Reklama
Rozwiń

Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina

Kolejne już w Rosji zagrabienie prywatnego majątku przez reżim. Tym razem chodzi o producenta złota. Działania Kremla uderzyły także w rosyjskich inwestorów, dotyczą bowiem spółki giełdowej. Teraz mogą pozostać z bezwartościowymi akcjami.

Publikacja: 05.07.2025 13:33

Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina

Foto: Adobe Stock

W piątek na moskiewskim parkiecie, na polecenie Banku Rosji, zawieszony został obrót akcjami koncernu Jużuralzołowo (YUGK). W ciągu dwóch dni papiery te straciły około 35 proc. wartości, kiedy do mediów trafiła informacja o przeszukaniach w biurach spółki oraz pozwie prokuratury o przejęcie majątku większościowego udziałowca.

Złota kura z Uralu

– Postanowiliśmy tymczasowo zawiesić handel tymi akcjami, aby rynek mógł się uspokoić. I będziemy obserwować, jak sytuacja się rozwinie – zapewnił Filipp Gabunia, wiceprezes Banku Rosji, cytowany przez portal quote.ru.

YUGK to złota kura, bardzo potrzebna reżimowi Putina, któremu gwałtownie zmniejszają się dochody na zbrodniczą wojnę. Jest jedną z największych firm wydobywających złoto w Rosji. Holding wydobywa 450 tys. uncji złota rocznie i rozwija złoża w obwodzie czelabińskim, Kraju Krasnojarskim i Chakasji. Kapitalizacja przekracza 180 miliardów rubli, roczny przychód wynosi 54 miliardy rubli, a zysk brutto w minionym roku — 34 miliardy rubli (1,56 mld zł).

Zarzuty wobec właściciela YUGK Konstantina Strukowa nie są znane

3 lipca Sąd Rejonowy w Czelabińsku rozpatrzył pozytywnie (jak zawsze w takich przypadkach) wniosek prokuratury o zastosowanie środków tymczasowych w pozwie o przeniesienie udziałów głównego właściciela YUGK Konstantina Strukowa (99. na liście najbogatszych Rosjan 1,9 mld dol. majątku wg Forbesa), na rzecz skarbu państwa. Ani treść pozwu, ani nawet uzasadnienie zajęcia majątku biznesmena nie zostały przez reżim podane do publicznej wiadomości. Rozprawa była niejawna.

Analitycy Renaissance Capital w swoim codziennym przeglądzie przedstawili trzy możliwe scenariusze przyszłych wydarzeń:

  • Opcja 1: Większościowy pakiet akcji Strukowa zostanie przejęty na rzecz Federalnej Agencji Zarządzania Majątkiem, a udziały mniejszościowych akcjonariuszy spółki nie ulegną zmianie;

Czytaj więcej

Kreml zagrabia największe prywatne lotnisko Rosji
  • Opcja 2: przejęcie 100 proc. akcji spółki na rzecz Federalnej Agencji Zarządzania Majątkiem z późniejszym odszkodowaniem pieniężnym dla akcjonariuszy mniejszościowych;
  • Opcja 3: przejęcie 100 proc. akcji na rzecz Federalnej Agencji Zarządzania Majątkiem bez odszkodowania dla akcjonariuszy mniejszościowych, jeśli nie zostaną oni uznani (przez władze) za „uczciwych nabywców” aktywów.

Bo działał bezprawnie przez 24 lata

Najbardziej prawdopodobna jest trzecia opcja, bo ten sposób rosyjski reżim stosuje już od dłuższego czasu, by pod nieznanymi zarzutami pozbawiać majątków rosyjski biznes. Według źródła gazety RBK, prokuratura uważa, że Strukow, pracując w parlamencie regionalnym, mógł wprowadzać regulacje korzystne dla interesów biznesowych kontrolowanych przez siebie firm.

Podczas 24 lat pracy w Zgromadzeniu Ustawodawczym „zyskał nieograniczony wpływ na struktury administracyjne i władzy regionu”, który wykorzystuje do tworzenia nielegalnych preferencji dla własnego biznesu. Strukow kontrolował kluczowe aktywa w sferze usług publicznych; „zmonopolizował strategiczny przemysł wydobycia złota na Uralu i innych okręgach federalnych” – stwierdzono w pozwie. Można by się zastanowić, co przez 24 lata robiła prokuratura, by ten proceder powstrzymać?

Czytaj więcej

Kreml przejmuje ważny port na Pacyfiku. Blisko stamtąd do USA

Po agresji Putina na Ukrainę w 2022 roku udziały w YUGK zostały zarejestrowane na cypryjską spółkę UGOLD Ltd, której nominalnym właścicielem jest córka Strukowa, Aleksandra, obywatelka Szwajcarii. Gdy akcje wróciły pod jurysdykcję rosyjską, zostały ponownie zarejestrowane na nazwisko Strukowa, poinformowało źródło RBK.

Sam Strukow został dyrektorem generalnym koncernu w 1997 roku, a od 2000 roku jest deputowanym Zgromadzenia Ustawodawczego Obwodu Czelabińskiego. Forbes szacuje majątek biznesmena na 1,9 miliarda dolarów. Oprócz Strukowa, oskarżonymi są również jego domniemani współpracownicy. Rozprawa wstępna zaplanowana jest na 8 lipca.

W piątek na moskiewskim parkiecie, na polecenie Banku Rosji, zawieszony został obrót akcjami koncernu Jużuralzołowo (YUGK). W ciągu dwóch dni papiery te straciły około 35 proc. wartości, kiedy do mediów trafiła informacja o przeszukaniach w biurach spółki oraz pozwie prokuratury o przejęcie majątku większościowego udziałowca.

Złota kura z Uralu

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec