Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że ukraiński przemysł zbrojeniowy ma już większe możliwości produkcyjne od możliwości finansowych Ukrainy.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
USA mają nadzieję, że Niemcy zmienią zdanie
USA mają nadzieję, że decyzja sojuszników o zaopatrzeniu Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu, głównie ATACMS, skłoni Niemcy do podjęcia podobnej decyzji w sprawie własnych rakiet manewrujących Taurus.
Wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA podkreślił, że decyzja o dostarczeniu Taurusa Ukrainie powinna zostać podjęta przez Niemcy.
- Ale oczywiście dostawa systemu ATACMS przez USA, a także wcześniejsze decyzje Wielkiej Brytanii i Francji w sprawie dostaw rakiet manewrujących dalekiego zasięgu również będą miały znaczenie, mamy nadzieję – dodał urzędnik.
Ukraina od dawna prosi Niemcy o dostarczenie rakiet Taurus o zasięgu 500 km, Berlin jednak odmawia, obawiając się eskalacji konfliktu. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza podtrzymać odmowę dostarczenia Ukrainie rakiet manewrujących Taurus pomimo gotowości Kongresu USA do dostarczenia amerykańskich rakiet ATACMS dalekiego zasięgu.
Stoltenberg: Pomoc dla Ukrainy jest w drodze, nie jest za późno na zwycięstwo
Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO, nawoływał sojuszników do przyspieszenia dostaw pomocy wojskowej dla Ukrainy, zauważając, że nie jest za późno na pokonanie rosyjskiego agresora.
Stoltenberg przypomniał, że Kongres USA przyjął niedawno dodatkowe fundusze na pomoc Ukrainie, a pozostali członkowie NATO, w szczególności Wielka Brytania, Niemcy i Holandia, ogłosili nowe pakiety pomocowe.
USA nie podjęły decyzji ws. zaprzestania świadczenia usług konsularnych Ukraińcom w wieku poborowym
Daniel Sizek, przedstawiciel Departamentu Stanu USA w Brukseli, uważa decyzję ukraińskiego rządu o zaprzestaniu świadczenia usług konsularnych mężczyznom w wieku poborowym przebywającym za granicą za „skomplikowaną kwestię” i twierdzi, że rząd USA nie podjął w tej sprawie decyzji.
Sizek wspomniał, że kraje europejskie i Stany Zjednoczone w pewnym stopniu udzieliły schronienia Ukraińcom, którzy uciekli przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę, i to „była kolejna ważna część” ich wsparcia.
- Jednocześnie prawdą jest, że rząd ukraiński musi intensywnie i dogłębnie ocenić sytuację. To naturalne, że oceniana jest sytuacja w Siłach Zbrojnych Ukrainy, a rząd USA szanuje prawo rządu ukraińskiego do określić swoją politykę” – podsumował Sizek.
Putin w maju wybiera się do Chin
Przywódca Rosji Władimir Putin ogłosił plany wizyty w Chinach w maju.
Na kongresie Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców na prośbę jednego z uczestników wydarzenia o dostarczenie książki chińskiemu przywódcy Xi Jinpingowi Putin odpowiedział: „Planuję wizytę w maju i na pewno zabiorę tę książkę ze sobą i przekażę naszemu przyjacielowi. "
Ostatni raz odwiedził Chiny w październiku 2023 r., gdzie spotkał się także z premierem Węgier Viktorem Orbánem.
Obwód lwowski oficjalnie stał się obwodem siostrzanym stanu Kalifornia
Powrót 16 ukraińskich dzieci z Rosji: Kanada nalega, aby tysiące kolejnych wróciły do domu
Kanada z radością przyjęła uwolnienie 16 ukraińskich dzieci przymusowo deportowanych do Rosji, napisano o tym na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kanady w serwisie społecznościowym X.
„Jako współprzewodnicząca Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci Kanada z radością przyjmuje wiadomość, że 16 ukraińskich dzieci, które zostały przymusowo deportowane do Rosji, powróciło do swoich krewnych” – czytamy w oświadczeniu.
Majówka Rosjan będzie dłuższa. Wielu chętnych na urlop poza krajem
Rząd rosyjski zdecydował się na wydłużenie tegorocznej majówki o trzy dni: 29 i 30 kwietnia oraz 10 maja. Biorąc sześć dni urlopu Rosjanie mogą wyjechać na 16 dni. I chętnie z tego korzystają.
Czytaj więcej
Rząd rosyjski zdecydował się na wydłużenie tegorocznej majówki o trzy dni: 29 i 30 kwietnia oraz 10 maja. Biorąc sześć dni urlopu Rosjanie mogą wyjechać na 16 dni. I chętnie z tego korzystają.
Stoltenberg: Bądźmy szczerzy, sojusznicy nie zapewnili Ukrainie obiecywanego wsparcia
- Bądźmy szczerzy, w ostatnich miesiącach sojusznicy z NATO nie zapewnili Ukrainie wsparcia, które obiecaliśmy… Ale nie jest za późno, aby Ukraina wygrała, ponieważ nadchodzi większa pomoc – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas swojej dzisiejszej wizyty w Berlinie.
Igrzyska w Paryżu. Francja poprosiła Grecję o pożyczkę
Po raz pierwszy pojawiają się potwierdzone doniesienia, że Francja stara się o wypożyczenie obrony powietrznej na czas igrzysk. Do tej pory istniały pogłoski, że podczas igrzysk obecna będzie zagraniczna policja i wojsko.
Czytaj więcej
Jak podaje grecki dziennik „Kathimerini”, Francja zwróciła się do Grecji o wypożyczenie systemu obrony powietrznej Crotale na czas igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Chiny dyskretnie przyjęły rosyjski statek transportujący broń
Brytyjski ośrodek analityczny Royal United Services Institute (RUSI) podał, że rosyjski statek „Angara”, który od sierpnia 2023 r. przetransportował do rosyjskich portów z Korei Północnej tysiące kontenerów, prawdopodobnie zawierających północnokoreańską amunicję, jest od lutego zakotwiczony w chińskiej stoczni na wschodzie.
Czytaj więcej
Jest coraz więcej dowodów, że bez chińskiej pomocy rosyjska agresja na Ukrainę nie byłaby możliwa. Chiny nie tylko dostarczają części rosyjskiej zbrojeniówce, ale też remontują rosyjskie statki, transportujące broń kupioną od reżimu Kima.
Rosja przełamała front w obwodzie donieckim? Dwie luki w ukraińskiej obronie
Pęknięcie frontu w miejscowości Oczeretne zostało spowodowane brakiem porozumienia między dwoma ukraińskimi brygadami. 25 kilometrów na południe rosyjskie wojska również wdarły się w głąb ukraińskich pozycji.
Czytaj więcej
W okolicach Doniecka rosyjskie wojska wdarły się w dwóch miejscach w ukraińskie linie obrony. Miejsca przerwania frontu dzieli około 25 kilometrów.
Zełenski w rozmowie telefonicznej podziękował przywódcom Kongresu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowy telefoniczne ze spikerem Izby Reprezentantów Mike'em Johnsonem, przywódcą republikanów w Senacie Mitchem McConnellem i przywódcą większości Demokratycznej w Senacie Chuckiem Schumerem.
Głowa państwa podziękowała każdemu z nich za osobiste przywództwo, przedstawicielom obu partii i prezydentowi Josephowi Bidenowi za uchwalenie ustawy o pomocy dla Ukrainy, a narodowi amerykańskiemu – za wsparcie.
Wołodymyr Zełenski poinformował swoich rozmówców o najnowszych wydarzeniach na polu walki, rosyjskich atakach na infrastrukturę cywilną oraz konieczności wzmocnienia obrony powietrznej, w tym o większą liczbę systemów Patriot. Prezydent podkreślił znaczenie jak najszybszego wysłania pakietów obronnych na Ukrainę. Szczególnie podkreślił uwzględnienie w prawie systemów dalekiego zasięgu ATACMS, które są pilnie potrzebne obrońcom Ukrainy.
Ukraina dementuje twierdzenia Rosji o „pierwszych bezpośrednich rozmowach” w sprawie powrotu dzieci
Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powołując się na Komisarza Praw Człowieka Rady Najwyższej Dmytro Łubińca, zdementowało wypowiedź rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka o pierwszych bezpośrednich rozmowach między Rosją a Ukrainą na temat powrotu dzieci.
Maria Lwowa-Biełowa twierdziła, że w wyniku rozmów na Ukrainę ma wrócić 29 dzieci, a do Rosji 19”
Rosyjski atak wymierzony jest w ukraiński pociąg z pasażerami
Rosja przeprowadziła atak rakietowy na stację kolejową w Bałakli w obwodzie charkowskim, gdzie pasażerowie w wagonach oczekiwali już na odjazd pociągu - przekazał Ołeh Synehubow, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Charkowie.
Siedem osób odniosło obrażenia.
Urzędnik Departamentu Obrony USA: W najbliższym czasie ofensywa Ukrainy jest mało prawdopodobna
Odblokowana przez Kongres pomoc wojskowa USA pomoże Siłom Zbrojnym Ukrainy ostatecznie odzyskać inicjatywę na polu bitwy, jednak w najbliższej przyszłości ukraińska ofensywa na dużą skalę jest mało prawdopodobna -cytują media anonimowego amerykańskiego urzędnika.
Pakiet pomocy wojskowej ze strony USA o wartości 1 miliarda dolarów został ogłoszony po wielomiesięcznej przerwie, podczas której siły rosyjskie rozpoczęły masową ofensywę na wschodzie Ukrainy.
- Siły ukraińskie racjonują amunicję od dłuższego czasu, racjonalizują swoje możliwości. Siły rosyjskie w zasadzie przejęły inicjatywę – skomentował wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA.
Jego zdaniem pomoc USA i innych krajów „pozwoli Ukraińcom zacząć przejmować inicjatywę”, ale „nie będzie to proces szybki”.
- Ukraińcy będą musieli sporo odbudować, aby przyjąć wszystkie nowe dostawy i zapewnić sobie obronę swoich pozycji. Dlatego nie prognozowałbym w najbliższej przyszłości żadnej ofensywy na dużą skalę – powiedział urzędnik
Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. wyborów prezydenckich w Rosji
Parlament Europejski, uznając wybór Putina na prezydenta Rosji za nielegalny, przyjął rezolucję, która wzywa państwa członkowskie UE i społeczność międzynarodową, aby nie uznawały wyniku wyborów prezydenckich w Rosji za zgodny z prawem.
Czytaj więcej
Na posiedzeniu w Strasburgu Parlament Europejski przyjął rezolucję „W sprawie niedemokratycznych wyborów prezydenckich w Rosji i ich nielegalnego rozszerzenia na terytoria okupowane”.
Minister rolnictwa Ukrainy podał się do dymisji
Ukraiński minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski złożył rezygnację ze stanowiska - poinformował przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk. Dzień wcześniej Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) uznało ministra Solskiego za podejrzanego o nielegalne wejście w posiadanie ziemi wartej 291 mln hrywien (ok. 7 mln dolarów). Ponadto miał on usiłować nielegalnie przejąć ziemię o wartości 190 mln hrywien (ok. 4 mln dolarów).
Komisja Europejska rozpoczyna spotkania z Ukrainą w sprawie przeglądu przepisów rolnych
Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy wyjaśniające z przedstawicielami Ukrainy na temat oficjalnej kontroli prawodawstwa – weryfikacji zgodności z prawem UE – w ramach sekcji negocjacyjnej w sprawie rolnictwa.
Zbliżająca się część negocjacji akcesyjnych do UE „Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich” zostanie omówiona podczas spotkań wyjaśniających w dniach 25-26 kwietnia. Kolejne sesje zatytułowane „Bezpieczeństwo żywności, polityka weterynaryjna i fitosanitarna” odbędą się w dniach 29-30 kwietnia. Spotkanie w sprawie hodowli ryb zaplanowano na koniec maja.
Po tych sesjach Ukraina będzie zobowiązana do przedstawienia aktualnych informacji na temat postępów w każdej z sekcji. Komisja Europejska dokona następnie oceny prawodawstwa i zaleci wszelkie niezbędne dostosowania, aby rozpocząć negocjacje w sprawie konkretnego elementu.
Putin ma plany wobec Donbasu i "Noworosji"
- Do 2030 roku Doniecka i Ługańska Republika Ludowa, obwód chersoński i zaporoski powinny w kluczowych obszarach osiągnąć średnią rosyjską – zapowiedział Putin.
Czytaj więcej
Wszyscy powinniśmy podziękować mieszkańcom Donbasu i "Noworosji" za ich odwagę, cierpliwość i bohaterstwo – zauważył 25 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin na kongresie Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP).
Rosja wydala dwóch łotewskich dyplomatów
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w czwartek, że wydala dwóch dyplomatów z Łotwy w odwecie po tym, jak państwo bałtyckie nakazało opuszczenie urzędnika ambasady rosyjskiej, podaje Reuters.
Od początku wojny na Ukrainie kraje zachodnie wyrzuciły setki rosyjskich dyplomatów, w wielu przypadkach za szpiegostwo. Rosja regularnie stosowała retorsje.
Dania zwiększy wsparcie wojskowe dla Ukrainy o 4,4 miliarda koron duńskich
W 2024 r. Dania zwiększy swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy o 4,4 mld koron duńskich (630 mln dolarów), po osiągnięciu w tej sprawie porozumienia zdecydowanej większości w duńskim parlamencie.
Decyzja o zwiększeniu wsparcia jest następstwem utrzymujących się konfliktów na Ukrainie i wpisuje się w międzynarodowe wysiłki jej wsparcia w związku z rosyjską agresją.
Uchodźcy z Ukrainy mogą przebywać w Niemczech nawet z nieważnym paszportem
Deutsche Welle, powołując się na przedstawiciela Senatu Berlina, poinformował, że jeśli ukraińska ambasada lub konsulat odmówi obywatelowi Ukrainy wydania lub przedłużenia ważności ukraińskiego paszportu wyłącznie na tej podstawie, że nie odbył on służby wojskowej, Berliński Urząd ds. Cudzoziemców wyda mu dokument podróży zastępujący paszport umożliwiający wyjazd za granicę.
Unikanie mobilizacji na Ukrainie
Agencja Ukrinform przedstawiła omówienie wyników badania dotyczącego kwestii mobilizacji na Ukrainie. - Chęć uniknięcia mobilizacji jest bardziej powszechna we wschodniej części Ukrainy. Tam 39 proc. respondentów wskazało, że większość ich znajomych, którzy mogą podlegać mobilizacji, stara się jej unikać. Na południu Ukrainy odsetek ten wynosi 32 proc., na zachodzie - 29 proc.. a w centrum kraju - 15 proc. Gotowość do włączenia się do wojsk Ukrainy w przypadku mobilizacji wyraziło 7 proc. ankietowanych.
Dwie osoby ranne w rejonie kupiańskim
W miejscowości Nowoosynowe (rejon kupiański, obwód charkowski) dwie kobiety w wieku 70 i 73 lat zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformował - szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow. Według informacji lokalnych władz, stan jednej z poszkodowanych jest poważny.
Doniesienia o zestrzeleniu rosyjskiej rakiety
Ukraińskie wojsko podało, że w rejonie krzyworoskim obwodu dniepropietrowskiego zestrzelono rosyjski pocisk manewrujący.
Litwa zaprzecza, jakoby z jej terytorium zaatakowano Mińsk
O ataku dronów na Mińsk z terytorium Litwy informowały wcześniej białoruskie służby specjalne.
Czytaj więcej
Białoruskie służby specjalne twierdzą, że drony z Litwy atakowały Mińsk. Wilno zaprzecza tym oskarżeniom.
Rosyjscy agenci skazani
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że dwaj rosyjscy agenci, którzy korygowali ostrzał wojsk rosyjskich wymierzony w infrastrukturę wojskową Chersonia, zostali skazani na 15 lat więzienia.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w związku ze startem rosyjskiego myśliwca MiG-31K, który może być uzbrojony w hipersoniczne pociski Kindżał.
Brytyjskie firmy wciąż kupują rosyjską ropę
Zakupy te przynoszą Kremlowi pięć razy więcej pieniędzy niż przed 2022 r.
Czytaj więcej
Brytyjskie firmy bez skrupułów wykorzystują lukę w brytyjskim prawie i importują rekordowe ilości rosyjskiej rafinowanej ropy przez kraje trzecie: Indie, Chiny i Turcję. Zakupy te przynoszą Kremlowi pięć razy więcej pieniędzy niż przed 2022 r.
Rosja. Była minister skazana
Sąd w Moskwie skazał byłą wiceminister kultury Rosji Olgę Jariłową na siedem lat pozbawienia wolności w kolonii karnej za nadużycia władzy przy realizacji programu "Karta Puszkina" - podała agencja Interfax. "Sąd odzyskał od skazanej 125,8 mln rubli" - czytamy.
Paramedyczka batalionu "Szpitalników" z Ukrainy, 25-letnia Iryna Cybuch, nienawidzi wojny (WIDEO)
25-latka uważa jednak, że rosyjska inwazja na Ukrainę pomogła jej pokoleniu pokazać, że jest ono gotowe bronić wyznawanych wartości.
Co wejdzie w skład dużego pakietu pomocy wojskowej USA dla Ukrainy? (WIDEO)
Prezydent USA Joe Biden 24 kwietnia podpisał ustawę o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Pakiet zawiera 60,8 mld dolarów na wsparcie wojskowe i gospodarcze dla Kijowa. Według zapowiedzi Białego Domu, Ukraina ma otrzymać pierwsze dostawy amerykańskiej broni w ciągu najbliższych dni i godzin. Pierwsza transza wsparcia USA dla Kijowa to sprzęt o wartości 1 mld dolarów, w tym rakiety obrony powietrznej, amunicja artyleryjska, pociski do systemów HIMARS czy bojowe wozy piechoty Bradley.
Skutki ataku w obwodzie czerkaskim
Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) podała, że rano Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na miasto Smiła w obwodzie czerkaskim (środkowa Ukraina). "Według wstępnych informacji, fala uderzeniowa i odłamki uszkodziły 47 domów prywatnych na kilku ulicach" - czytamy. W komunikacie podano, że po ataku sześć osób szukało pomocy medycznej, ale odmówiło hospitalizacji. Według miejscowej prokuratury, wojska rosyjskie użyły pocisku Iskander, a uszkodzony został obiekt infrastruktury krytycznej.
Spotkanie Umerow-Bray
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow spotkał się w Kijowie z zastępcą sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa Scottem Brayem. "Podziękowałem za całą niezwykle ważną pomoc, jaką Sojusz zapewnił i nadal zapewnia nam w naszej walce z agresorem" - oświadczył ukraiński polityk. Wyraził jednocześnie pewność, że Ukraina zostanie członkiem NATO. Umerow podał, że w rozmowie z Brayem omówił aktualną sytuację na polu wojny Rosji z Ukrainą.
Rejestr ofiar wojny Rosji z Ukrainą
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Heraszczenko przekazała, że ukraiński parlament w pierwszym czytaniu poparł ustawę, która przewiduje utworzenie państwowego rejestru osób, które ucierpiały w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Czaputowicz: O broni nuklearnej się nie mówi, a tym bardziej nie inicjuje publicznej dyskusji na jej temat
Na początku lutego 2019 r. niemiecki dziennik „Der Spiegel” napisał jednak, że polski minister spraw zagranicznych domaga się, by w Polsce stacjonowały amerykańskie pociski rakietowe z głowicami nuklearnymi. MSZ wydał oświadczenie, że to nieprawda. Na pytanie dziennikarza o możliwość rozmieszczenia broni nuklearnej w Polsce odpowiedziałem: „Zupełnie sobie tego nie życzymy”, a decyzje w tej kwestii należą do NATO. Inna odpowiedź byłaby dla nas szkodliwa - pisze były szef MSZ dla "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
O broni nuklearnej i bombie atomowej dla Polski lepiej nie mówić, a już na pewno nie inicjować publicznej dyskusji na ten temat. To po prostu szkodzi naszym narodowym interesom. Ufam, że ta linia polskiego MSZ zostanie utrzymana.
Ciężarówka celem drona
Władze obwodu chersońskiego podały, że na drodze w pobliżu miejscowości Osokoriwka wojska rosyjskie zrzuciły ładunek wybuchowy z drona na ciężarówkę. Pojazd został zniszczony, 58-letni mężczyzna odniósł obrażenia i trafił do szpitala - przekazano.
Rakiety ATACMS dla Ukrainy. Moskwa komentuje
- Stany Zjednoczone są bezpośrednio zaangażowane w ten konflikt. Idą drogą zwiększania zasięgu działania dostarczanych przez siebie systemów uzbrojenia. Nie będzie to w stanie zasadniczo zmienić wyniku specjalnej operacji wojskowej (inwazji na Ukrainę - red.), osiągniemy to, co chcemy, ale spowoduje to więcej problemów dla samej Ukrainy - powiedział rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, komentując dostawę pocisków ATACMS do dla Ukrainy.
