Izabela Kacprzak

Izabela Kacprzak

Dziennikarka działu krajowego

Dziennikarka, absolwentka dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 2007 r. pracuje w dziale krajowym w „Rzeczpospolitej”. Wcześniej pracowała w „Trybunie Śląskiej” i „Dzienniku Zachodnim”, na studiach odbyła miesięczny staż dziennikarski we Francji. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tematyce służb, w tym specjalnych, grup przestępczych, ochrony granic oraz tematach społecznych. Autorka głośnych artykułów i newsów m.in. o wypadku prezydenta RP Andrzeja Dudy, śmierci koni w Janowie Podlaskim i śmiertelnych kokcydiostatykach stosowane w przemysłowej hodowli drobiu, które znalezione w owsie dla koni. Wspólnie z "Głosem Zabrza i Rudy Śląskiej" w dziennikarskim śledztwie znalazła dowody, że Krystian F., gangster z Zabrza został ułaskawiony przez prezydenta RP na podstawie sfingowanej choroby nowotworowej. Trzykrotnie nominowana w plebiscycie MediaTory - Studenckich Nagród Dziennikarskich UJ. Wraz z redaktor Grażyną Zawadką m.in. za sprawę GetBack oraz ujawnienie kulis afery podkarpackiej i korupcyjnego układu braci R. z polskimi służbami specjalnymi. W 2017 r. została nominowana za całokształt pracy - czujne monitorowanie polskiej sceny politycznej i szereg publikacji, w których wyprzedziła konkurencję", a także za "odsłanianie nieprawidłowości panujących w rządzie i spółkach skarbu państwa". W 2019 r. wraz z Grażyną Zawadką nominowana do nagrody Grand Press za tekst „Kostecki przerwał zmowę milczenia”, który zapoczątkował cykl śledczy na ten temat.

Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska

Ukrainka Kristina Voronovska powinna być wycofana z otoczenia premiera – twierdzą funkcjonariusze służb, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”. Kobieta jest asystentką społeczną w Sejmie posła Donalda Tuska.

Szkoły muszą zmieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy

Do szkół we wrześniu trafi między 50 a 60 tys. nowych uczniów z Ukrainy – szacował rząd wiosną. Okazuje się od września może być ich nawet 80 tys. Dlatego zdecydowano się na zwiększenie limitu dzieci w klasie do 29 osób, ale miejsc i tak zabraknie.

Komisja ds. wyborów kopertowych kończy pracę. Raport „przestrogą dla wszystkich polityków”

Negatywną oceną przedstawicieli PiS za „wybory kopertowe” kończy pracę sejmowa komisja śledcza. Teraz czas na prokuraturę.

Fundusz Sprawiedliwości. Urzędniczki z ministerstwa w areszcie "pod specjalnym nadzorem"

Podejrzane w śledztwie Funduszu Sprawiedliwości urzędniczki objęto „szczególną ochroną” – pod pretekstem „poważnego zagrożenia życia”. Są pilnowane w areszcie jak najgroźniejsi przestępcy.

Rośnie liczba podejrzanych w aferze zbożowej. Co ustalili śledczy?

Na ukraińskim zbożu z Ukrainy oszukiwali Polacy, Ukraińcy i Estończyk – wynika z ustaleń śledztwa.

Grupa przestępcza rozbita. Pieniądze z migracji płynęły do grup terrorystycznych

Drugie dno nielegalnej imigracji – co najmniej 30 mln dolarów z przerzutu ludzi przez białoruską granicę zasiliło organizacje terrorystyczne.

Prawo jazdy do weryfikacji. Ilu cudzoziemców ma lewy dokument?

Najwięcej praw jazdy na polskie wymienili Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie. Przy tej okazji niektórzy wpadają, posługując się lewymi papierami.

„Wyjście” na szefa. Co prokuratura zawaliła w sprawie Marcina Romanowskiego?

Prokuratura liczyła, że po aresztowaniu Marcin Romanowski może pójść na współpracę, a od tego już będzie prosta droga do zatrzymania Zbigniewa Ziobry.

KAS bierze się za firmy omijające sankcje. Wszczęto 51 postępowań

Od tego roku KAS zaczęła realnie ścigać firmy, które omijają polskie i europejskie sankcje nałożone na Rosję i Białoruś – nałożono już blisko 21 mln zł kar.

Prokuratura wróciła do sprawy fikcyjnych asystentów europosłów PiS

Grzegorz W. pracował w gospodarstwie rolnym posła PiS, pensje płacił mu jako asystentowi Ryszarda Czarneckiego i Kosmy Złotowskiego Parlament Europejski.