Zmiana prokuratorów od Pegasusa i ogromna presja na sukces

Presja na szybkie rozliczenie, w tym zarzuty dla Mariusza Kamińskiego za inwigilację Pegasusem – to drugie dno zmiany zespołu śledczych.

Aktualizacja: 26.04.2024 12:39 Publikacja: 26.04.2024 04:30

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: PAP/Albert Zawada

Zaledwie w lutym prokurator generalny Adam Bodnar powołał prokuratorski zespół do zbadania przypadków inwigilacji systemem Pegasus, a po dwóch miesiącach nieoczekiwanie go rozwiązał - i wyznaczył nowy zespól, już w innym składzie. Według rozmówców „Rzeczpospolitej” kryje się za tym presja na szybki sukces, w tym zarzuty dla odpowiedzialnego za inwigilację, którym ma być uznany były koordynator służb Mariusz Kamiński.

- Chcą zdążyć, zanim dostanie się on do Parlamentu Europejskiego i zacznie go chronić immunitet - twierdzą nasze źródła.

Prokuratorzy zajmujący się śledztwem ws. Pegasusa byli za wolni i źle dobrali świadków?

Pierwszy zespół śledczy w Mazowieckim Wydziale do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie (minister powołał go 20 lutego) miał zbadać „legalność, prawidłowość oraz celowość wykorzystania oprogramowania Pegasus”. Składał się z prokuratorów „wyspecjalizowanych w prowadzeniu tego rodzaju postępowań” – podawała Prokuratura Krajowa. A na początek mieli zebrać wszystkie zawiadomienia z całego kraju, dotyczące wykorzystania tego systemu.

Zespół składał się z prokuratorów „wyspecjalizowanych w prowadzeniu tego rodzaju postępowań”

Do zespołu weszło trzech prokuratorów: Andrzej Rybak, Arkadiusz Jaraszek i Artur Kaznowski. Do sprawy zabrali się zgodnie ze sztuką, czyli przygotowali plan śledztwa, w tym m.in. listę świadków do przesłuchania (spośród tych, którzy sami złożyli zawiadomienia w kraju, oraz osób, które w mediach przedstawiały siebie jako „ofiary” Pegasusa), wysłali wezwania na przesłuchanie dla pierwszych 31 z nich (o czym „Rz” pisała dwa tygodnie temu).

Jednak na liście do przesłuchań – oprócz tak znanych osób jak poseł KO Krzysztof Brejza i jego żona, mec. Roman Giertych czy prokurator Ewa Wrzosek – śledczy umieścili także polityków z prawej strony sceny politycznej – z PiS lub z nim powiązanych, w tym byłego premiera Mateusza Morawieckiego i byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

– Chcieli iść po kolei, gromadząc sukcesywnie dowody – wskazują nasze źródła.

Ustalenie czy służby nadużyły uprawnień, inwigilując Pegasusem, wymaga ogromu pracy – w tym zbadania czy było to uzasadnione podejrzeniem przestępstwa. Tego nie da się zrobić w ekspresowym tempie. – Materiały wszystkich spraw, w których stosowano kontrolę operacyjną, trzeba czytać w kancelarii tajnej, w godzinach od 8 do 16. Takie śledztwo musi potrwać – słyszymy.

Czytaj więcej

Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany

Tempo prac – jak twierdzą nasze źródła – nie satysfakcjonowało ministra Adama Bodnara. – Jeden z prokuratorów zespołu w ubiegłym tygodniu został wezwany na rozmowę, minister nie był zadowolony z postępów śledztwa – wskazują nasze źródła.

Śledztwo ws. Pegasusa: Nowy zespół z prok. Józefem Gackiem

W sprawie nastąpił zwrot – zespół w mazowieckim pionie PK został rozwiązany i zarządzeniem z 22 kwietnia prokurator generalny Bodnar powołał nowy zespół śledczy w Prokuraturze Krajowej, w nowym składzie, złożony z „5 doświadczonych prokuratorów posiadających bogate doświadczenie zawodowe w prowadzeniu spraw w których stosowano techniki operacyjne” – podano w komunikacie. Szefem zespołu został prok. Józef Gacek oraz prokuratorzy: Artur Kassyk, Mariusz Sadło i Grzegorz Talarek, i pozostały z pierwszego zespołu prok. Andrzej Rybak.

Minister Bodnar rozszerzył zakres prowadzonego postępowania. Nowy zespół ma zbadać już nie tylko nadużycie uprawnień przez funkcjonariuszu służb, ale i to, czy podżegali do „nieuzasadnionego wykorzystania programu Pegasus wobec określonych osób z powodów innych niż zapobieganie, wykrycie, ustalenie sprawców, a także uzyskanie i utrwalenie dowodów, w zakresie przestępstw umyślnych ściganych z oskarżenia publicznego”.

Zespół ma też zbadać m.in. „wprowadzenie w błąd innych organów” w celu wykorzystania Pegasusa w konkretnych sprawach – to forsowanie teorii, według której sądy miały nie wiedzieć, że podpisują zgodę na użycie Pegasusa, bo służby miały to przemilczać.

– To przygotowanie gruntu do twierdzeń, że nawet jeśli była zgoda sądu, to wyłudzona przez służby – komentuje jeden z naszych rozmówców. – Z takim podejściem łatwo o zarzuty.

Nowy zespół ma zbadać już nie tylko nadużycie uprawnień przez funkcjonariuszu służb, ale i to, czy podżegali do nieuzasadnionego wykorzystania programu Pegasus

Prok. Anna Adamiak, rzeczniczka ministra Bodnara, zapewnia, że przyczyny zmian zespołów są „organizacyjno-funkcjonalne”.

– Poszerzenie zakresu przedmiotu prowadzonego postępowania wymusiło konieczność zwiększenia liczby prokuratorów biorących udział w pracach zespołu, co nie było możliwe na poziomie Mazowieckich PZ, z uwagi na potencjalne utrudnienia w prowadzeniu innych postępowań - odpowiada prok. Adamiak.

Dopaść Kamińskiego

Według naszych informacji powodem jest także presja na szybki sukces w postaci zarzutów dla głównego odpowiedzialnego za inwigilację Pegasusem – a ma nim być Mariusz Kamiński, były szef MSWiA i były koordynator służb specjalnych.

– Za chwilę Kamiński dostanie się do PE i zacznie go chronić immunitet. Stąd presja na zarzuty, zanim uzyska taką ochronę – uważają nasze źródła. Wybory odbędą się 9 czerwca.

Zaledwie w lutym prokurator generalny Adam Bodnar powołał prokuratorski zespół do zbadania przypadków inwigilacji systemem Pegasus, a po dwóch miesiącach nieoczekiwanie go rozwiązał - i wyznaczył nowy zespól, już w innym składzie. Według rozmówców „Rzeczpospolitej” kryje się za tym presja na szybki sukces, w tym zarzuty dla odpowiedzialnego za inwigilację, którym ma być uznany były koordynator służb Mariusz Kamiński.

- Chcą zdążyć, zanim dostanie się on do Parlamentu Europejskiego i zacznie go chronić immunitet - twierdzą nasze źródła.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Awantura o LGBT. Wiceminister wyszedł ze studia, poseł kazał mu się pospieszyć
Polityka
Jarosław Kaczyński o klimacie: Temperatura była o 13 stopni wyższa i przyroda kwitła
Polityka
„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne