04:49
25.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 792
00:17
25.04.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:00
25.04.2024

Włochy podpiszą nowe porozumienie z UNESCO w sprawie odbudowy Odessy

Włochy podpiszą porozumienie z Ukrainą i agencją ONZ UNESCO w sprawie odbudowy Odessy i jej katedry, które zostały poważnie zniszczone w wyniku rosyjskich ataków.

Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani poinformował, że umowa zostanie podpisana 15 maja w Rzymie.

23:41
24.04.2024

Jake Sullivan: Ukraina straciła Awdijiwkę z powodu opóźnienia w udzieleniu pomocy

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan przyznał, że ukraińskie siły zbrojne utraciły część terytorium na wschodzie, w tym Awdijiwkę, w wyniku opóźnień w zatwierdzeniu pomocy dla Ukrainy.

Komentując zatwierdzenie dodatkowego finansowania dla sojuszników USA, w tym Ukrainy, Sullivan przyznał, że proces ten trwał „zbyt długo”.

Dodał, że dzisiejszy pakiet pomocy wojskowej o wartości 1 miliarda dolarów „to wspaniała wiadomość dla Ukrainy”, ale ukraińskie siły zbrojne nadal znajdują się pod silną presją na polu bitwy.

- Faktem jest, że zajmie nam trochę czasu zakopanie wyrwy, która powstała w wyniku sześciomiesięcznego opóźnienia, zanim Kongres podjął decyzję – podsumował urzędnik Białego Domu.

23:12
24.04.2024

USA potwierdzają dostawę rakiet dalekiego zasięgu

Zgodnie z przeznaczeniem, Ukraina zastosowała tę broń do ataku na siły rosyjskie na swoim terytorium — na nielegalnie okupowanym od 2014 roku Krymie i w Berdiańsku, pozostającym pod rosyjską okupacją od marca 2022.

Czytaj więcej

Departament Stanu potwierdza. Rakiety dalekiego zasięgu na Ukrainie na polecenie Joe Bidena
22:43
24.04.2024

Charków. Rosyjski ostrzał uszkodził biuro Duńskiej Rady ds. Uchodźców

Rosyjski nocny ostrzał uszkodził biuro i samochód Duńskiej Rady ds. Uchodźców, podali przedstawiciele organizacji na Facebooku.

O godzinie 00:57 armia rosyjska wystrzeliła w kierunku Charkowa trzy rakiety S-300, raniąc sześć osób i uszkadzając co najmniej osiem budynków mieszkalnych i centrów biurowych.

Duńska Rada ds. Uchodźców (DRK) informuje, że ze względu na szkody poniesione przez jej biuro „jest zmuszona czasowo zaprzestać udzielania pomocy humanitarnej w obwodzie charkowskim”. DRK zapewniała pomoc humanitarną bezbronnej ludności – osobom tymczasowo przesiedlonym – w regionie Charkowa i prowadzi humanitarne rozminowywanie.

22:22
24.04.2024

Rosja wetuje rezolucję ONZ dotyczącą  wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej

Rosja zawetowała na forum ONZ sporządzoną przez USA rezolucję wzywającą kraje do zapobiegania wyścigowi zbrojeń w przestrzeni kosmicznej.

W rezolucji ONZ wezwano państwa do „aktywnego przyczyniania się do celu, jakim jest pokojowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej i zapobieganie wyścigowi zbrojeń w przestrzeni kosmicznej”.

Rezolucję, przed zawetowaniem jej przez Rosję, poparło 13 państw, jedno, Chiny, wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu w Radzie Bezpieczeństwa Stany Zjednoczone zasugerowały, że Rosja „musi coś ukrywać”, oskarżając ją o opracowywanie kosmicznej antysatelitarnej broni nuklearnej.

Rosja zaprzeczyła tym zarzutom, a jej ambasador przy ONZ Wasilij Nebenzia stwierdził: - To żarty  zrezolucji.

21:56
24.04.2024

KE przygotowuje kolejny pakiet sankcji

Oczekuje się, że Komisja Europejska zaproponuje sankcje na statki dostarczające Rosji północnokoreański sprzęt wojskowy, a także na tankowce, które lekceważą pułap cenowy grupy G7 na rosyjską ropę - pisze Reuters, cytując źródła w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Komisja Europejska szykuje 14. pakiet sankcji. Kary dla przewoźników ropy i broni
21:22
24.04.2024

Ukraina rozpoczęła negocjacje w sprawie zawarcia umowy o bezpieczeństwie z Portugalią

Strony ukraińska i portugalska rozpoczęły prace nad projektem dwustronnej umowy o bezpieczeństwie i uzgodniły harmonogram dalszych negocjacji – podaje służba prasowa prezydenta Ukrainy.

na czele ukraińskiej delegacji negocjacyjnej stoi szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak. Dzisiejszą rundę rozmów  prowadził zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew.

Szczególną uwagę poświęcono oczekiwaniom wynikającym z inauguracyjnego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii, a także istotnej roli Portugalii w realizacji Ukraińskiej Formuły Pokojowej i zaangażowaniu w ten proces krajów Globalnego Południa.

„Ukraina zawarła już dziewięć dwustronnych umów o bezpieczeństwie, a mianowicie: z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią i Łotwą. Dokument ten jest podpisywany w celu realizacji Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukraina” – napisano w komunikacie.

20:59
24.04.2024

Koalicja Dronów zebrała już około pół miliarda euro na zakup dronów dla Ukrainy

Łotewski minister obrony Andris Spruds poinformował, że Koalicja Dronów zebrała już około  500 milionów euro na wspólny zakup dronów dla Ukrainy.

- A to dopiero początek — twierdzi Spruds.

Koalicja BSP dla Ukrainy została powołana 17 lutego 2024 roku w formacie Ramstein. Inicjatywie współprzewodniczyły Łotwa i Wielka Brytania. Przyłączyły się do niej także Szwecja, Dania, Niemcy, Litwa, Estonia, Kanada i Holandia

20:39
24.04.2024

Rosyjski samolot zablokował lotnisko w Tajlandii

Maszyny Aerofłotu to latający, niebezpieczny złom.

Czytaj więcej

Airbus Aerofłotu zablokował lotnisko w Tajlandii. Rosji brakuje części do samolotów
20:11
24.04.2024

Brown: Dostawy broni na Ukrainę będą przebiegać szybko

Dostawy broni na Ukrainę będą przebiegać szybko, Siły Zbrojne USA z wyprzedzeniem przygotowały się na wznowienie transferu broni i sprzętu wojskowego do Kijowa — zapewnił Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Charles Brown.

19:49
24.04.2024

Drony uderzyły w rosyjską fabrykę stali

Ukraińskie drony uderzyły i uszkodziły w nocy dużą rosyjską fabrykę stali, poinformował  Reuters, powołując się na źródło w kijowskim wywiadzie.

Źródło podało, że w wyniku ataku częściowo zniszczono „stację tlenową” w Nowolipieckich Zakładach Metalurgicznych w obwodzie lipieckim.

Wiadomość ta pojawiła się po tym, jak agencja Reuters podała, że tej samej nocy Ukraina uderzyła w obwodzie smoleńskim w dwa składy ropy należące do Rosniefti, zawierające 26 000 metrów sześciennych paliwa.

19:33
24.04.2024

Zełenski twierdzi, że Rosja chce zakłócić Szczyt Pokojowy w Szwajcarii i ma szczegółowy plan

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraiński wywiad ma informacje o tym, że Rosja chce zakłócić zbliżający się Szczyt Pokojowy, który odbędzie się w Szwajcarii w dniach 15–16 czerwca.

19:09
24.04.2024

Ukraina zaatakowała Rosję rakietami dalekiego zasięgu. Użyła ich m.in. do ataku na bazę w Dżankoj

Informację tę podała Associated Press, powołując się na amerykańskich urzędników, którzy twierdzą, że w zeszłym miesiącu Ameryka potajemnie wysłała rakiety wojskowego systemu rakiet taktycznych w ramach pakietu pomocowego.

Czytaj więcej

Ukraina zaatakowała Rosję rakietami dalekiego zasięgu. USA wysłały je "w tajemnicy"
18:44
24.04.2024

Zełenski reaguje na wielomiliardową pomoc USA

Dziękując za nową pomoc w wysokości 61 miliardów dolarów, ukraiński prezydent powiedział: „Bez względu na to, co ktoś mówi, zyskujemy wsparcie, którego potrzebujemy, aby w dalszym ciągu chronić życie przed rosyjskimi atakami”.

Zełenski powiedział, że zatwierdzona dzisiaj pomoc wojskowa o wartości 1 miliarda dolarów „obejmuje dokładnie te rodzaje broni, jakiej potrzebują nasi wojownicy”.

- Jestem wdzięczny prezydentowi Bidenowi, Kongresowi i wszystkim Amerykanom, którzy uznają, że musimy podciąć ziemię pod nogami Putina, zamiast być mu posłuszni, ponieważ jest to jedyny sposób, aby naprawdę zmniejszyć zagrożenia dla wolności. Razem możemy to zapewnić - powiedział prezydent Ukrainy.

18:21
24.04.2024

Jaką broń obejmuje pakiet pomocy dla Ukrainy

Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie pakiet pomocy wojskowej o wartości 1 miliarda dolarów – podaje Pentagon. Pakiet obejmuje m.in. pociski artyleryjskie kal. 155 mm, w tym pociski odłamkowo-burzące i ulepszoną konwencjonalną amunicje o podwójnym przeznaczeniu; MANPADY Stinger i dodatkową amunicję do HIMARS; pociski artyleryjskie 105 mm i pociski moździerzowe 60 mm; bojowe wozy piechoty Bradley; MRAP; HMMWV.

Departament Obrony USA

17:56
24.04.2024

Kułeba: Sama pomoc wojskowa USA nie wystarczy, aby pokonać Rosję

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zachęcał zachodnich sojuszników do zwiększenia produkcji broni w celu zwiększenia pomocy dla Ukrainy, podkreślając, że odnowione wsparcie wojskowe USA nie wystarczy, aby pokonać Rosję.

Minister spraw zagranicznych powiedział, że wznowienie amerykańskiej pomocy wojskowej po miesiącach opóźnień w Kongresie nie wystarczy, aby odeprzeć Rosję: - Żaden pojedynczy pakiet nie jest w stanie powstrzymać Rosjan. Tym, co powstrzyma Rosjan, jest zjednoczony front całej Ukrainy i wszystkich jej partnerów — powiedział Kułeba.

17:36
24.04.2024

Rosjanie usuwają z bibliotek na Krymie książki o Hołodomorze i Tatarach

Narodowe Centrum Oporu Ukrainy (NRC) informuje, że instrukcje dotyczące „czystek” rozesłała Sofia Rybak, „wiodąca metodolog” w tak zwanej Powszechnej Bibliotece Naukowej Krymsko-Republikańskiej imienia Iwana Franki.

Nakazała usunięcie z biblioteki wszelkich książek zawierających odniesienia do Wielkiego Głodu, walki wyzwoleńczej narodu ukraińskiego i jakiejkolwiek działalności Tatarów krymskich na półwyspie.

Rybak wspomniał także o „liście organizacji i symboli nazistowskich” zatwierdzonej w Rosji, na której znajdują się Ukraińska Powstańcza Armia i Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów. Powitanie „Chwała Ukrainie”, odpowiedź „Chwała Bohaterom”, a nawet trójząb również zostały nazwane symbolami nazistowskimi.

Władze okupacyjne grożą karą pracownikom bibliotek w przypadku nieposłuszeństwa.

17:13
24.04.2024

Prezydent USA podpisał ustawy o pomocy dla Ukrainy i Izraela

Prezydent Joe Biden podpisał w środę ustawę dotyczącą pomocy wojennej o wartości 95 miliardów dolarów, która obejmuje pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, a także zawiera postanowienie, które zmusi do sprzedaży lub zakazania serwisu społecznościowego TikTok w USA.

Czytaj więcej

Biden podpisał ustawę o pomocy dla Ukrainy. "Teraz musimy działać szybko"
16:55
24.04.2024

Scholz odmawia dostarczenia Ukrainie rakiet Taurus

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza podtrzymać odmowę dostarczenia Ukrainie rakiet manewrujących Taurus pomimo gotowości Kongresu USA do dostarczenia amerykańskich rakiet ATACMS dalekiego zasięgu.

Zapytany o dostawy rakiet Taurus podczas konferencji prasowej z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem Scholz stwierdził, że „jego decyzja nie ulegnie zmianie”. Scholz po raz kolejny podkreślił, że najważniejszymi dostawcami broni dla Kijowa są Berlin i Londyn oraz odniósł się do znaczącego wsparcia, jakiego Niemcy udzieliły Ukrainie w postaci artylerii i obrony powietrznej.

16:38
24.04.2024

Tak wygląda wieś Krynki, o którą jesienią i zimą toczyły się ciężkie walki

16:20
24.04.2024

Hugo Boss definitywnie opuszcza Rosję

Hugo Boss kończy swoją obecność w Rosji. Dwa lata po zawieszeniu tam działalności  firma podpisała umowę sprzedaży swojej działalności  partnerowi hurtowemu Stockmannowi. Wraz z wieloma innymi sprzedawcami detalicznymi Hugo Boss wstrzymał swoją działalność w Rosji wkrótce po inwazji tego kraju na Ukrainę w 2022 roku.

„W wyniku zawarcia umowy Hugo Boss nie będzie już obecny w Rosji jako posiadający własną osobowość prawną” – podała spółka w oświadczeniu.

Agencja informacyjna Interfax podała, że rosyjska rządowa komisja ds. sprzedaży aktywów zagranicznych zatwierdziła transakcję. Hugo Boss nie ujawnił finansowych warunków transakcji, ale Rosja żąda od zagranicznych firm sprzedaży aktywów z co najmniej 50-procentowym rabatem.

16:17
24.04.2024

Ukraińscy pracownicy przejdą do szarej strefy?

Ponad dziewięciu na dziesięciu mężczyzn z Ukrainy legalnie pracujących w Polsce jest w wieku poborowym

Czytaj więcej

Polskie firmy mają problem. Wojenna mobilizacja wepchnie Ukraińców w szarą strefę?
16:06
24.04.2024

W rosyjskim Sewastopolu trwają naprawy trzech dużych okrętów desantowych i statku patrolowego 

Wcześniej Ukrinform informował, że z portów Sewastopola zniknęły drogie okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej.

15:51
24.04.2024

Kanclerz Niemiec: NATO wspiera Ukrainę, ale nie jest w stanie wojny z Rosją

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przekazał, że celem jest zapewnienie wsparcia, by Kijów był zdolny bronić się samemu. Kanclerza zapytano także, czy nowa pomoc amerykańska zmieni jego stanowisko w sprawie rakiet Taurus. Według niego skuteczne użycie takich rakiet wymaga udziału wojsk niemieckich i tej granicy nie chciałby przekroczyć.

15:38
24.04.2024

Czasiw Jar może być kluczowy dla Rosji 

Zdobycie Czasiw Jaru dla Moskwy może być strategicznym, jak i symbolicznym zwycięstwem przed Dniem Zwycięstwa przypadającym na 9 maja. Na razie wojska rosyjskie nie dotarły jeszcze do granic miasta — relacjonują ukraińskie media.

15:21
24.04.2024

Ukraina. Ograniczenia w dostawach prądu dla odbiorców przemysłowych

Między godziną 18:00 a 22:00 na Ukrainie będą obowiązywały ograniczenia w dostawach prądu dla odbiorców przemysłowych. Konieczność ograniczenia dostaw energii jest konsekwencją zmasowanych ataków rosyjskich rakiet i dronów na ukraińskie elektrownie. W związku z pogorszeniem się warunków atmosferycznych na Ukrainie znacząco wzrosło zużycie energii elektrycznej. W systemie elektroenergetycznym nadal ma brakować mocy.

15:10
24.04.2024

Na Morzu Czarnym i Azowskim nie ma rosyjskich okrętów wojennych

Jak podaje Ukrinform, na Morzu Czarnym i Azowskim nie ma okrętów rosyjskiej floty.

14:56
24.04.2024

Pożar składu paliw w pobliżu okupowanego Symferopola

O pożarze informuje Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej. W płomieniach miały stanąć trzy zbiorniki z ropą. Trzy osoby zostały ranne. Z ogniem walczy 109 ratowników i 28 jednostek sprzętu.

14:45
24.04.2024

Ambasador Litwy na Ukrainie będzie ambasadorem w Polsce

Rząd Litwy zadecydował, że obecny przedstawiciel Wilna w Kijowie, Valdemaras Sarapinas, zostanie odwołany z dniem 17 czerwca. Według doniesień, dyplomata ma zostać ambasadorem Litwy w Polsce - stanowisko to jest nieobsadzone od września 2023 r. Sarapinas był ambasadorem na Ukrainie od 2020 r. Na Litwie kandydatów na ambasadorów zatwierdza prezydent na wniosek MSZ i za zgodą komisji parlamentarnej.

14:34
24.04.2024

Donald Tusk mówi o roli wyborów do PE: Może być wojna

- Na kluczowe pytanie czy będzie u nas wojna, które pada w każdej polskiej rodzinie prawie codziennie, jest jedna odpowiedź: jeśli będziemy słabi, skłóceni, podzieleni, niezdolni do zorganizowania obrony na poziomie naszego kraju i całej Europy to tak, będzie wojna. Rosjanie nie są durniami i dobrze kalkulują. Jeśli będziemy słabi, nie zatrzymają się w Ukrainie — ostrzegł premier Donald Tusk.

Czytaj więcej

Donald Tusk: PiS i Konfederacja chcą wyprowadzić Polskę z UE
14:11
24.04.2024

Rosja twierdzi, że zestrzeliła prawie 300 ukraińskich dronów

Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że w ciągu ostatnich 24 godzin rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła 299 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych i dziewięć pocisków HIMARS.

14:02
24.04.2024

Gazprom dał Chinom dużą zniżkę na gaz

Gazprom, by utrzymać się na jedynym obecnie dla Rosjan dużym rynku, zgodził się dać Chinom wyjątkowo wysoki rabat na sprzedawany tam rosyjski gaz. Węgrom się to nie spodoba.

Czytaj więcej

Chiny dostały z Gazpromu wielką zniżkę na gaz. Węgrom to się nie spodoba
13:43
24.04.2024

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że rosyjska armia zdobyła ukraińskie umocnienia na przedmieściach Czasiw Jaru

Ukraińskie umocnienia miały zdobyć jednostki sił powietrzno-desantowych „ze wsparciem lotnictwa i artylerii”. „Wróg uciekł, porzucając rannych i zabitych” - podaje Ministerstwo Obrony Rosji.

13:35
24.04.2024

Ukraina otrzymała pieniądze z UE

Ukraińskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że do budżetu Ukrainy wpłynęła druga transza finansowania w ramach unijnego Instrumentu na rzecz Ukrainy w wysokości 1,5 mld euro (6,48 mld zł).

13:21
24.04.2024

Broń z USA dla Ukrainy. Gen. Waldemar Skrzypczak: Część zapasów jest już zgromadzona w Polsce

- To tylko kwestia godzin lub dni, żeby niezbędna Ukrainie amunicja oraz pociski rakietowe trafiły do armii ukraińskiej - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak wskazuje na główny problem Ukrainy w wojnie z Rosją
13:16
24.04.2024

"Die Welt" pisze, że rola Polski w NATO rośnie

Dowodem na to, według „Die Welt”, jest m.in. wizyta Jensa Stoltenberga w Warszawie 23 kwietnia.

Czytaj więcej

Niemiecki dziennik z uznaniem o Polsce: Kluczowy kraj NATO, ma wpływy w USA
12:49
24.04.2024

Ukraina dostanie od Danii 420 mln euro. Głównie na OZE

Przedstawiciele Danii i Ukrainy podpisali memorandum o długoterminowej współpracy. Ministerstwo gospodarki Ukrainy podało, że dokument przewiduje przeznaczenie przez Danię 380 mln euro na infrastrukturę krytyczną wykorzystującą energię odnawialną. A około 40 mln euro trafi na wsparcie sektora prywatnego, który uczestniczy w odbudowie Ukrainy.

Czytaj więcej

Dania da Ukrainie 420 mln euro na OZE i pomoc firmom
12:16
24.04.2024

Turcja może rozmieścić zestawy S-400 kupione z Rosji na granicy z Irakiem

Informacje takie przekazuje Business Insider. Zakup przez Rosję zestawów S-400 sprawił, że USA usunęły Turcję z programu rozwoju myśliwca piątej kategorii, F-35.

12:06
24.04.2024

Kolejne Patrioty wkrótce na Ukrainie?

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, że "z całą pewnością" na Ukrainę przybędą kolejne systemy Patriot. - Dla nas kwestia, skąd one przybędą, jest drugorzędna. Najważniejsze, że powinny być i to jak najszybciej, bo to jest ochrona naszych miast, naszych ludzi - dodał. Z jakich państw Ukraina ma otrzymać systemy Patriot? - Rozmawiamy z wieloma partnerami, przede wszystkim amerykańskimi - odparł Jermak. - Jestem pewien, że wkrótce będziemy mieli dobre wieści - przekazał.

11:47
24.04.2024

Rodziny z dziećmi mają nie wracać na tereny wyzwolonej części obwodu chersońskiego położone nad Dnieprem

Apel o to, by nie wracać na tereny, które są ostrzeliwane, sformułowała Rada Obrony Obwodu Chersońskiego.

11:36
24.04.2024

Rosyjskie władze okupacyjne informują o śmierci w ukraińskim ataku dwóch mieszkańców wsi w obwodzie chersońskim

Informacje takie przekazał szef władz okupacyjnych zajętej przez Rosję części obwodu chersońskiego, Władimir Sałdo. Wieczorem 23 kwietnia ukraińskie drony miały atakować Nową Kachowkę. W ataku ranne zostały trzy osoby.

11:34
24.04.2024

Awantury w ukraińskich konsulatach w Polsce po decyzji władz Ukrainy

- Ja byłbym gotów wrócić na Ukrainę i jej bronić, gdyby nie ta korupcja i złodziejstwo! - mówił w rozmowie z reporterem RMF FM jeden z Ukraińców.

Czytaj więcej

Kolejka Ukraińców przed punktami konsularnymi. "Chcą by syn był mięsem armatnim"
11:11
24.04.2024

Gubernator obwodu kurskiego poinformował o odwołaniu zagrożenia atakiem dronów w obwodzie kurskim

„Zagrożenie groźby atakiem dronów” - poinformował Roman Starowojt, gubernator obwodu kurskiego. Alarm ogłoszono o 23:31 czasu lokalnego we wtorek. 

10:33
24.04.2024

Ukraińcy potwierdzają swój atak w obwodzie smoleńskim

Agencja Interfax-Ukraina podała, powołując się na swe źródło, że wieczorem drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) uderzyły w dwa składy ropy Rosnieftu w obwodzie smoleńskim.

Czytaj więcej

Ukraińskie drony nękają Rosję. Pożar rafinerii w obwodzie smoleńskim
10:29
24.04.2024

Zdaniem Sławomira Mentzena Polska powinna zacząć budować fabryki amunicji

Zdaniem Mentzena problemem jest niewystarczająca produkcja amunicji artyleryjskiej w Polsce. – Produkujemy amunicji artyleryjskiej 30-40 tys. sztuk rocznie. Rosja produkuje rocznie 3 mln, a zużywa 10 tys. sztuk dziennie. A my 30 tys. rocznie i nic z tym nie jest robione. Wciąż nie mamy nowych fabryk amunicji — komentuje lider Nowej Nadziei.

Czytaj więcej

Sławomir Mentzen: Broń atomowa w Polsce? Nic nie daje. Mamy inny problem
10:16
24.04.2024

Dyplomata: Sri Lanka chce dołączyć do BRICS

Ambasador Sri Lanki w Rosji, Janitha A. Liyanage, powiedziała, że jej kraj "w najbliższej przyszłości" planuje przystąpić do BRICS. Dodała, że władze Sri Lanki prowadzą z rosyjskimi uniwersytetami rozmowy w sprawie stworzenia nowych ośrodków nauki języka rosyjskiego w kraju. BRICS to grupa państw, do której należą m.in. Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA.

09:51
24.04.2024

Rosja przerzuciła pod granicę z Finlandią wyrzutnie rakiet Iskander-M

Pociski Iskander-M mogą przenosić taktyczną broń jądrową – pisze portal The Moscow Times, oceniając to jako odpowiedź na wejście Finlandii do NATO. W tytule publikacji Moscow Times podaje, że „Rosja przerzuciła na granicę z Finlandią kompleksy z taktyczną bronią jądrową”. Portal nie podaje źródła informacji o głowicach nuklearnych, powołując się jedynie na tekst w rosyjskiej gazecie „Izwiestia” sprzed kilku dni. W tekście tym poinformowano — bez odniesień do taktycznej broni jądrowej - że Rosja przerzuciła do Karelii przy granicy z Finlandią systemy Iskander-M.„W Karelii powstała samodzielna brygada rakietowa, uzbrojona w wyrzutnie rakietowe Iskander-M” - pisały „Izwiestia”, powołując się na anonimowe źródła w ministerstwie obrony Rosji. Brygada ta podlega przywróconemu niedawno Leningradzkiemu Okręgowi Wojskowemu. Oprócz brygady podlega mu także 11. Korpus Armijny w Królewcu i 14. Korpus Armijny w obwodzie murmańskim.

Wyrzutnia rakiet Iskander-M

Wyrzutnia rakiet Iskander-M

PAP

09:44
24.04.2024

Na giełdzie w Moskwie euro spadło poniżej 99 rubli od 3 kwietnia

Za dolara w Moskwie trzeba w środę rano płacić 92,54 rubla.

09:34
24.04.2024

Nikołaj Patruszew mówił, że od 2014 roku "z winy Ukrainy" zginęło 17 tys. cywilów

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej mówił w czasie konferencji organizowanej przez Radę, że wśród rzekomych ofiar Ukraińców jest 400 dzieci. Patruszew mówił też, że do ataków na cywilów Ukraina używa zachodniej broni. Patruszew nie wspomniał, że trwający na wschodniej Ukrainie od 2014 roku konflikt rozpoczął się od agresji Rosji na Krym i od wsparcia Rosji dla prorosyjskich separatystów w Donbasie.

09:25
24.04.2024

Atak rakietowy na Odessę

Szef odeskiej administracji Ołeh Kiper poinformował, że rano wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Odessę. - Na razie wiadomo o jednej ofierze, 43-letniej kobiecie, która w umiarkowanym stanie trafiła do szpitala - podał. Według niego, fala uderzeniowa uszkodziła okna w ok. 30 budynkach.

09:10
24.04.2024

Ostrzał w obwodzie ługańskim

Szef obwodowej administracji wojskowej obwodu ługańskiego Artem Łysohor podał w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie atakowali pozycje wojsk ukraińskich m.in. w Biłohoriwce. "W rejonie miejscowości Newśke okupanci użyli 19 dronów" - dodał.

08:52
24.04.2024

Ataki w obwodzie mikołajowskim

Mikołajowska Obwodowa Administracja Państwowa oświadczyła, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie atakowały cele w regionie za pomocą dronów i artylerii. Uszkodzone zostały budynki prywatne, samochody oraz łódź, nie było ofiar w ludziach - wynika z komunikatu.

08:36
24.04.2024

Prokuratura o ataku na Charków

Prokuratura Okręgowa w Charkowie podała, że w wyniku przeprowadzonego w nocy ataku rakietowego na Charków uszkodzone zostały trzy wieżowce, co najmniej 33 samochody oraz kawiarnie, sklepy i pomieszczenia biurowe. Śledczy podali, że lekko poszkodowanych zostało sześć osób. Według wstępnych informacji, Rosjanie użyli rakiet systemu S-300.

08:19
24.04.2024

Będą zmiany w rosyjskim rządzie?

Walentina Matwijenko, przewodnicząca Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, zasugerowała w rozmowie z RIA Nowosti, że w rządzie Rosji dojdzie do zmian. - Jeśli chodzi o zmiany personalne, są one możliwe, ale generalnie rzecz biorąc rdzeń rządu pozostanie i będzie nadal stabilnie pracować – powiedziała. Dodała, że Rada Federacji pozytywnie ocenia pracę obecnego rządu, na czele którego stoi Michaił Miszustin. - Rząd działał skutecznie i w dużej mierze to zasługa Miszustina - przekonywała.

08:04
24.04.2024

Dawny budynek administracji i 10 budynków mieszkalnych zniszczonych w nocnym ataku na Zołocziw

O skutkach ataku informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

08:00
24.04.2024

W ciągu doby Rosjanie zaatakowali 24 miejscowości w obwodzie chersońskim

W wyniku ataków jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych — podał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

07:35
24.04.2024

Rejon nikopolski atakowany w nocy przez drony i ciężką artylerię

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego podał, że w rejonie nikopolskim uszkodzona została linia wysokiego napięcia, a także gospodarstwo rolne i zakład przemysłowy.

07:23
24.04.2024

W obwodzie donieckim rannych zostało w ciągu doby siedmiu cywilów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wadym Fiłaszkin.

07:03
24.04.2024

W nocy nad rosyjskimi obwodami strącono i przechwycono osiem ukraińskich dronów

Informacje takie podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Trzy drony strącono nad obwodem kurskim, dwa — nad obwodem biełgorodzkim, dwa nad obwodem woroneskim i jeden nad obwodem smoleńskim.

06:43
24.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 461 940 żołnierzy, 7 242 czołgi, 13 928 pojazdów opancerzonych, 11 808 zestawów artyleryjskich, 1 048 wyrzutni rakiet, 771 zestawów przeciwlotniczych, 348 samolotów, 325 śmigłowców, 9 439 bezzałogowych statków powietrznych, 2 117 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 892 pojazdów (w tym cystern), 1 944 jednostek sprzętu specjalnego.

06:13
24.04.2024

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnych rosyjskich okrętów

Jeden rosyjski okręt znajduje się na wodach Morza Azowskiego — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

05:48
24.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 790 dzień wojny

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.

05:27
24.04.2024

Pożar kompleksu paliwowo-energetycznego w obwodzie smoleńskim po ukraińskim ataku

Gubernator obwodu smoleńskiego,. Wasilij Anochin poinformował o pożarach obiektów cywilnych kompleksu paliwowo-energetycznego w obwodzie smoleńskim po ataku ukraińskich dronów.

Czytaj więcej

Ukraińskie drony nękają Rosję. Pożar rafinerii w obwodzie smoleńskim
05:22
24.04.2024

Wołodymyr Zełenski podziękował senatorom USA za przyjęcie ustawy przyznającej środki na pomoc dla Ukrainy

Zełenski wyraził „wdzięczność dla wszystkich Amerykanów, którzy kontynuują wspieranie Ukrainy i uznają historyczne znaczenie ustawy, które wykracza poza politykę”.

05:01
24.04.2024

Prezydent Joe Biden zapowiedział, że podpisze ustawę gwarantującą środki na pomoc wojskową dla Ukrainy w środę

Po przyjęciu przez Senat pakietu ustaw ws. pomocy dla sojuszników USA prezydent wydał oświadczenie.

05:00
24.04.2024

Senat USA przegłosował ustawy dotyczące m.in. środków na pomoc wojskową dla Ukrainy

Za pakietem czterech ustaw było 79 senatorów, przeciw głosowało 18.

Czytaj więcej

Jest decyzja Senatu USA ws. pomocy dla Ukrainy. Broń za miliard dolarów trafi nad Dniepr
04:42
24.04.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali Charków. Są ranni

Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, poinformował, że na Charków spadły dwa pociski S-300. Z informacji przekazywanych przez mera Charkowa, Ihora Terehowa, wynika, że pociski spadły na budynki mieszkalne w rejonie szewczenkowskim Charkowa. Ranne zostały co najmniej dwie osoby.

04:40
24.04.2024

W ciągu doby z rejonu pokrowskiego w obwodzie donieckim ewakuowano 17 osób

Sześć osób ewakuowano z terenów objętych bezpośrednimi walkami. Wśród ewakuowanych jest ośmioro dzieci.

04:37
24.04.2024

Ukraińska straż graniczna publikuje nagranie ze zniszczenia systemu Murom-P

System obserwacji wizualnej dalekiego zasięgu Murom-P został zniszczony na jednym z odcinków granicy Rosji z Ukrainą.

04:35
24.04.2024

Pentagon: Wsparcie wojskowe dla Ukrainy dotrze do niej w ciągu najbliższych dni

USA, wraz z sojusznikami i partnerami, stworzyły potężną sieć logistyczną, która umożliwi dostarczenie kolejnego pakietu pomocy wojskowej Ukrainie w ciągu najbliższych dni, prace już trwają - poinformował rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder.

04:33
24.04.2024

W nocy w obwodzie kurskim ogłoszono alarm rakietowy

O alarmie poinformował gubernator obwodu, Roman Starowojt. Alarm został wkrótce odwołany. W obwodzie obowiązywał też alarm związany z możliwym atakiem dronów. Nie podano jednak informacji o żadnych celach powietrznych zestrzelonych nad obwodem.

04:31
24.04.2024

Nad obwodem woroneskim strącono w nocy cztery ukraińskie drony

Jeden z dronów został zestrzelony na przedmieściach Woroneża — poinformował gubernator obwodu, Aleksandr Gusiew. W wyniku zestrzelenia drona na przedmieściach Woroneża doszło do pożaru budynku mieszkalnego spowodowanego upadkiem szczątków bezzałogowego statku powietrznego.

04:30
24.04.2024

W obwodzie lipieckim w Rosji ogłoszono w nocy alarm powietrzny

O alarmie poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Igor Artamonow.

04:28
24.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 790. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 790. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 790. dniu wojny

PAP

04:28
24.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 790