Aktualizacja: 01.05.2025 14:59 Publikacja: 15.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Zasada równości wynagrodzeń jest obecna w porządku prawnym UE od jej powstania (art. 119 traktatu rzymskiego, art. 157 TFUE). Szczegółowe przepisy dotyczące równości wynagrodzeń zawarte są w dyrektywie nr 2006/54 z 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy.
Pomimo funkcjonowania tych regulacji problem luki płacowej nie jest likwidowany w odpowiednim tempie. W 2020 r. w państwach UE wynosiła ona nadal 13 proc. (przy czym występowały znaczne różnice w poszczególnych państwach) i spadła jedynie o 2,7 pkt proc. w porównaniu z 2014 r. Z tego m. in. powodu 10 maja 2023 r. została uchwalona dyrektywa nr 2023/970 dotycząca wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Weszła ona w życie 6 czerwca 2023 r., a państwa członkowskie mają trzy lata na jej implementację.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas