04:57
15.05.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 812
00:24
15.05.2024

Kończymy relację

Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnych godzin porannych.

23:42
14.05.2024

Pentagon: Pracujemy bardzo ciężko, aby jak najszybciej dostarczyć pomoc na Ukrainę 

Pentagon dokłada wszelkich starań, aby jak najszybciej dostarczyć Ukrainie broń i amunicję w ramach dwóch ostatnich pakietów wojskowych — powiedział rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder.

23:22
14.05.2024

Putin podpisuje dekret oficjalnie mianujący Biełousowa ministrem obrony Rosji 

Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie mianował Andrieja Biełousowa nowym ministrem obrony. Na stronie Kremla pojawił się dekret w tej sprawie.

22:52
14.05.2024

Sztab Generalny Ukrainy: Ukraińskie wojska przemieszczają się na dogodniejsze pozycje w obwodzie charkowskim

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ukraińskie jednostki przeprowadziły manewry i zajęły dogodniejsze pozycje w rejonach w obwodzie charkowskim.

Z raportu ukraińskiej armii wynika, że wojsko odparło 11 ataków w rejonie Charkowa.

22:20
14.05.2024

Seria eksplozji w Charkowie

„Okupanci znów uderzają” - napisał Synehubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

Zaapelował do mieszkańców Charkowa i obwodu charkowskiego o pozostanie w schronach.

21:47
14.05.2024

Blinken śpiewał i grał na gitarze w Kijowie 

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken we wtorek wieczorem dołączył do lokalnego zespołu w Kijowie, wykonując "Rockin' in the Free World" Neila Younga.

Czytaj więcej

Antony Blinken z gitarą w ręku. Sekretarz stanu zagrał w barze w Kijowie
21:15
14.05.2024

Łotwa przeznacza 10 mln euro na amunicję artyleryjską dla Ukrainy 

Na wtorkowym posiedzeniu za zamkniętymi drzwiami łotewski rząd postanowił przeznaczyć 10 mln euro na zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Ponadto latem zostanie dostarczona kolejna partia dronów.

20:48
14.05.2024

Policja ewakuowała prawie 200 osób z obwodu charkowskiego

Władze Ukrainy poinformowały, że od początku intensywnych działań Rosjan w obwodzie charkowskim ewakuowano ponad 7500 osób, w tym 760 dzieci. Tylko w ciągu ostatniej doby ewakuowano 200 osób i działania nadal są prowadzone.

20:26
14.05.2024

Francja wyśle Ukrainie drugą partię pocisków do systemów SAMP/T 

Francja dostarczy Ukrainie nową partię pocisków przeciwlotniczych Aster dla systemu obrony powietrznej SAMP/T. Zostało to ogłoszone podczas przesłuchania w Zgromadzeniu Narodowym przez francuskiego ministra sił zbrojnych Sebastiana Lecornu.

19:45
14.05.2024

Zełenski: Potrzebujemy zauważalnego przyspieszenia dostaw broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że konieczne jest przyspieszenie dostaw sprzętu dla ukraińskiej armii.

- Odbyłem dziś spotkanie z sekretarzem stanu USA. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim naszej obrony, a w szczególności dostaw amerykańskiego wsparcia obronnego. Potrzebujemy zauważalnego przyspieszenia dostaw. Obecnie mija zbyt wiele czasu między ogłoszeniem pakietów a faktycznym pojawieniem się broni na linii frontu — powiedział prezydent Ukrainy.

19:29
14.05.2024

W Charkowie ponownie słychać wybuchy

18:50
14.05.2024

Sondaż: 50 proc. Ukraińców w Polsce, Niemczech i Czechach twierdzi, że ich powrót do kraju 

Połowa ukraińskich uchodźców w Niemczech, Polsce i Czechach stwierdziła, że ich powrót na Ukrainę jest "mniej prawdopodobny" - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

66 proc. respondentów stwierdziło, że są "całkowicie" lub "raczej zadowoleni" ze swojego życia w Niemczech, Polsce i Czechach.

Zapytani o czynniki, które pomogłyby w podjęciu decyzji o powrocie, najczęściej wymieniano bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury krytycznej. 26 proc. stwierdziło, że nie wróci, dopóki nie zakończy się rosyjska inwazja.

18:49
14.05.2024

Shapps: Wielka Brytania nie przekona Ukrainy do oddania części swoich terytoriów

Brytyjski minister obrony Grant Shapps powiedział, że Londyn nie będzie wywierał presji na Ukrainę, aby oddała część swoich terytoriów i podpisała "porozumienie pokojowe" z Rosją.

- Nie ma sensu, aby Wielka Brytania próbowała przekonać Ukrainę, siłą lub w inny sposób, aby zgodziła się oddać część swojego terytorium. To sprawa wyłącznie Ukrainy - powiedział Shapps.

18:19
14.05.2024

Sondaż: Polacy uważają, że w najbliższych latach może dojść do ataku Rosji na członków NATO

Wyniki badania publikuje CBOS.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Rosja w najbliższych latach może zaatakować państwo NATO? Polacy odpowiedzieli
17:22
14.05.2024

Dwie starsze osoby zginęły podczas ataku Rosjan na Wołczańsk

Rosyjska ofensywa na Wołczańsk w północnej części obwodu charkowskiego doprowadziła do śmierci dwóch cywilów w wieku 80 i 83 lat — poinformował gubernator Ołeh Synehubow. Rosja rozpoczęła 10 maja działania ofensywne w północnej części obwodu charkowskiego. Władze Ukrainy informują, że okupanci "nadal używają wszystkich rodzajów broni przeciwko ludności cywilnej"

16:52
14.05.2024

Kułeba: Teza o "Ukrainie, która odrzuciła porozumienie pokojowe" jest kłamstwem promowanym przez Rosję

Często powtarzana narracja, że "Ukraina odrzuciła porozumienie pokojowe zaproponowane przez Rosję wiosną 2022 roku" jest "jednym z największych kłamstw promowanych przez Rosję" - stwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

16:29
14.05.2024

Atak na centrum Charkowa. Są ranni

Ukraińskie media informują, że rannych jest co najmniej 15 osób.

16:23
14.05.2024

Macron weźmie udział w Szczycie Pokojowym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i omówił udział Globalnego Południa w Szczycie Pokoju, a także potrzeby obronne Ukrainy.

"Podziękowałem mu za potwierdzenie jego udziału w Szczycie Pokojowym. Bardzo doceniam istotną rolę Francji we wdrażaniu Formuły Pokojowej, w szczególności klauzuli bezpieczeństwa jądrowego. Omówiliśmy znaczenie zachęcania krajów Globalnego Południa do udziału w szczycie i skoordynowaliśmy nasze stanowiska w tej sprawie" - napisał Zelenski na X.

"Dokonaliśmy również przeglądu sytuacji na froncie, w szczególności w rejonie charkowskim. Zwróciliśmy szczególną uwagę na potrzeby obronne Ukrainy, w tym dodatkowy sprzęt obrony powietrznej, artylerię, pojazdy dalekiego zasięgu i amunicję" - dodał.

15:57
14.05.2024

Wiktor Juszczenko: Opóźnienie zatwierdzenia przez Kongres USA pakietu pomocowego dla Ukrainy było kolosalną stratą czasu

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział w wywiadzie dla Associated Press, że duże opóźnienie Kongresu USA w zatwierdzeniu pomocy wojskowej dla jego kraju było „kolosalną stratą czasu”, co pozwoliło prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zadać jeszcze więcej cierpienia w trakcie trwającej od dwóch lat wojny i ją dodatkowo przedłużyć.

15:42
14.05.2024

Z granicy obwodu charkowskiego ewakuowano 7,5 tys. cywili

W związku z aktywnymi działaniami wojennymi na pograniczu obwodu charkowskiego Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ewakuowała 7,5 tys. osób. Ewakuacja mieszkańców jest efektem masowego ostrzału Rosjan w tym regionie.

15:24
14.05.2024

Tylko połowa Ukraińskich uchodźców przebywających za granicą byłaby skłonna wrócić na Ukrainę

Jak wynika z badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii, tylko połowa z badanych uchodźców przebywających na terenie Czech, Niemiec i Polski chciałaby wrócić do kraju, jeśli byłyby ku temu odpowiednie warunki. Jedna trzecia respondentów jest gotowa wrócić, jeśli infrastruktura krytyczna będzie działać normalnie (34 proc.) i gdy będzie bezpiecznie (również 34 proc.) Dla 26 proc. badanych warunkiem powrotu jest koniec pełnoskalowej wojny.

14:59
14.05.2024

Kandydat na ministra obrony Rosji twierdzi, że nie będzie nowej mobilizacji

Andriej Biełousow, kandydat Władimira Putina na ministra obrony, powiedział, że nie będzie nowej mobilizacji rosyjskich wojsk, ale wróg szybko się uczy i Moskwa musi go wyprzedzać – podaje Reuters.

Powiedział też, że konieczne jest, aby rosyjscy żołnierze posiadali najnowocześniejszy sprzęt.

14:51
14.05.2024

Zełenski w piątek odwiedzi Hiszpanię

Jak wynika z oświadczenia pałacu królewskiego, Wołodymyr Zełenski uda się w piątek do Hiszpanii na spotkanie z królem Filipem w Madrycie.

14:38
14.05.2024

Rosja wyposaża okręty w Buławy

TASS podała, że rosyjska flota na północy i Pacyfiku składa się obecnie z siedmiu okrętów podwodnych typu Borei, a każdy z nich przenosi 16 Buław. Każda z nich z kolei może przenieść do sześciu głowic nuklearnych

Czytaj więcej

Rosja uzbraja okręty w międzykontynentalne pociski Buława. Mogą przenosić po 6 głowic nuklearnych
14:19
14.05.2024

Niemcy i kraje nordyckie deklarują wsparcie dla Ukrainy (WIDEO)

Pomoc wojskowa dla Ukrainy, w tym obrona powietrzna, była głównym tematem rozpoczętego w poniedziałek 13 maja w Sztokholmie dwudniowego szczytu premierów Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii z udziałem kanclerza Niemiec. Olaf Scholz i jego nordyccy odpowiednicy ponownie potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy. Mówili o potrzebie zacieśnienia współpracy wobec rosnącego zagrożenia dla bezpieczeństwa ze strony Rosji po jej inwazji na Ukrainę. Szwecja przewodniczy obecnie Radzie Nordyckiej, forum współpracy rządów i parlamentów krajów nordyckich. W Sztokholmie przywódcy tych państw podpisali deklarację o współpracy w dziedzinie konkurencyjności i bezpieczeństwa. Kraje skandynawskie i Niemcy należą do największych darczyńców Ukrainy od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji w lutym 2022 r.

14:04
14.05.2024

Donald Tusk: Państwo polskie udaremniło próby akcji bezpośrednich, dotyczących także sabotażu i próby podpaleń

- Meldunki z wielu stolic europejskich były jednoznaczne, Rosja przygotowuje rozmaitego typu ingerencje także w sam proces wyborczy, przed wyborami do PE. To nie jest pierwszy taki przypadek, ale skala jest coraz większa — mówił po posiedzeniu rządu Tusk.

Czytaj więcej

Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
13:43
14.05.2024

Sąd w Rosji odrzucił apelacją Władimira Kara-Murzy

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej rozpatrzył skargę kasacyjną od wyroku i apelację Władimira Kara-Murzy. Wcześniej posiedzenia były kilkakrotnie przekładane ze względu na to, że kolonia nie przesłała sądowi  stanowiska polityka, które przedstawił na piśmie na potrzeby procesu.

Czytaj więcej

Rosja. Skazany na ćwierć wieku Kara-Murza zostaje w łagrze. Sąd odrzucił apelację
13:19
14.05.2024

Andrzej Duda o pożarach w Polsce: Trudno nie mieć obawy

Prezydent Andrzej Duda w czasie konferencji prasowej w Dausze, w Katarze, pytany o serię pożarów w Polsce przyznał, że "trudno nie mieć obawy, że te pożary mogą nie mieć charakteru przypadkowego, że mogą to być podpalenia", a więc, że może być to "próba destabilizacji sytuacji w Polsce przez działanie czynników wewnętrznych". - Trudno się powstrzymać przed taką sugestią, takim podejrzeniem - przyznał.

12:56
14.05.2024

Antony Blinken przyznaje w Kijowie, że sytuacja Ukrainy jest trudna

- Wiemy, że to wymagający czas. Ale wiemy też, że w krótkiej perspektywie (czasowej) pomoc jest w drodze, część już dotarła a więcej dotrze — powiedział Blinken w czasie spotkania z Wołodymyrem Zełenskim.

Czytaj więcej

Antony Blinken w Kijowie: Pomoc wojskowa z USA dotarła na Ukrainę, więcej jest w drodze
12:37
14.05.2024

Rosja uruchomiła Buławę

Rosja uruchomiła międzykontynentalny pocisk balistyczny Buława – podała we wtorek państwowa agencja informacyjna TASS, powołując się na głównego projektanta systemu.

Rosja przeprowadziła w listopadzie ubiegłego roku wystrzelony z łodzi podwodnej test rakiety, która według Federacji Amerykańskich Naukowców jest przeznaczona do przenoszenia do sześciu głowic nuklearnych.

12:21
14.05.2024

Viktor Orban broni rosyjskiego LNG

Węgry grożą zablokowaniem kolejnego, 14 pakietu sankcji UE.

Czytaj więcej

Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG
12:04
14.05.2024

Niemcy przekażą Ukrainie pomoc wojskową o wartości  7 miliardów euro. W tym trzeci system Patriot

Niemcy  przekażą Ukrainie także trzeci system obrony powietrznej Patriot. - To nie była łatwa decyzja, bo nie mamy ich dużo – podkreślił kanclerz Olaf Scholz.

11:47
14.05.2024

Z okupowanego przez Rosję obwodu chersońskiego uratowano sześcioro dzieci

Gubernator obwodu chersońskiego Oleksandr Prokudin przekazał za pośrednictwem Telegrama, że dzieci – jedna dziewczynka i pięciu chłopców – „zostały uratowane z obozów rosyjskich okupantów".

Misje ratunkowa przeprowadziła organizacja Save Ukraine. Dzieci są bezpieczne, pracują z nimi lekarze i psycholodzy.

11:26
14.05.2024

Tomasz Chłoń został pełnomocnikiem szefa MSZ ds. dezinformacji międzynarodowej

Zadaniem pełnomocnika ma być m.in. identyfikowanie treści, których celem jest dezinformacja, a także ocenianie i wskazywanie w jaki sposób treści te oddziałują na opinię publiczną oraz jakie jest ich źródło.

11:18
14.05.2024

Współpracownica Nawalnego oprosiła Putina o ułaskawienie

Finansowana przez władze Rosji  telewizja RT opublikowała w poniedziałek list Lilii Czanyszewy, rzekomo napisany przez uwięzioną aktywistkę, w którym prosi ona Putina o ułaskawienie.

Czytaj więcej

Była współpracownica Aleksieja Nawalnego prosi Putina o ułaskawienie
10:54
14.05.2024

W ostatnich dniach Rosjanie ostrzelali Wołczańsk za pomocą 22 pocisków przeciwlotniczych

Informacje takie przekazuje Nazar Wołoszyn, rzecznik Zgrupowania Wojsk "Chortyca" walczącego na tym odcinku frontu. Rosjanie mają intensywnie ostrzeliwać Wołczańsk, a także Łypeć i wieś Kozacza Łopań w rejonie kupiańskim.

10:48
14.05.2024

Rosjanie podają, że ukraiński dron zaatakował wóz straży pożarnej w obwodzie kurskim

Ukraiński dron miał zrzucić ładunek wybuchowy na budynek mieszkalny we wsi Gordiejewka, co wywołało pożar. W czasie, gdy strażacy walczyli z ogniem, dron miał zaatakować wóz strażacki ochotniczej straży pożarnej. Jeden z rosyjskich strażaków został ranny.

10:27
14.05.2024

Rosyjskie media: Rosjanie opanowali część Wowczańska

Zachodnia i północna część Wowczańska w obwodzie charchowskim na Ukrainie znalazła się pod kontrolą sił rosyjskich, podaje państwowa agencja informacyjna TASS.

Ukraińska armia oświadczyła, że sytuacja w mieście Wowczańsk jest pod kontrolą, ale z powodu ciężkich rosyjskich nalotów musiała wycofać się na nowe pozycje w pobliżu wsi Łukjance.

Jak podaje TASS, w mieście trwają walki uliczne.

10:11
14.05.2024

Nikołaj Patruszew wchodzi w skład administracji prezydenta Władimira Putina

Patruszew, były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, i Aleksiej Diumin, gubernator obwodu tulskiego, zostali doradcami rosyjskiego prezydenta. Wśród doradców są też Władimir Miedinski, Jurij Uszakow, Dmitrij Mironow, Andriej Fursenko i Rusłan Edelgeriew.

09:51
14.05.2024

Rano Rosjanie ostrzelali Nikopol. Zginął mężczyzna

09:26
14.05.2024

„Bardzo napięta” sytuacja w Charkowie

Wydaje się, że Rosja obiera obecnie za cel Charków, gdzie sytuacja jest „bardzo napięta” – powiedziała Sky News ukraińska deputowana Kira Rudnik.

Kira Rudik stwierdziła, że „ryzyko jest wysokie”, a Rosja zgromadziła wystarczającą liczbę żołnierzy i zasobów, aby wydłużyć swoją linię frontu. Powiedziała, że wydaje się, że siły rosyjskie celują zarówno w obwód charkowski, jak i w miasto, a bombardowania tego obszaru nasiliły się.

Zapytana, czy Ukraina powinna skupić się na obronie obwodu charkowskiego, odpowiedziała: - Obecna strategia Rosji polega na zaburzeniu naszej uwagi i zwiększeniu frontu, tak że będziemy musieli wybrać, co jest ważniejsze do obrony.  Ale nie można powiedzieć, że niektórzy ludzie są ważniejsi od innych. Będziemy musieli zgromadzić nasze siły i wykorzystać błyskotliwość naszych generałów, aby się temu przeciwstawić.

09:11
14.05.2024

Kreml podał termin wizyty Putina w Chinach

Putin złoży w dniach 16–17 maja wizytę państwową w Chinach na zaproszenie Xi Jinpinga – poinformował Kreml w oświadczeniu.

W ubiegłym roku Putin, objęty nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny, dwukrotnie spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem – w marcu w Moskwie i w październiku w Pekinie.

08:51
14.05.2024

Cztery osoby ranne w ostrzale Charkowa

Jak poinformował w Telegramie gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow, mężczyzna i trzy kobiety, zostali ranni w wyniku ostrzału miasta.

Synehubow przekazał również, że Rosja zaatakowała drugie co do wielkości miasto Ukrainy przy użyciu bomb UMPB D-30, precyzyjnymi bombami kierowanymi z czasów radzieckich, które zachowują się jak pocisk manewrujący.

08:29
14.05.2024

Pociąg towarowy wykoleił się w Rosji z powodu „ingerencji”

Dziś rano w obwodzie wołgogradzkim na południu Rosji u wykoleiły się wagony towarowe, a zbiornik zawierający olej napędowy zapalił się w wyniku „ingerencji z zewnątrz” – podają dziś rano rosyjskie władze.

Koleje Rosyjskie na swojej stronie internetowej podały: „W wyniku ingerencji osób nieuprawnionych w funkcjonowanie transportu kolejowego na stacji Kotlubań wykoleiły się wagony pociągu towarowego". Zapalił się zbiornik magazynowy i samochody z drewnem.

08:08
14.05.2024

Putin chce, aby do 2030 roku na rosyjskich uniwersytetach studiowało pół miliona studentów z zagranicy

Taki cel widnieje w dekrecie Putina ustalającym „narodowe cele rozwoju”

Dekret zatytułowany „O narodowych celach rozwoju Federacji Rosyjskiej do 2030 roku i w dłuższej perspektywie do 2036 roku” definiuje narodowe cele rozwoju jako bezpieczne środowisko życia, edukację, obszar gospodarczy i społeczny i inne".

Według rosyjskiego Ministerstwa Edukacji w kraju na uczelniach wyższych studiuje ponad 355 000 studentów zagranicznych. Najpopularniejszymi kierunkami studiów wśród studentów zagranicznych w Rosji są medycyna i inżynieria.

Większość studentów zagranicznych w Rosji pochodzi z krajów byłego Związku Radzieckiego, a także Azji i Afryki. Od 2023 r. Największa liczba studentów zagranicznych pochodzi z Kazachstanu - prawie 62 500, i z Chin  - poniżej 40 000 studentów.

07:54
14.05.2024

Rząd Danii zdecydował o dostawie myśliwców dla Ukrainy. Padła data

Duńska premier Mette Frederiksen złożyła  oświadczenie w tej sprawie podczas  Nordyckiego Szczytu Bezpieczeństwa, który odbył się w Szwecji

Czytaj więcej

Duńskie F-16 wkrótce na Ukrainie. Kopenhaga finalizuje obietnicę dostaw
07:49
14.05.2024

Szef BBN mówi, że "musimy przyjmować, że istnieje ewentualność", że za pożarami w Polsce stoją rosyjskie służby

- Musimy zachowywać wszelkie reguły ostrożności w budynkach użyteczności publicznej, w dużych skupiskach ludzkich, zwłaszcza ze względu na doniesienia zachodnich wywiadów, naszego wywiadu, że najpierw będą prowokacje, później pożary, później zamachy bombowe. żadnego elementu tej drabiny eskalacyjnej wykluczyć się nie da — powiedział Jacek Siewiera w rozmowie z TVN24.

Czytaj więcej

Czy za pożarami w Polsce mogą stać rosyjskie służby? Szef BBN: To musi budzić podejrzenia
07:32
14.05.2024

W Rosji gen. Jurij Kuzniecow został aresztowany pod nieznanymi zarzutami

Wiadomo, że gen. Kuzniecow jest „podejrzanym w sprawie kryminalnej”. Sprawę prowadzi Główny Wojskowy Departament Śledczy w Rosyjskim Komitecie Śledczym — przekazał agencji TASS jej informator. Gen. Kuzniecow był szefem wydziału personalnego w Ministerstwie Obrony Rosji.

Czytaj więcej

W Rosji aresztowano generała pracującego w Ministerstwie Obrony. Zarzut korupcji
07:08
14.05.2024

Rosjanie zrzucili na Charków dwie kierowane bomby

Mer miasta, Ihor Terechow podał, że w wyniku bombardowania uszkodzone zostały garaże. Dwie osoby zostały ranne.

07:07
14.05.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącono w nocy 25 ukraińskich rakiet

Informacje takie przekazuje rosyjskie Ministerstwo Obrony. Z jego komunikatu wynika, że nad obwodem biełgorodzkim strącane były pociski wystrzelone z zestawów RM-70.

06:49
14.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 485 430 żołnierzy, 7 496 czołgów, 14 460 pojazdów opancerzonych, 12 515 zestawów artyleryjskich, 1 070 wyrzutni rakiet, 798 zestawów przeciwlotniczych, 351 samolotów, 325 śmigłowców, 9 985 bezzałogowych statków powietrznych 2 197 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 16 907 pojazdów (w tym cystern) i 2 054 jednostki sprzętu specjalnego.

06:30
14.05.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 18 dronów-kamikadze

Rosjanie atakowali w nocy cele na Ukrainie przy użyciu 18 dronów-kamikadze i jednego pocisku Iskander-M — podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:19
14.05.2024

Niemcy są gotowe do odgrywania czołowej roli w polityce bezpieczeństwa w Europie

Obecnie Bundeswehra liczy kilkanaście tysięcy żołnierzy mniej niż siły zbrojne Francji czy Wielkiej Brytanii, a także Polski. W roku ubiegłym Niemcy wydali jednak więcej na obronę niż Francja – odpowiednio 66,8 mld dol. i 61,3 mld. To nadal o 7 mld dol. mniej niż Wielka Brytania, ale prawie ponad dwa razy więcej niż Polska. W planach jest zwiększenie liczby żołnierzy Bundeswehry z obecnych 183 tys. żołnierzy do 203 tys.

Czytaj więcej

Niemcy chcą największej armii w Europie. Skąd środki na taką politykę?
05:55
14.05.2024

Rosja zapewnia, że jej gospodarka poradzi sobie z zakazem importu do USA rosyjskiego wzbogaconego uranu

- Życie potwierdziło, że rosyjska gospodarka jest gotowa na wszelkie wyzwania i szybko odpowiada na pojawiające się trudności, a nawet czerpie korzyści z tej sytuacji. Tym razem będzie tak samo — tak Anatolij Antonow, ambasador Rosji w USA, skomentował amerykańskie embargo na wzbogacony uran z Rosji.

Czytaj więcej

Joe Biden podjął decyzję ws. wzbogaconego uranu z Rosji. Rosja: Jesteśmy gotowi
05:35
14.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące 810 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profili Sztabu na Facebooku.

05:32
14.05.2024

Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła kilka celów powietrznych na podejściu do Biełgorodu

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Z jego komunikatu wynika, że jedna osoba została ranna — kobieta, którą odłamek ranił w kręgosłup.

05:08
14.05.2024

Antony Blinken przyjechał do Kijowa pociągiem

Sekretarz stanu USA ma zapewnić Ukraińców o ciągłym wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, przyjechał do Kijowa. Ma uspokoić Ukraińców
04:34
14.05.2024

Na Ukrainę przyjechał sekretarz stanu USA, Antony Blinken

Informacje takie przekazuje  Reuters. Wcześniej „Politico” zapowiadało wizytę, na którą wskazywał fakt, że we wtorek i w środę część ulic w Kijowie zostanie zamknięta dla ruchu.

04:32
14.05.2024

Joe Biden podpisał ustawę zakazującą importu do USA wzbogaconego uranu z Rosji

Do USA nie można od teraz sprowadzać wzbogaconego uranu wyprodukowanego w Rosji lub wyprodukowanego przez rosyjski podmiot. Jake Sullivan, doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego podkreślił, że embargo ma zwiększyć „energetyczne i gospodarcze” bezpieczeństwo USA zmniejszając „zależność od Rosji na polu energetyki atomowej". 

04:31
14.05.2024

W obwodzie biełgorodzkim ogłoszono alarm rakietowy

O alarmie poinformował gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. W nocy z poniedziałku na wtorek doszło już wcześniej do ostrzału wsi w rejonie szebekińskim obwodu.

04:30
14.05.2024

W ciągu doby na charkowskim odcinku frontu ukraińska armia odparła 13 ataków

Rosjanie mieli stracić na tym odcinku 164 żołnierzy i 25 jednostek sprzętu wojskowego.

04:29
14.05.2024

Z objętego walkami pogranicza obwodu charkowskiego i Rosji ewakuowano ponad 6,7 tys. osób

Informacje takie podaje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Wśród ewakuowanych jest 535 dzieci oraz 128 osób o ograniczonej mobilności.

04:27
14.05.2024

Rosyjski dron zrzucił ładunek wybuchowy na wóz strażacki w obwodzie chersońskim

O ataku informuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Wóz strażacki został zaatakowany, gdy strażacy walczyli z ogniem w miejscowości Kizomys. Żaden ze strażaków nie ucierpiał w ataku.

04:24
14.05.2024

W rejonie Łymanu dwie ukraińskie brygady wyeliminowały w jednym uderzeniu 10 pojazdów opancerzonych wroga

60. i 63. Brygada ukraińskiej armii miały — dzięki precyzyjnemu ogniowi artyleryjskiemu połączonemu z uderzeniem dronów — wyeliminować w czasie jednego ataku pięć rosyjskich czołgów i pięć bojowych wozów piechoty szturmujących ukraińskie pozycje.

04:22
14.05.2024

W nocy rosyjskie drony-kamikadze atakowały obwód czerkaski

O zagrożeniu ze strony dronów informowało ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.

04:21
14.05.2024

W północno-wschodniej części Ukrainy ogłoszono alarm rakietowy

Zagrożone atakiem przy użyciu pocisków balistycznych są obwodu sumski, charkowski, dniepropietrowski, połtawski i doniecki.

04:20
14.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 810 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 810 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 810 dniu wojny

PAP

04:19
14.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 810