04:44
26.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 793
00:04
26.04.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:58
25.04.2024

USA mają nadzieję, że Niemcy zmienią zdanie

USA mają nadzieję, że decyzja sojuszników o zaopatrzeniu Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu, głównie ATACMS, skłoni Niemcy do podjęcia podobnej decyzji w sprawie własnych rakiet manewrujących Taurus.

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA podkreślił, że decyzja o dostarczeniu Taurusa Ukrainie powinna zostać podjęta przez Niemcy.

- Ale oczywiście dostawa systemu ATACMS przez USA, a także wcześniejsze decyzje Wielkiej Brytanii i Francji w sprawie dostaw rakiet manewrujących dalekiego zasięgu również będą miały znaczenie, mamy nadzieję – dodał urzędnik.

Ukraina od dawna prosi Niemcy o dostarczenie rakiet Taurus o zasięgu 500 km, Berlin jednak odmawia, obawiając się eskalacji konfliktu. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza podtrzymać odmowę dostarczenia Ukrainie rakiet manewrujących Taurus pomimo gotowości Kongresu USA do dostarczenia amerykańskich rakiet ATACMS dalekiego zasięgu.

23:44
25.04.2024

Stoltenberg: Pomoc dla Ukrainy jest w drodze, nie jest za późno na zwycięstwo

Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO, nawoływał sojuszników do przyspieszenia dostaw pomocy wojskowej dla Ukrainy, zauważając, że nie jest za późno na pokonanie rosyjskiego agresora.

Stoltenberg przypomniał, że Kongres USA przyjął niedawno dodatkowe fundusze na pomoc Ukrainie, a pozostali członkowie NATO, w szczególności Wielka Brytania, Niemcy i Holandia, ogłosili nowe pakiety pomocowe.

23:26
25.04.2024

USA nie podjęły decyzji ws. zaprzestania świadczenia usług konsularnych Ukraińcom w wieku poborowym

Daniel Sizek, przedstawiciel Departamentu Stanu USA w Brukseli, uważa decyzję ukraińskiego rządu o zaprzestaniu świadczenia usług konsularnych mężczyznom w wieku poborowym przebywającym za granicą za „skomplikowaną kwestię” i twierdzi, że rząd USA nie podjął w tej sprawie decyzji.

Sizek wspomniał, że kraje europejskie i Stany Zjednoczone w pewnym stopniu udzieliły schronienia Ukraińcom, którzy uciekli przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę, i to „była kolejna ważna część” ich wsparcia.

- Jednocześnie prawdą jest, że rząd ukraiński musi intensywnie i dogłębnie ocenić sytuację. To naturalne, że oceniana jest sytuacja w Siłach Zbrojnych Ukrainy, a rząd USA szanuje prawo rządu ukraińskiego do określić swoją politykę” – podsumował Sizek.

22:57
25.04.2024

Putin w maju wybiera się do Chin

Przywódca Rosji Władimir Putin ogłosił plany wizyty w Chinach w maju.

Na kongresie Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców na prośbę jednego z uczestników wydarzenia o dostarczenie książki chińskiemu przywódcy Xi Jinpingowi Putin odpowiedział: „Planuję wizytę w maju i na pewno zabiorę tę książkę ze sobą i przekażę naszemu przyjacielowi. "

Ostatni raz odwiedził Chiny w październiku 2023 r., gdzie spotkał się także z premierem Węgier Viktorem Orbánem.

22:23
25.04.2024

Obwód lwowski oficjalnie stał się obwodem siostrzanym stanu Kalifornia

21:59
25.04.2024

Powrót 16 ukraińskich dzieci z Rosji: Kanada nalega, aby tysiące kolejnych wróciły do domu

Kanada z radością przyjęła uwolnienie 16 ukraińskich dzieci przymusowo deportowanych do Rosji, napisano o tym na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kanady w serwisie społecznościowym X.

„Jako współprzewodnicząca Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci Kanada z radością przyjmuje wiadomość, że 16 ukraińskich dzieci, które zostały przymusowo deportowane do Rosji, powróciło do swoich krewnych” – czytamy w oświadczeniu.

21:40
25.04.2024

Majówka Rosjan będzie dłuższa. Wielu chętnych na urlop poza krajem

Rząd rosyjski zdecydował się na wydłużenie tegorocznej majówki o trzy dni: 29 i 30 kwietnia oraz 10 maja. Biorąc sześć dni urlopu Rosjanie mogą wyjechać na 16 dni. I chętnie z tego korzystają.

Czytaj więcej

Setki tysięcy Rosjan wyjadą na majówkę. Gdzie będzie ich najwięcej
21:23
25.04.2024

Stoltenberg: Bądźmy szczerzy, sojusznicy nie zapewnili Ukrainie obiecywanego wsparcia

- Bądźmy szczerzy, w ostatnich miesiącach sojusznicy z NATO nie zapewnili Ukrainie wsparcia, które obiecaliśmy… Ale nie jest za późno, aby Ukraina wygrała, ponieważ nadchodzi większa pomoc – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas swojej dzisiejszej wizyty w Berlinie.

20:51
25.04.2024

Igrzyska w Paryżu. Francja poprosiła Grecję o pożyczkę

Po raz pierwszy pojawiają się potwierdzone doniesienia, że Francja stara się o wypożyczenie obrony powietrznej na czas igrzysk. Do tej pory istniały pogłoski, że podczas igrzysk obecna będzie zagraniczna policja i wojsko.

Czytaj więcej

Francja chce chronić igrzyska greckim systemem obrony powietrznej. Wystąpiła o pożyczkę
20:32
25.04.2024

Chiny dyskretnie przyjęły rosyjski statek transportujący broń

Brytyjski ośrodek analityczny Royal United Services Institute (RUSI) podał, że rosyjski statek „Angara”, który od sierpnia 2023 r. przetransportował do rosyjskich portów z Korei Północnej tysiące kontenerów, prawdopodobnie zawierających północnokoreańską amunicję, jest od lutego zakotwiczony w chińskiej stoczni na wschodzie.

Czytaj więcej

Chiny potajemnie remontują rosyjski statek przewożący broń z Korei Północnej
20:11
25.04.2024

Rosja przełamała front w obwodzie donieckim? Dwie luki w ukraińskiej obronie

Pęknięcie frontu w miejscowości Oczeretne zostało spowodowane brakiem porozumienia między dwoma ukraińskimi brygadami. 25 kilometrów na południe rosyjskie wojska również wdarły się w głąb ukraińskich pozycji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Front się sypie. Niespodziewana zdobycz najeźdźców
19:43
25.04.2024

Zełenski w rozmowie telefonicznej podziękował przywódcom Kongresu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowy telefoniczne ze spikerem Izby Reprezentantów Mike'em Johnsonem, przywódcą republikanów w Senacie Mitchem McConnellem i przywódcą większości Demokratycznej w Senacie Chuckiem Schumerem.

Głowa państwa podziękowała każdemu z nich za osobiste przywództwo, przedstawicielom obu partii i prezydentowi Josephowi Bidenowi za uchwalenie ustawy o pomocy dla Ukrainy, a narodowi amerykańskiemu – za wsparcie.

Wołodymyr Zełenski poinformował swoich rozmówców o najnowszych wydarzeniach na polu walki, rosyjskich atakach na infrastrukturę cywilną oraz konieczności wzmocnienia obrony powietrznej, w tym o większą liczbę systemów Patriot. Prezydent podkreślił znaczenie jak najszybszego wysłania pakietów obronnych na Ukrainę. Szczególnie podkreślił uwzględnienie w prawie systemów dalekiego zasięgu ATACMS, które są pilnie potrzebne obrońcom Ukrainy.

19:18
25.04.2024

Ukraina dementuje twierdzenia Rosji o „pierwszych bezpośrednich rozmowach” w sprawie powrotu dzieci

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powołując się na Komisarza Praw Człowieka Rady Najwyższej Dmytro Łubińca, zdementowało wypowiedź rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka o pierwszych bezpośrednich rozmowach między Rosją a Ukrainą na temat powrotu dzieci.

Maria Lwowa-Biełowa twierdziła, że w wyniku rozmów na Ukrainę ma wrócić 29 dzieci, a do Rosji 19”

19:00
25.04.2024

Rosyjski atak wymierzony jest w ukraiński pociąg z pasażerami

Rosja przeprowadziła atak rakietowy na stację kolejową w Bałakli w obwodzie charkowskim, gdzie pasażerowie w wagonach oczekiwali już na odjazd pociągu - przekazał Ołeh Synehubow, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Charkowie.

Siedem osób odniosło obrażenia.

18:41
25.04.2024

Urzędnik Departamentu Obrony USA: W najbliższym czasie ofensywa Ukrainy jest mało prawdopodobna

Odblokowana przez Kongres  pomoc wojskowa USA pomoże Siłom Zbrojnym Ukrainy ostatecznie odzyskać inicjatywę na polu bitwy, jednak w najbliższej przyszłości ukraińska ofensywa na dużą skalę jest mało prawdopodobna -cytują media anonimowego amerykańskiego urzędnika.

Pakiet pomocy wojskowej ze strony USA o wartości 1 miliarda dolarów został ogłoszony po wielomiesięcznej przerwie, podczas której siły rosyjskie rozpoczęły masową ofensywę na wschodzie Ukrainy.

- Siły ukraińskie racjonują amunicję od dłuższego czasu, racjonalizują swoje możliwości. Siły rosyjskie w zasadzie przejęły inicjatywę – skomentował wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA.

Jego zdaniem pomoc USA i innych krajów „pozwoli Ukraińcom zacząć przejmować inicjatywę”, ale „nie będzie to proces szybki”.

- Ukraińcy będą musieli sporo odbudować, aby przyjąć wszystkie nowe dostawy i zapewnić sobie obronę swoich pozycji. Dlatego nie prognozowałbym w najbliższej przyszłości żadnej ofensywy na dużą skalę – powiedział urzędnik

18:15
25.04.2024

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. wyborów prezydenckich  w Rosji

Parlament Europejski, uznając wybór Putina na prezydenta Rosji za nielegalny, przyjął rezolucję, która wzywa państwa członkowskie UE i społeczność międzynarodową, aby nie uznawały wyniku wyborów prezydenckich w Rosji za zgodny z prawem.

Czytaj więcej

Parlament Europejski nie uznaje wyboru Putina. Wzywa do uznania wyborów za nielegalne
17:54
25.04.2024

Minister rolnictwa Ukrainy podał się do dymisji

Ukraiński minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski złożył rezygnację ze stanowiska - poinformował przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk. Dzień wcześniej Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) uznało ministra Solskiego za podejrzanego o nielegalne wejście w posiadanie ziemi wartej 291 mln hrywien (ok. 7 mln dolarów). Ponadto miał on usiłować nielegalnie przejąć ziemię o wartości 190 mln hrywien (ok. 4 mln dolarów).

17:24
25.04.2024

Komisja Europejska rozpoczyna spotkania z Ukrainą w sprawie przeglądu przepisów rolnych

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy wyjaśniające z przedstawicielami Ukrainy na temat oficjalnej kontroli prawodawstwa – weryfikacji zgodności z prawem UE – w ramach sekcji negocjacyjnej w sprawie rolnictwa.

Zbliżająca się część negocjacji akcesyjnych do UE „Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich” zostanie omówiona podczas spotkań wyjaśniających w dniach 25-26 kwietnia. Kolejne sesje zatytułowane „Bezpieczeństwo żywności, polityka weterynaryjna i fitosanitarna” odbędą się w dniach 29-30 kwietnia. Spotkanie w sprawie hodowli ryb zaplanowano na koniec maja.

Po tych sesjach Ukraina będzie zobowiązana do przedstawienia aktualnych informacji na temat postępów w każdej z sekcji. Komisja Europejska dokona następnie oceny prawodawstwa i zaleci wszelkie niezbędne dostosowania, aby rozpocząć negocjacje w sprawie konkretnego elementu.

17:06
25.04.2024

Putin ma plany wobec Donbasu i "Noworosji"

- Do 2030 roku Doniecka i Ługańska Republika Ludowa, obwód chersoński i zaporoski powinny w kluczowych obszarach osiągnąć średnią rosyjską – zapowiedział Putin.

Czytaj więcej

Prezydent Władimir Putin zdradza plany Rosji wobec Donbasu
16:50
25.04.2024

Rosja wydala dwóch łotewskich dyplomatów

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w czwartek, że wydala dwóch dyplomatów z Łotwy w odwecie po tym, jak państwo bałtyckie nakazało opuszczenie urzędnika ambasady rosyjskiej, podaje Reuters.

Od początku wojny na Ukrainie kraje zachodnie wyrzuciły setki rosyjskich dyplomatów, w wielu przypadkach za szpiegostwo. Rosja regularnie stosowała retorsje.

16:31
25.04.2024

Dania zwiększy wsparcie wojskowe dla Ukrainy o 4,4 miliarda koron duńskich

W 2024 r. Dania zwiększy swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy o 4,4 mld koron duńskich (630 mln dolarów), po osiągnięciu w tej sprawie porozumienia zdecydowanej większości w duńskim parlamencie.

Decyzja o zwiększeniu wsparcia jest następstwem utrzymujących się konfliktów na Ukrainie i wpisuje się w międzynarodowe wysiłki  jej wsparcia w związku z rosyjską agresją.

16:13
25.04.2024

Uchodźcy z Ukrainy mogą przebywać w Niemczech nawet z nieważnym paszportem

Deutsche Welle, powołując się na przedstawiciela Senatu Berlina, poinformował, że jeśli ukraińska ambasada lub konsulat odmówi obywatelowi Ukrainy wydania lub przedłużenia ważności ukraińskiego paszportu wyłącznie na tej podstawie, że nie odbył on służby wojskowej, Berliński Urząd ds. Cudzoziemców wyda mu dokument podróży zastępujący paszport umożliwiający wyjazd za granicę.

15:55
25.04.2024

Unikanie mobilizacji na Ukrainie

Agencja Ukrinform przedstawiła omówienie wyników badania dotyczącego kwestii mobilizacji na Ukrainie. - Chęć uniknięcia mobilizacji jest bardziej powszechna we wschodniej części Ukrainy. Tam 39 proc. respondentów wskazało, że większość ich znajomych, którzy mogą podlegać mobilizacji, stara się jej unikać. Na południu Ukrainy odsetek ten wynosi 32 proc., na zachodzie - 29 proc.. a w centrum kraju - 15 proc. Gotowość do włączenia się do wojsk Ukrainy w przypadku mobilizacji wyraziło 7 proc. ankietowanych.

15:38
25.04.2024

Dwie osoby ranne w rejonie kupiańskim

W miejscowości Nowoosynowe (rejon kupiański, obwód charkowski) dwie kobiety w wieku 70 i 73 lat zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformował - szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow. Według informacji lokalnych władz, stan jednej z poszkodowanych jest poważny.

15:19
25.04.2024

Doniesienia o zestrzeleniu rosyjskiej rakiety

Ukraińskie wojsko podało, że w rejonie krzyworoskim obwodu dniepropietrowskiego zestrzelono rosyjski pocisk manewrujący.

15:03
25.04.2024

Litwa zaprzecza, jakoby z jej terytorium zaatakowano Mińsk

O ataku dronów na Mińsk z terytorium Litwy informowały wcześniej białoruskie służby specjalne.

Czytaj więcej

Białoruś: Mińsk zaatakowany z terytorium Litwy. Jest reakcja litewskiej armii
14:48
25.04.2024

Rosyjscy agenci skazani

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że dwaj rosyjscy agenci, którzy korygowali ostrzał wojsk rosyjskich wymierzony w infrastrukturę wojskową Chersonia, zostali skazani na 15 lat więzienia.

14:32
25.04.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w związku ze startem rosyjskiego myśliwca MiG-31K, który może być uzbrojony w hipersoniczne pociski Kindżał.

14:17
25.04.2024

Brytyjskie firmy wciąż kupują rosyjską ropę

Zakupy te przynoszą Kremlowi pięć razy więcej pieniędzy niż przed 2022 r.

Czytaj więcej

Jak Wielka Brytania pomaga Kremlowi finansować wojnę
14:00
25.04.2024

Rosja. Była minister skazana

Sąd w Moskwie skazał byłą wiceminister kultury Rosji Olgę Jariłową na siedem lat pozbawienia wolności w kolonii karnej za nadużycia władzy przy realizacji programu "Karta Puszkina" - podała agencja Interfax. "Sąd odzyskał od skazanej 125,8 mln rubli" - czytamy.

13:44
25.04.2024

Paramedyczka batalionu "Szpitalników" z Ukrainy, 25-letnia Iryna Cybuch, nienawidzi wojny (WIDEO)

25-latka uważa jednak, że rosyjska inwazja na Ukrainę pomogła jej pokoleniu pokazać, że jest ono gotowe bronić wyznawanych wartości.

13:27
25.04.2024

Co wejdzie w skład dużego pakietu pomocy wojskowej USA dla Ukrainy? (WIDEO)

Prezydent USA Joe Biden 24 kwietnia podpisał ustawę o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Pakiet zawiera 60,8 mld dolarów na wsparcie wojskowe i gospodarcze dla Kijowa. Według zapowiedzi Białego Domu, Ukraina ma otrzymać pierwsze dostawy amerykańskiej broni w ciągu najbliższych dni i godzin. Pierwsza transza wsparcia USA dla Kijowa to sprzęt o wartości 1 mld dolarów, w tym rakiety obrony powietrznej, amunicja artyleryjska, pociski do systemów HIMARS czy bojowe wozy piechoty Bradley.

13:12
25.04.2024

Skutki ataku w obwodzie czerkaskim

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) podała, że rano Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na miasto Smiła w obwodzie czerkaskim (środkowa Ukraina). "Według wstępnych informacji, fala uderzeniowa i odłamki uszkodziły 47 domów prywatnych na kilku ulicach" - czytamy. W komunikacie podano, że po ataku sześć osób szukało pomocy medycznej, ale odmówiło hospitalizacji. Według miejscowej prokuratury, wojska rosyjskie użyły pocisku Iskander, a uszkodzony został obiekt infrastruktury krytycznej.

12:54
25.04.2024

Spotkanie Umerow-Bray

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow spotkał się w Kijowie z zastępcą sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa Scottem Brayem. "Podziękowałem za całą niezwykle ważną pomoc, jaką Sojusz zapewnił i nadal zapewnia nam w naszej walce z agresorem" - oświadczył ukraiński polityk. Wyraził jednocześnie pewność, że Ukraina zostanie członkiem NATO. Umerow podał, że w rozmowie z Brayem omówił aktualną sytuację na polu wojny Rosji z Ukrainą.

12:37
25.04.2024

Rejestr ofiar wojny Rosji z Ukrainą

Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Heraszczenko przekazała, że ukraiński parlament w pierwszym czytaniu poparł ustawę, która przewiduje utworzenie państwowego rejestru osób, które ucierpiały w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

12:21
25.04.2024

Czaputowicz: O broni nuklearnej się nie mówi, a tym bardziej nie inicjuje publicznej dyskusji na jej temat

Na początku lutego 2019 r. niemiecki dziennik „Der Spiegel” napisał jednak, że polski minister spraw zagranicznych domaga się, by w Polsce stacjonowały amerykańskie pociski rakietowe z głowicami nuklearnymi. MSZ wydał oświadczenie, że to nieprawda. Na pytanie dziennikarza o możliwość rozmieszczenia broni nuklearnej w Polsce odpowiedziałem: „Zupełnie sobie tego nie życzymy”, a decyzje w tej kwestii należą do NATO. Inna odpowiedź byłaby dla nas szkodliwa - pisze były szef MSZ dla "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Jacek Czaputowicz: Nie łammy nuklearnego tabu
12:06
25.04.2024

Ciężarówka celem drona

Władze obwodu chersońskiego podały, że na drodze w pobliżu miejscowości Osokoriwka wojska rosyjskie zrzuciły ładunek wybuchowy z drona na ciężarówkę. Pojazd został zniszczony, 58-letni mężczyzna odniósł obrażenia i trafił do szpitala - przekazano.

11:49
25.04.2024

Rakiety ATACMS dla Ukrainy. Moskwa komentuje

- Stany Zjednoczone są bezpośrednio zaangażowane w ten konflikt. Idą drogą zwiększania zasięgu działania dostarczanych przez siebie systemów uzbrojenia. Nie będzie to w stanie zasadniczo zmienić wyniku specjalnej operacji wojskowej (inwazji na Ukrainę - red.), osiągniemy to, co chcemy, ale spowoduje to więcej problemów dla samej Ukrainy - powiedział rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, komentując dostawę pocisków ATACMS do dla Ukrainy.

11:34
25.04.2024

Wielka Brytania po cichu zgodziła się, aby Rosjanie i Białorusi wystąpili na igrzyskach

List, który napisał podsekretarz stanu ds. sportu, hazardu i społeczeństwa obywatelskiego Stuart Andrew, ujawnił adresat, a opinii publicznej naświetlił "The Times". Członek brytyjskiego rządu zapewnił za jego pośrednictwem szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasa Bacha, że Brytyjczycy popierają reżim, zgodnie z którym Rosjanie i Białorusini wystąpią na igrzyskach w Paryżu jako sportowcy neutralni, czyli bez hymnu, flagi formalnej przynależności państwowej.

Czytaj więcej

Dlaczego Brytyjczycy porzucili ruch oporu i dziś kłaniają się przed Rosjanami
11:18
25.04.2024

Sikorski: Polska wsparła Ukrainę kwotą 36 miliardów złotych

- Od czasu rosyjskiego ataku Polska zatwierdziła 44 pakiety pomocy wojskowej dla Kijowa. Łączna wartość polskiego wsparcia rządowego, bez uwzględnienia wielomiliardowych sum, wydanych na pomoc dla uchodźców, wyniosła w pierwszych dwóch latach wojny ok. 9 mld dolarów (36,3 mld zł) - poinformował w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

11:02
25.04.2024

Łysohor o sytuacji w obwodzie ługańskim

Szef ukraińskiej administracji obwodu ługańskiego, Artem Łysohor, poinformował, że Rosjanie ostrzelali kilka miejscowości z artylerii, a w rejonie miejscowości Newśke zaobserwowano ponad 20 rosyjskich dronów. W rejonie walk odnotowano także obecność rosyjskiego lotnictwa.

10:47
25.04.2024

Sikorski w Sejmie: Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną

Radosław Sikorski mówił w Sejmie, że polski dochód na głowę mieszkańca jest o 1/3 wyższy od rosyjskiego. - Mimo że nie mamy złóż ropy, gazu i złota, i nikogo nie najeżdżamy. Sugeruję więc naszym rosyjskim sąsiadom: nawet po upadku imperium carów i rozpadzie ZSRR macie nadal największe terytorialnie państwo na świecie. Nie potrzebujecie ziemi innych krajów. Zacznijcie inwestować w swoje ziemie. Na początek można zakończyć kosztowną wojnę, a od władzy odsunąć zamordystów i złodziei. Tak jak my zrobiliśmy to w Polsce — powiedział.

Czytaj więcej

Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia
10:27
25.04.2024

Spotkanie Zełenski-Hunt

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z brytyjskim ministrem finansów Jeremym Huntem. Zełenski poinformował, że w trakcie rozmowy "szczególną uwagę" poświęcono sprawie sankcji. Dodał, że z punktu widzenia Ukrainy istotne jest rozszerzenie sankcji wobec Rosji oraz uniemożliwienie obchodzenia ograniczeń.

10:12
25.04.2024

Sikorski w Sejmie: To nie my, Zachód, powinniśmy obawiać się starcia z Putinem, tylko na odwrót

- Warto o tym przypominać (...) żeby pokazać, że atak Rosji na któregokolwiek z członków Sojuszu skończyłby się jej niechybną klęską. Jedyną nadzieją Putina jest nasz brak determinacji - mówił w Sejmie minister spraw zagranicznych.

Czytaj więcej

Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia
09:54
25.04.2024

Ataki Rosji na północy Ukrainy

14 ostrzałów i 71 eksplozji odnotowano w ciągu ostatniej doby w przygranicznych rejonach obwodów czernihowskiego, sumskiego i charkowskiego - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ".

09:36
25.04.2024

Ostrzał Chersonia

W nocy armia rosyjska ostrzelała jedną z dzielnic Chersonia, uszkodzony został budynek mieszkalny i gazociąg, nikt nie odniósł obrażeń - podał szef lokalnej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.

09:20
25.04.2024

Dlaczego Ukraina zwiększa liczebność straży granicznej?

- Państwowa Służba Graniczna Ukrainy (DPSU) kontynuuje wzmacnianie swoich możliwości poprzez tworzenie nowych jednostek typu brygadowego. To jednostki, które mogą przeprowadzać operacje bojowe, uzbrojone w artylerię - powiedział rzecznik DPSU Andrij Demczenko. - To powód zwiększenia liczby personelu DPSU - dodał. - Jednostki te będą odpowiedzialne za obronę granicy. Nie będzie to już ten sam model ochrony, co wcześniej. Będzie to komponent wojskowy - podkreślił. Wcześniej Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o zwiększeniu liczebności Państwowej Służby Granicznej Ukrainy o 15 tys. żołnierzy.

09:03
25.04.2024

Atak z powietrza w obwodzie charkowskim

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w nocy Rosjanie za pomocą kierowanych bomb lotniczych przeprowadzili atak w rejonie kupiańskim obwodu. Według niego, nie było ofiar w ludziach.

08:45
25.04.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w nocy i nad ranem wojska rosyjskie trzykrotnie ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego. Odnotowano 14 eksplozji, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

08:28
25.04.2024

Afera w Rosji. Kolejne aresztowanie

Aleksander Fomin został oskarżony o wręczenie łapówki i aresztowany - podała agencja Interfax zaznaczając, że chodzi o sprawę, w której zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek został wiceminister obrony Rosji Timur Iwanow. Iwanow nie przyznaje się do winy. Fomin to trzecia osoba zatrzymana w związku z aferą.

08:13
25.04.2024

Rosjanie próbują nacierać na flankach w rejonie Czasiw Jaru

Informacje takie przekazuje rzecznik ukraińskiej Gwardii Narodowej, Rusłan Muzyczuk. W rejonie Czasiw Jaru Rosjanie mają intensywnie używać artylerii i podejmować „frontalne ataki” na flankach.

07:46
25.04.2024

Rosjanie ostrzelali wieś Dmytriwka w obwodzie mikołajowskim

O nocnym ostrzale informuje administracja obwodu mikołajowskiego. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne i linia wysokiego napięcia.

07:37
25.04.2024

Sześć osób rannych w ataku na obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie czerkaskim

Informację o ataku podał gubernator obwodu, Ihor Taburec.

07:17
25.04.2024

Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma rosyjskich okrętów

Informację taką przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:49
25.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 462 980 żołnierzy, 7 255 czołgów, 13 942 pojazdów opancerzonych, 11 836 zestawów artyleryjskich, 1 049 wyrzutni rakiet, 772 zestawy przeciwlotnicze, 348 samoloty, 325 śmigłowców, 9 449 bezzałogowych statków powietrznych, 2 118 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 949 pojazdów (w tym cystern), 1 946 jednostek sprzętu specjalnego.

06:27
25.04.2024

Rosjanie zakłócają sygnały GPS w tysiącach lotów pasażerskich nad Europą

Swoim działaniem Rosjanie zagrażają bezpieczeństwu ruchu lotniczego głównie w rejonie basenu Morza Bałtyckiego – lotom nad Polską, do Turcji i na Cypr.

Czytaj więcej

Zakłócone loty nad Europą. Rosjanie celowo wprowadzają pilotów w błąd
06:18
25.04.2024

Ukraiński politolog o mężczyzna z Ukrainy w Polsce: Uciekli z kraju i chcą otrzymywać pomoc

– Uciekli z kraju i chcą otrzymywać pomoc ze strony Polski i innych państw UE jako obywatele Ukrainy. Ale nie chcą wywiązywać się ze swoich obowiązków obywatelskich. Nie chcą bronić swojego kraju. To niesprawiedliwe. Wielu w Ukrainie tak uważa – mówi „Rzeczpospolitej” Wołodymyr Fesenko, czołowy kijowski politolog, odnosząc się do mężczyzn w wieku poborowym z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce. 

Czytaj więcej

Mobilizacja na Ukrainie. Wojsko czeka na tych, którzy wyjechali za granicę
06:17
25.04.2024

Liczba Ukraińców w rejestrach ZUS doszła pod koniec marca do 762,2 tys., o ponad 20 tys. więcej niż rok wcześniej

Według Barometru Polskiego Rynku Pracy agencji zatrudnienia Personnel Service na przełomie stycznia i lutego 43 proc. z ponad 300 ankietowanych pracodawców zatrudniało pracowników z Ukrainy, najczęściej na stanowiskach niższego szczebla. Firmy doceniają ich szybką adaptację do polskich warunków i zaangażowanie. Zwracają jednocześnie uwagę zarówno na wzrost oczekiwań finansowych Ukraińców (70 proc.), jak i (25 proc.) na ich odpływ z polskiego rynku pracy. Ten odpływ może być dotkliwy szczególnie w przypadku mężczyzn.

Czytaj więcej

Ukraińcy mogą zniknąć z polskiego rynku pracy. Kto ich zastąpi?
06:07
25.04.2024

Polska kupi od USA pociski przeciwradarowe warte ponad miliard dolarów

Pociski AARGM-ER to zmodyfikowana wersja pocisków AGM-88 HARM, zaliczanych do broni precyzyjnego rażenia amerykańskich naddźwiękowych pocisków rakietowych klasy powietrze-ziemia, służących do niszczenia urządzeń radarowych przeciwnika, zwłaszcza systemów obrony przeciwlotniczej. Pociski naprowadzają się na źródło emitowanych przez radary sygnałów.

Czytaj więcej

Departament Stanu zgodził się sprzedać Polsce rakiety za ponad miliard dolarów
05:44
25.04.2024

Alarm rakietowy w kilku obwodach Ukrainy

Alarm ogłoszono w obwodach kijowskim, połtawskim, sumskim i czerkaskim.

05:16
25.04.2024

Spór w RB ONZ między Rosją a USA ws. umieszczania broni w kosmosie

USA chciały przyjęcia rezolucji dotyczącej zakazu umieszczania w kosmosie broni masowego zniszczenia, w tym broni atomowej. Rosja odpowiedziała poprawką zakazującą umieszczania w kosmosie wszelkiego typu broni, na którą nie zgodziły się m.in. USA. Rezolucja została zawetowana przez Rosję.

Czytaj więcej

Rosyjskie "nie" dla rezolucji ws. zakazu umieszczania broni atomowej w kosmosie
04:43
25.04.2024

Rosjanie są bliscy ukończenia budowy mostu kolejowego w pobliżu okupowanego Mariupola

Most, w pobliżu wsi Granitne, jest częścią rosyjskiej inwestycji, której celem jest stworzenie połączenia kolejowego między okupowanym Mariupolem, a terytorium Rosji.

04:41
25.04.2024

SBU pokazała jak drony-kamikadze niszczą rosyjski sprzęt rozpoznawczy i zestawy do walki radioelektronicznej

Z komunikatu SBU wynika, że chodzi m.in. o zestawy Murom-P, które "są wykorzystywane do (...) korygowania uderzeń artyleryjskich".

04:38
25.04.2024

W Mołdawii ktoś rozwiesza plakaty wzywające do podjęcia służby kontraktowej w armii

Ministerstwo Obrony Mołdawii wydało oświadczenie, że nie ma nic wspólnego z rozwieszanymi w różnych miejscach publicznych plakatami, zachęcającymi do rozpoczęcia służby kontraktowej w armii. „(...) informacja wydrukowana na tych plakatach jest manipulacją i nie oddaje rzeczywistości” - czytamy w oświadczeniu. Obecnie prowadzone jest śledztwo, które ma ustalić kto stoi za pojawieniem się plakatów.

04:33
25.04.2024

USA oskarżają Rosję o chęć umieszczenia w przestrzeni kosmicznej ładunku nuklearnego

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Joe Bidena, w wydanym oświadczeniu oskarżył Rosję o „prace nad satelitą zdolnym do przenoszenia ładunków atomowych”. „Rosja, według USA, pracuje nad satelitą zdolnym przenosić urządzenie z ładunkiem wybuchowym” - napisał Sullivan. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Bidena dodał, że gdyby Rosja nie miała takich intencji nie zawetowałaby rezolucji USA i Japonii ws. nieumieszczania broni atomowej w przestrzeni kosmicznej.

04:32
25.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 791. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 791. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 791. dniu wojny

PAP

04:31
25.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791