04:38
14.05.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 811
00:00
13.05.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy zamieszczać we wtorek od wczesnych godzin porannych.

23:55
13.05.2024

USA przygotowują nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy

Jake Sullivan, asystent prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że jego kraj przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który zostanie ogłoszony w nadchodzących dniach. „W nadchodzących dniach będziemy mieli kolejny, jak to nazywamy, pakiet Pomocy Prezydenckiej (PDA), ponieważ staramy się naprawdę przyspieszyć tempo dostaw” – powiedział doradca prezydenta USA. Według niego kilkumiesięczne opóźnienie w pomocy Ukrainie, spowodowane opóźnieniami w Kongresie USA, stworzyło „dołek” z dostawami broni, dlatego teraz administracja stara się pomóc Ukraińcom jak najszybciej się z niego wydostać.

23:22
13.05.2024

Zwycięstwo Ukrainy to kluczowe zadanie dla NATO

Bez zwycięstwa Ukrainy wszelkie wysiłki na rzecz odbudowy jej jako demokratycznego i suwerennego państwa europejskiego stracą sens – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas dyskusji na temat przyszłości Sojuszu w ramach Szczytu Młodzieży NATO. „To dla nas ważne pytanie, jaką rolę może odegrać NATO w odbudowie Ukrainy po wojnie. Przede wszystkim jednak musimy zadbać o zwycięstwo Ukrainy. Bo jeśli Ukraina nie wygra, to nie będzie o czym rozmawiać w kwestii odbudowy europejskiej i niepodległej Ukrainy. Dlatego najpilniejszym i najważniejszym zadaniem jest obecnie udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej, co obecnie czynią NATO i kraje sojusznicze. Musimy kontynuować i sprawić, aby to wsparcie było bardziej przewidywalne, znaczące i zdecydowane. Prawdopodobnie podejmiemy taką decyzję na lipcowym szczycie NATO” – powiedział Stoltenberg.

22:45
13.05.2024

USA nie spodziewają się poważnych przełomów ze strony Rosji

W Waszyngtonie zakłada się, że siły rosyjskie będą w przyszłości próbowały posunąć się naprzód, ale nie spodziewają się poważnych przełomów ze strony Federacji Rosyjskiej – taką ocenę wyraził w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel. „Rosja w dalszym ciągu nasila swoją agresję i spodziewamy się, że Federacja Rosyjska będzie próbowała posunąć się naprzód, w tym na Charków” – powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

22:27
13.05.2024

Prezydent odznaczył 651 obrońców Ukrainy, w tym 322 pośmiertnie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał odznaczenia państwowe 651 obrońcom Ukrainy, w tym 322 pośmiertnie. Jak wynika z dekretu , obrońcy zostali nagrodzeni za osobistą odwagę wykazaną w obronie suwerenności państwa i integralności terytorialnej Ukrainy oraz bezinteresowne wykonywanie obowiązków wojskowych.

21:52
13.05.2024

Do Kijowa przybył starszy dyrektor do spraw europejskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA

Starszy dyrektor do spraw europejskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA Michael Carpenter przybył z wizytą do Kijowa, – poinformowała ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink. „Mamy przyjemność powitać w Kijowie Michaela Carpentera, starszego dyrektora do spraw europejskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych. Stany Zjednoczone potwierdzają nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy w jej walce z nielegalną agresją Rosji” – napisała Brink w sieci społecznościowej X.

21:25
13.05.2024

Ukraina i Litwa uzgodniły wspólne kroki w celu przyspieszenia pomocy wojskowej

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba odbył rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Litwy. „Rozmawiałem z moim przyjacielem Gabrielusem Landsbergisem na temat sytuacji na froncie. Uzgodniliśmy szereg wspólnych kroków w naszej współpracy z krajami trzecimi, aby przyspieszyć dostarczanie pomocy wojskowej Ukrainie” – poinformował Kułeba. Politycy omówili także przyjęcie ram negocjacyjnych niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, a także przygotowania do Szczytu Pokojowego w Szwajcarii i Szczytu NATO w Waszyngtonie.

20:51
13.05.2024

Zełenski i Trudeau skoordynowali stanowiska przed szczytem pokojowym

Prezydent Ukrainy przeprowadził rozmowę telefoniczną z premierem Kanady Justinem Trudeau. Ukraina i Kanada uzgodniły swoje stanowiska przed Szczytem Pokojowym. „Odbyłem rozmowę telefoniczną z Justinem Trudeau. Premier Kanady potwierdził swój udział w Szczycie Pokojowym, więc skoordynowaliśmy przed nim nasze stanowiska i wspólną pracę nad zaangażowaniem innych krajów” – napisał na Telegramie Zełenski.

20:28
13.05.2024

Ministerstwo Kultury wpisało dwóch aktorów na listę osób zagrażających bezpieczeństwu narodowemu

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy wpisało na listę osób stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego dwóch kolejnych rosyjskich aktorów. Zgodnie z poleceniami resortu na aktualnej liście osób stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego znajdują się rosyjscy aktorzy teatralni i filmowi Maksym Gromow i Oleksandr Panow, którzy uczestniczyli w kręceniu propagandowego, antyukraińskiego filmu wideo, mającego na celu zakłócenie wydarzeń mobilizacyjnych na Ukrainie.

19:54
13.05.2024

Estonia przekaże Ukrainie środki na wzmocnienie cyberprzestrzeni

Służby prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowały o tym na Telegramie. „Wiceminister obrony Ukrainy Kateryna Czernogorenko spotkała się z zastępcą dowódcy Dowództwa Cybernetycznego Estońskich Sił Obronnych Mihkelem Tikkiem oraz szefem Departamentu Polityki Cybernetycznej i Koordynatorem Koalicji Informatycznej z Ministerstwa Obrony Estonii Laurą Oolup w Kijowie. Strony rozmawiały o dalszej współpracy w zakresie realizacji projektów w ramach koalicji” – czytamy w komunikacie.

19:26
13.05.2024

Zełenski dokonał zmian personalnych w Służbie Wywiadu Zagranicznego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał pierwszego zastępcę szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy Andrija Aleksienkę, a jego zastępcą mianował Olega Łuchowskiego. Andrij Aleksienko był pierwszym zastępcą szefa Służby Wywiadu Zagranicznego od 27 listopada 2017 r.

18:59
13.05.2024

Od początku roku na Ukrainie wybudowano już kilka tysięcy „warowni”

W latach 2022-2023 oddziały inżynieryjne Sił Wsparcia Sił Zbrojnych zbudowały do ​​tysiąca warowni, a od początku 2024 r. – już kilka tysięcy – poinformował dowódca Sił Wsparcia Sił Zbrojnych generał dywizji Dmytro Gerega. „Budowy są w toku. Jestem pewien, że praca oddziałów inżynieryjnych Sił Wsparcia uratuje jak najwięcej osób z naszej piechoty, zapewni stabilną obronę, a nasze „niespodzianki” sprawią, że napływ paczek do Rosji będzie nieograniczony” – skomentował Gerega.

18:25
13.05.2024

Rosjanie zaatakowali farmę w obwodzie charkowskim

W obwodzie charkowskim wojska rosyjskie zaatakowały gospodarstwo rolne w Korotychach, w wyniku czego zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne – poinformował Oleg Sinegubow, szef charkowskiej administracji wojskowej. „Pół godziny temu okupanci zaatakowali gospodarstwo rolne w Korotychach w obwodzie charkowskim. Zginął jeden cywil, a trzech zostało rannych” – czytamy w komunikacie. Ustalane są dane zmarłego i rannych.

17:58
13.05.2024

Na sankcjach na rosyjski gaz straci nie tylko Kreml

Odcięcie dostępu do portów Unii uderzy nie tylko w Novatek i jego dochody, ale też klientów Rosjan w Azji. Dalsza wysyłka rosyjskiego LNG do krajów azjatyckich zostanie poważnie utrudniona

Czytaj więcej

Kto straci na sankcjach na rosyjski LNG? Nie tylko Kreml
17:24
13.05.2024

Ukraiński wywiad atakuje dostawców Internetu z obwodu biełgorodskiego

Cyberspecjaliści Głównej Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony atakują dostawców Internetu i strony internetowe samorządu obwodu biełgorodskiego – tę informację agencji Ukrinform potwierdziły źródła w służbach specjalnych. Według środków masowego przekazu , według stanu na dzień 13 maja wyłączone zostały: główny dostawca Internetu „Luchshe.Net”; strona internetowa samorządu i rządu Biełgorodu, Regionalny Portal Usług Państwowych i Komunalnych, Gazprom Mizhregiongaz Biełgorod oraz Ministerstwo Finansów i Polityki Budżetowej. 

16:46
13.05.2024

Kijów przekazł obrońcom Wowczańska 150 dronów FPV, quadkopterów i systemów walki elektronicznej

Mer Kijowa Witalij Kliczko wysłał dużą partię dronów i systemów walki elektronicznej do obrońców w pobliżu Wowczańska. Wkrótce otrzymają kolejnych 350 dronów od społeczności kijowskiej. „To, co wspólnie zebraliśmy, dzisiaj wysyłamy w ramach pomocy charytatywnej dla obrońców. W szczególności 150 dronów fpv, 4 quadkoptery Mavic, jeden system walki elektronicznej trafiają do 57. Brygady Piechoty Zmotoryzowanej walczącej pod Wowczańskiem. Inne jednostki również otrzymują 5 systemów pod Charkowem. A w najbliższych dniach przekażemy 350 dronów fpv, które pozyskaliśmy ze środków pozabudżetowych” – ogłosił Kliczko na platformie Telegram.

16:23
13.05.2024

Przymusowa ewakuacja sierot i dzieci pozbawionych opieki z terenów przygranicznych

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Obrony Obwodu Charkowskiego podjęto decyzję o przymusowej ewakuacji sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej z terenów przygranicznych – powiedział Oleg Sinegubow, szef obwodowej administracji wojskowej. „Mówimy o 113 dzieciach z przygranicznych gmin powiatów Bogoduchów, Kupyan i Izyum. Tylko 9 dzieci dobrowolnie wyjachało z gminy Wowczan” – napisał Sinegubow na kanale Telegram.

15:49
13.05.2024

Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z szefem MSZ Serbii, Marko Đuriciem

W czasie spotkania w Belgradzie ministrowie rozmawiali m.in. o integracji ich państw z Unią Europejską.

15:29
13.05.2024

Rosjanie planowali 9 maja zamachy bombowe w Kijowie?

SBU miała zatrzymać dwóch agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego, którzy mieli przeprowadzić serię zamachów bombowych w Kijowie 9 maja.

Czytaj więcej

Rosjanie chcieli przeprowadzić serię zamachów bombowych w Kijowie i Lwowie?
15:09
13.05.2024

Nikołaj Patruszew pożegnał się z pracownikami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej

Decyzją prezydenta Rosji, Władimira Putina, Patruszewa zastąpił na stanowisku dotychczasowy minister obrony, Siergiej Szojgu. Patruszew ma objąć nowe stanowisko, nie wiadomo jednak jeszcze jakie.

15:00
13.05.2024

Dlaczego Siergiej Szojgu musiał odejść ze stanowiska ministra obrony Rosji? Jakie jest zadanie jego następcy?

Następcą ekscentrycznego i rozrzutnego szefa resortu został ascetyczny, cywilny ekonomista Andriej Biełousow, uznawany za „wiernego putinowca”. – Putin go wybrał, bo nie bierze w łapę – twierdzi anonimowo jeden z moskiewskich urzędników. Trudno w to uwierzyć (wszyscy rosyjscy urzędnicy biorą, szczególnie zajmujący się gospodarką), ale taka fama go otacza.

Czytaj więcej

Władimir Putin usuwa ekscentrycznego ministra obrony i zastępuje ascetą. Dlaczego Szojgu odchodzi z resortu?
14:52
13.05.2024

Przedstawicielka USA unika odpowiedzi na pytanie o zwycięstwo Ukrainy i odzyskanie okupowanych terenów

Wiceszefowa dyplomacji USA nie odpowiedziała wprost na pytanie, czy Ukrainy odzyska wszystkie okupowane przez Rosjan tereny. Wskazała, że trudno jest przewidzieć, czy takie zwycięstwo dla Ukrainy jest możliwe.

Czytaj więcej

Ukraina odzyska od Rosji wszystkie okupowane terytoria? Przedstawicielka USA unika odpowiedzi
14:43
13.05.2024

Ponad 5,7 tys. osób ewakuowano z północnej części obwodu charkowskiego (WIDEO)

Siły rosyjskie intensywnie atakują region na północnym wschodzie Ukrainy od 10 maja. Sytuacja jest trudna zwłaszcza w okolicy Wołczańska, który znajduje się pod nieustannym ostrzałem. „Po raz pierwszy widziałem, żeby miasto zostało tak zniszczone w ciągu zaledwie dwóch dni” – mówi Oleg Iwanow, szef wydziału ewakuacyjnego centrum koordynacyjnego w Charkowie.

14:35
13.05.2024

Gazprom w bardzo trudnej sytuacji. Europę miałyby zastąpić Chiny

Jednak Państwo Środka nie śpieszy się z decyzjami, a eksperci nie mają złudzeń, że Gazprom nie odbuduje już swojej pozycji.

Czytaj więcej

Gazprom nerwowo szuka nowych rynków zbytu. Chinczycy się nie spieszą
14:06
13.05.2024

W Biełgorodzie w wyniku ukraińskiego ostrzału częściowo zawalił się 10-piętrowy budynek (WIDEO)

Co najmniej 15 osób zginęło, a 20 zostało rannych w wyniku częściowego zawalenia się 10-piętrowego budynku mieszkalnego po ukraińskim ataku rakietowym na Biełgorod w Rosji, ok. 40 km od granicy między państwami. Zgodnie z przytaczanym przez agencję komunikatem rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych armia ukraińska dokonała w niedzielę zmasowanego ataku rakietowego na Biełgorod. Według ministerstwa obrony Rosji budynek został uszkodzony przez odłamki zestrzelonej przez obronę powietrzną ukraińskiej rakiety Toczka-U. Strona ukraińska nie potwierdza wersji rozpowszechnianej przez Rosjan.

13:55
13.05.2024

W ataku dronów na obwód kurski zginęła kobieta, a trzy osoby zostały ranne

Informacje takie przekazują władze obwodu. Z ich komunikatu wynika, że ukraińskie drony zrzuciły ładunki wybuchowe na samochody mieszkańców wsi Popowo-Leżaczi. Ranni w ataku zostali hospitalizowani.

13:30
13.05.2024

Prezydent Ukrainy rozmawiał z premierem Luksemburga

Luc Frieden poinformował Wołodymyra Zełenskiego, że będzie uczestniczył w szczycie pokojowym w Szwajcarii, w czasie którego omawiany ma być ukraiński plan pokojowy. W szczycie nie będzie uczestniczyć Rosja.

13:09
13.05.2024

Władze okupacyjne informują o ofiarach ostrzelania przez Ukraińców miasta Sorokyne (Rosjanie używają dawnej nazwy miasta, Krasnodon)

Leonid Pasecznik, szef władz okupacyjnych kontrolowanej przez Rosję części obwodu ługańskiego poinformował, że w wyniku ukraińskiego ostrzału w strefie przemysłowej w mieście Krasnodon doszło do pożaru i konieczności ewakuacji pracowników działających tam fabryk. W ostrzale zginąć miały trzy osoby, a cztery zostały ranne.

13:06
13.05.2024

Prezydent Ukrainy rozmawiał z premierem Szwecji

Rozmowa Wołodymyra Zełenskiego z Ulfem Kristerssonem dotyczyła m.in. kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zełenski przekazał szwedzkiemu premierowi jakie są najpilniejsze potrzeby ukraińskiej armii.

12:58
13.05.2024

Rosyjska armia informuje o strąceniu ukraińskiego myśliwca Su-27

Myśliwiec miał zostać strącony w nieokreślonym miejscu na Ukrainie. Ponadto Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu w ciągu doby 33 dronów, sześciu pocisków Toczka-U, 39 rakiet wystrzelonych przez zestawy Wiłcha, RM-70 oraz HIMARS oraz czterech pocisków Storm Shadow i pięć pocisków przeciwradarowych.

12:35
13.05.2024

Litewskie firmy sprzedawały Rosji technologię

Litewskie firmy wyeksportowały do Rosji towary podwójnego zastosowania (cywilno-wojskowego) o wartości co najmniej 130 mln euro.

Czytaj więcej

Firmy z Litwy wysyłały do Rosji mikrochipy wykorzystywane w rakietach
11:58
13.05.2024

Andrzej Duda po zaprzysiężeniu nowych ministrów w rządzie Donalda Tuska mówił m.in. o znaczeniu CPK dla bezpieczeństwa Polski

- Potrzebujemy w Polsce takiego wielkiego lotniska, które będzie w stanie obsłużyć ogromny ruch, także i militarny, jeśli zajdzie taka potrzeba. To będzie lotnisko, które będzie mogło przyjąć największe samoloty na świecie transportujące żołnierzy, transportujące sprzęt — podkreślił prezydent.

