Jak wynika z orzeczenia opublikowanego na stronie internetowej Trybunału, RDIF stwierdził, że UE nie miała „wystarczająco mocnych podstaw faktycznych” do wprowadzenia ograniczeń, a Rada Europejska, zatwierdzając je, nadużyła swoich uprawnień.
„Fundusz Putina" zarzucał Unii łamanie prawa
Szefowie rosyjskiego funduszu uważają, że sankcje „nieproporcjonalnie” ograniczają swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto jednym z zarzutów RDIF było to, że Rada UE nie respektowała prawa funduszu do skutecznej ochrony sądowej. Rozprawy w sprawie roszczenia RDIF rozpoczęły się przed Trybunałem UE we wrześniu 2023 r. Teraz Trybunał odrzucił roszczenie RDIF w całości.
Czytaj więcej
Zyski kilku pozostałych w Rosji, po agresji na Ukrainę, banków zachodnich rosną dzięki wysokim st...
Unia Europejska, a także Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, nałożyły sankcje na RDIF wkrótce po agresji Rosji na Ukrainę. Unijnym firmom nie wolno inwestować w projekty współfinansowane przez fundusz. Rosyjski fundusz został też odcięty od rynku finansowego USA i Wielkiej Brytanii.
Departament Skarbu USA nazwał RDIF „funduszem Putina” i symbolem „rosyjskiej kleptokracji” (z greckiego: władza złodziei). Fundusz zapewniał, że nie angażuje się w politykę i nie współpracuje w żaden sposób firmami zaangażowanymi w wojnę w Ukrainie.