04:37
17.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 386
00:21
17.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:01
17.03.2023

Wywiad: Rosyjskie siły okupacyjne na Krymie przygotowują się do obrony

Rosyjskie wojsko utrzymuje „potężny komponent naziemny i lotniczy” na ukraińskim Krymie, budując fortyfikacje i przygotowując się do obrony na okupowanym półwyspie -  powiedział 16 marca zastępca szefa wywiadu wojskowego Ukrainy Wadym Skibicki.

23:40
17.03.2023

Estonia przekaże Ukrainie więcej broni i sprzętu specjalnego

Propozycja estońskiego ministra obrony Hanno Pevkura dotycząca wysłania kolejnego pakietu wojskowego na Ukrainę została zatwierdzona - poinformował estoński nadawca publiczny ERR.

Najnowsza pomoc  obejmie karabiny półautomatyczne, karabiny snajperskie, lunety, lornetki, amunicję, sprzęt indywidualny i specjalny, łodzie patrolowe, celowniki termowizyjne i środki medyczne.

23:17
16.03.2023

Szwajcarska firma Glencore nie przedłuży umowy z rosyjskim „Rusalem”

Szwajcarska firma Glencore postanowiła nie przedłużać umowy o wartości 16 miliardów dolarów z rosyjskim „Rusalem” na zakup aluminium, która wygasa w 2024 roku.

22:56
16.03.2023

Komisja ONZ znajduje dowody rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie

Komisja zakwalifikowała jako zbrodnie wojenne ataki na ludność cywilną i infrastrukturę energetyczną, zabójstwa z premedytacją, bezprawne uwięzienie, tortury, gwałty i inne formy przemocy seksualnej oraz nielegalne przewożenie i deportacje dzieci.

„Przemoc seksualna równa się torturom i groźba takiej przemocy wobec kobiet i mężczyzn była ważnym aspektem tortur stosowanych przez władze rosyjskie” – czytamy w raporcie.

22:28
16.03.2023

Turcja przestała obsługiwać samoloty rosyjskich linii lotniczych

Turcja odmówiła obsługi samolotów Boeing i Airbus rosyjskich i białoruskich linii lotniczych, w tym ich tankowania. Decyzja została podjęta przez Ministerstwo Ceł i Handlu tego kraju na podstawie listu z Departamentu Handlu USA/

Ograniczenia dotyczą siedmiu rosyjskich linii lotniczych: Aerofłot, S7 Airlines, Utair, AZUR Air, Pegas Fly, Russia i Yamal. Tankowanie i powiązane usługi są zabronione w przypadku samolotów prywatnych, towarowych, komercyjnych i czarterowych, a także statków powietrznych wyprodukowanych w jakimkolwiek kraju i składających się co najmniej w 25 proc. z komponentów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych.

Teraz rosyjskie samoloty wylatujące z Turcji są zmuszone tankować w Soczi.

22:08
16.03.2023

Jedna ofiara i siedmioro rannych po ostrzale obwodu donieckiego

Ofiara to 50-letnia kobieta, mieszkanka jednej z wsi ostrzelanych rosyjskimi rakietami.

Wśród siedmiu rannych jest jeden obywatel Polski.

Pociski zniszczyły ponad 30 budynków mieszkalnych.

21:57
16.03.2023

Czy Amerykanie zdetonowali ładunek wybuchowy i zniszczyli drona nad Morzem Czarnym?

Reaper ma na stałe ładunek ok. 50 kilogramów materiału wybuchowego służącego do samozniszczenia. Nie wiadomo jednak, czy Amerykanie go zdetonowali.

Czytaj więcej

Po co Rosjanie strącili reapera? „Takie incydenty to zaproszenie do rozmów”
21:35
16.03.2023

Ukraina i UE przedłużają „transportowy ruch bezwizowy” na kolejny rok

Ukraina i Unia Europejska przedłużyły umowę, znosząc konieczność uzyskiwania przez ukraińskich przewoźników odpowiednich zezwoleń na dwustronny i tranzytowy transport drogowy do UE.

Według ministra rozwoju wspólnot, terytoriów i infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa, Ukraina we współpracy z europejskimi partnerami rozwija obecnie niezbędną infrastrukturę logistyki granicznej. W szczególności, od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę, otwarte zostały dwa nowe przejścia graniczne z Rumunią, a także punkt kontrolny oparty na tymczasowej infrastrukturze dla pustych ciężarówek na granicy z Polską.

21:11
16.03.2023

Szwecja wyśle Ukrainie 8 samobieżnych systemów artyleryjskich Archer

Według szwedzkiego ministra obrony Påla Jonsona samobieżne systemy artyleryjskie Archer w połączeniu z pojazdami bojowymi i czołgami zwiększają zdolności obronne Ukrainy i umożliwiają jej szybsze odzyskiwanie terytorium.

20:38
16.03.2023

USA nie zmieniają zdania ws. myśliwców dla Ukrainy

- Decyzja Polski o wysłaniu MiG-ów-29 nie zmienia naszego podejścia w odniesieniu do F-16 – powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. - Polski ruch nic tu nie zmienia.

Czytaj więcej

Decyzja Polski o wysłaniu samolotów na Ukrainę nie skłoni USA do wysłania F-16
20:23
16.03.2023

Premier Wielkiej Brytaniii zapewnia o dalszej pomocy

Downing Street potwierdza, że dziś rano odbyła się rozmowa między premierem Wielkiej Brytanii Riszim Sunakiem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Politycy omówili  sytuację na froncie, a Sunak powiedział, że Wielka Brytania będzie nadal ściśle współpracować z sojusznikami, aby zapewnić Ukrainie potrzebny sprzęt.

Sunak zapewnił ukraińskiego przywódcę o dostarczeniu dalszej brytyjskiej pomocy wojskowej.

19:56
16.03.2023

Rozmowa Zełenski-Xi. Trwają negocjacje

Trwają negocjacje w sprawie ewentualnej rozmowy między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, ale jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy rozmowa faktycznie się odbędzie - powiedział prezydencki doradca Mychajło Podolak.

Czytaj więcej

Podolak: Trwają negocjacje w sprawie ewentualnej rozmowy Zełenskiego z Xi
19:38
16.03.2023

Zyski Gazpromu skurczyły się o dwie trzecie

W 2022 r, w którym Gazprom de facto zaprzestał wykonywania obowiązujących kontraktów, zysk netto koncernu zmniejszył się o ponad 72 proc. pomimo sztucznie wywindowanych cen. Pozwy przeciwko Gazpromowi o złamanie umów złożyły: włoski Eni, niemiecki RWE, polski PGNiG, fiński Gasum, francuski Engie i ukraiński Naftogaz.

Czytaj więcej

Gazprom stracił dwie trzecie zysku i walczy z licznymi pozwami
19:14
16.03.2023

Niemcy odmówiły organizacji Pucharu Świata Kobiet w Szermierce

Powodem jest dopuszczenie do zawodów zawodniczek z Rosji i Białorusi.

18:56
16.03.2023

W Kijowie spotkali się premierzy Ukrainy i Łotwy

"Rozmawialiśmy dziś w Kijowie o wzmocnieniu więzi handlowych i gospodarczych" - napisał premier Szmyhal, zapewniając, że Ukraina docenia wsparcie Łotwy w kwestii jej członkostwa w NATO o UE.

18:32
16.03.2023

Szwajcarski parlament przyjął ustawę umożliwiającą ściganie sprawców zbrodni agresji

Ustawa, przyjęta 127 głosami za i 53 przeciw, pojawiła się kilka godzin po tym, jak organ śledczy ONZ stwierdził, że Rosja popełniła na Ukrainie szeroki zakres zbrodni wojennych, w tym umyślne zabójstwa, systematyczne tortury i deportacje dzieci.

Przyjęcie przez Szwajcarię pojęcia zbrodni agresji w swoim ustawodawstwie pozwoliłoby jej zintensyfikować walkę z bezkarnością za najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego.

Zbrodnia agresji jest szeroko definiowana jako inwazja lub próba przejęcia kontroli politycznej i wojskowej nad innym suwerennym państwem.

18:17
16.03.2023

Kreml chce wprowadzić podatek od zysków nadzwyczajnych

Rosyjskie Ministerstwo Finansów liczy, że do końca tego roku do budżetu wpłyną pieniądze z podatku od nadzwyczajnych zysków przedsiębiorstw. Biznes mówi: nie tak szybko.

Czytaj więcej

Podatek od zysków nadzwyczajnych w Rosji. Biznes mówi: nie tak szybko
17:49
16.03.2023

Lloyd Austin: Ukraina nie ma czasu do stracenia

Ukraina nie ma czasu do stracenia, a Stany Zjednoczone dostarczają broń tak szybko, jak to możliwe - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin, cytowany przez Politico.

17:29
16.03.2023

Biały Dom komentuje decyzję Polski o wysłaniu Ukrainie samolotów MiG-29

Decyzja Polski, by stać się pierwszym krajem, który wysłał samoloty bojowe MiG-29 na Ukrainę nie zmienia decyzji USA przeciwko wysyłaniu własnych samolotów bojowych do Kijowa - oświadczył Biały Dom.

- To nie zmienia naszej decyzji w odniesieniu do F16 – powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

17:12
16.03.2023

Gen. Skrzypczak: Rosjanie swoje cele operacji zaczynają powoli osiągać

- Operacje na północ i na południe od Bachmutu się rozwijają i Rosjanie się posuwają, niestety, do przodu - zauważył były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Broniąc Bachmutu Ukraińcy popełniają błąd operacyjny
16:47
16.03.2023

Niemcy przekazały Ukrainie nowy pakiet pomocy militarnej

Jest w nim m.in. pięć tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm;  amunicja precyzyjna i pociski do rakiet przeciwlotniczych MARS II.

16:23
16.03.2023

ONZ wzywa do przedłużenia umowy zbożowej z Morza Czarnego o 120 dni

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że umowa umożliwiająca bezpieczny eksport zboża z kilku ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wymaga 120-dniowego przedłużenia.

W środę Turcja zapowiedziała, że będzie kontynuować rozmowy w sprawie przedłużenia umowy o 120 dni zamiast 60 dni, jak sugerowała Rosja na początku tego tygodnia.

Umowa zbożowa, w której w lipcu zeszłego roku ONZ i Turcja wynegocjowały z Rosją i Ukrainą, wygaśnie w sobotę, jeśli nie zostanie przedłużona.

16:02
16.03.2023

Premier Danii: Sojusznicy debatują o myśliwcach dla Ukrainy

Kraje zachodnie debatują, czy wysłać myśliwce na Ukrainę – powiedziała duńskiej telewizji TV2 premier Danii Mette Frederiksen.

- To jest coś, o czym rozmawiamy w grupie krajów sojuszniczych. To wielkie życzenie ze strony Ukrainy - dodała.

Wcześniej  Polska ogłosiła, że wyśle cztery myśliwce MiG-29 na Ukrainę – to pierwsza taka decyzja wśród sojuszników Ukrainy.

15:47
16.03.2023

Francuskie wozy bojowe AMX-10 RC dotarły na Ukrainę

W rozmowie z Komisją Obrony Zgromadzenia Narodowego Francji 15 marca francuski minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu powiedział, że rozpoznawcze pojazdy opancerzone AMX-10 RC „właśnie przybyły na Ukrainę”, a niektóre nawet już zostały wysłane na front.

Dostawy AMX-10 RC rozpoczęły się dwa miesiące po ogłoszeniu decyzji o ich przekazaniu ze względu na konieczność szkolenia ukraińskich załóg na tych pojazdach. Szkolenie zostało przeprowadzone w dwóch różnych miejscach: w szkole kawalerii Saumur w zachodniej Francji oraz na poligonie obozu Canjuers w południowo-wschodniej Francji.

15:22
16.03.2023

Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Chin odbyli rozmowę telefoniczną

Służba prasowa chińskiego MSZ przekazała, że podczas rozmowy minister Qin Gang ostrzegł, że konflikt na Ukrainie może „wymknąć się spod kontroli”.

Czytaj więcej

Szef chińskiego MSZ rozmawiał z Kułebą. Chiny "zaniepokojone eskalacją"
15:15
16.03.2023

Putin do rosyjskich przedsiębiorców: Trzeba działać teraz

- Nieżyczliwi nam mówią, że Rosja będzie miała problemy w perspektywie średnioterminowej. Tak, to jest zagrożenie, o którym musimy pamiętać - mówił Władimir Putin na kongresie Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP)

Czytaj więcej

Putin mówi, że ma wielu przyjaciół w Niemczech. "Wszyscy przetrwali"
15:05
16.03.2023

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy mówi, że Ukraińcy nie są w stanie zestrzeliwać pocisków balistycznych

Siłom Zbrojnym Ukrainy trudno jest strącać pociski balistyczne, spadające na cel z bardzo dużą prędkością. W szczególności chodzi o pociski balistyczne 9M723 - Iskander "M", pociski 9M79M - Toczka-U, przeciwokrętowe rakiety Ch-22, pociski manewrujące R-800 - Onyks i pociski Ch-47 - hipersoniczne pociski Kindżał oraz pociski Ch-31P wykorzystywane do niszczeni radarów.

Czytaj więcej

Ukraina wskazuje, których pocisków nie jest w stanie zestrzelić
14:52
16.03.2023

Putin: Nie ma państw nieprzyjaznych Rosji. Są nieprzyjazne elity

Władimir Putin, prezydent Rosji uważa określenie "nieprzyjazne kraje" stosowane przez władze Rosji wobec państw Zachodu, które nałożyły na Rosję sankcje za "nie do końca właściwą", ponieważ w krajach tych Rosja ma "mnóstwo przyjaciół", a nieprzyjazne są jedynie ich elity i rządzący.

14:48
16.03.2023

Ukraińscy zestrzelili chińskiego drona, którego Rosjanie używali jako latającej bomby

Firma Mugin Limited potwierdziła, że dron zestrzelony nad Ukrainą to bezzałogowy statek powietrzny jej produkcji.

Czytaj więcej

CNN: Chiński dron zestrzelony nad Ukrainą
14:33
16.03.2023

Rosyjskie ogórki na polskich bazarach

Jak warzywa z Rosji trafiają na polski rynek ponad rok po wprowadzeniu sankcji.

Czytaj więcej

Uwaga na tanie ogórki. Kupując możesz wspierać rosyjską gospodarkę
14:18
16.03.2023

Wśród zatrzymanych w Polsce współpracowników rosyjskiego wywiadu ma być trzech Białorusinów

BiełTA poinformowała, że nie jest prawdą, by zatrzymani współpracowali z rosyjskim wywiadem.

Czytaj więcej

Rosyjscy szpiedzy w Polsce. Białoruś twierdzi, że zatrzymano jej obywateli
13:42
16.03.2023

W ciągu doby Rosjanie stracili ponad 200 żołnierzy w walkach o Bachmut

225 Rosjan zostało zabitych a 306 rannych w środę, w walkach o Bachmut, gdzie Rosjanie atakowali pozycje ukraińskie 42 razy - poinformował Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińcy mieli też zniszczyć dwa czołgi T-72, pięć bojowych wozów piechoty, zestaw obrony przeciwlotniczej i trzy bezzałogowe statki powietrzne.

13:27
16.03.2023

Estonia przekaże wart niemal pół miliona euro pakiet pomocy wojskowej Ukrainie

Ministerstwo Obrony Estonii poinformowało, że w skład pakietu wejdą głównie karabiny snajperskie i sprzęt dla sił specjalnych.

13:15
16.03.2023

Andrzej Duda: Polska w najbliższych dniach przekaże pierwsze myśliwce MiG-29 Ukrainie

- Ich miejsce zajmą nowo dostarczane samoloty FA-50 z Korei Południowej, pierwszych spodziewamy się pod koniec roku. A później eskadry samolotów F-35 - podkreślił polski prezydent.

Czytaj więcej

Duda: Cztery samoloty MiG-29 przekażemy Ukrainie w najbliższych dniach
13:04
16.03.2023

Putin: Roczna inflacja w Rosji w marcu spadnie poniżej 4 proc.

Władimir Putin zapowiedział, że do końca marca inflacja w Rosji, liczona rok do roku, spadnie poniżej 4 proc.

12:52
16.03.2023

Cztery rejony w obwodzie donieckim bez prądu. Górnicy uwięzieni pod ziemią

Ministerstwo Węgla i Energii samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej poinformowało, że w wyniku awarii jednej z podstacji energetycznych prądu nie ma w czterech rejonach obwodu donieckiego. W związku z awarią pod ziemią utknęło 236 górników, którzy mają być obecnie ewakuowani na powierzchnię.

12:35
16.03.2023

W walkach o Bachmut zginął znany ukraiński historyk, Jurij Kowalenko

Uniwersytet Narodowy w Kijowie im. Tarasa Szewczenki poinformował, że znany ukraiński historyk, archeolog, absolwent kijowskiego uniwersytetu, Jurij Kowalenko, zginął w walkach o Bachmut.

12:11
16.03.2023

Amerykańska giełda nie chce rosyjskich firm

Nasdaq za tydzień pozbędzie się wszystkich rosyjskich firm.

Czytaj więcej

NASDAQ wyrzuca Rosjan z giełdy, będą się odwoływać
12:07
16.03.2023

Jedna osoba zginęła w pożarze budynku straży granicznej FSB w Rostowie nad Donem

Interfax podaje, że w wyniku pożaru dwie osoby zostały ranne.

12:03
16.03.2023

USA publikują nagranie ataku myśliwca Su-27 na dron MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym

Czytaj więcej

Zderzenie rosyjskiego myśliwca z amerykańskim dronem. Ujawniono nagranie
11:38
16.03.2023

Pożar budynku straży granicznej w Rostowie nad Donem

Interfax informuje, że w Rostowie nad Donem doszło do pożaru przy ulicy, przy której znajduje się budynek straży granicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Z pożarem walczy 20 jednostek straży pożarnej. Biuro prasowe Głównego Zarządu Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu rostowskiego doprecyzowała, że pożar wybuchł w budynku należącym do straży granicznej.

11:29
16.03.2023

Kreml: Wydobycie drona USA z dna Morza Czarnego? Prerogatywa armii

Jeśli uznają to za niezbędne dla naszych interesów i dla naszego bezpieczeństwa, zrobią to. Ale, raz jeszcze, nie wiem dokładnie o planach armii - tak Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie dziennikarza ws. ewentualnego wydobycia drona MQ-9 Reaper z dna Morza Czarnego.

Czytaj więcej

Czy Rosjanie spróbują wyłowić szczątki drona z USA?
10:53
16.03.2023

Kreml: Rosja i Syria podpiszą porozumienie o współpracy gospodarczej i handlowej

Informację taką przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Podpisanie umowy ma nastąpić w najbliższych tygodniach. W środę na Kremlu doszło do spotkania prezydenta Rosji, Władimira Putina, z prezydentem Syrii, Baszarem el-Asadem.

10:46
16.03.2023

Rosyjskie pieniądze zasilają gospodarki Gruzji i Armenii

Rosyjscy uciekinierzy inwestują i zakładają firmy w nowych ojczyznach.

Czytaj więcej

Rosyjscy uciekinierzy inwestują w nowe ojczyzny
10:26
16.03.2023

Przerwy w dostawach prądu w obwodzie kijowskim

Ukraińska spółka energetyczna DTEK poinformowała na swoim kanale w serwisie Telegram wynika, że przerwy w dostawach prądu są związane z koniecznością stabilizacji sieci energetycznej.

10:20
16.03.2023

Badanie: 42 proc. Rosjan nie przesypia nocy

42 proc. Rosjan skarży się na częste budzenie się w nocy - wynika z badania Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Źle śpi w nocy 54 proc. obywateli Rosji w wieku 60 lat i więcej. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni (50 do 33 proc.) mają problem z przesypianiem całej nocy - wynika z badania.

10:08
16.03.2023

Rosja: Zaktualizowane podręczniki do historii mają trafić w pierwszej kolejności do szkół średnich

9 grudnia 2022 roku minister edukacji, Siergiej Krawcow, ogłosił, że przygotowywane są nowe programy i nowe podręczniki do nauki historii, które będą zawierać "nazwiska bohaterów specjalnej operacji wojskowej".

Czytaj więcej

Rosja: Podręczniki do historii z rozdziałem o wojnie na Ukrainie coraz bliżej
09:53
16.03.2023

Müller: Na terenie Polski była grupa osób, która działała na szkodę interesów państwa

Rzecznik rządu odniósł się do doniesień w sprawie rozbicia siatki szpiegowskiej działającej w Polsce na rzecz Rosji.

Czytaj więcej

Rzecznik rządu o siatce szpiegowskiej: Grupa, która działała na szkodę bezpieczeństwa państwa
09:36
16.03.2023

W środę Rosjanie ostrzelali Konstantynówkę z użyciem zestawów przeciwlotniczych Tornado-S

Informację taką podaje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, który publikuje też zdjęcia ilustrujące skutki ostrzału. W wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób. Rosjanie uszkodzili szkołę, pięć wielopiętrowych budynków mieszkalnych, 20 domów i 11 samochodów cywilnych - podał Kyryłenko. 

09:30
16.03.2023

Asad: Rozszerzenie rosyjskiej obecności w Syrii to dobra rzecz

- Wierzymy, że gdyby Rosja chciała rozszerzać swoje bazy, zwiększać ich liczbę, byłaby to kwestia techniczna lub logistyczna - mówił Asad, który w środę spotkał się na Kremlu z Władimirem Putinem.

Czytaj więcej

Syria chce nowych rosyjskich baz wojskowych, więcej rosyjskich żołnierzy
09:13
16.03.2023

Błaszczak o rozbiciu siatki szpiegowskiej: Wielki sukces

- To jest niewątpliwie dowód tego, że polskie służby działają na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju w sposób bardzo sprawny - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, komentując w Polskim Radiu doniesienia o rozbiciu siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji.

Czytaj więcej

Rozbita siatka szpiegowska. Szef MON: Zagrożenie było realne
08:58
16.03.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.

08:43
16.03.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że rano wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał artyleryjski i za pomocą granatników na terenie hromady (gminy) białopolskiej przy granicy z Rosją. Nie było ofiar ani zniszczeń.

08:28
16.03.2023

Ukraińskie wojsko o zagrożeniu minowym

Zagrożenie minowe u wybrzeży Ukrainy "pozostaje dość wysokie" - powiedziała rzeczniczka Południowego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, Natalia Humeniuk.

08:16
16.03.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 10,4 mln osób

15 marca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 19 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 19 tys. osób, a od 24 lutego - 8,5 mln osób.

07:59
16.03.2023

Brytyjski resort obrony: Rosyjskie próby natarcia w rejonie Wuhłedaru mniej intensywne

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisze, że jednym z powodów są duże straty poniesione przez Rosjan na tym odcinku frontu w Donbasie.

07:52
16.03.2023

Błaszczak: Ukraińcy postanowili zamówić partię Grotów

- Mam dobrą wiadomość również dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu kolejne egzemplarze Grotów - powiedział w radiowej Jedynce minister obrony Mariusz Błaszczak. Wicepremier nie chciał ujawnić, o jakiej liczbie sztuk broni jest mowa. - To nie będzie śladowe zamówienie - zadeklarował dodając, że zamówienie "już jest pewne".

07:40
16.03.2023

Obwód chersoński ostrzelany 88 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, poinformował, że w ciągu doby na obwód chersoński spadło 413 pocisków, z czego 16 spadło na dzielnice mieszkaniowe Chersonia. W wyniku ostrzału trzy osoby zostały ranne.

07:36
16.03.2023

20 rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym

Rzeczniczka Południowego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, Natalia Humeniuk, poinformowała, że na wodach Morza Czarnego jest obecnie 20 rosyjskich okrętów, w tym cztery uzbrojone w pociski Kalibr (wśród nich okręt podwodny). Łącznie okręty rosyjskiego zgrupowania na Morzu Czarnym mają być uzbrojone w 28 pocisków.

07:22
16.03.2023

O 11 konferencja szefa MSWiA ws. doniesień o rozbiciu rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że położenie Rzeszowa, lotniska w Jasionce, czyli tego największego hubu logistycznego NATO, umożliwiającego wspieranie Ukrainy, jest bardzo dobre - mówił w RMF FM gen. Jan Rajchel tłumacząc, że Rosjanie mają ograniczone możliwości prowadzenia w tym rejonie rozpoznania innego niż agenturalne.

Czytaj więcej

Rosyjscy szpiedzy w Polsce. Gen. Rajchel: Zagrożenie atakami jest niewielkie
07:12
16.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie stracili ponad tysiąc żołnierzy w ciągu doby

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie - jak podaje ukraiński Sztab Generalny - ok. 162 560 żołnierzy, przy czym tylko w ciągu ostatniej doby straty Rosji miały wynieść 1 040 żołnierzy. Rosjanie mieli stracić też 3 504 czołgi, 6 810 pojazdów opancerzonych, 2 539 zestawów artyleryjskich, 503 wyrzutnie rakiet, 265 zestawów przeciwlotniczych, 305 samolotów, 289 śmigłowców, 2 145 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 394 pojazdy (w tym cysterny), 257 jednostek sprzętu specjalnego.

07:02
16.03.2023

W okupowanym przez Rosję Sewastopolu przeszkolenie wojskowe przechodzą uczniowie i przedszkolacy

Informacje takie przekazuje ukraiński rzecznik praw obywatelskich, Dmytro Lubiniec.

06:35
16.03.2023

ISW: Tempo rosyjskiej ofensywy na Ukrainie spada

"Siły ukraińskie zwiększyły swoje szanse na odzyskanie inicjatywy" na polu walki - ocenia think tank z USA.

Czytaj więcej

Think tank: Grupa Wagnera nie zdoła zająć Bachmutu
06:14
16.03.2023

Władze Armenii zakazały wjazdu do kraju kilkorgu znanym rosyjskim działaczom społecznym, politykom i dziennikarzom

Chodzi m.in. o szefową głównej zagranicznej tuby propagandowej Kremla Margaritę Simonjan, właściciela rosyjskiej korporacji medialnej News Media Arama Gabrelanowa (należy do niego m.in. rosyjski propagandowy portal LifeNews obejmujący kraje dawnego ZSRR) oraz znanego imperialistę i wiceszefa komisji ds. WNP rosyjskiej Dumy Konstantina Zatulina.

Czytaj więcej

Armenia chce uciec Rosji
06:06
16.03.2023

UE wspólnie będzie kupowała amunicję dla Ukrainy

Był to pomysł estońskiej premier Kai Kallas, który miał być odpowiedzią na pilną potrzebę dostaw pocisków artyleryjskich dla Ukraińców, której państwa członkowskie nie są już w stanie zaspokoić ze swoich magazynów. I choć Ukraina wystrzeliwuje dziennie znacznie mniej pocisków niż Rosja, to i tak staje przed problemem braków amunicji - pisze Anna Słojewska, dziennikarka działu świat "Rzeczpospolitej". 

Czytaj więcej

Unia szuka amunicji dla Ukrainy
06:02
16.03.2023

Od rosyjskiej agresji na Ukrainę na dłużej osiadło w Polsce 1,4 mln Ukraińców

1 mln Ukraińców otrzymało w Polsce numer PESEL – wskazują dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Czytaj więcej

Uchodźcy z Ukrainy wolą duże miasta
05:52
16.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: W ciągu doby odparliśmy 75 ataków w Donbasie

W swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o odparciu 75 rosyjskich ataków w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i Łymanu. Jak czytamy w raporcie "Federacja Rosyjska nie porzuciła chęci okupowania Ukrainy i kontynuuje działania ofensywne mimo ponoszonych strat".

