Grażyna Zawadka

Grażyna Zawadka

Dziennikarka działu krajowego

Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, w dziale krajowym w „Rzeczpospolitej” pracuje od 2008 r. Wcześniej - m.in. w „Super Expressie”, „Życiu” i „Życiu Warszawy”. Specjalizuje się w problematyce dotyczącej służb – mundurowych i specjalnych, organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Znawca tematyki kryminalnej i z zakresu zorganizowanej przestępczości. Autorka wielu newsów, opisywała głośne afery – hazardową, gruntową, a ostatnio aferę Getback, zawiłe koleje sprawy zabójstwa gen. Marka Papały, oraz błędy w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, i to, jak rosyjscy kontrolerzy zmieniali swoje wersje o mgle nad lotniskiem. Wytropiła pruszkowskiego mafiosa, który w 2007 r. ukrył się w rządowej klinice, a w efekcie publikacji sąd wysłał po niego karetkę, która odstawiła go do więzienia. Wraz z redaktor Izabelą Kacprzak ujawniła w 2019 r. sprawę wysokich urzędników ministerstwa finansów, którzy mieli kierować mafią VAT-owską, a także kulisy afery podkarpackiej i korupcyjnego układu sutenerów z ludźmi polskich służb specjalnych. Nominowana do nagrody Grand Press - w 2003 r. za artykuł „Ręce precz od dzieci”, a w latach 2018-2019 - wraz z red. Izabelą Kacprzak w plebiscycie MediaTory - za publikacje o tym jak „GetBack zaglądał nam w PESEL”, i o bokserze - Kosteckim, który "Przerwał zmowę milczenia” - tekst otworzył serię artykułów poświęconych aferze podkarpackiej.

Dwóch Ukraińców skazanych za szpiegostwo dla Rosji nadal ukrywa się przed odsiadką

Służby poszukują szpiegów, którzy w grudniu ubiegłego roku wyszli z aresztu, po tym jak zwolnił ich lubelski sąd. Teraz trzeba ich szukać. 3 lipca za jednym z nich Yaroslavem B. sąd wydał list gończy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. To skazany na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności za szpiegostwo na rzecz Rosji obywatel Ukrainy, członek największej, 16-osobowej siatki szpiegowskiej rozbitej w Polsce.

Konfiskata aut. Efekty są, ale nie ma rewolucji na drogach

Konfiskata nie zrobiła rewolucji na drogach. Kierowców z promilami jeździ mniej, jednak nadal połowa z nich jest tak odurzona, że „łapie” się na przestępstwo.

„Kokaina dla ubogich” zalewa rynek. Policja likwiduje coraz więcej laboratoriów

„Kryształy”, czyli syntetyczne narkotyki z rodzimych laboratoriów, zasilają krajowy rynek i stały się „towarem eksportowym”. W tym roku policja rozbiła już 33 takie „fabryki”.

Smartfony „kradną” dzieciom sen. Wyniki badań w Polsce niepokoją

Dzieci i nastolatki do nocy „siedzą” w smartfonach i w internecie. Ich sen skrócił się nawet o trzy godziny – wskazuje badanie naukowców.

Służby udoskonalają swoje metody działania. DNA od cudzoziemca po nowemu

Odciski palców, wymaz do określenia profilu DNA, zdjęcie twarzy – takie dane służby pobierają od cudzoziemców, do których mają zastrzeżenia. Nowe przepisy to porządkują.

Rząd nie widzi potrzeby tworzenia nowego nadzoru nad policją

Nie powstanie Centralne Biuro Monitorowania Policji do badania skarg na funkcjonariuszy. Nadzorujący formację wiceminister uważa, że obecne regulacje wystarczą.

Pomyłka czy sabotaż? Jak to było z odpaleniem granatnika przez Szymczyka

Granatnik był sprawny i uzbrojony. Został odpalony przez naciśnięcie spustu – ocenił biegły. Wciąż nie wiadomo kto stał za tym, że zamiast atrapy szef policji otrzymał nabity pocisk.

Przemyt ludzi wyhamował. Migrantom rzadziej udaje się przedostać od strony Białorusi

Urywa się intratny biznes przemytników migrantów. O jedną trzecią mniej zatrzymanych kurierów i organizatorów przemytu ludzi.

„Duch” z Żuromina w areszcie. Przez 10 lat miał handlować fentanylem

Przez ostatnią dekadę Jarosław D., określany jako „Duch z Żuromina" miał skupować plastry z fentanylem i nimi dilować. Po latach bezkarności usłyszał zarzuty, został aresztowany.

Jeżdżą szybko, mandaty płacą sporadycznie. Obcokrajowcy za kierownicą

Co trzeci wypadek z winy obcokrajowców jest przez nadmierną prędkość. Powód? Kierowcy spoza UE fotoradarów się nie boją, ich mandaty lądują w koszu.