Coraz więcej Rosji na Węgrzech. Gazprom głównym sponsorem Ferencváros?

Najsłynniejszy węgierski klub piłkarski będzie miał nowego sponsora - „dużą firmą znaną na całym świecie”. Chodzi o rosyjski Gazprom. Węgrzy przyznają, że spotka to się z „negatywną reakcją" w krajach Unii.

Publikacja: 23.04.2024 06:00

Francisco Ortega (L) z Olympiacos i Kristoffer Zachariassen z Ferencváros podczas Ligi Konferencji E

Francisco Ortega (L) z Olympiacos i Kristoffer Zachariassen z Ferencváros podczas Ligi Konferencji Europy UEFA

Foto: PAP/EPA/Zsolt Szigetvary

Węgierska gazeta Nemzeti Sport napisała, że na ukończeniu są negocjacje Ferencváros (FTC) o długoterminowy sponsoring na dużą skalę. Projekt umowy jest już gotowy. Źródła innej węgierskiej gazety Blikk podają, że chodzi o Gazprom, a porozumienie z Rosjanami może zostać osiągnięte w nadchodzących tygodniach.

Gazprom wyrzucony z unijnych lig

W latach 2007–2022 Gazprom był sponsorem głównym (Hauptsponsor) niemieckiego klubu Schalke 04, a w 2012 roku został oficjalnym sponsorem Ligi Mistrzów. Kontrakty zostały rozwiązane po agresji rosyjskiej na Ukrainę. Dotąd Gazprom nie współpracował z węgierskimi klubami piłkarskimi.

Czytaj więcej

Kreml sprzedał największego producenta wódek. Podejrzany kupiec, zaniżona cena

Obecnie rosyjski koncern, który utracił wejście na salony (także sportowe) w Unii, jest właścicielem (od 2005 r.) petersburskiego Zenita i sponsorem głównym serbskiej Crvenej Zvezdy. Według źródeł Blikka Gazprom inwestuje w serbski klub około 5 mln euro rocznie. Ile może dostać węgierski klub? Przeanalizował to Blikk.

Ile Węgrzy dostaną pieniędzy Gazpromu

„Tylko jeden przykład: niemieckiemu Schalke udało się w 2010 r. przyciągnąć ikonę Realu Madryt Raúla dzięki pieniądzom Gazpromu. Czy tej miary gwiazdy mogłyby przyjechać również do Üllői út (przy tej alei w Budapeszcie mieści się klub — red.)? Jest to łatwe do wyobrażenia. Tak czy inaczej, wraz z pojawieniem się spółki z branży paliwowej, roczny budżet FTC prawdopodobnie przekroczy 20 miliardów forintów (51,2 mln euro). Według najnowszych dostępnych danych w 2022 r. budżet ten wyniósł 17,2 miliarda forintów.

Czy może być tak, że tytuły ligi węgierskiej kolejnych lat rozstrzygną się już w kontekście szczególnej rywalizacji pomiędzy Gazpromem a właścicielem Újpestu (drugi klub piłkarski z Budapesztu — red.), węgierskim koncernem paliwowym MOL?

„Znając możliwości finansowe Gazpromu i dotychczasowe sponsoringi, rosyjski koncern może zapewnić wsparcie, które znacząco zwiększy budżet Ferencvárosa, z pewnością może to być kilka miliardów forintów sponsoringu rocznie. (...) Pojawienie się Gazpromu w kraju Unii Europejskiej będzie dziwne w kręgach międzynarodowych, z pewnością spotka się z negatywną reakcją, ale oficjalnie nie można sankcjonować FTC" – wyjaśnił gazecie Gábor Szabados, ekonomista sportowy.

Ferencváros to klub z Budapesztu, który 33 razy zdobył tytuł mistrza Węgier, 24 razy Puchar Węgier i raz Puchar Miast Targowych (europejskie rozgrywki piłkarskie w latach 1955-1971), pokonując włoski Juventus. Ferencváros jest rekordzistą pod względem największej liczby tytułów mistrzowskich wśród węgierskich klubów.

Węgierska gazeta Nemzeti Sport napisała, że na ukończeniu są negocjacje Ferencváros (FTC) o długoterminowy sponsoring na dużą skalę. Projekt umowy jest już gotowy. Źródła innej węgierskiej gazety Blikk podają, że chodzi o Gazprom, a porozumienie z Rosjanami może zostać osiągnięte w nadchodzących tygodniach.

Gazprom wyrzucony z unijnych lig

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
TikTok: Bezpieczeństwo użytkowników jest dla nas absolutnym priorytetem
Biznes
Polskie miasta coraz częściej grają w zielone
Biznes
Orlen może zrezygnować z prasy i usług kurierskich. Odwrotu od fuzji nie będzie
Biznes
II Kongres Przedsiębiorstw Rodzinnych „SUKCESJA W BIZNESIE”
Biznes
Norylski Nikiel nie wypłaci dywidendy przez wojnę Putina