Izabela Kacprzak

Izabela Kacprzak

Dziennikarka działu krajowego

Dziennikarka, absolwentka dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 2007 r. pracuje w dziale krajowym w „Rzeczpospolitej”. Wcześniej pracowała w „Trybunie Śląskiej” i „Dzienniku Zachodnim”, na studiach odbyła miesięczny staż dziennikarski we Francji. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tematyce służb, w tym specjalnych, grup przestępczych, ochrony granic oraz tematach społecznych. Autorka głośnych artykułów i newsów m.in. o wypadku prezydenta RP Andrzeja Dudy, śmierci koni w Janowie Podlaskim i śmiertelnych kokcydiostatykach stosowane w przemysłowej hodowli drobiu, które znalezione w owsie dla koni. Wspólnie z "Głosem Zabrza i Rudy Śląskiej" w dziennikarskim śledztwie znalazła dowody, że Krystian F., gangster z Zabrza został ułaskawiony przez prezydenta RP na podstawie sfingowanej choroby nowotworowej. Trzykrotnie nominowana w plebiscycie MediaTory - Studenckich Nagród Dziennikarskich UJ. Wraz z redaktor Grażyną Zawadką m.in. za sprawę GetBack oraz ujawnienie kulis afery podkarpackiej i korupcyjnego układu braci R. z polskimi służbami specjalnymi. W 2017 r. została nominowana za całokształt pracy - czujne monitorowanie polskiej sceny politycznej i szereg publikacji, w których wyprzedziła konkurencję", a także za "odsłanianie nieprawidłowości panujących w rządzie i spółkach skarbu państwa". W 2019 r. wraz z Grażyną Zawadką nominowana do nagrody Grand Press za tekst „Kostecki przerwał zmowę milczenia”, który zapoczątkował cykl śledczy na ten temat.

Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki

578 osób w ciągu pięciu lat było inwigilowanych Pegasusem - prokurator generalny Adam Bodnar ujawnił statystyki kontroli operacyjnej od 2017 r.

Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?

Prokurator generalny Adam Bodnar ma gotową dla Sejmu informację na temat kontroli operacyjnej za ubiegły rok. Z wyszczególnieniem użycia Pegasusa?

Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany

Zespół śledczy do zbadania „legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus” działa w mazowieckim pionie Prokuratury Krajowej od 20 lutego – powołał go prokurator generalny Adam Bodnar. Ostatnio dla pierwszych 31 osób wystawiono wezwania na przesłuchanie. Okazuje się, że nie ma żadnych dowodów na to, że byli oni kontrolowani Pegasusem.

Jak Samer A. znalazł się w Orlenie? ABW ostrzegała Daniela Obajtka

ABW ostrzegała Daniela Obajtka, prezesa Orlenu przed zatrudnieniem pochodzącego z Bliskiego Wschodu Samera A. Powodem miały być podejrzenia o arabski ekstremizm – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Statystyki pracy parlamentu. Mizerne wyniki Sejmu, a Senat nie ma co robić

Zaledwie 15 dni obrad w ciągu trzech miesięcy tego roku i tylko 19 uchwalonych ustaw – parlamentarzyści są coraz bardziej zniecierpliwieni brakiem projektów i konkretnych działań.

Odra znów skażona? We wpadającym do niej Kanale Gliwickim ujawniono śnięte ryby

Rząd rząd robi audyt budowy monitoringu Odry. Tymczasem w śluzie Kanału Gliwickiego w połowie lutego pojawiły się śnięte ryby. Od tego miejsca dwa lata temu zaczęła się katastrofa ekologiczna.

Samorządy w powyborczym galimatiasie. Bałagan ze ślubowaniami

Komisarze wyborczy przesuwają siedmiodniowy termin na ślubowanie nowego wójta, burmistrza czy prezydenta nawet o miesiąc – ratują bałagan, jaki wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość.

Człowiek PiS, autolustracja, neosędzia. Wstrzymana apelacja Kazimierza Kujdy

Ze sprawy autolustracyjnej Kazimierza Kujdy wyłącza się neosędzia, bo sprawa dotyczy polityka PiS i wyrok mógłby budzić wątpliwości.

Dymisje w Służbie Ochrony Państwa. Decyzję podjął minister Marcin Kierwiński

Szef MSWiA miał zdymisjonować dwóch zastępców komendanta SOP - ppłk Bartłomieja Hebdę, odpowiadającego za działania ochronne (byłego szefa ochrony prezydenta Andrzeja Dudy) i płk Włodzimierza Gawędę, któremu podlegała logistyka w SOP. Powody zmian nie są znane. Decyzja ministra Marcina Kierwińskiego ma zostać ogłoszona jeszcze dziś.

KO poprawiła wszystkie wyniki w sejmikach, PiS tylko w trzech

Polska 2050 śladowo wzmocniła PSL, KO silniejsza niż PiS, Bezpartyjni Samorządowcy stracili połowę głosów – wynika z analizy wyników z 2018 i 2024 r. do sejmików.