Czytaj więcej

Andrzej Duda dokonał zmian w rządzie Tuska. Wcześniej rozmawiali w cztery oczy
11:28
13.05.2024

Ukraiński żołnierz w rozmowie z BBC mówi, że Rosjanie weszli do obwodu charkowskiego bez problemu, ponieważ na granicy nie było umocnień

Denys mówi w rozmowie z BBC, że chciałby wiedzieć, co stało się z umocnieniami na terenach przygranicznych. - Nie było pierwszej linii obrony. Widzieliśmy to. Rosjanie po prostu weszli, nie było żadnych pól minowych — twierdzi.

Czytaj więcej

Ukrainiec o ofensywie Rosjan w obwodzie charkowskim: Weszli, to była zdrada
10:57
13.05.2024

Straż graniczna w obwodzie donieckim zatrzymała mieszkańca obwodu ługańskiego zmobilizowanego do rosyjskiej armii

Mężczyzna miał zostać zmobilizowany do armii w lutym 2024 roku. Z komunikatu straży granicznej wynika, że zajmował się dostarczaniem żywności najeźdźczej armii i przypadkowo natrafił na pozycję ukraińskiej straży granicznej. W momencie zatrzymania był nieuzbrojony.

10:41
13.05.2024

W Rosji w wytwarzanie produktów na rzecz armii uczestniczy ok. 850 cywilnych przedsiębiorstw

Informacje takie przekazał Denis Manturow, kandydat na stanowisko pierwszego wicepremiera w nowym rządzie Michaiła Miszustina. Manturow wystąpił w poniedziałek na forum Dumy, która musi zatwierdzić skład nowego rządu.

10:16
13.05.2024

Władze obwodu biełgorodzkiego ostrzegają, że uszkodzony w ostrzale Biełgorodu blok mieszkalny może się całkowicie zawalić

W niedzielnym ostrzale Biełgorodu uszkodzony został wielopiętrowy budynek mieszkalny. W ostrzale zginęło 15 osób, udało się uratować 17 mieszkańców budynku — podaje strona rosyjska.

09:47
13.05.2024

Szef MSZ Ukrainy przebywa z wizytą w Serbii

Dmytro Kułeba spotka się w Serbii m.in. z prezydentem Serbii, Aleksandarem Vučiciem.

09:35
13.05.2024

Winnica przekazała 244 drony ukraińskiej armii

O przekazaniu dronów ukraińskiej armii informuje mer Winnicy, Serhij Mogrunow.

09:29
13.05.2024

Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne w ostrzale obwodu sumskiego przez Rosjan

O skutkach ostrzału przeprowadzonego w ciągu ostatniej doby informuje ukraińska policja. Z jej komunikatu wynika, że Rosjanie ostrzelali w ciągu doby 24 miejscowości.

09:26
13.05.2024

Były pracownik firmy Yandex oskarżony w Rosji o zdradę za przekazywanie pieniędzy siłom zbrojnym Ukrainy

FSB informuje, że w obwodzie niżnonowogrodzkim zatrzymała byłego pracownika firmy Yandex, który przekazywał środki finansowe siłom zbrojnym Ukrainy. Zatrzymany miał przekazywać własne oszczędności na konto, z którego Ukraińcy finansują zakup uzbrojenia. Mężczyzna miał też unikać mobilizacji, choć był w gronie osób objętych częściową mobilizacją ogłoszoną w Rosji jesienią 2022 roku.

09:03
13.05.2024

Ponad 5 tys. osób ewakuowanych z obwodu charkowskiego 

5 762 cywilów w obwodzie charkowskim zostało ewakuowanych ze swoich domów w związku z intensywnymi walkami w regionie - poinformował  gubernator Ołeh Synehubow.

Ponad 30 miejscowości w obwodzie charkowskim znalazło się w ciągu ostatniej doby pod ostrzałem rosyjskiej artylerii i moździerzy, a miasto Wołczańsk zostało dotknięte "serią zmasowanych ostrzałów".

08:26
13.05.2024

Niemcy proponują zestrzelenie rosyjskich rakiet nad Ukrainą z terytorium krajów NATO 

Aby wspomóc ukraiński system obrony powietrznej, rosyjskie rakiety atakujące zachodnią część kraju mogłyby być strącane przez systemy NATO w Polsce i Rumunii — zaproponowali członkowie niemieckiego Bundestagu.

Czytaj więcej

W Niemczech zaproponowano zestrzeliwanie rakiet nad Ukrainą z Polski i Rumunii
08:02
13.05.2024

Rosjanie nie będą już trzymać za gardło Ameryki w kosmosie

Od kiedy Atlantis w 2011 roku zakończył swój ostatni lot, kończąc 30 lat amerykańskiego programu załogowych misji promów, Amerykanie i ich NASA musieli zacząć korzystać z rosyjskich sojuzów.

Czytaj więcej

Ameryka wstaje z kolan. Koniec z kłopotliwym uzależnieniem od Rosji w kosmosie
08:01
13.05.2024

Ukraińska armia podjęła decyzję o przygotowaniu obrony Kijowa

Wojsko ukraińskie oczekuje rosyjskiej ofensywy na Charków i jednocześnie przygotowuje się do wzmocnienia obrony wokół Kijowa. Dowództwo armii podkreśla, że Władimir Putin nigdy nie zrezygnował z planu podbicia stolicy Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraina rozpoczyna przygotowania do obrony Kijowa w oczekiwaniu na ofensywę na Charków
07:34
13.05.2024

Koniec alarmu powietrznego w obwodach woroneskim i lipieckim

Wcześniej w obu obwodach ogłoszono alarm w związku z groźbą ataku dronów.

07:30
13.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 10 miejscowości w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały cztery budynki mieszkalne. W ostrzale nikt nie został poszkodowany — informuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin, na swoim kanale w serwisie Telegram.

07:01
13.05.2024

Sełydowe ostrzelane w nocy przez Rosjan przy użyciu pocisków wystrzelonych z zestawów przeciwlotniczych S-300

O ataku na miasto w obwodzie donieckim informują jego władze w serwisie Telegram. W wyniku ostrzału uszkodzone miały zostać wielopiętrowe budynki mieszkalne oraz placówka edukacyjna.

06:58
13.05.2024

W nocy nad Rosją strącono 31 ukraińskich dronów

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w nocy Ukraińcy atakowali cele w Rosji i na terenach kontrolowanych przez Rosję przy użyciu dronów, pocisków Storm Shadow oraz zestawów rakietowych Wiłcha. Nad obwodem biełgorodzkim strącono w nocy 12 dronów, nad obwodem kurskim — osiem, nad Krymem — siedem dronów i cztery pociski Storm Shadow a nad obwodem lipieckim — cztery drony.

06:52
13.05.2024

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu

Rosyjskich okrętów nie ma też na Morzu Azowskim — podaje ukraińskie dowództwo Marynarki Wojennej.

06:48
13.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach

Rosjanie od 24 lutego 2022 roku mieli stracić na Ukrainie ok. 484 030 żołnierzy, 7 485 czołgów, 14 417 pojazdów opancerzonych, 12 487 zestawów artyleryjskich, 1 070 wyrzutni rakiet, 797 zestawów przeciwlotniczych, 350 samolotów, 325 śmigłowców, 9 936 bezzałogowych statków powietrznych, 2 197 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 16 878 pojazdów (w tym cystern), 2 048 jednostek sprzętu specjalnego. 

06:44
13.05.2024

Na Moście Krymskim wstrzymano ruch samochodów

Informacje takie przekazuje kanał w serwisie Telegram monitorujący sytuację na podjazdach do Mostu Krymskiego. Ruch na Moście Krymskim jest wstrzymywany zazwyczaj w związku z zagrożeniem ukraińskim atakiem rakietowym lub z użyciem dronów.

06:26
13.05.2024

Rosjanie prowadzą działania ofensywne w obwodzie charkowskim

Oczekiwany przez Ukraińców atak, rozpoczęty przez Rosjan w piątek po świcie, w ciągu trzech dni doprowadził do zajęcia przez nich kilku ukraińskich wiosek w pasie nadgranicznym. Agresorzy atakują w dwóch miejscach: w okolicach Wołczańska (odległego w prostej linii o 4,5 km od rosyjskiej granicy) oraz wprost na północ od Charkowa. W tym pierwszym miejscu do niedzieli wieczór dotarli do północnych skrajów Wołczańska.

Czytaj więcej

Czy Rosjanie zaczęli nową ofensywę na Ukrainie?
05:55
13.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 809 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:26
13.05.2024

Zmiana ministra obrony Rosji może oznaczać, że Putin chce pokonać Ukrainę siłą rosyjskiej gospodarki

Aleksandr Baunow, były rosyjski dyplomata, który obecnie jest ekspertem Carnegie Russia Eurasia Center ocenia, że wyznaczenie ekonomisty na ministra obrony Rosji świadczy o tym, iż Putin zamierza "wygrać wojnę dzięki fabrykom zbrojeniowym i międzynarodowym rynkom". - Zwycięska strategia w tym przypadku nie bazuje na mobilizacjach i przełamaniach (frontu), ale powolnej presji na Ukrainę ze strony potęgi rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego i gospodarki jako całości, która, najwyraźniej ma być wydajniejsza na froncie i na tyłach — ocenił Baunow.

Czytaj więcej

Dlaczego Władimir Putin zmienił ministra obrony Rosji? "Ta zmiana ma sens"
04:48
13.05.2024

Na Wołczańsk w obwodzie charkowskim naciera pięć rosyjskich batalionów

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że Rosjanie nacierają na Wołczańsk nie oglądając się na straty. Tylko w ciągu doby na tym odcinku frontu mieli stracić 100 żołnierzy. Jednocześnie ukraiński Sztab Generalny przyznaje, że Rosjanie odnieśli „taktyczny sukces” w rejonie Wołczańska.

04:46
13.05.2024

Ukraina otworzy kolejny obóz dla rosyjskich jeńców

Informację taką przekazał przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Andrij Jusow. Jusow mówił, że Rosjanie ponoszą obecnie ciężkie straty w obwodzie charkowskim i zaapelował do rosyjskich żołnierzy biorących udział w działaniach na tym kierunku frontu, by poddawali się ukraińskiej armii.

04:43
13.05.2024

Rosjanie walczący po stronie Ukrainy apelują do żołnierzy biorących udział w ataku na obwód charkowski, by "przeszli na stronę prawdy"

Żołnierze Batalionu Syberyjskiego i Legionu Wolność Rosji przekonują żołnierzy rosyjskiej armii, że są oni wykorzystywani jako „mięso armatnie”, a operacja charkowska jest „absurdalna”. Ochotnicy walczący po stronie Ukrainy apelują do rosyjskich żołnierzy, by ci poddawali się i przechodzili na ich stronę.

04:42
13.05.2024

W nocy w Charkowie rozległy się eksplozje

O serii eksplozji w mieście pisze na swoim kanale w serwisie Telegram telewizja Suspilne.

04:31
13.05.2024

Biełgorod: Spod gruzów bloku mieszkalnego, który częściowo zawalił się po ukraińskim ostrzale, wydobyto kolejną ofiarę

Bilans ataku, w wyniku którego częściowo zawalił się blok mieszkalny w Biełgorodzie, wzrósł tym samym do 15 zabitych. W ataku rannych zostało 20 osób.

04:27
13.05.2024

Na podejściu do Biełgorodu strącono w nocy kilka celów powietrznych

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Z jego wpisu wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał. Gładkow pisze też o ataku na wieś Czeremosznoje w obwodzie biełgorodzkim, w którym całkowicie zniszczony został budynek mieszkalny, łaźnia, a także garaż. W tym ataku ranne zostały trzy osoby. Ponadto pięć budynków mieszkalnych we wsi Czeremosznoje zostało uszkodzonych.

04:26
13.05.2024

W nocy nad obwodem kurskim strąconych zostało osiem ukraińskich dronów

Informacje takie przekazują władze obwodu kurskiego na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:24
13.05.2024

Podstacja elektryczna w obwodzie lipieckim stanęła w płomieniach po ataku ukraińskiego drona

Informacje o ataku ukraińskiego drona przekazał gubernator obwodu lipieckiego, Wasilij Artamonow. Artamonow podkreśla, że w ataku nikt nie ucierpiał.

04:22
13.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 809 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 809 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 809 dniu wojny

PAP

04:22
13.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 809