Jawność wynagrodzeń tuż-tuż

Unijna dyrektywa wprowadza rozwiązania, które mają zagwarantować równość wynagrodzeń oraz zapobiec dyskryminacji ze względu na płeć. Największe wymagania w tym zakresie będą musieli spełnić najwięksi pracodawcy.

Publikacja: 23.04.2024 04:30

Jawność wynagrodzeń tuż-tuż

Foto: Adobe Stock

Uchwalona przez Parlament Europejski i Radę dyrektywa 2023/970 z 10 czerwca 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (dalej jako dyrektywa) może, a nawet ma, wprowadzić rewolucję na rynku pracy. Przewiduje ona całe spektrum rozwiązań, które mają zagwarantować równość wynagrodzeń oraz zapobieganie dyskryminacji ze względu na płeć. Najdalej posunięte wymagania będą musieli spełnić najwięksi pracodawcy. Prawodawca unijny kierował się bowiem tym, żeby nie obciążać nadmiernie mikro- i małych przedsiębiorców, dla których stosowanie się do wymogów dyrektywy może wiązać się z nieproporcjonalnie wielkimi kosztami. Należy jednak pamiętać, że państwa członkowskie będą mogły przy implementacji dyrektywy wprowadzić przepisy korzystniejsze dla pracowników, a więc wynikającymi z niej obowiązkami objąć wszystkich przedsiębiorców.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt