Na ratunek stadninom. To one mają odbudować reputację hodowli koni

Stadninami koni arabskich w Janowie Podlaskim i Michałowie zarządzają nowe główne hodowczynie, które mają pomóc wyciągnąć spółki z kłopotów, pozostałych po rządach PiS.

Publikacja: 26.04.2024 04:30

Konie arabskie

Konie arabskie

Foto: Adobe Stock

Weronika Sosnowska – tak nazywa się nowa główna hodowczyni koni w stadninie w Janowie Podlaskim. W przeszłości pracowała m.in. w stadninach w Michałowie i w Kurozwękach. Jest też sędzią międzynarodową pokazów koni czystej krwi. Jak ustaliliśmy, to ona ma wyciągnąć z hodowlanej zapaści najsłynniejszą i najstarszą stadninę koni arabskich w Polsce, której historia sięga wojen napoleońskich.

Kłopoty polskich stadnin pod rządami PiS

Początki kłopotów tej stadniny zbiegają się z przejęciem władzy przez PiS. W lutym 2016 roku Agencja Nieruchomości Rolnych (przekształcona później w Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) zwolniła prezesa stadniny Marka Trelę, który pracował w tej spółce od 40 lat. Decyzja wzbudziła oburzenie w środowisku specjalistów, szczególnie że następcą Treli został współzałożyciel Solidarnej Polski, nieposiadający wiedzy na temat koni.

Ten ostatni był tylko jednym z siedmiu prezesów, którzy od 2016 roku kierowali stadniną, osiągającą coraz gorsze wyniki finansowe i hodowlane. Równolegle psuła się reputacja organizowanej w Janowie Podlaskim aukcji Pride of Poland, na której coraz częściej dochodziło do skandalów, takich jak sprzedaż koni za milion euro znanemu mitomanowi, który następnie nie zapłacił.

W latach 2016–2023 o losie najlepszych stadnin w Europie, w Janowie Podlaskim i Michałowie decydowali ludzie kompletnie nieprzygotowani do tych funkcji

wicedyrektor KOWR Lucjan Zwolak

O tym, jak źle wygląda sytuacja w stadninie, świadczą wyniki audytu, zaprezentowanego przed tygodniem w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. – W latach 2016–2023 o losie najlepszych stadnin w Europie, w Janowie Podlaskim i Michałowie decydowali ludzie kompletnie nieprzygotowani do tych funkcji – mówił wicedyrektor KOWR Lucjan Zwolak.

Odbudowa zasobu genetycznego zajmie kilka lat

Przywołując wyniki audytu, relacjonował, że „od 2016 roku istniała silna presja na efekty i kwoty za wylicytowanie koni, co doprowadziło do zubożenia zasobu stadniny”. – Dewastacja hodowli nastąpiła poprzez wyprzedaż koni za ceny często nieadekwatne do ich jakości. Sprzedawano też zwierzęta, które w ogóle nie powinny opuścić Polski z uwagi na brak potomstwa – wyliczał.

Według KOWR odbudowa zasobu genetycznego zajmie nawet kilkanaście lat, a pomóc ma w tym właśnie Weronika Sosnowska. Na tym jednak nie kończy się lista nazwisk osób, zaangażowanych w poprawę sytuacji Janowa Podlaskiego. Jest na niej też Marek Trela, który ma doradzać stadninie w sprawach hodowlanych.

Według KOWR odbudowa zasobu genetycznego zajmie nawet kilkanaście lat

To właśnie on jest współautorem audytu, przeprowadzonego dla KOWR. Sporządził go wraz z innymi specjalistami zwolnionymi w lutym 2016 roku: ówczesną inspektorką ds. koni w ANR Anną Stojanowską i ówczesnym szefem stadniny w Michałowie Jerzym Białobokiem.

Po zwolnieniu cała trójka urządziła na nowo swoje życie zawodowe, często z dala od granic kraju. Anna Stojanowska potwierdza w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że KOWR i stadniny chcą skorzystać z ich doświadczenia. – Żeby coś zrobić, musimy mieć umocowanie prawne. Rozmawiamy na temat umów, które moglibyśmy podpisać – informuje.

Nowa hodowczyni także w Michałowie

To nie koniec zmian kadrowych. Stadnina w Michałowie, która po 2016 roku również przeżywała problemy finansowe i hodowlane, choć nie w tej skali, co Janów Podlaski, również ma nową główną hodowczynię. To Magdalena Helak-Kulczyńska, która dotąd była tam doradcą, a w przeszłości pierwsze kroki w stadninie stawiała pod okiem Jerzego Białoboka.

Czytaj więcej

Zwolnieni przez PiS specjaliści od koni wracają do stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie

Zdaniem Anny Stojanowskiej przed głównymi hodowczyniami trudne zadanie. – To, że zdecydowały się na wejście na takie pola minowe, szczególnie w Janowie Podlaskim, świadczy o ich odwadze. Trudno mówić o splendorze. Na pewno można mówić o ciężkiej pracy – podkreśla.

Nie są za to przesądzone zmiany na stanowiskach prezesów stadnin. Po prezentacji audytu dyrektor generalny KOWR Henryk Smolarz powiedział, że „stadninom potrzeba stabilności”, a „częste zmiany kadrowe im nie służą”. – Jeśli obecni prezesi będą chcieli dalej pracować i mierzyć się z wyzwaniami, które nie będą łatwe, trzeba im na to pozwolić. Zmiany nie mają sensu. Trzeba skupić się na fachowcach, głównie hodowcach – mówił Jerzy Białobok w rozmowie z kieleckim dziennikiem regionalnym „Echo dnia”.

Weronika Sosnowska – tak nazywa się nowa główna hodowczyni koni w stadninie w Janowie Podlaskim. W przeszłości pracowała m.in. w stadninach w Michałowie i w Kurozwękach. Jest też sędzią międzynarodową pokazów koni czystej krwi. Jak ustaliliśmy, to ona ma wyciągnąć z hodowlanej zapaści najsłynniejszą i najstarszą stadninę koni arabskich w Polsce, której historia sięga wojen napoleońskich.

Kłopoty polskich stadnin pod rządami PiS

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Krzysztof Szczucki zapowiada doniesienie do prokuratury na Donalda Tuska
Polityka
Incydent z udziałem posła Konfederacji. Polityk wydał oświadczenie
Polityka
Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz dostali nagany. Za "ty gówniarzu" i „niemieckiego agenta”
Polityka
Zeznania dyrektora Funduszu Sprawiedliwości. „Nic się nie działo bez zgody Ziobry”
Polityka
Wybory władz w regionach. Zaskakująca sytuacja na Dolnym Śląsku, Małopolsce i na Mazowszu