Ostatnie ostrzeżenie Białego Domu. Raiffeisen bliski utraty amerykańskiego rynku

Serial po tytułem „Raiffeisen opuszcza Rosję” zbliża się po 2,5 roku do końca. Akcja przyśpiesza, bo Biały Dom stracił cierpliwość. Wysłał Austriakom ostatnie ostrzeżenie. Na piśmie.

Publikacja: 15.05.2024 18:01

Ostatnie ostrzeżenie Białego Domu. Raiffeisen bliski utraty amerykańskiego rynku

Foto: Bloomberg

Departament Skarbu USA skierował do austriackiej grupy bankowej RBI (Raiffeisen Bank International) pisemne ostrzeżenie w związku z relacjami biznesowymi z Federacją Rosyjską. Amerykanie ostrzegli na piśmie austriacki bank, że jego dostęp do amerykańskiego systemu finansowego może zostać anulowany ze względu na relacje biznesowe z Federacją Rosyjską.

Biały Dom pisze do Raiffeisen

Agencja Reuters podaje, że 6 maja zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo wysłał do RBI list, w którym zawarł ostrzeżenie związane z obecnością banku w Rosji, a także transakcją o wartości 1,5 miliarda dolarów z firmą objętego sankcjami rosyjskim oligarchą Olegiem Deripaską.

Czytaj więcej

Biały Dom zmusił austriacki bank do zerwania umowy z oligarchą

I choć kilka dni po otrzymaniu listu Austriacy odstąpili od transakcji, ale obawy Departamentu Skarbu USA dotyczące działań Raiffeisena pozostają aktualne. Reuters podkreśla, że dla największego zachodniego banku działającego w Federacji Rosyjskiej, pisemne ostrzeżenie Białego Domu stało się w tej chwili najpoważniejszym sygnałem, że zostając w Rosji ryzykują utratę największego rynku świata.

Pokazuje, że po pierwsze Stany Zjednoczone aktywnie monitorują rosyjską działalność RBI, a po drugie, że Amerykanie są głęboko rozczarowani działaniami tej instytucji finansowej. I że ich cierpliwość właśnie się kończy.

Raiffeisen wycofuje się z transakcji

Wcześniej do publicznej wiadomości trafiła informacja, że RBI zamierza kupić za 1,5 mld euro udziały w powiązanej z Olegiem Deripaską grupie budowlanej Strabag. Sam Rosjanin od 2018 roku znajduje się pod amerykańskimi sankcjami w związku z finansowaniem projektów Putina. Od 2022 roku Deripaska objęty jest też sankcjami, w szczególności ze strony Wielkiej Brytanii i UE, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Austriackie władze ostrzegają Raiffeisen przed umową z rosyjskim oligarchą

Tydzień temu (8 maja) okazało się, że Raiffeisen Bank wycofał się z zawarcia umowy z rosyjskim przedsiębiorcą. Jako główną przyczynę podano presję ze strony Stanów Zjednoczonych. Rozumie się również, że austriaccy urzędnicy prywatnie ostrzegali bank przed transakcją, ponieważ uważali, że może ona zostać odczytana jako naruszenie sankcji.

Raiffeisen zarabia na rosyjskiej wojnie

Austriacy przyssali się do rosyjskiego rynku, bo wzniecona przez kremlowski reżim wojna okazała się złotodajną żyłą. W 2022 i 2023 r zysk całej grupy w 46-50 proc. zarobił oddział w Rosji. Austriakom nie przeszkadza wiec, że bank wspomaga rosyjskie zbrodnie na Ukrainie obsługując zagraniczne transakcje, także dla sektora zbrojeniowego.

Nie pomogło oburzenie opinii publicznej, ani nakaz Europejskiego Banku Centralnego do redukcji działalności w Rosji. RBI od dwóch lat zapewnia, że rynek ten opuści, że szuka klientów itp. Na początku maja szef grupy Johann Strobl powiedział, że bank w dalszym ciągu zamierza zastosować się do nakazu Europejskiego Banku Centralnego dotyczącego ograniczenia działalności w Rosji. Zaznaczył, że działania takie zaplanowane są na III kwartał 2024 r. Mówił o „niemal całkowitym” zaprzestaniu akcji kredytowej – bank będzie czekał na spłatę już udzielonych kredytów i nie będzie udzielał nowych. Ale i od tego są wyjątki.

Czytaj więcej

Raiffeisen może stracić rynek USA. Biały Dom ostrzega sponsorów rosyjskiej wojny

„Są oczekiwania, że ​​wdrażanie (rozporządzeń EBC) rozpocznie się w trzecim kwartale, niewiele wcześniej. Teraz tworzymy plan i analizujemy, co można zrobić, a co trzeba będzie zrobić. Potem ocenimy jaki to będzie miało wpływ na wyniki za rok” – zauważył bankier.

W rzeczywistości RBI wciąż w Rosji zarabia i wpłaca do budżetu wojennego Rosji coraz wyższe podatki. W tej sytuacji tylko widmo utraty dostępu do dolara i amerykańskiego rynku może oderwać Austriaków od rosyjskiego cycka.

Departament Skarbu USA skierował do austriackiej grupy bankowej RBI (Raiffeisen Bank International) pisemne ostrzeżenie w związku z relacjami biznesowymi z Federacją Rosyjską. Amerykanie ostrzegli na piśmie austriacki bank, że jego dostęp do amerykańskiego systemu finansowego może zostać anulowany ze względu na relacje biznesowe z Federacją Rosyjską.

Biały Dom pisze do Raiffeisen

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Raiffeisen przestanie wysyłać Rosjanom przelewy w dolarach. To kłopot dla Kremla
Banki
Minister finansów Andrzej Domański: Szanse na kredyt 0 proc. radykalnie spadają
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński bliżej Trybunału Stanu
Banki
Nadia Calviño, prezes EBI: Dwa satelity dla Polski to początek
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Marszałek Sejmu podjął decyzję
Banki
Prokuratura wzywa członków Rady Polityki Pieniężnej. Kotecki: To atak polityczny