Grażyna Zawadka

Grażyna Zawadka

Dziennikarka działu krajowego

Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, w dziale krajowym w „Rzeczpospolitej” pracuje od 2008 r. Wcześniej - m.in. w „Super Expressie”, „Życiu” i „Życiu Warszawy”. Specjalizuje się w problematyce dotyczącej służb – mundurowych i specjalnych, organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Znawca tematyki kryminalnej i z zakresu zorganizowanej przestępczości. Autorka wielu newsów, opisywała głośne afery – hazardową, gruntową, a ostatnio aferę Getback, zawiłe koleje sprawy zabójstwa gen. Marka Papały, oraz błędy w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, i to, jak rosyjscy kontrolerzy zmieniali swoje wersje o mgle nad lotniskiem. Wytropiła pruszkowskiego mafiosa, który w 2007 r. ukrył się w rządowej klinice, a w efekcie publikacji sąd wysłał po niego karetkę, która odstawiła go do więzienia. Wraz z redaktor Izabelą Kacprzak ujawniła w 2019 r. sprawę wysokich urzędników ministerstwa finansów, którzy mieli kierować mafią VAT-owską, a także kulisy afery podkarpackiej i korupcyjnego układu sutenerów z ludźmi polskich służb specjalnych. Nominowana do nagrody Grand Press - w 2003 r. za artykuł „Ręce precz od dzieci”, a w latach 2018-2019 - wraz z red. Izabelą Kacprzak w plebiscycie MediaTory - za publikacje o tym jak „GetBack zaglądał nam w PESEL”, i o bokserze - Kosteckim, który "Przerwał zmowę milczenia” - tekst otworzył serię artykułów poświęconych aferze podkarpackiej.

Były szef RARS ma jednak szansę na list żelazny. Sąd podważa sprzeciw prokuratora

Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie śmierci profesora warszawskiej uczelni

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci zaginionego kilka dni temu prof. Mirosława Kurkowskiego, wykładowcy warszawskiej uczelni.

Emerytowany policjant zastrzelił żonę. Czy już wcześniej była ofiarą jego przemocy?

Konflikt na tle rozwodu – to wstępny motyw zabójstwa w Siedlcach, gdzie 53-letni eks-policjant zastrzelił żonę i sam targnął się na życie. Prokuratura bada wszystkie wątki sprawy.

Rosyjski „król kryptowalut” zatrzymany w Warszawie

W stolicy wpadł Dmitrij V., ścigany przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Zatrzymali go policjanci CBŚP.

Strefa buforowa na granicy z Białorusią zostanie na dłużej

MSWiA przedłuża na kolejne 90 dni strefę buforową na granicy z Białorusią. Jest powód: presja migracyjna ostatnio znowu się nasiliła. W tym roku doszło już do 30 tys. prób sforsowania granicy.

Wątpliwości wobec zwolnienia lekarskiego Zbigniewa Ziobry

Komisja ds. Pegasusa nie wycofa się ze starań o doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed jej oblicze. Ale były minister sprawiedliwości ma asa w rękawie: L4 usprawiedliwiające jego nieobecność na posiedzeniu 4 listopada. Pytanie, dlaczego dopiero teraz o tym mówi.

Ponad 8 tys. ofiar lichwiarzy. Jak działała rozbita przez CBŚP szajka

Co najmniej 8 tys. osób straciło w sumie przeszło 46 mln zł – to bilans nadużyć grupy przestępczej, która trudniła się lichwą. Poszkodowanych może być znacznie więcej.

Za pożarem hali targowej przy Marywilskiej 44 stali Rosjanie?

Ogień wywołany odpaleniem ładunku wybuchowego – to wiodąca hipoteza w sprawie pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie – wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”. W zgliszczach znaleziono fragmenty urządzeń wybuchowych. Za pożarem stali Rosjanie?

Marywilska 44. Po 200 dniach od pożaru, śledczy zakończyli oględziny spalonej hali

W pogorzelisku po centrum handlowym na Marywilskiej 44 znaleziono 33 sejfy, 48 kasetek z pieniędzmi i osiem bankomatów. Właścicielom zwrócono 1,9 mln zł oraz kilogram złota w sztabkach i trzy kilogramy biżuterii – podają policja i prokuratura.

Zagrożony wyrok w sprawie zabójstwa seniorów. Problemem skład sędziów

Przez „wadliwą obsadę” sądu – neosędziów w składzie – może upaść wyrok za bestialskie zabójstwo pary seniorów. Kasację wniósł obrońca Andrzeja P. ps. Nos, skazanego za zlecenie tej zbrodni.