Izabela Kacprzak

Izabela Kacprzak

Dziennikarka działu krajowego

Dziennikarka, absolwentka dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 2007 r. pracuje w dziale krajowym w „Rzeczpospolitej”. Wcześniej pracowała w „Trybunie Śląskiej” i „Dzienniku Zachodnim”, na studiach odbyła miesięczny staż dziennikarski we Francji. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tematyce służb, w tym specjalnych, grup przestępczych, ochrony granic oraz tematach społecznych. Autorka głośnych artykułów i newsów m.in. o wypadku prezydenta RP Andrzeja Dudy, śmierci koni w Janowie Podlaskim i śmiertelnych kokcydiostatykach stosowane w przemysłowej hodowli drobiu, które znalezione w owsie dla koni. Wspólnie z "Głosem Zabrza i Rudy Śląskiej" w dziennikarskim śledztwie znalazła dowody, że Krystian F., gangster z Zabrza został ułaskawiony przez prezydenta RP na podstawie sfingowanej choroby nowotworowej. Trzykrotnie nominowana w plebiscycie MediaTory - Studenckich Nagród Dziennikarskich UJ. Wraz z redaktor Grażyną Zawadką m.in. za sprawę GetBack oraz ujawnienie kulis afery podkarpackiej i korupcyjnego układu braci R. z polskimi służbami specjalnymi. W 2017 r. została nominowana za całokształt pracy - czujne monitorowanie polskiej sceny politycznej i szereg publikacji, w których wyprzedziła konkurencję", a także za "odsłanianie nieprawidłowości panujących w rządzie i spółkach skarbu państwa". W 2019 r. wraz z Grażyną Zawadką nominowana do nagrody Grand Press za tekst „Kostecki przerwał zmowę milczenia”, który zapoczątkował cykl śledczy na ten temat.

Centralne Biuro Antykorupcyjne przechodzi do historii. Rząd chce uzdrowić służbę

Centralne Biuro Zwalczania Korupcji – tak będzie się nazywała nowa formacja utworzona na zgliszczach CBA. Część jego zdań przejmie ABW i KAS.

Wizy wydano, informatycy nie przyjechali. Kolejna afera wizowa?

Informatyczne firmy, które miały sprowadzić blisko 100 tys. pracowników ze Wschodu pod ostrzałem kontroli – PAIH, CBA, komisji śledczej, a niebawem także NIK.

Afera w Collegium Humanum. Kolejne zatrzymania i zarzuty

Akredytacje dla wyższej uczelni za łapówki – korupcji miały się dopuścić dwie osoby, w tym dyrektor Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Zmienia się przestępczy trend? Imigranci nielegalnie wracają na Białoruś

Polska Straż Graniczna na polsko-białoruskiej granicy wyłapuje cudzoziemców, którzy nielegalnie chcą z powrotem przedostać się na Białoruś. To wynajęci przez przemytników „przewodnicy”.

Emeryt z dodatkiem inwalidzkim ma być szefem policji. Komisja uznała, że ozdrowiał

Szykowany na nowego komendanta głównego Michał Domaradzki dotąd był emerytem z dodatkiem za inwalidztwo. W tym roku komisja lekarska uznała, że jest zdrowy.

Czy Polska będzie bezbronna, głucha i ślepa? Służby bez programu deszyfrującego

Polskie służby od ponad roku nie posiadają żadnego systemu deszyfrującego komunikatory. Afera z Pegasusem zniechęciła polityków do zakupu. Eksperci: to błąd.

Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka: Sprawa Pegasusa. Różne drogi do prawdy

Nie podważamy rangi spraw osób inwigilowanych Pegasusem. Nie wybielamy służb. Wyjaśniamy, jak system działał – dziennikarki odpowiadają na zarzuty.

Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?

Dwa komputery w głównej siedzibie CBA – tak działał Pegasus w Polsce. Nie mógł ingerować w zawartość telefonu, a sądy świadomie dawały zgodę na inwigilację szyfrowanych komunikatorów – „Rzeczpospolita” ujawnia nieznane dotąd fakty o Pegasusie.

Ks. prof. Dariusz Walencik: Duchowny powinien być poddany weryfikacji

Władza publiczna ma prawo sprawdzić, czy duchowny korzystający z Funduszu Kościelnego ma do tego prawo – mówi ks. prof. Dariusz Walencik z Uniwersytetu Opolskiego.

Zabójstwo policjantów we Wrocławiu. Nie sprawdzili, czy Maksymilian F. ma broń, dostali zarzuty

Zabójstwo policjantów we Wrocławiu. Trzem policjantom z pierwszego konwoju, którzy zatrzymywali Maksymiliana F., postawiono zarzuty.