wpis Donalda Tuska. Dlaczego badanie wpływów Rosji jest niezbędne?
07:35
15.05.2024

Marcin Przydacz o sytuacji na Ukrainie: Imperialny walec Rosji toczy się na Zachód

- Uważam, że sytuacja na froncie wschodnim jest daleka od stabilności, daleka od pożądanego stanu. Rosjanie nie tylko się zbroją, ale też wzmacniają liczebnie swojej jednostki. Na niektórych odcinkach frontu przesunęli go na swoją korzyść. Walec imperialny się toczy i toczy się coraz bardziej na Zachód — przyznał poseł PiS w rozmowie z RMF FM.

Czytaj więcej

Poseł PiS o granicy z Białorusią: Niech rządzący odetną się od biegania z siatką
07:05
15.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali sześć miejscowości w obwodzie zaporoskim

W ostrzale nikt nie ucierpiał, uszkodzonych zostało sześć budynków mieszkalnych.

06:46
15.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 486 940 żołnierzy, 7 510 czołgów, 14 508 pojazdów opancerzonych, 12 538 zestawów artyleryjskich, 1 070 wyrzutni rakiet, 798 zestawów przeciwlotniczych, 351 samolotów, 325 śmigłowców, 10 015 bezzałogowych statków powietrznych, 2 199 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 16 955 pojazdów (w tym cystern) i 2 061 jednostek sprzętu specjalnego.

06:44
15.05.2024

Rosjanie twierdzą, że strącili 10 pocisków ATACMS nad Krymem

W nocy okupacyjne władze Sewastopola informowały o strącaniu ukraińskich rakiet nad Morzem Czarnym i w rejonie lotniska Belbek. Teraz Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że nad Krymem strącono 10 pocisków ATACMS, a nad obwodem biełgorodzkim — dwa pociski antyradarowe, dwie bomby kierowane, dwie rakiety wystrzelone przez zestaw Wiłcha i dziewięć dronów. Pięć dronów miało zostać strąconych nad obwodem kurskim a trzy — nad obwodem briańskim.

06:30
15.05.2024

Garri Kasparow w rozmowie z "Rzeczpospolitą": Z Władimirem Putinem nie można negocjować. Jak z Hitlerem

- Na to, co podpisują dyktatorzy, nie warto marnować papieru. Podejście Zachodu się zmienia, ale bardzo wolno – zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę, którą Ukraina płaci we krwi, oraz fakt, że wojna się rozprzestrzenia. Putin rozpoczął pełnoskalową inwazję w lutym 2022 roku. Dziś konfliktów na świecie jest znacznie więcej. Trwa wojna w Strefie Gazy, prezydent Wenezueli Nicolas Maduro patrzy na Gujanę, swoje cele mają Chińczycy, a mamy jeszcze Afrykę, gdzie w Sudanie 5 mln ludzi jest na krawędzi śmierci głodowej. Zło się rozprzestrzenia. Putin odniósł sukces, zmieniając algorytm światowej polityki — mówi wybitny szachista, jeden z liderów antyputinowskiej opozycji Garri Kasparow, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Czytaj więcej

Garri Kasparow o dzisiejszej Rosji. "Puste deklaracje wzmacniają Putina"
06:05
15.05.2024

Na Ukrainę może trafić dodatkowa bateria Patriot z USA

Informacje takie przekazuje agencja Bloomberg.

Czytaj więcej

USA wyślą dodatkową baterię Patriot na Ukrainę?
05:43
15.05.2024

Władimir Putin ubolewa, że Zachód i Ukraina nie są zainteresowane chińską inicjatywą ws. pokoju na Ukrainie

Rosja chce „kompleksowego, trwałego i sprawiedliwego zakończenia konfliktu środkami pokojowymi i jest otwarta na dialog ws. Ukrainy" - przekonywał Władimir Putin w rozmowie z agencją Xinhua. 

Czytaj więcej

Władimir Putin mówi o pokoju na Ukrainie. Wskazuje jego warunki
05:16
15.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 811 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:53
15.05.2024

W środę po raz pierwszy zbierze się nowy rząd Federacji Rosyjskiej

W skład nowego rządu — jak podaje Interfax — wchodzi 10 wicepremierów, w tym jeden pierwszy wicepremier i 21 ministrów. Na pierwszym posiedzeniu rząd ma zająć się dziewięcioma kwestiami — w tym przekazaniem subsydiów władzom okupacyjnym w ukraińskich obwodach zaporoskim i chersońskim. Subsydia mają zrównoważyć budżety władz okupacyjnych.

04:49
15.05.2024

Okupacyjne władze Sewastopola informują o ukraińskich pociskach strącanych nad Morzem Czarnym

Michaił Razwożajew, stojący na czele okupacyjnych władz Sewastopola poinformował, że w nocy kilka rakiet zostało strąconych nad Morzem Czarnym i w rejonie lotniska Belbek. Odłamki strąconych pocisków miały wywołać pożar we wsi Poljuszko. Szczątki jednego z pocisków miały też spaść na Sewastopol.

04:47
15.05.2024

Dwie osoby ranne w nocnym ataku Ukrainy na obwód biełgorodzki

Informacje takie podaje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Z jego komunikatu wynika, że w czasie ostrzału obwodu we wsi Dubowoje trafiony został jeden budynek mieszkalny, który stanął w płomieniach. Dwie osoby zostały ranne. Gładkow pisze też, że obrona powietrzna w obwodzie biełgorodzkim strąciła kilka celów powietrznych na podejściu do Biełgorodu.

04:45
15.05.2024

Od początku wojny na Ukrainie USA przeznaczyły 2,9 mld dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy i sąsiednich państw

Takie wyliczenia przedstawił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Robert Wood, zastępca ambasador USA przy ONZ w randze ambasadora. Wood precyzował, że środki te zostały przeznaczone na pomoc 3,4 mln uchodźców wewnętrznych i 6,5 mln osób, które w związku z wojną opuściły Ukrainę.

04:40
15.05.2024

Ukraina w ONZ: To rosyjska bomba spadła na Biełgorod

Serhij Kysłyca, ambasador Ukrainy przy ONZ przekonywał na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że zniszczenie bloku mieszkalnego w rosyjskim Biełgorodzie jest „kolejnym przykładem pogardy Putina wobec współobywateli”. Ukraina przekonuje, że — wbrew oskarżeniom Moskwy pod adresem Kijowa — to rosyjska bomba spadła na Biełgorod, a „Rosja nie dopuści na miejsce zdarzenia międzynarodowych ekspertów, zamiast tego formułując propagandowe oskarżenia przeciw Ukrainie”. Kysłyca mówił też, że wersje wydarzeń ws. ataku na Biełgorod przedstawiane przez lokalne władze i Ministerstwo Obrony Rosji różnią się od siebie.

04:37
15.05.2024

Mołdawia wkrótce zawrze z UE porozumienie ws. współpracy na polu bezpieczeństwa i obrony

O takim porozumieniu informuje MSZ Mołdawii. Do jego zawarcia ma dojść wkrótce a celem umowy jest rozszerzenie współpracy między starającą się o członkostwo w UE, posiadającą status państwa partnerskiego i kandydata do Unii Europejskiej Mołdawią w obszarach obronności i bezpieczeństwa.

04:34
15.05.2024

Ok. 38 tysięcy Ukraińców uznaje się za zaginionych

Tyle osób znalazło się w Rejestrze Osób Zaginionych w Szczególnych Okolicznościach, do którego — na żądanie rodzin — trafiają zarówno cywile, jak i żołnierze, których los pozostaje nieznany.

04:33
15.05.2024

W nocy w Sumach rozległa się eksplozja - informuje telewizja Suspilne

Wcześniej w obwodzie sumskim, charkowskim, dniepropietrowskim, donieckim i połtawskim ogłoszono alarm powietrzny. W trzech ostatnich obwodach ogłoszono też alarm rakietowy w związku z groźbą użycia przez Rosjan pocisków balistycznych.

04:31
15.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 811 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 811 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 811 dniu wojny

PAP

04:30
15.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 811