Osoby zatrudnione na stanowiskach urzędniczych na podstawie umowy o pracę chcą, aby w regulaminie pracy obowiązującym w urzędzie wprowadzono dla nich dodatkowy urlop wypoczynkowy, przyznawany jako nagroda za inicjatywę w pracy. Czy można skorzystać z takiego rozwiązania?

Nie.

Zgodnie z art. 93 ustawy o służbie cywilnej (dalej u.s.c.) członkom korpusu za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej można przyznać nagrodę z funduszu nagród pozostającego w dyspozycji dyrektorów generalnych urzędów. W art. 105 u.s.c. dodatkowy urlop wypoczynkowy przewidziano dla urzędników służby cywilnej, czyli osób zatrudnionych na podstawie mianowania. Zależy on od okresu zatrudnienia i nie jest nagrodą za szczególne osiągnięcia.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.s.c. w sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej, nieuregulowanych w tej ustawie, stosuje się przepisy kodeksu pracy (dalej k.p.) i inne regulacje prawa pracy. W myśl art. 105 k.p. pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. W opinii departamentu prawnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z 28 lipca 2010 r. (znak DP.171-169(2)/10/JPJ, por. także http://dsc.kprm.gov.pl) zwrócono jednak uwagę, że ustawa o służbie cywilnej jako pragmatyka służbowa ma charakter szczególny w stosunku do kodeksu pracy Ustawa ta przewiduje nagradzanie członków korpusu tylko w sposób finansowy. Inne formy nagradzania mogą wynikać np. z regulaminu pracy przejętego przez danego pracodawcę, ale choć dopuszczalne byłoby przyznanie podwładnemu za wzorowe wypełnianie obowiązków pochwały na piśmie czy wyróżnienia, to umieszczenie w regulaminie przepisu o urlopie nagrodowym nie jest możliwe. Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uregulowany w k.p. i u.s.c. Przyznawanie urlopów w wyższym wymiarze wiązałoby się z wydatkowaniem środków publicznych bez wyraźnego upoważnienia przewidzianego przepisami prawa.

podstawa prawna: art. 3, art. 9 ust. 1, art. 93, art. 105 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 1111 ze zm.),

podstawa prawna: art. 105 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).