05:35
16.03.2023

Żądania Francji opóźnią zakup amunicji dla Ukrainy przez UE?

UE zamierza dokonać zakupu amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy, aby uzupełnić zapasy ukraińskiej armii. Bruksela chce przeznaczyć na ten cel 2 mld dolarów.

Czytaj więcej

Francja opóźnia zakup amunicji dla Ukrainy przez UE?
05:14
16.03.2023

Szojgu: Loty dronów USA u wybrzeży Krymu są prowokacyjne

W oświadczeniu rosyjskiego resortu obrony czytamy, że Rosja "nie ma interesu w rozwoju sytuacji", który doprowadziłby do eskalacji w rejonie Morza Czarnego, ale "w przyszłości będzie reagować proporcjonalnie", a zarówno USA, jak i Rosja powinny "zachowywać się maksymalnie odpowiedzialnie".

Czytaj więcej

USA i Rosja rozmawiały o strąconym dronie. Szojgu ostrzega przed eskalacją
04:54
16.03.2023

Gubernator obwodu donieckiego: W Bachmucie wciąż są dzieci

W Bachmucie nadal pozostaje ok. 3 tys. cywilnych mieszkańców, w tym 33 dzieci - oświadczył gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, na antenie ukraińskiej telewizji. Jak dodał cywile, którzy pozostają w Bachmucie, odmawiają ewakuacji. W związku z tym, jak mówił Kyryłenko, władze prowadzą przymusową ewakuację dzieci z linii frontu, "przynajmniej z jednym z rodziców". Dotyczy to nie tylko Bachmutu, ale też np. Awdijiwki, z którj w ciągu tygodnia ewakuowano 29 dzieci - obecnie w mieście tym pozostaje 13 niepełnoletnich osób.

04:29
16.03.2023

Zełenski: Rosyjska agresja zbliża się do punktu, w którym może się załamać

- Nie ma terrorysty, który jest w stanie powiększać swój potencjał w konfrontacji z wolnym światem. Rosja nie jest wyjątkiem. Musimy stale zwiększać presję na terrorystów. Presję przez nasze działania obronne, sankcje wobec Rosji, udaremnianiu sposobów, którymi Rosja i jej firmy obchodzą sankcje, presję polityczną i prawną - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. - Im silniejszą presję na nich wywrzemy, tym szybciej będziemy iść w kierunku przywrócenia integralności terytorialnej i międzynarodowego porządku prawnego - dodał.

04:26
16.03.2023

Wicepremier Ukrainy ostrzega mieszkańców okupowanych terenów przed wysyłaniem dzieci do Rosji

Oferując mieszkańcom okupowanych części Ukrainy wyjazdy ich dzieci do Rosji na "wypoczynek" lub "pobyt w sanatorium", Rosjanie w rzeczywistości planują ich deportację - ostrzega wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk. - Niektórzy łatwowierni rodzice nawet wyrażają zgodę. A potem mają problemy. Niektórzy nie mogą odnaleźć dzieci. Inni są zmuszani do wyjazdu do Rosji, by odebrać dzieci, ale potem nie mogą jej opuścić - ostrzega ukraińska wicepremier.

04:23
16.03.2023

W nocy nad obwodem biełgorodzkim w Rosji zestrzelono dwie rakiety

Rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwie rakiety nad Biełgorodem, stolicą obwodu biełgorodzkiego - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow.

04:18
16.03.2023

Okupacyjne władze Krymu: Budowa linii obronnych idzie zgodnie z planem

- Duża liczba ludzi i sprzętu zaangażowana jest w budowę linii obronnych na terenie Republiki Krymu - oświadczył szef okupacyjnych władz Krymu, Siergiej Aksjonow, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia". - Prace przebiegają zgodnie z planem - dodał. - Mogę tylko powiedzieć, że polecenie prezydenta zostanie wypełnione przez mieszkańców Krymu - podkreślił też. Aksjonow wyraził przy tym nadzieję, że budowane fortyfikacje nie zostaną wykorzystane.

04:17
16.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 385