Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Do Warszawy na rozmowy dotyczące Ukrainy i europejskiego bezpieczeństwa przybywają we wtorek sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg i Rishi Sunak.
W sobotę Izba Reprezentantów głosowała nad czterema osobnymi projektami dotyczącymi przyznania 60 mld dol. na pomoc wojskową dla Kijowa, 26 mld dol. dla Izraela i pomoc humanitarną dla cywilów w strefie konfliktu, oraz 8 mld dol. dla Tajwanu i regionu Indo-Pacyfiku. Zajęła się również pakietem dotyczącym sprzedaży zamrożonych aktywów rosyjskich, by pomóc Ukrainie w odbudowie.
Ostateczny kształt pakietu pomocy wojskowej, który USA przekażą Ukrainie zaraz po przyjęciu przez Senat i podpisaniu przez prezydenta ustawy udostępniającej 60 mld dolarów na dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy, nie został jeszcze ustalony. Pakiet ma być jednak gotowy do tego, by przekazać go Ukrainie, gdy tylko prezydent Biden złoży podpis na ustawie.
Czytaj więcej
– Nowy pakiet amerykańskiej pomocy powinien wystarczyć na kilka miesięcy. On pozwoli przetrwać Ukrainie, ale sam w sobie nie odwróci losów tej wojny – ocenił gen. Bogusław Pacek, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, były rektor Akademii Obrony Narodowej.
— Część sprzętu i amunicji już znajduje się w pobliżu granic Ukrainy. Chodzi głównie o amunicję kalibru 155 mm. Jeśli chodzi natomiast o pozostałą amunicję czy sprzęt, to będą one w dużej części dostarczone na miejsce przeznaczenia w ciągu 2-3 tygodni — zwrócił uwagę gen. Waldemar Skrzypczak. W rozmowie z serwisem fronda.pl podkreślił, iż „to nie jest tak, że od razu zostanie dostarczone wszystko, ponieważ logistycznie jest to niewykonalne”. Jednak „część zapasów” była „zgromadzona już wcześniej i to nie jest tak, że ta amunicja będzie dopiero teraz produkowana”. — Ona już jest zgromadzona i czekała w magazynach — tłumaczył.