Wybory samorządowe przed nami, a w jednej gminie wyniki są już znane. Jak to możliwe?

Wynik wyborów samorządowych w 2024 roku w gminie Nowy Dwór jest już praktycznie pewien. W większości okręgów zarejestrowano po zaledwie jednym kandydacie z tego samego Komitetu. Tylko jedna osoba kandyduje także na stanowisko wójta.

Dieta powinna być powiązana z aktywnością

Ustalając przysługującą radnemu dietę, rada gminy powinna mieć na uwadze zakres wszystkich stawianych przed radnym zadań.

RPO: Strefa Czystego Transportu w Warszawie może być niekonstytucyjna

Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w kwestii warszawskiej Strefy Czystego Transportu. Wskazał m.in. na niekonstytucyjność unormowań, nakładających inne obowiązki na właścicieli samochodów spalinowych i inne na tych, jeżdżących dieslem.

Kruk: Projekt ustawy dotyczący pirotechniki. Nowe uprawnienia dla gmin wadliwe prawnie?

W Sejmie na nadanie numeru druku i rozpatrzenie czeka poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, złożony przez Klub Parlamentarny Lewicy. Projekt ma umożliwić gminom wprowadzanie na swoim terenie zakazu korzystania z fajerwerków.

Kiedy można odstąpić od przetargu

Bezprzetargowa dzierżawa lub najem nie jest materią, która może być uregulowana aktem prawa miejscowego i jeśli do tego dochodzi, jest to niedopuszczalna modyfikacja przepisów ustawy.

Działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi

Organ nadzoru może stwierdzić nieważność uchwały lub zarządzenia jednostki samorządu terytorialnego (JST), jeżeli są one sprzeczne w z prawem.

Kontrola gminnych uchwał i zarządzeń – zasady, skutki, terminy

Od daty doręczenia gminie rozstrzygnięcia nadzorczego jej organy nie mogą traktować aktu objętego tym rozstrzygnięciem jako obowiązującego i wywołującego skutki prawne.

Prezydent nie może wkraczać w kompetencje rady miasta

Jeżeli organ wykonawczy uzyskał od organu stanowiącego prawo do określenia jedynie stawki opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, to nie mógł wydać zarządzenia określającego okres, za jaki ma ona być pobierana. WSA wydał wyrok ws. wkraczania prezydenta w kompetencje rady miasta.

Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków

Ustawodawca nałożył na radę gminy obowiązek określenia w regulaminie minimalnego poziomu usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Odbieranie bioodpadów musi być zorganizowane

Rada może w uchwale rozszerzyć katalog odpadów przyjmowanych w odpowiednich punktach, ale nie może go zawęzić.

Organ nadzoru może stwierdzić nieważność aktu prawa miejscowego

Zastosowanie sankcji nieważności uchwały organu gminy przez organ nadzoru jest ingerencją w konstytucyjnie chronioną samodzielność w wykonywaniu zadań przez jednostkę samorządu terytorialnego (j.s.t.).

Jak redagować tytuły i podstawy prawne aktów normatywnych

Podstawowa reguła poprawnego redagowania aktów normatywnych wydawanych przez organy jednostek samorządu terytorialnego (j.s.t.) to minimalizm. Dotyczy on m.in. formułowania tytułu oraz podstawy prawnej.

Perspektywa na przyszłość okręgów wyborczych

Zmiany w okręgach wyborczych przeprowadzone przez komisarzy wyborczych wywołały w niektórych miastach i powiatach kontrowersje. Czy radom i sejmikom należy przywrócić kompetencje do dokonywania takich zmian?

Radni nie mogą dowolnie poprawiać budżetu

Rada nie może wprowadzać do projektu uchwały zmieniającej uchwałę budżetową zmian wykraczających poza zakres przedmiotowy projektu.

Wybory samorządowe: kandydata zgłosi koalicja stowarzyszeń

Nie ma podstaw do nieprzyjęcia rejestracji w wyborach samorządowych komitetu wyborczego utworzonego przez związek stowarzyszeń.

Czy Ukraińcy powinni być wyborcami w Polsce? [INFOGRAFIKA]

Ważne pytanie przed wyborami samorządowymi 2024: czy Ukrainiec może wybierać radnych, burmistrzów i prezydentów miast? Dziś Ukraińcy nie mają praw wyborczych w Polsce, ale UE nie zakazuje przyznania takiego prawa cudzoziemcom w wyborach lokalnych.

Dla kogo dodatek funkcyjny

RIO wykazała naruszenie prawa w trakcie kontroli – brak określenia w regulaminie wynagradzania – zasad przyznawania dodatku funkcyjnego. Wójt przyznawał to świadczenie wg uznania dla stanowisk kierowniczych i samodzielnych kierując się tym, że jest ich przełożonym. Czy jest to błąd ? Czy RIO ma rację – pyta radny

Radni nie mogą wchodzić w kompetencje prezydenta

Niedopuszczalne jest podejmowanie uchwał kierunkowych, których realizacja w istocie oznacza wkroczenie w kompetencję innych podmiotów.