04:47
24.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791
00:00
23.04.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Na najświeższe informacje z Ukrainy zapraszamy we środę od rana.

23:40
23.04.2024

USA mogą przekazać Ukrainie systemy rakietowe dalekiego zasięgu

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości około 1 miliarda dolarów, który powinien zostać zatwierdzony po przyjęciu przez Senat nowej ustawy o finansowaniu pomocy zagranicznej – podało CNN, powołując się na swoje źródła. Stacja zauważa, że USA prawdopodobnie po raz pierwszy wyślą na Ukrainę dalekiego zasięgu ATACMS, czyli wojskowe taktyczne systemy rakietowe, w ramach nowego pakietu pomocowego. Według CNN senator Mark Warner, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Wywiadu, wyraził nadzieję, że rakiety ATACMS zostaną wysłane na Ukrainę do końca przyszłego tygodnia. „To powinno było nastąpić sześć miesięcy temu. Następny najlepszy moment jest teraz” – powiedział Warner.

23:13
23.04.2024

Wiceminister obrony Rosji podejrzany o przyjęcie łapówki

„W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 290 części 6 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (przyjęcia łapówki) zatrzymano wiceministra obrony Federacji Rosyjskiej Timura Władimirowicza Iwanowa” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Kanał telegramu TFR.

Czytaj więcej

Wiceminister obrony Rosji zatrzymany za łapówkę. Odpowiadał za majątek armii
22:56
23.04.2024

Rosja nie chce wypuścić amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha

Rosyjski sąd odrzucił we wtorek apelację amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha, który protestuje przeciwko przedłużeniu jego tymczasowego aresztowania do 30 czerwca pod zarzutem szpiegostwa. Reporter, aresztowany w marcu 2023 r., nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów.Reporter „Wall Street Journal” Evan Gershkovich, został aresztowany przez rosyjskie służby bezpieczeństwa podczas zbierania materiału na reportaż w Jekaterynburgu na Uralu ponad rok temu. Został oskarżony o szpiegostwo, przestępstwo zagrożone karą dwudziestu lat więzienia. Rosja nie uzasadniła oskarżeń, ani nie przedstawiła publicznie żadnych dowodów, a całe postępowanie zostało objęte klauzulą tajności.

22:29
23.04.2024

Ustawa o pomocy Ukrainie na szybkiej ścieżce w Senacie USA

Senatorzy uznali, że projekt jest znany z transmisji na stronie internetowej Senatu, w związku z czym skrócili formalności. Wcześniej republikański senator Mike Lee zgłosił poprawkę, która mogła opóźnić rozpatrzenie projektu ustawy, ale została ona odrzucona. Senatorowie mają nie więcej niż 30 godzin na dyskusję i ostateczne głosowanie nad projektem ustawy.

Czytaj więcej

Senat USA się śpieszy. Szybka ścieżka ustawy o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu
21:58
23.04.2024

W pobliżu Dniepru zestrzelono rosyjskiego drona rozpoznawczego

Bezzałogowy statek powietrzny wystrzelony przez Rosjan został zestrzelony na niebie nad obwodem dnieprowskim w obwodzie dniepropietrowskim – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Łysak. „Wylądował kolejny dron „Orłan-10”. Obrońcy zestrzelili wrogiego „ptaka”, który krążył w rejonie Dniepru. Niebo nad regionem jest czyste” – napisał Łysak na kanale Telegram. „Orłan-10” to bezzałogowy kompleks, którego Rosjanie używają do celów rozpoznania powietrznego, kierowania ogniem i rozpoznawczo-uderzeniowego.

21:24
23.04.2024

Ukraińska broń powinna być produkowana w coraz większych ilościach

Ukraińska produkcja powinna co miesiąc znacząco uzupełniać dostawy broni od partnerów. Postawiliśmy sobie taki cel: co miesiąc więcej ukraińskiej broni – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przesłaniu wideo.

20:53
23.04.2024

Wojsko wzywa do niezbędnych zmian w armii ukraińskiej

W wojsku należy dokładniej szkolić podoficerów i młodszych oficerów, szybciej wdrażać innowacje wojskowe i ograniczać do minimum biurokrację, z którą zmuszeni są się borykać dowódcy, zamiast zająć się pracą bojową. Stanowisko to wyraził wojownik pułku „Azow” Mykoła „Frost” Kuszcz. Uważa on, że ​​powodzenie działań bojowych jednostek zależy przede wszystkim od przywództwa niższego szczebla dowodzenia, co oznacza, że ​​należy dokładniej szkolić sierżantów i młodszych oficerów.

20:24
23.04.2024

W ciągu dnia lotnictwo ukraińskie uderzyło w 15 miejsc koncentracji Rosjan

Jak wynika z informacji operacyjnych, Siły Powietrzne Sił Obronnych Ukrainy uderzyły w 15 rejonów, w których skupia się personel Rosjan. Jednostki Ukraińskich Sił Rakietowych uszkodziły jedną naziemną stację kontroli bezzałogowych statków powietrznych wroga, jeden obszar koncentracji broni i sprzętu wojskowego Rosjan, jeden obszar koncentracji personelu, jeden środek obrony powietrznej i jeden inny ważny obiekt.

19:56
23.04.2024

W przedsiębiorstwach ukraińskiego przemysłu obronnego zatrudnionych jest co najmniej 300 tys. osób

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, że w przedsiębiorstwach ukraińskiego kompleksu obronno-przemysłowego zatrudnionych jest obecnie co najmniej 300 tys. pracowników. „To setki firm, które robią wszystko, aby zwiększyć siłę naszego państwa. Ukraińska artyleria, ukraińskie rakiety, nasze drony, ukraiński sprzęt, ukraińska amunicja, ukraińskie systemy EW, ukraińskie oprogramowanie obronne – dziękuję wszystkim, których wkład pomaga Ukrainie walczyć" - powiedział.

19:21
23.04.2024

Ukraina pozyska dodatkowe 100 mln euro od Rady Europy na przywrócenie medycyny

Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął decyzję, która pomoże pozyskać dodatkowe 100 mln euro z Banku Rozwoju Rady Europy na przywrócenie ukraińskiej medycyny – powiedział premier Denys Szmyhal. „Kolejna decyzja pomoże zdobyć 15 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach finansowania programu gwarancji bankowych. Poprawi to warunki uzyskiwania preferencyjnych kredytów dla ukraińskich małych i średnich przedsiębiorstw” – poinformował służba prasowa rządu. Ponadto Komisja Europejska wsparła plan Ukrainy w ramach programu Ukraine Facility. Według premiera w tym tygodniu w ramach tego programu Unii Europejskiej ma wpłynąć 1,5 miliarda euro.

18:56
23.04.2024

Rosjanie w ciągu jednego dnia zrzucili 30 bomb lotniczych na Czasiw Jar

Tylko w ciągu ostatniego dnia wojska rosyjskie zrzuciły na Czasiw Jar 30 bomb lotniczych, co już przekroczyło rekord z Awdijiwki – powiedział pułkownik rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy, uczestnik misji pokojowych i ekspert wojskowy Siergiej Grabskij. „Właśnie w ostatni dzień wróg zrzucił na Czasiw Jar 30 bomb lotniczych, co już przekracza liczbę z Awdijiwki. Widzimy ciągłą taktykę podwójnego uderzenia – próbę natarcia na flanki, jednocześnie z ciągłymi atakami z przodu i masowym wykorzystaniem całej siły ognia, jaką ma do dyspozycji wróg, w tym lotnictwa taktycznego” – powiedział.

18:26
23.04.2024

USA przygotowują dla Ukrainy pakiet zbrojeniowy o wartości miliarda dolarów

Stany Zjednoczone przygotowują pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów. Jest to pierwszy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który ma zostać otrzymany w ramach nie podpisanego jeszcze projektu ustawy o pomocy dla Ukrainy i Izraela – informuje Reuters. Pakiet pomocowy obejmuje pojazdy, amunicję przeciwlotniczą Stinger, dodatkową amunicję do wysoce mobilnych artyleryjskich systemów rakietowych, amunicję artyleryjską 155 mm, amunicję przeciwpancerną TOW i Javelin oraz inną broń, która może być od razu użyta na polu walki.

17:53
23.04.2024

Chiny odrzucają oskarżenia o wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Chiny odrzucają oskarżenia o wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kładą nacisk na legalność handlu z Federacją Rosyjską i twierdzą, że rząd kraju zapewnia skuteczną kontrolę nad eksportem towarów wojskowych i towarów podwójnego zastosowania – oświadczył rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Wenbin. Komentując oświadczenia Stanów Zjednoczonych o szeroko zakrojonej pomocy Pekinu dla Moskwy w odbudowie jej bazy wojskowo-przemysłowej, Wang podkreślił, że stanowisko Chin w kwestii ukraińskiej jest „uczciwe i obiektywne”, a jego kraj „aktywnie pracuje” nad negocjacjami pokojowymi i porozumienie polityczne. Chiński rząd sprawuje należyty nadzór nad eksportem towarów podwójnego zastosowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i regulacjami” – zapewnił dyplomata.

17:29
23.04.2024

Rada Najwyższa zmieni procedurę prowadzenia dokumentacji wojskowej

Rada Najwyższa zamierza usprawnić tryb prowadzenia akt wojskowych w czasie stanu wojennego. Projekt ustawy przewiduje cyfryzację procesu nadawania statusu uczestnika działań wojennych oraz poszerzenie wykazu informacji przetwarzanych w Jednolitym Państwowym Rejestrze poborowych, poborowych i rezerwistów.

16:55
23.04.2024

Rząd ukraiński przeznaczy 8 miliardów hrywien na budowę fortyfikacji

Rząd przeznacza na budowę fortyfikacji ponad 8 miliardów hrywien – oświadczył premier Denys Szmyhal podczas posiedzenia gabinetu. „Dzięki redystrybucji wydatków budżetu państwa przeznaczamy dziś na budowę fortyfikacji ponad 8 miliardów hrywien. Tym samym od samego początku 2024 roku na wzmocnienie linii obronnych przeznaczyliśmy prawie 38 miliardów hrywien. I na tym nie poprzestaniemy” – zapowiedział premier.

16:25
23.04.2024

Rosjanie ostrzelali społeczność w obwodzie sumskim, raniąc dwie kobiety

Rosyjskie wojsko ostrzeliło artylerię cywilną infrastrukturę Szałygina w obwodzie sumskim, raniąc dwie starsze kobiety – poinformowała sumska prokuratura regionalna. „23 kwietnia 2024 r. około godziny 13:00 okupanci, stosując metody walki zabronione przez prawo międzynarodowe, ostrzelali artylerią z terytorium Federacji Rosyjskiej w kierunku infrastruktury cywilnej gminy Szałygin obwodu sumskiego. W rezultacie w wyniku ataku wroga dwie kobiety w wieku 72 i 45 lat zostały ranne i są hospitalizowane” – czytamy w komunikacie.

15:52
23.04.2024

Łotwa jest gotowa przekazać Ukrainie systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu 

Minister obrony Łotwy Andris Spruds zapowiedział gotowość do przekazania Ukrainie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Podkreślił, że są są kraje, które mają systemy Patriot i są kraje, które ich nie posiadają, ale mogą dostarczyć Ukrainie inne systemy obrony.

15:33
23.04.2024

Premier Wielkiej Brytanii i sekretarz generalny NATO w Warszawie

15:25
23.04.2024

Ostrzał obwodu chersońskiego. Nie żyje kobieta

82-letnia kobieta zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału wsi Kozackie w obwodzie chersońskim.

15:07
23.04.2024

Na poligonie w Orzyszu odbywają się ćwiczenia Griffin Shock 24 (WIDEO)

Ćwiczenia w Polsce są częścią większych działań, mających na celu przemieszczanie znacznych sił NATO. W tych manewrach bierze udział około 5 tysięcy żołnierzy z 8 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

14:38
23.04.2024

Gen. Skrzypczak: Ukraina prowadzi obronę dobrze i skutecznie

— To nie jest tak, że Rosjanie nie atakują. Oni to robią, ale Ukraińcy silnie się bronią — mówi były dowódca Wojsk Lądowych, komentując sytuację na froncie.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Teraz Ukraińcy będą Rosjan tłukli ostro
14:32
23.04.2024

W wyniku ataku rosyjskich dronów na Odessę rannych zostało dziewięć osób, w tym czworo dzieci (WIDEO) 

Zniszczeniu uległo co najmniej 14 mieszkań, doszło do pożaru. Ze strefy zagrożenia ewakuowano 34 osoby, w tym troje dzieci. Ostatniej nocy ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 15 z 16 dronów Shahed-131/136, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Według dowódcy ukraińskich Sił Powietrznych generała Mykoli Ołeszczuka Rosjanie zaatakowali Ukrainę także dwiema rakietami balistycznymi Iskander-M.

14:19
23.04.2024

Eksplozje w Połtawie

13:56
23.04.2024

Amerykańska broń dla Ukrainy. Większość znajduje się już w Niemczech i w Polsce

- Większość broni, która ma zostać wysłana na Ukrainę w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej USA, została rozmieszczona w Niemczech i Polsce — informuje CNN.

Jako pierwsze na front mają trafić pociski artyleryjskie. 

13:27
23.04.2024

Kijów odwiedziła dwupartyjna delegacja Kongresu USA (WIDEO)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z amerykańskimi deputowanymi o wojskowym makrofinansowym wsparciu i pomocy wojskowej. Wizyta ma miejsce po tym, jak w sobotę Izba Reprezentantów uchwaliła długo wyczekiwaną ustawę, zawierającej m.in. pakiet ponad 60 mld dolarów wsparcia dla Ukrainy, odpierającej rosyjską agresję.

13:05
23.04.2024

Mer Charkowa: Atak na wieżę telewizyjną nie wpłynie na dostęp do mediów w mieście

Mer Charkowa Ihor Terehow powiedział, że zniszczenie wieży telewizyjnej przez Rosjan nie wpłynie na mieszkańców miasta, ponieważ niemal wszyscy mają telewizję kablową lub dostęp do internetu.

12:46
23.04.2024

Ukraińskie konsulaty wstrzymują wydawanie dokumentów

Dwa ukraińskie konsulaty zgodnie z ustawą o mobilizacji wstrzymało wydawanie dokumentów dla mężczyzn w wieku poborowym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wydało oświadczenie, w którym informuje, że w warunkach pełnoskalowej agresji rosyjskiej, głównym priorytetem jest ochrona ojczyzny przed zniszczeniem.

Czytaj więcej

Ukraińskie konsulaty przestały przyjmować dokumenty od obywateli w wieku poborowym
12:04
23.04.2024

Ostrzeżenie dla wielu regionów Ukrainy

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy wydały ostrzeżenie dla mieszkańców wschodniej i środkowej części kraju. 

11:34
23.04.2024

Ukraina w trakcie rozmów o przekazaniu czterech baterii Patriot

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba potwierdza, że Ukraina rozmawia o przekazaniu 4 baterii systemu obrony powietrznej Patriot. Jedną z nich mają przekazać Grecy. Kułeba wskazuje, że Ukraina jest w trakcie negocjacji między USA i innymi krajami, które mają rozumieć potrzeby Ukrainy.

11:30
23.04.2024

Wieża telewizyjna w Charkowie zostanie naprawiona dopiero po zakończeniu działań wojennych

W wyniku ataku na wieżę telewizyjną w Charkowie, miasto i najbliższe miejscowości nie mają cyfrowego sygnału naziemnego. Wieża telewizyjna zostanie odbudowana dopiero po zakończeniu działań wojennych.

11:29
23.04.2024

Litwa przekazuje Ukrainie transportery opancerzone M577 

Według Ministerstwa Obrony, w tym roku Litwa dostarczyła już Ukrainie pociski 155 mm, pojazdy opancerzone M577, systemy przeciwpancerne, sprzęt i zestawy ciepłej odzieży niezbędne w sezonie zimowym, amunicję do granatnika przeciwpancernego Carl Gustaf, systemy zdalnej detonacji RISE-1, generatory, lekkie odrzutowce szturmowe L-39ZA Albatros.

10:44
23.04.2024

Niemcy wzywają USA do dostarczenia Ukrainie kolejnego systemu Patriot

Rząd kanclerza Niemiec Olafa Scholza nalega, aby Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie co najmniej jeden dodatkowy system rakietowy Patriot, który pomógłby wypełnić lukę w obronie powietrznej — informuje Bloomberg.

W tym tygodniu Niemcy będą również nadal naciskać na europejskich sojuszników, w tym Francję i Włochy, aby ocenili, co mogą zapewnić Ukrainie.

10:42
23.04.2024

"Nowaja Gazieta": Ramzan Kadyrow cierpi na martwicę trzustki

Ramzan Kadyrow ma wiedzieć o swojej chorobie od 2019 roku, a Kreml zaczął opracowywać plan wyłonienia nowego przywódcy Czeczenii.

Czytaj więcej

Media informują o poważnej chorobie Kadyrowa. Przywódca Czeczenów odpowiada nagraniem z siłowni
10:06
23.04.2024

W Charkowie zatrzymano mężczyznę, który pomagał w nakierowaniu rakiet na bazę ukraińskich sił specjalnych

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała informatora, który próbował ustalić lokalizację sił specjalnych Kraken wywiadu obronnego Ukrainy.

Informacje te miały trafić do Rosjan, by ułatwić im przeprowadzenie ataku rakietowego.

10:03
23.04.2024

Gen. Pacek: Nowy pakiet USA powinien Ukrainie wystarczyć na kilka miesięcy

- Te 14 mld dolarów można porównywać z wcześniejszymi różnymi pakietami, których było już wiele. Myślę, że ten nowy pakiet powinien wystarczyć na kilka miesięcy. On pozwoli przetrwać Ukrainie. Mam nadzieję, że wzmocni też znacznie siły do obrony Ukrainy, ale on sam w sobie nie odwróci losów tej wojny - mówi były rektor Akademii Obrony Narodowej (obecnie ASzWoj).

Czytaj więcej

Gen. Bogusław Pacek: Ukraina jedzie na oparach. Brakuje wszystkiego
09:11
23.04.2024

Rosjanie użyli nowej taktyki przy ataku Shahedami

- Póki nie otrzymaliśmy pomocy od Stanów Zjednoczonych, wróg będzie próbował zintensyfikować ostrzał różnymi metodami, tak jak dzisiaj za pomocą dronów. Widzieliśmy kilka nowych taktyk. Rosjanie próbowali wysłać jednego lub dwa Shehedy w różnych kierunkach w różnych odstępach czasu, aby uczynić walkę tak niewygodną, jak to tylko możliwe — powiedział Ilia Jewłasz, rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy

Czytaj więcej

Ukraina czeka na broń z USA. Rosjanie zaczęli stosować nową taktykę ataków
08:37
23.04.2024

ISW: Kreml intensyfikuje ataki i operacje informacyjne przeciwko Charkowowi, by zmusić ludzi do ucieczki z miasta 

Eksperci Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wskazują, że Rosjanie wykorzystują ograniczone możliwości obrony powietrznej przez Ukraińców i intensyfikują ataki na Charków przez planowanym dostarczeniem broni z USA.

Dodatkowo rozpoczęto propagandową kampanię informacyjną, by wywołać panikę wśród mieszkańców miasta.

W ocenie analityków prawdopodobieństwo udanej rosyjskiej ofensywy lądowej na Charków jest bardzo niskie, jeśli Ukraina szybko otrzyma pomoc wojskową z USA.

08:26
23.04.2024

Wielka Brytania z największym od początku wojny pakietem pomocy dla Ukrainy

Do ukraińskiej armii trafi sprzęt i amunicja o wartości 500 mln funtów.

Czytaj więcej

Wielka Brytania przekaże Ukrainie największy pakiet pomocy wojskowej od początku wojny
08:07
23.04.2024

Nieoficjalnie: Grecja przekaże Ukrainie patrioty 

Według greckiego serwisu Pronews Ateny przekażą Ukrainie jeden system Patriot PAC-3, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA. Dziennikarze nie precyzują, jak konkretnie miałyby wyglądać takie gwarancje.

Czytaj więcej

Media: Grecja dostarczy Ukrainie system Patriot. Ale stawia warunki
08:04
23.04.2024

W nocy nad obwodem biełgorodzkim zestrzelone zostały cztery pociski wystrzelone z zestawu rakietowego Wilcha

Takie informacje przekazuje rosyjski resort obrony.

07:59
23.04.2024

Wiceminister obrony pytany o możliwość rozmieszczenia broni atomowej w Polsce: Podstawą bezpieczeństwa są wojska USA

Wszyscy wiemy jakie są możliwości i to, czy jeśli broń atomowa pojawia się na terenie naszego kraju to jest bliżej eskalacji czy deeskalacji — mówił Cezary Tomczyk pytany o deklarację prezydenta Andrzeja Dudy, który nie wykluczył, że Polska mogłaby wziąć udział w programie Nuclear Sharing.

Czytaj więcej

Broń atomowa w Polsce? Wiceminister obrony o słowach Dudy: Nie zaskakiwać sojuszników
07:29
23.04.2024

Gazprom ma zostać głównym sponsorem słynnego węgierskiego klubu piłkarskiego

Na ukończeniu są negocjacje Ferencváros o długoterminowy sponsoring na dużą skalę. Projekt umowy jest już gotowy. Źródła podają, że chodzi o Gazprom, a porozumienie z Rosjanami może zostać osiągnięte w nadchodzących tygodniach.

Czytaj więcej

Coraz więcej Rosji na Węgrzech. Gazprom głównym sponsorem Ferencváros?
07:16
23.04.2024

W nocnym ataku na Odessę rannych zostało 9 osób

Wśród rannych jest dwoje niemowląt i dwoje dzieci w wieku 12 i 9 lat.

06:48
23.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 461 060 żołnierzy, 7 241 czołgów, 13 916 pojazdów opancerzonych, 11 765 zestawów artyleryjskich, 1 046 wyrzutni rakiet, 769 zestawów przeciwlotniczych, 348 samolotów, 325 śmigłowców, 9 407 bezzałogowych statków powietrznych, 2 117 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 845 pojazdów (w tym cystern), 1 936 jednostek sprzętu specjalnego.

06:17
23.04.2024

Przeciwnicy integracji Mołdawii z Europą w niedzielę zebrali się w Moskwie

Przebywający tam wpływowy i zarazem kontrowersyjny mołdawski biznesmen Ilan Szor (ścigany w ojczyźnie) ogłosił powstanie przedwyborczej koalicji „Pobieda-Victorie”.

Czytaj więcej

Opozycjoniści z hotelu w Moskwie. Czy zablokują wejście Mołdawii do UE?
06:07
23.04.2024

Rosjanie chcą zająć Czasiw Jar do 9 maja

Wołodymyr Zełenski sądzi, że to miałby być prezent od rosyjskich generałów dla Władimira Putina na kolejną rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej.

Czytaj więcej

„Martwy sezon” na froncie. Czekając na amunicję, Ukraińcy próbują utrzymać pozycje
05:52
23.04.2024

Ukraińcy twierdzą, że ich żołnierze nadal są w Nowmychajłiwce

Wcześniej Rosjanie poinformowali o zajęciu wioski położonej w południowej części obwodu donieckiego.

Czytaj więcej

Sprzeczne doniesienia z frontu. Ukraińcy: Jesteśmy w wiosce, którą "zdobyli" Rosjanie
05:25
23.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 789. dzień wojny

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.

05:05
23.04.2024

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła wszystkie drony, którymi Rosjanie atakowali w nocy Kijów

Drony miały wystartować do ataku na Kijów z obwodu kurskiego, po czym przeleciały nad obwodami sumskim i czernihowskim — podaje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

05:02
23.04.2024

Są pierwsze doniesienia na temat tego, co wejdzie w skład nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy

USA mają przekazać Ukrainie, w ramach większego niż zwykle pakietu pomocy wojskowej, m.in. bojowe wozy piechoty Bradley i transportery opancerzone M113, a także amunicję artyleryjską i amunicję do zestawów przeciwlotniczych — podaje „Politico”.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: USA przygotowują ogromny pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy
04:34
23.04.2024

W nocy eksplozje rozległy się w Kijowie

W obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza. Wcześniej alarmowano, że w kierunku obwodu kijowskiego zmierzają drony-kamikadze.

04:33
23.04.2024

Siedem osób rannych w wyniku nocnego ataku Rosjan na Odessę

Zaatakowane zostały budynki mieszkalne w Odessie — wynika z wpisu na kanale Dowództwa Operacyjnego „Południe” w serwisie Telegram.

04:30
23.04.2024

Rosjanie przygotowują się do ewakuacji władz okupacyjnych z Nowej Zburiwki

Takie informacje podaje ukraiński ruch oporu działający na okupowanych terenach Ukrainy, Żółta Wstążka. Nowa Zburiwka to miejscowość położona w okupowanej przez Rosjan części obwodu chersońskiego.

04:29
23.04.2024

Około północy w obwodzie biełgorodzkim rozległ się alarm rakietowy

Alarm został odwołany po kilkudziesięciu minutach.

04:27
23.04.2024

Do Polski przyjeżdżają dziś sekretarz generalny NATO i premier Wielkiej Brytanii

Jens Stoltenberg i Rishi Sunak spotkają się z Donaldem Tuskiem, z którym będą rozmawiać o sytuacji na Ukrainie i o europejskim bezpieczeństwie. Sunak, przed przybyciem do Warszawy, ogłosił nowy pakiet wsparcia militarnego dla Ukrainy wart ok. 500 mln funtów.

04:23
23.04.2024

Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że Polska jest gotowa do uczestniczenia w programie Nuclear Sharing

W państwach, uczestniczących w programie, rozmieszczana jest amerykańska broń atomowa. Obecnie w Europie w programie Nuclear Sharing uczestniczy sześć państw.

Państwa uczestniczące w programie Nuclear Sharing

Państwa uczestniczące w programie Nuclear Sharing

PAP

04:22
23.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 789. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 789. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 789. dniu wojny

PAP

04:21
23.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 789