Joe Biden podjął decyzję ws. wzbogaconego uranu z Rosji. Rosja: Jesteśmy gotowi

Biały Dom informuje o kolejnym kroku USA, którego celem jest utrudnienie Władimirowi Putinowi kontynuowania inwazji na Ukrainę.

Publikacja: 14.05.2024 05:52

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Prezydent Joe Biden podpisał ustawę zakazującą importu do USA wzbogaconego uranu wyprodukowanego w Rosji lub przez rosyjskie podmioty.

24 proc. wzbogaconego uranu wykorzystywanego przez elektrownie atomowe w USA pochodzi z Rosji

Zakaz sprowadzania z Rosji paliwa dla elektrowni atomowych ma wejść w życie za 90 dni. Jednocześnie ustawa przewiduje możliwość zawieszenia przez Departament Energii zakazu jeśli pojawią się problemy z zapewnieniem dostaw wzbogaconego uranu do USA.

Rosja jest największym na świecie dostawcą wzbogaconego uranu. Ok. 24 proc. wzbogaconego uranu wykorzystywanego przez amerykańską energetykę atomową pochodzi z Rosji.

Czytaj więcej

Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy

Ustawa przewiduje też przeznaczenie ok. 2,7 mld dolarów na rozbudowę potencjału USA pod względem wytwarzania wzbogaconego uranu w tym kraju.

- Dziś prezydent Biden podpisał ustawę o historycznych działaniach, które wzmocnią nasze bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze poprzez zmniejszenie a ostatecznie wyeliminowanie naszej zależność od Rosji jeśli chodzi o cywilną energetykę atomową - powiedział Jake Sullivan, doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego.

Życie potwierdziło, że rosyjska gospodarka jest gotowa na wszelkie wyzwania i szybko odpowiada na pojawiające się trudności, a nawet czerpie korzyści z tej sytuacji

Anatolij Antonow, ambasador Rosji w USA

Sullivan dodał, że ustawa wpisuje się w cele, jakie USA postawiły wraz z sojusznikami i partnerami, w tym zobowiązanie z grudnia 2023 roku podjęte przez USA, Francję, Japonię i Wielką Brytanię, by wspólnie zainwestować 4,2 mld dolarów w poszerzenie bazy do wzbogacania uranu w tych krajach.

Rosja o amerykańskim zakazie importu wzbogaconego uranu: Dojdzie do wstrząsów w gospodarce

Anatolij Antonow, rosyjski ambasador w USA powiedział, że decyzja Waszyngtonu doprowadzi do „wstrząsów w globalnej gospodarce”, ale „nie przyniesie oczekiwanych wyników”.

- Delikatna równowaga pomiędzy eksporterami i importerami uranu została zakłócona — ocenił Antonow. - Życie potwierdziło, że rosyjska gospodarka jest gotowa na wszelkie wyzwania i szybko odpowiada na pojawiające się trudności, a nawet czerpie korzyści z tej sytuacji. Tym razem będzie tak samo — dodał.

Prezydent Joe Biden podpisał ustawę zakazującą importu do USA wzbogaconego uranu wyprodukowanego w Rosji lub przez rosyjskie podmioty.

24 proc. wzbogaconego uranu wykorzystywanego przez elektrownie atomowe w USA pochodzi z Rosji

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Chińska armia ćwiczy "przejmowanie władzy" w rejonie Tajwanu
Dyplomacja
Chińska armia prowadzi "karne ćwiczenia" wokół Tajwanu. Tajpej: Obronimy się
Dyplomacja
Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony
Dyplomacja
Uznanie Palestyny za państwo. Szok oraz furia. Izrael wzywa ambasadorów
Dyplomacja
Rosja chce zmieniać granicę na Morzu Bałtyckim. O sprawę spytaliśmy MON