Setki tysięcy Rosjan wyjadą na majówkę. Gdzie będzie ich najwięcej

Rząd rosyjski zdecydował się na wydłużenie tegorocznej majówki o trzy dni: 29 i 30 kwietnia oraz 10 maja. Biorąc sześć dni urlopu Rosjanie mogą wyjechać na 16 dni. I chętnie z tego korzystają.

Publikacja: 25.04.2024 12:57

Na tę majówkę ma wyjechać zagranicę przynajmniej 750 tysięcy Rosjan

Na tę majówkę ma wyjechać zagranicę przynajmniej 750 tysięcy Rosjan

Foto: Bloomberg

Na tę majówkę ma wyjechać zagranicę przynajmniej 750 tysięcy osób - wynika z danych rosyjskich organizacji turystycznych. Według tych samych źródeł w całym roku 2024 będzie ich dobrze ponad 10 mln. O 2 mln więcej, niż w 2023 r.

Rosjanie wypoczywają chętnie poza krajem

Z 3 mln Rosjan, którzy zadeklarowali chęć wyjazdu na majowy urlop, przynajmniej jedna czwarta (zgodnie z wykupionymi już rezerwacjami) wyjedzie zagranicę — wynika z danych Rosyjskiego Związku Branży Turystycznej podanych podczas konferencji prasowej w Moskwie. Wiceprezes związku, Dmitrij Gorin, ujawnił również, że w tym roku coraz więcej Rosjan wybiera wakacje poza krajem. I że wyjeżdżający rezerwowali swoje wakacje znacznie wcześniej niż rok temu.

Czytaj więcej

Świat dla Rosjan znów coraz bardziej otwarty

Mimo sankcji Rosjanie są nadal mile widziani w 38 krajach, do których mają bezpośrednie połączenia lotnicze. — A najwygodniej jest jednak podróżować w zorganizowanych grupach. W ubiegłym roku wyjechało w ten sposób 8 mln osób. W tym roku celujemy w 10 mln — mówi Dmitrij Gorin.

Jak mówiła dziennikowi „Kommersant” Oksana Bułach, dyr. handlowa w biurze podróży Alean, w czołówce tegorocznych kierunków króluje Kaliningrad, bo tam jest najlepsza w Rosji baza hotelowa. Z kolei ze względu na bezpieczeństwo spada zainteresowanie Krymem.

To będzie rok dla tureckiej Alanyi

Natomiast z kierunków zagranicznych na pierwszym miejscu pozostaje niezmiennie Turcja. W 2023 roku do tego kraju przyjechało z biurami podróży 6 mln Rosjan. Według prognoz na ten rok ma ich być przynajmniej o 10 proc. więcej. — To będzie rok Alanyi. Rosnącą popularność wśród Rosjan widzieliśmy już rok temu, a liczba ich przyjazdów zaczęła rosnąć już w 2022 roku, po wybuchu wojny z Ukrainą. Teraz też przyjeżdża ich coraz więcej – jest przekonany Mehmet Dahaoğlu, z Fundacji Promocji Turystyki Alanyi. Wiadomo jednak, że ogromne rzesze rosyjskich turystów można spotkać także w Stambule i Izmirze.

Czytaj więcej

W Egipcie będzie mniej rosyjskich turystów

Kolejny kraj, to Egipt — zwłaszcza Hurghada i Marsa Alam nad Morzem Czerwonym. Raczej nie Taba, czy Dahab, bo są zbyt blisko Izraela. A Rosjanie coraz bardziej zaczynają cenić bezpieczne wakacje. Zresztą Egipt jest w tym roku kierunkiem najczęściej wybieranym przez Polaków na majowy długi weekend.

Dla Rosjan jest dobrze, jak jest blisko

Na kolejnych miejscach znalazły się Azerbejdżan i Uzbekistan. Dla Polaków to nowy kierunek . — Ale na czas majówki nasze samoloty tak do Baku, jak i do Taszkientu są już praktycznie zapełnione — mówi Krzysztof Moczulski, rzecznik LOT. Nie ukrywa, że nawet sam przewoźnik jest zaskoczony, jak szybko ten ostatni kierunek zyskał na popularności. Do stolicy Uzbekistanu LOT lata od marca 2024 r.

Czytaj więcej

Nowy kierunek na wakacje. Rosjanie już tam są

Jak mówi Alexander Sirczenko, wicedyrektor ds. komunikacji w biurze podróży SUN&FUN, to Turcja, dzięki „wyważonej polityce cenowej” rosyjskich touroperatorów, rzeczywiście jest na pierwszym miejscu w tegorocznym rankingu popularności. Pojedzie tam aż 45 proc. Rosjan, wybierających zagraniczny urlop. Na drugim miejscu jest Egipt (25 proc.) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (15 proc.). Natomiast na wyjazdy krótkie najpopularniejsze są kraje, które z Rosją graniczą, bądź loty nie trwają długo. Stąd właśnie, między innymi, atrakcyjność Uzbekistanu i Azerbejdżanu.

Na liście najpopularniejszych kierunków dla Rosjan na długi majowy weekend zmieściły się jeszcze Gruzja i Armenia.

Na tę majówkę ma wyjechać zagranicę przynajmniej 750 tysięcy osób - wynika z danych rosyjskich organizacji turystycznych. Według tych samych źródeł w całym roku 2024 będzie ich dobrze ponad 10 mln. O 2 mln więcej, niż w 2023 r.

Rosjanie wypoczywają chętnie poza krajem

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jest nowa szefowa PARP. "Agencja trafia w najlepsze ręce"
Biznes
USA chcą złagodzenia ograniczeń dotyczących marihuany
Biznes
Wielka Brytania wreszcie ma pierwszego „muzycznego miliardera"
Biznes
Lada dzień do Poczty Polskiej wpłynie wielki przelew. Uratuje molocha?
Biznes
Warto mieć zielone miasto