Wielka Brytania po cichu zgodziła się, aby Rosjanie i Białorusi wystąpili na igrzyskach
List, który napisał podsekretarz stanu ds. sportu, hazardu i społeczeństwa obywatelskiego Stuart Andrew, ujawnił adresat, a opinii publicznej naświetlił "The Times". Członek brytyjskiego rządu zapewnił za jego pośrednictwem szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasa Bacha, że Brytyjczycy popierają reżim, zgodnie z którym Rosjanie i Białorusini wystąpią na igrzyskach w Paryżu jako sportowcy neutralni, czyli bez hymnu, flagi formalnej przynależności państwowej.
Czytaj więcej
Brytyjczycy chcą organizować kwalifikacje olimpijskie, więc zgodzili się, żeby Rosjanie i Białorusini wystąpili na igrzyskach w Paryżu, choć zrobili to po cichu.
Sikorski: Polska wsparła Ukrainę kwotą 36 miliardów złotych
- Od czasu rosyjskiego ataku Polska zatwierdziła 44 pakiety pomocy wojskowej dla Kijowa. Łączna wartość polskiego wsparcia rządowego, bez uwzględnienia wielomiliardowych sum, wydanych na pomoc dla uchodźców, wyniosła w pierwszych dwóch latach wojny ok. 9 mld dolarów (36,3 mld zł) - poinformował w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Łysohor o sytuacji w obwodzie ługańskim
Szef ukraińskiej administracji obwodu ługańskiego, Artem Łysohor, poinformował, że Rosjanie ostrzelali kilka miejscowości z artylerii, a w rejonie miejscowości Newśke zaobserwowano ponad 20 rosyjskich dronów. W rejonie walk odnotowano także obecność rosyjskiego lotnictwa.
Sikorski w Sejmie: Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną
Radosław Sikorski mówił w Sejmie, że polski dochód na głowę mieszkańca jest o 1/3 wyższy od rosyjskiego. - Mimo że nie mamy złóż ropy, gazu i złota, i nikogo nie najeżdżamy. Sugeruję więc naszym rosyjskim sąsiadom: nawet po upadku imperium carów i rozpadzie ZSRR macie nadal największe terytorialnie państwo na świecie. Nie potrzebujecie ziemi innych krajów. Zacznijcie inwestować w swoje ziemie. Na początek można zakończyć kosztowną wojnę, a od władzy odsunąć zamordystów i złodziei. Tak jak my zrobiliśmy to w Polsce — powiedział.
Czytaj więcej
Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Minister zamierza też odpowiedzieć na pytania, które padną w czasie debaty.
Spotkanie Zełenski-Hunt
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z brytyjskim ministrem finansów Jeremym Huntem. Zełenski poinformował, że w trakcie rozmowy "szczególną uwagę" poświęcono sprawie sankcji. Dodał, że z punktu widzenia Ukrainy istotne jest rozszerzenie sankcji wobec Rosji oraz uniemożliwienie obchodzenia ograniczeń.
Sikorski w Sejmie: To nie my, Zachód, powinniśmy obawiać się starcia z Putinem, tylko na odwrót
- Warto o tym przypominać (...) żeby pokazać, że atak Rosji na któregokolwiek z członków Sojuszu skończyłby się jej niechybną klęską. Jedyną nadzieją Putina jest nasz brak determinacji - mówił w Sejmie minister spraw zagranicznych.
Czytaj więcej
Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Minister zamierza też odpowiedzieć na pytania, które padną w czasie debaty.
Ataki Rosji na północy Ukrainy
14 ostrzałów i 71 eksplozji odnotowano w ciągu ostatniej doby w przygranicznych rejonach obwodów czernihowskiego, sumskiego i charkowskiego - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ".
Ostrzał Chersonia
W nocy armia rosyjska ostrzelała jedną z dzielnic Chersonia, uszkodzony został budynek mieszkalny i gazociąg, nikt nie odniósł obrażeń - podał szef lokalnej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.
Dlaczego Ukraina zwiększa liczebność straży granicznej?
- Państwowa Służba Graniczna Ukrainy (DPSU) kontynuuje wzmacnianie swoich możliwości poprzez tworzenie nowych jednostek typu brygadowego. To jednostki, które mogą przeprowadzać operacje bojowe, uzbrojone w artylerię - powiedział rzecznik DPSU Andrij Demczenko. - To powód zwiększenia liczby personelu DPSU - dodał. - Jednostki te będą odpowiedzialne za obronę granicy. Nie będzie to już ten sam model ochrony, co wcześniej. Będzie to komponent wojskowy - podkreślił. Wcześniej Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o zwiększeniu liczebności Państwowej Służby Granicznej Ukrainy o 15 tys. żołnierzy.
Atak z powietrza w obwodzie charkowskim
Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w nocy Rosjanie za pomocą kierowanych bomb lotniczych przeprowadzili atak w rejonie kupiańskim obwodu. Według niego, nie było ofiar w ludziach.
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w nocy i nad ranem wojska rosyjskie trzykrotnie ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego. Odnotowano 14 eksplozji, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Afera w Rosji. Kolejne aresztowanie
Aleksander Fomin został oskarżony o wręczenie łapówki i aresztowany - podała agencja Interfax zaznaczając, że chodzi o sprawę, w której zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek został wiceminister obrony Rosji Timur Iwanow. Iwanow nie przyznaje się do winy. Fomin to trzecia osoba zatrzymana w związku z aferą.
Rosjanie próbują nacierać na flankach w rejonie Czasiw Jaru
Informacje takie przekazuje rzecznik ukraińskiej Gwardii Narodowej, Rusłan Muzyczuk. W rejonie Czasiw Jaru Rosjanie mają intensywnie używać artylerii i podejmować „frontalne ataki” na flankach.
Rosjanie ostrzelali wieś Dmytriwka w obwodzie mikołajowskim
O nocnym ostrzale informuje administracja obwodu mikołajowskiego. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne i linia wysokiego napięcia.
Sześć osób rannych w ataku na obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie czerkaskim
Informację o ataku podał gubernator obwodu, Ihor Taburec.
Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma rosyjskich okrętów
Informację taką przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 462 980 żołnierzy, 7 255 czołgów, 13 942 pojazdów opancerzonych, 11 836 zestawów artyleryjskich, 1 049 wyrzutni rakiet, 772 zestawy przeciwlotnicze, 348 samoloty, 325 śmigłowców, 9 449 bezzałogowych statków powietrznych, 2 118 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 949 pojazdów (w tym cystern), 1 946 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosjanie zakłócają sygnały GPS w tysiącach lotów pasażerskich nad Europą
Swoim działaniem Rosjanie zagrażają bezpieczeństwu ruchu lotniczego głównie w rejonie basenu Morza Bałtyckiego – lotom nad Polską, do Turcji i na Cypr.
Czytaj więcej
Gwałtowny wzrost liczby ataków na systemy nawigacyjne dla lotów pasażerskich, w tym nad północną Polską. – To elektroniczna wojna ze strony Rosji – mówią eksperci.
Ukraiński politolog o mężczyzna z Ukrainy w Polsce: Uciekli z kraju i chcą otrzymywać pomoc
– Uciekli z kraju i chcą otrzymywać pomoc ze strony Polski i innych państw UE jako obywatele Ukrainy. Ale nie chcą wywiązywać się ze swoich obowiązków obywatelskich. Nie chcą bronić swojego kraju. To niesprawiedliwe. Wielu w Ukrainie tak uważa – mówi „Rzeczpospolitej” Wołodymyr Fesenko, czołowy kijowski politolog, odnosząc się do mężczyzn w wieku poborowym z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce.
Czytaj więcej
Na Ukrainie nie mają litości dla rodaków, którzy ukrywają się przed wojskiem za granicą. – Bez mobilizacji przegramy wojnę z Rosją – tłumaczy „Rzeczpospolitej” decyzje władz czołowy ukraiński politolog.
Liczba Ukraińców w rejestrach ZUS doszła pod koniec marca do 762,2 tys., o ponad 20 tys. więcej niż rok wcześniej
Według Barometru Polskiego Rynku Pracy agencji zatrudnienia Personnel Service na przełomie stycznia i lutego 43 proc. z ponad 300 ankietowanych pracodawców zatrudniało pracowników z Ukrainy, najczęściej na stanowiskach niższego szczebla. Firmy doceniają ich szybką adaptację do polskich warunków i zaangażowanie. Zwracają jednocześnie uwagę zarówno na wzrost oczekiwań finansowych Ukraińców (70 proc.), jak i (25 proc.) na ich odpływ z polskiego rynku pracy. Ten odpływ może być dotkliwy szczególnie w przypadku mężczyzn.
Czytaj więcej
Chociaż w ostatnich latach wśród zagranicznych pracowników w Polsce przybywa imigrantów zarobkowych z innych państw, to Ukraińcy, w tym głównie mężczyźni, nadal stanowią większość legalnie zatrudnionych cudzoziemców.
Polska kupi od USA pociski przeciwradarowe warte ponad miliard dolarów
Pociski AARGM-ER to zmodyfikowana wersja pocisków AGM-88 HARM, zaliczanych do broni precyzyjnego rażenia amerykańskich naddźwiękowych pocisków rakietowych klasy powietrze-ziemia, służących do niszczenia urządzeń radarowych przeciwnika, zwłaszcza systemów obrony przeciwlotniczej. Pociski naprowadzają się na źródło emitowanych przez radary sygnałów.
Czytaj więcej
Departament Stanu zgodził się na sprzedaż Polsce pocisków AARGM-ER, przeznaczonych do zwalczania radarów. Wartość kontraktu ma wynieść 1,275 mld dolarów.
Alarm rakietowy w kilku obwodach Ukrainy
Alarm ogłoszono w obwodach kijowskim, połtawskim, sumskim i czerkaskim.
Spór w RB ONZ między Rosją a USA ws. umieszczania broni w kosmosie
USA chciały przyjęcia rezolucji dotyczącej zakazu umieszczania w kosmosie broni masowego zniszczenia, w tym broni atomowej. Rosja odpowiedziała poprawką zakazującą umieszczania w kosmosie wszelkiego typu broni, na którą nie zgodziły się m.in. USA. Rezolucja została zawetowana przez Rosję.
Czytaj więcej
Rosja zawetowała na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ rezolucję przygotowaną przez USA i Japonię, która wzywała wszystkie narody do przeciwdziałania "groźnemu wyścigowi zbrojeń atomowych w przestrzeni kosmicznej".
Rosjanie są bliscy ukończenia budowy mostu kolejowego w pobliżu okupowanego Mariupola
Most, w pobliżu wsi Granitne, jest częścią rosyjskiej inwestycji, której celem jest stworzenie połączenia kolejowego między okupowanym Mariupolem, a terytorium Rosji.
SBU pokazała jak drony-kamikadze niszczą rosyjski sprzęt rozpoznawczy i zestawy do walki radioelektronicznej
Z komunikatu SBU wynika, że chodzi m.in. o zestawy Murom-P, które "są wykorzystywane do (...) korygowania uderzeń artyleryjskich".
W Mołdawii ktoś rozwiesza plakaty wzywające do podjęcia służby kontraktowej w armii
Ministerstwo Obrony Mołdawii wydało oświadczenie, że nie ma nic wspólnego z rozwieszanymi w różnych miejscach publicznych plakatami, zachęcającymi do rozpoczęcia służby kontraktowej w armii. „(...) informacja wydrukowana na tych plakatach jest manipulacją i nie oddaje rzeczywistości” - czytamy w oświadczeniu. Obecnie prowadzone jest śledztwo, które ma ustalić kto stoi za pojawieniem się plakatów.
USA oskarżają Rosję o chęć umieszczenia w przestrzeni kosmicznej ładunku nuklearnego
Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Joe Bidena, w wydanym oświadczeniu oskarżył Rosję o „prace nad satelitą zdolnym do przenoszenia ładunków atomowych”. „Rosja, według USA, pracuje nad satelitą zdolnym przenosić urządzenie z ładunkiem wybuchowym” - napisał Sullivan. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Bidena dodał, że gdyby Rosja nie miała takich intencji nie zawetowałaby rezolucji USA i Japonii ws. nieumieszczania broni atomowej w przestrzeni kosmicznej.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 791. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 791. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Długo oczekiwana pomoc wojskowa z USA ma trafić na Ukrainę w ciągu najbliższych dni.