Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że liczba ostrzałów i ataków Rosjan w Donbasie rośnie.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
USA nie przekażą Ukrainie Abramsów
- M1 Abrams ma złożone potrzeby konserwacyjne i może nie być najlepszym rozwiązaniem - powiedział w środę dziennikarzom podsekretarz obrony ds. polityki USA Colin Kahl
Czytaj więcej
Pentagon wciąż nie jest przygotowany do spełnienia próśb o przekazanie Ukrainie czołgów Abrams - powiedział po powrocie z wizyty w Kijowie podsekretarz obrony ds. polityki USA Colin Kahl.
USA kończą pracę nad nowym pakietem pomocy dla Ukrainy
Mają być w nim m.in. pojazdy opancerzone Stryker.
Czytaj więcej
"Politico" powołuje się na trzech urzędników administracji Joe Bidena, którzy twierdza, że w najnowszym pakiecie mają się znaleźć m.in. wozy bojowe Stryker i kolejne Bradleye.
Zełenski podziękował wszystkim, którzy brali udział w akcji ratunkowej po katastrofie śmigłowca w Kijowie
"Dziękuję wszystkim zaangażowanym w dzisiejszą akcję ratunkową. Dziękuję wychowawcom przedszkola na terenie którego rozbił się śmigłowiec. Dziękuję za Wasze śmiałe działania, za wywiezienie dzieci. Dziękuję również zwykłym mieszkańcom Browarów, którzy pomagali zarówno dzieciom, jak i rannym" - mówił Zełenski w wieczornym nagraniu..
W katastrofie 25 osób zostało rannych, w tym 11 dzieci. Zginęło 14 osób, w tym jedno dziecko.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną publikuje najnowsze mapy
Ilustrują sytuację na froncie ukraińsko-rosyjskim.
Szwecja zamierza w czwartek ogłosić dostawy swojego systemu artyleryjskiego „Łucznik” do Ukrainy
Poinformowano również, że premier Ulf Kristersson i minister obrony Pal Jonson zwołali konferencję prasową na temat „wzmocnienia wsparcia” dla Ukrainy.
Rosyjskie wyrazy współczucia po dramacie w Dnieprze
Kwiaty składane są przede wszystkim pod pomnikami Tarasa Szewczenki i Łesi Ukrainki.
Czytaj więcej
W wielu rosyjskich miastach ich mieszkańcy składają kwiaty pod pomnikami znanych postaci ukraińskiej kultury w hołdzie dla tych, którzy zginęli w wyniku ostrzału bloku mieszkalnego w Dnieprze.
USA zgadzają się z Polską w sprawie Mińska
Mimo pojawiających się od miesięcy pogłosek o próbach Moskwy wciągnięcia Mińska do bezpośredniego udziału w wojnie, nadal nie ma sygnałów o tym, że wojska Łukaszenki miałyby zaatakować Ukrainę.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone podzielają rosnące obawy Polski co do bliskiej współpracy wojskowej między Białorusią a Rosją, przekazał w środę wieczorem Biały Dom.
Berlin precyzuje, pod jakim warunkiem Leopardy trafią do armii Ukrainy
USA musiałyby wysłać Abramsy.
Czytaj więcej
Niemcy nie pozwolą sojusznikom eksportować niemieckich czołgów do Ukrainy, chyba że Stany Zjednoczone zgodzą się wysłać własne czołgi bojowe - poinformowali wysocy niemieccy urzędnicy cytowani przez "Wall Street Journal".
USA przejmują rosyjską giełdę kryptowalut Bitzlato
Bitzlato była używana do płatności w darknecie. Jej założyciel został we wtorek aresztowany w Miami.
Anatolij Legkodymow jest podejrzewany o wypranie 700 mln dolarów, pochodzących z transakcji w darknecie, w tym nielegalnego hazardu i handlu narkotykami.
Czytaj więcej
Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował, że Anatolij Legkodymow, 40-letni założyciel kryptogiełdy Bitzlato, został aresztowany w Miami.
Szef NATO jest przekonany, że Turcja sfinalizuje proces akcesyjny Finlandii i Szwecji
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził w środę przekonanie, że Turcja sfinalizuje proces przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO.
- Jestem przekonany, że tak się stanie - powiedział Stoltenberg na panelu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, dodając, że nie wie, kiedy to nastąpi.
- Byłby to najszybszy proces akcesyjny we współczesnej historii NATO – zauważył. - Normalnie przystąpienie do NATO trwa latami. Minął mniej niż rok od złożenia wniosku przez Finlandię i Szwecję.
Bułgaria o szczegółach swojej pomocy dla Ukrainy w pierwszych miesiącach wojny
Informacje przekazali były premier Bułgarii Kirił Petkow i minister finansów Assen Wasiliew, we wspólnym z Dmytro Kułebą wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt".
Czytaj więcej
Bułgaria, jeden z najbiedniejszych członków UE i od dawna postrzegana jako państwo prorosyjskie, pomogła Ukrainie przetrwać wczesny etap ataku Rosji, potajemnie dostarczając jej duże ilości niezbędnego oleju napędowego i amunicji,
Biden obiecuje uhonorować ukraińskiego ministra, który zginął w katastrofie helikoptera
Prezydent USA Joe Biden złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy helikoptera na Ukrainie i powiedział, że Waszyngton uhonoruje ministra spraw wewnętrznych, który był na pokładzie.
Biden wyraził uznanie dla wysiłków ministra spraw wewnętrznych Denysa Monastyrskiego w walce z rosyjską agresją i forsowania reform wzmacniających demokrację na Ukrainie.
„Będziemy nadal szanować to dziedzictwo poprzez wysiłki na rzecz wzmocnienia instytucji Ukrainy oraz w ramach naszego niezawodnego partnerstwa z narodem Ukrainy” — napisał w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden.
W Dnieprze z ostrzelanego budynku uratowano kota
Zwierzę przeżyło 5 dni po ataku schowane pod wanną w łazience jednego z mieszkań ostrzelanego budynku.
W rosyjskim ataku zginęło 45 osób, w tym 6 dzieci. Rannych zostało ponad 70 osób, 19 nie odnaleziono.
Zełenski pisze list z zaproszeniem Xi do „dialogu”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał list zapraszający chińskiego przywódcę Xi Jinpinga na rozmowy. List został przekazany w Davos w Szwajcarii chińskiej delegacji.
- To był gest i zaproszenie do dialogu i mam wielką nadzieję, że będzie odzew na to zaproszenie – powiedziała dziennikarzom w środę Ołena Zełenska. która bierze udział w Forum Ekonomicznym.
Zełenski wielokrotnie próbował nawiązać kontakt z Xi od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w nadziei, że Pekin wykorzysta swoje wpływy na Putina.
Parlament Europejski apeluje do kanclerza Niemiec
Sprawozdanie z realizacji wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony europosłowie przyjęli 459 głosami za, przy 93 głosach przeciw i 85 wstrzymujących się.
Czytaj więcej
Parlament Europejski przyjął w środę sprawozdanie z realizacji wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) za 2022 r. Europosłowie wezwali też do rozmieszczenia na terytorium Ukrainy nowoczesnej broni, w tym niemieckich czołgów Leopard 2.
Niemcy zapowiadają powstanie nowego trybunału specjalnego w Hadze, który osądzi rosyjskie zbrodnie
Parlament Europejski rozważy możliwość powołania nowego sądu, który miałby osądzić rosyjskich zbrodniarzy wojennych, w tym samego Władimira Putina. Postępowania mogłyby się opierać na ukraińskim prawie karnym poszerzonym o prawo międzynarodowe.
Czytaj więcej
Niemcy chcą trybunału karnego dla Putina i innych rosyjskich zbrodniarzy i wspierają Ukrainę w tworzeniu takiego sądu. Tematem zajmie się też w czwartek Parlament Europejski.
Rosyjski bank wraca na Krym
Sbierbank zainstalował tam już kilka bankomatów i zamierza otworzyć placówki bankowe.
Czytaj więcej
Największy bank Rosji - objęty sankcjami Zachodu Sbierbank zapowiedział, że w ciągu pół roku otworzy oddziały na zawłaszczonym przez Rosję ukraińskim półwyspie. Na razie zainstalował tam kilka bankomatów.
Eksperci MAEA we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych
Eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wkrótce zostaną rozmieszczeni we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych, powiedział dziś szef agencji ONZ ds. nadzoru jądrowego, Rafael Grossi.
MAEA jest już na stałe obecna w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze, która pozostaje pod rosyjską okupacją.
Zarówno Rosja, jak i Ukraina oskarżyły się nawzajem o ostrzał tego miejsca, wzbudzając międzynarodowe obawy przed katastrofą nuklearną.
Grossi powiedział, że każdy z czterech ukraińskich obiektów jądrowych będzie miał zespół pracowników MAEA, przy czym oczekuje się, że na miejscu będzie łącznie 11 osób.
Trzy dni żałoby w Browarach
Po katastrofie śmigłowca, który spadł na przedszkole, powodując śmierć 14 osób, władze miasta ogłosiły trzydniową żałobę.
W katastrofie zginęło 14 osób, w tym jedno dziecko. Wśród ofiar jest szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrowicz i jego dwóch zastępców.
Niemiecki koncern po niemal roku od wybuchu wojny opuszcza Rosje
Należąca do BASF spółka Wintershall Dea nie chciała opuszczać Rosji. W końcu zmusił ją do tego rachunek ekonomiczny.
Czytaj więcej
Należąca do BASF spółka Wintershall Dea nie chciała opuszczać Rosji mimo agresji na Ukrainę. W końcu zmusił ją do tego rachunek ekonomiczny. Jej straty idą w miliardy euro i zepchnęły chemicznego giganta pod kreskę.
Davos. Minuta ciszy dla uczczenia rosyjskich ofiar w Dnieprze
Podczas Forum Ekonomicznego w Davos przemawia prezydent Zełenski. Poprosił o uczczenie minutą ciszy ofiar katastrofy helikoptera w Kijowie.
Zełenski ponownie zaapelował o dostawę broni dla Ukrainy, aby mogła dzięki niej wyprzedzić działania Rosji i o szybkość w podejmowaniu decyzji w tej kwestii.
- Trzy lata temu, kiedy przyjechałem do Davos po raz pierwszy, świat walczył z COVID. Teraz walczy z Putinem. Świat zwycięży - mówił prezydent.
Davos. Kanclerz Scholz unika odpowiedzi na pytanie o Leopardy
Dziennikarze określili wystąpienie kanclerza jako "rozczarowujące".
Czytaj więcej
Podczas swojego wystąpienia na Forum Ekonomicznym w Davos kanclerz Niemiec Olaf Scholz Scholz potwierdza wsparcie Niemiec dla Ukrainy, ale nie wspomina o dostawie czołgów - relacjonuje "New York Times".
Były szef NATO: Nie powinniśmy dawać Putinowi czasu na wymyślanie nowych okrutnych strategii
Anders Fogh Rasmussen uważa, że Zachód zbyt długo stosował "biurokratyczną strategię" w kwestii dostaw broni dla Ukrainy, podczas gdy działania Putina wciąż eskalowały konflikt.
Czytaj więcej
Były szef NATO i były premier Danii Anders Fogh Rasmussen powiedział, że „zawahanie” Niemiec przed wysłaniem czołgów Ukrainie „pozwoliło Putinowi na eskalację wojny bez konsekwencji”.
Działania poszukiwawczo-ratownicze na miejscu katastrofy w Browarach zakończyły się
Jak poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy, zakończyła się akcja poszukiwawczo-ratownicza na miejscu katastrofy helikoptera w Browarach.
W jej wyniku zginęło 14 osób, w tym dziecko. Wśród ofiar jest także szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski.
Ławrow mówi o antyrosyjskich celach sojuszników Ukrainy. W tle HitlerŁawrow porównuje podejście Zachodu do Rosji z "ostatecznym rozwiązaniem” Hitlera
- Tak jak Hitler chciał "ostatecznego rozwiązania" kwestii żydowskiej, tak teraz, jeśli posłuchać zachodnich polityków, wyraźnie mówią, że Rosja musi ponieść strategiczną klęskę - stwierdził Ławrow
Ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii skrytykował decyzję brytyjskiego rządu o wysłaniu Ukrainie czołgów Challenger 2
- Brytyjczycy zapowiedzieli, że jako pierwsi dostarczą czołgi. Z wojskowego punktu widzenia nie mogę tego zakwalifikować, powinni to zrobić specjaliści, ale z politycznego punktu widzenia jest to bez wątpienia eskalacja. Czołg to broń ofensywna, a do tej pory wszyscy mówili, że Ukrainie należy dać taką broń, żeby się broniła - mówił w rozmowie z rosyjską agencją TASS Andriej Kelin.
Moskwa. Kwiaty ku czci ofiar ataku w Dnieprze pod pomnikiem ukraińskiej pisarki
Cztery osoby zostały zatrzymane przez policję po złożeniu kwiatów pod prowizorycznym pomnikiem w centrum Moskwy dla ofiar ostrzału bloku w Dnieprze. Takim pomnikiem stał się monument upamiętniający pisarkę Łesię Ukrainkę.
Putin: Rosyjski przemysł obronny produkuje tyle pocisków przeciwlotniczych, co wszyscy pozostali producenci na świecie
- Między innymi to, poza innymi sprawami, daje nam pewność w rosyjskie zwycięstwo na Ukrainie - powiedział prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania z pracownikami Fabryki Obuchowa w Petersburgu. - Dla przykładu, produkujemy trzy razy więcej pocisków przeciwlotniczych rocznie niż USA. Nasza produkcja (pocisków przeciwlotniczych) jest na porównywalnym poziomie z resztą światowej produkcji - dodał.
W ciągu doby na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło pięciu cywilów
Informacje takie przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. W ciągu doby na Ukrainie rannych zostało dziewięciu cywilów. Wszystkie ofiary śmiertelne były mieszkańcami obwodu dniepropietrowskiego.
Mer Melitopola pisze o eksplozjach w okupowanej przez Rosjan Mychajliwce
Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w okupowanej przez Rosjan Mychajliwce (obwód zaporoski) doszło do eksplozji w szkole, zajętej przez Rosjan, w której okupanci stworzyli skład amunicji. "Hałas był tak wielki i długi, że okna sąsiednich domów zadrżały" - napisał Fedorow. Według niego w rejon szkoły skierowano karetki pogotowia, a informacje o zabitych i rannych Rosjanach są obecnie ustalane.
Ihor Kłymenko, dotychczasowy komendant główny ukraińskiej policji, został p.o. ministrem spraw wewnętrznych
Dotychczasowy minister, Denys Monastyrski, zginął w środę rano w katastrofie śmigłowca pod Kijowem.
200 kanadyjskich pojazdów opancerzonych Senator APC trafi, do lata, na Ukrainę
Informację taką przekazała, w czasie wizyty w Kijowie, minister obrony Kanady.
Czytaj więcej
200 pojazdów opancerzonych Senator APC przekaże Ukrainie Kanada - zapowiedziała w środę minister obrony Kanady, Anita Anand, w czasie swoje wizyty w Kijowie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandii poinformowało o tymczasowym zamknięciu swojego konsulatu generalnego w Murmańsku
Jak podaje fiński MSZ obecnie "nie ma potrzeby", by konsulat pracował. Konsulat będzie zamknięty do odwołania - wynika z komunikatu MSZ Finlandii.
Miedwiediew pisze o warunkach negocjacji między Rosją a Ukrainą
Dmitrij Miedwiediew napisał, że podstawą negocjacji powinny być zasady prawa międzynarodowego. Ocenił, że "problem zawsze tkwił w ich intepretacji".
Czytaj więcej
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew określił wymagania dotyczące przeprowadzania negocjacji między Rosją a Ukrainą.
Putin: Inflacja w pierwszym kwartale 2023 r. może wynieść 5 proc.
- Obserwujemy trend spadkowy. Sądzę, że w pierwszym kwartale (inflacja) będzie w okolicach 5 proc. - mówił Putin w czasie spotkania z pracownikami Fabryki Obuchowa w Petersburgu. Putin dodał, że w ubiegłym roku inflacja w Rosji wyniosła mniej niż 12 proc.
Liczba ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach wzrosła do 17
Ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że - według stanu na godzinę 14 - 17 osób zginęło w katastrofie śmigłowca, do której doszło w środę rano w Browarach. Wśród ofiar katastrofy, w której zginął m.in. szef MSW, Denys Monastyrski, jest czworo dzieci (wcześniej informowano o 16 ofiarach, w tym trójce dzieci). W katastrofie zginęło dziewięciu pasażerów śmigłowca. 25 osób zostało rannych (w tym 11 dzieci).
Putin nie wyklucza, że na listę lektur w Rosji, wrócą dzieła radzieckich klasyków
W czasie spotkania z weteranami II wojny światowej w Petersburgu Putin mówił, że powinno się omówić powrót dzieł radzieckich klasyków, takich jak Konstantin Simonow (autor poematu "Syn artylerzysty", Aleksandr Fadiejew (autor powieści "Młoda Gwardia") czy Nikołaj Ostrowski (autor powieści "Jak hartowała się stal". - Oczywiście, porozmawiam z ministrem edukacji o potrzebie powrotu do programu szkolnego prac naszych, można powiedzieć, radzieckich klasyków, którzy kształtowali świadomość całych pokoleń. Oczywiście trzeba to przemyśleć - mówił prezydent Rosji.
Prigożyn twierdzi, że w administracji prezydenta Rosji są osoby, które chcą porażki na wojnie
Dowodem na to ma być fakt, że w Rosji wciąż nie zablokowano dostępu do YouTube'a.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn skrytykował rosyjską administrację za to, że ta nie była w stanie zablokować w Rosji YouTube'a.
Ołena Zełenska: Straszny dzień dla Ukrainy
"W katastrofie śmigłowca straciliśmy szefa MSW i jego kolegów - ale największą tragedią jest śmierć dzieci. Miały wiarę, że my, jako dorośli, będziemy w stanie ich bronić. Moje myśli są z rodzinami ofiar" - napisała na Twitterze żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska.
Emerytowany oficer ukraińskiego lotnictwa o wypadku śmigłowca z szefem MSW: To był bardzo dobry śmigłowiec i w miarę nowy
- Ukraina zaczęła kupować (śmigłowce Eurocopter Super Puma) po 2015 roku. To współczesna maszyna, która jest technicznie przygotowana do poruszania się w niesprzyjających warunkach atmosferycznych - mówił Ołeksij Melnyk, oficer ukraińskiego lotnictwa wojskowego w stanie spoczynku, ekspert ds. bezpieczeństwa kijowskiego Centrum Razumkowa, w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
Gdyby nawet katastrofa śmigłowca szefa MSW okazała się zabójstwem, nie sądzę, by to w jakikolwiek sposób przełożyło się na sytuację na polu walki – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Melnyk, oficer ukraińskiego lotnictwa wojskowego w stanie spoczynku, ekspert ds. bezpieczeństwa kijowskiego Centrum Razumkowa.
Rosjanie fałszują programy TVP
Jak informuje Polsat News, w rosyjskiej sieci pokazano zdjęcia przedstawiające materiały, które rzekomo na swoich antenach miała emitować polska telewizja publiczna. "Obejmuje ona obecne terytorium, jak i obwody lwowski, tarnopolski, iwanofrankowski, wołyński, czerniowiecki, rówieński, żytomierski, chmielnicki, winnicki i zakarpacki Ukrainy” – tak portal ren.tv opisywał, jak wyglądać ma mapa Polski w TVP1.
Czytaj więcej
Rosjanie twierdzą, że w swoich serwisach informacyjnych TVP pokazuje między innymi granice Polski obejmujące zachodnią Ukrainę oraz, że w naszej armii mogą powstać specjalne jednostki LGBT – podaje Polsat News.
Putin mówi, że ws. konfliktu w Donbasie "Rosja była zwodzona za nos, oszukana"
Niezależnie od tego, zrobiliśmy wszystko co możliwe, aby rozwiązać tę sytuację środkami pokojowymi. Teraz jest oczywiste, że - z definicji - było to niemożliwe - stwierdził rosyjski prezydent tłumacząc dlaczego Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie (którą Putin nazywa "specjalną operacją wojskową").
Czytaj więcej
Władimir Putin w czasie spotkania z weteranami Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (tak w Rosji określana jest druga część II wojny światowej, od czasu ataku Niemiec na ZSRR 22 lipca 1941 roku) przekonywał, że celem "specjalnej operacji wojskowej" (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie) jest zakończenie walk, które toczyły się od 2014 roku w Donbasie.
Ławrow wyklucza możliwość negocjacji z Zełenskim
Szef MSZ Rosji powiedział, że takie negocjacje są niemożliwe "choćby dlatego, że on sam (Zełenski - red.) prawnie zakazał negocjacji z rosyjskim rządem". - A więc tyle z tego całego zachodniego gadania "są gotowi, a to wy jesteście tymi złymi - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.
Czytaj więcej
Moskwa jest gotowa rozważyć wszelkie "poważne zachodnie propozycje" ws. negocjacji dotyczących Ukrainy, ale jak dotąd nie otrzymała takich propozycji - oświadczył na konferencji prasowej szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.
Zełenski o katastrofie w Browarach: Troje dzieci zginęło. Ból jest niewypowiedziany
Wołodymyr Zełenski na swoim kanale w serwisie Telegram podkreślił, że szef MSW Ukrainy, który zginął w katastrofie i jego zastępcy byli "prawdziwymi bohaterami Ukrainy". "Niech wszyscy ci, którzy stracili życie w ten mroczny poranek, spoczywają w pokoju" - podkreślił prezydent Ukrainy.
Putin mówi o "ludobójstwie cywilnych mieszkańców ZSRR" w czasie II wojny światowej
W czasie spotkania z weteranami Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Petersburgu, w związku z 80. rocznicą przerwania oblężenia Leningradu, Władimir Putin mówił o "bardzo ważnej" kwestii "uznania ludobójstwa wobec mieszkańców ZSRR w czasie wojny". Jak dodał "od czasu procesów norymberskich do dziś" to się nie stało.
Papież mówi, że "nie można pozostać obojętnym" wobec "zdjęć i świadectw" z Dniepra, gdzie rosyjska rakieta uderzyła w blok mieszkalny
Papież, mówiąc o tym ataku w czasie audiencji generalnej podkreślił, że myślami łączy się z Ukrainą, która potrzebuje "bliskości, pocieszenia i - ponad wszystko - pokoju".
Czytaj więcej
Papież Franciszek w czasie środowej audiencji generalnej potępił atak rakietowy na blok mieszkalny w Dnieprze, w którym zginęło 45 osób, w tym sześcioro dzieci (najmniejsza ofiara miała 11 miesięcy). - Łączę się w rozdzierającym bólu z rodzinami ofiar - powiedział papież.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zajęciu wsi Soł przez rosyjskie jednostki
Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony, poinformował, że rosyjskie jednostki zajęły wieś Soł, położoną w pobliżu Sołedaru w obwodzie donieckim. Dzień wcześniej separatyści z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej informowali o przejęciu stacji kolejowej w rejonie tej wsi.
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy o katastrofie w Browarach: Serce pęka, gdy dzieci umierają
"Tragedia dla naszego kraju (...). Nieopisywalny ból, gdy życie zostaje przerwane. Nie ma słów, by opisać taką stratę. To bolesne, niesprawiedliwe, nie do zaakceptowania (...)" - napisał Rusłan Stefanczuk na Twitterze po katastrofie w Browarach, w której zginęło 18 osób - w tym kierownictwo MSW i troje dzieci.
Szef MSW Ukrainy zginął lecąc do jednego z "punktów zapalnych" na Ukrainie
- Cel (lotu) miał charakter służbowy, lecieli do jednego z punktów zapalnych w naszym kraju. Minister spraw wewnętrznych tam zmierzał - powiedział Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, na konferencji prasowej.
Czytaj więcej
Dmytro Monastyrski, szef MSW Ukrainy, a także jego zastępca, Jewgienij Jenin oraz sekretarz stanu w MSW, Jurij Lubkowicz, zginęli lecąc w miejsce, w którym toczą się walki - poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.
Morawiecki o katastrofie w Browarach: Nie wiemy czy to zamach, czy wypadek
Premier Mateusz Morawiecki, w czasie rozmowy z dziennikarzami w Davos, poinformował, że strona polska przekazała rządowi Ukrainy "najgłębsze wyrazy współczucia". - Nie wiemy czy to zamach, czy to nieszczęśliwy wypadek. To potwierdza, jak sytuacja na Ukrainie jest niebezpieczna. My doskonale o tym wiemy - stwierdził szef rządu.
SBU sprawdza "wszystkie scenariusze" w związku z katastrofą śmigłowca z kierownictwem MSW Ukrainy na pokładzie
Nadzór nad śledztwem objęła prokuratura generalna.
Czytaj więcej
Prokuratura generalna zleciła Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) śledztwo ws. katastrofy śmigłowca w Browarach, w której zginęło 16 osób, w tym kierownictwo ukraińskiego MSW, na czele z ministrem spraw wewnętrznym Ukrainy, Denysem Monastyrskim.
Mariusz Kamiński "wstrząśnięty tragiczną śmiercią" szefa MSW Ukrainy
"Żegnajcie przyjaciele" - napisał na Twitterze szef MSWiA.
Premier Estonii złożyła kondolencje premierowi Ukrainy w związku z katastrofą śmigłowca z kierownictwem MSW na Ukrainie
"Najgłębsze kondolencje dla Denysa Szmyhala, ukraińskiego narodu i rodzin ofiar. Estonia łączy się z wami w żałobie. To kolejne tragiczne przypomnienie o wysokiej cenie, jaką Ukraina płaci w czasie swojej walki o wolność przeciw Rosji" - napisała Kallas.
Ławrow: Jesteśmy gotowi rozmawiać z Zachodem o Ukrainie
Szef MSZ Rosji zastrzegł, że - aby Rosja podjęła takie rozmowy - Zachód powinien przedstawić jej "poważne propozycje".
Czytaj więcej
Moskwa jest gotowa rozważyć wszelkie "poważne zachodnie propozycje" ws. negocjacji dotyczących Ukrainy, ale jak dotąd nie otrzymała takich propozycji - oświadczył na konferencji prasowej szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.
Ukraińska SBU zidentyfikowała rosyjskiego żołnierza, który porywał i torturował mieszkańców Donbasu
SBU na swoim kanale w serwisie Telegram podaje, że wie kim jest "Łobzyk", stojący na czele jednostki szybkiego reagowania Rosgwardii z Republiki Czeczeńskiej. "Łobzyk" miał być odpowiedzialny za porwania i tortury mieszkańców wsi Makijiwka w obwodzie ługańskim.
Rosja: Nie działająca od wiosny "Nowaja Gazieta" ukarana grzywną za dyskredytowanie armii
Na redakcję dziennika sąd w Moskwie nałożył 500 tys. rubli grzywny.
Czytaj więcej
Sąd w Moskwie nałożył 500 tys. rubli (ok. 7 300 dolarów) grzywny na redakcję opozycyjnej "Nowej Gaziety" za dyskredytowanie rosyjskich sił zbrojnych - poinformowała służba prasowa sądu, cytowana przez Interfax.
W katastrofie śmigłowca pod Kijowem zginął szef MSW Ukrainy i całe kierownictwo resortu
Czytaj więcej
W katastrofie śmigłowca w miejscowości Browary w obwodzie kijowskim zginął m.in. minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski - podała ukraińska policja.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 9,252 mln osób
Straż Graniczna podaje, że od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 22,2 tys. osób - tyle samo osób wyjechało z Polski na Ukrainę w ciągu ostatniej doby (od 24 lutego z Polski na Ukrainę wyjechało 7,422 mln osób).
Rosjanie mają na Morzu Czarnym 16 okrętów
Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni 16 rosyjskich okrętów, w tym 6 w wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr (łącznie 44).
Doniesienia o ostrzale w obwodzie chersońskim
Szef władz chersońskich Jarosław Januszewycz podał, że wojska rosyjskie ostrzelały tereny mieszkalne w regionie z różnych rodzajów broni, m.in. artylerii, wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet oraz moździerzy. Chersoń został ostrzelany 26 razy - czytamy. We wpisie Januszewycz przekazał, że poprzedniego dnia w wyniku ostrzału ranne zostały cztery osoby.
Doniesienia o ostrzale w obwodzie mikołajowskim
Witalij Kim z mikołajowskiej obwodowej administracji państwowej podał, że w ciągu ostatniej doby w regionie wojska rosyjskie ostrzelały teren dwóch gmin. Nie było ofiar w ludziach.
Pod Kijowem helikopter spadł w pobliżu przedszkola
W miejscowości Browary (stolica rejonu browarskiego w obwodzie kijowskim) rozbił się śmigłowiec - podała rzeczniczka obwodowej policji. Według tego źródła, maszyna spadła "w pobliżu przedszkola", doszło do pożaru. - Trwa ewakuacja - przekazała rzeczniczka, cytowana przez ukraińskie media. Wcześniej o zdarzeniu informował wiceszef kancelarii ukraińskiego prezydenta Kyryło Tymoszenko, który napisał w mediach społecznościowych, że maszyna spadła na "obiekt infrastruktury społecznej". Na miejscu zdarzenia są służby ratunkowe.
Sikorski: W Davos wszyscy zauważyli tą bezprzykładną gościnność naszego społeczeństwa wobec uchodźców z Ukrainy
- Uznaje się tutaj, że Polska, kolejne rządy, ostrzegała przed niebezpiecznymi tendencjami u Putina, przed Nord Streamem, przed tym, że Putin może iść dalej. Mamy tutaj pewien kapitał zaufania, trzeba go jak najlepiej wykorzystać - podkreślał europoseł KO, były szef MSZ.
Czytaj więcej
Wojen nie wygrywa się starciami taktycznymi tylko logistyką, produkcją, dostarczaniem sprzętu - mówił w rozmowie z Polsat News były szef MSZ i były marszałek Sejmu, europoseł KO, Radosław Sikorski.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski
O ostrzale rejonu nikopolskiego poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Na teren rejonu miało spaść ponad 20 pocisków wystrzelonych z ciężkiej artylerii. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne i linie wysokiego napięcia.
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Jeden ze szklaków zaopatrzenia Bachmutu pod rosnącą presją
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ocenia, że 16 stycznia ukraińskie jednostki wycofały się z Sołedaru, a pełną kontrolę nad tym miastem przejęła rosyjska armia i najemnicy z Grupy Wagnera. "Rosyjskie natarcie na Sołedar (...) było operacją wspierającą mającą na celu okrążenie większej miejscowości, Bachmutu. Jedna z dwóch głównych szlaków zaopatrzenia Bachmutu znajduje się obecnie pod rosnącą presją" - czytamy w raporcie.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 117 770 żołnierzy, 3 130 czołgów, 6 225 pojazdów opancerzonych, 2108 zestawów artyleryjskich, 442 wyrzutnie rakiet, 220 zestawów przeciwlotniczych, 287 samolotów, 276 śmigłowców, 1 876 bezzałogowych statków powietrznych, 749 pocisków manewrujących, 17 jednostek nawodnych, 4 889 pojazdów (w tym cystern) i 190 jednostek sprzętu specjalnego.
Nieoficjalnie: Na Ukrainę trafia amunicja ze składów amunicji w Izraelu
"New York Times", powołując się na swoje źródła podaje, że ok. połowa z 300 tysięcy pocisków artyleryjskich ze składów w Izraelu, które mają trafić na Ukrainę, jest już w drodze do Europy, skąd ma trafić na Ukrainę przez Polskę.
Czytaj więcej
Pentagon drenuje swoje składy amunicji w Izraelu, by zapewnić dostawy pocisków artyleryjskich ukraińskiej armii - podaje "New York Times", powołując się na przedstawicieli administracji USA i władz Izraela.
Premier Finlandii wzywa do konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów
Rosyjskie aktywa, zamrożone na całym świecie, powinny zostać skonfiskowane i przekazane na pomoc Ukrainie, co może zmienić losy wojny - uważa Sanna Marin, fińska premier. Marin mówiła o tym w Davos, gdzie fińska premier uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym. Marin tłumaczyła, że chodzi o rezerwy Banku Centralnego Rosji i aktywa oligarchów. Ja dodała zdaje sobie sprawę, że sprawa jest trudna z prawnego punktu widzenia, ale "trzeba znaleźć sposób, by wykorzystać te środki na wsparcie Ukrainy i jej odbudowy". - To może zmienić przebieg wojny, ponieważ za tymi pieniędzmi stoi wiele interesów - podkreśliła Marin.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie szukają dezerterów na tymczasowo okupowanych terenach
"Rosyjscy okupanci próbują odizolować cywilów na tymczasowo okupowanych terenach w obwodzie chersońskim od dostępu do alternatywnych źródeł informacji. Oprócz wstrzymania emisji wszystkich ukraińskich kanałów telewizyjnych, najeźdźcy umożliwiają korzystanie tylko z usług rosyjskich operatorów telefonii komórkowej jako jedynych dostępnych środków komunikacji mobilnej" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy. Sztab pisze też w raporcie, że według dostępnych informacji "rosyjscy okupanci intensyfikują poszukiwania dezerterów na tymczasowo okupowanych terenach".
Nowy rosyjski okręt podwodny z napędem atomowym płynie do bazy w Arktyce
Generalissimus Suworow, nowy rosyjski strategiczny okręt atomowy, typu Boriej, który wszedł do służby w 2022 roku, płynie do bazy w Arktyce - poinformowała agencja TASS. Okręt wypłynął z Sewerodwińska, gdzie dotychczas bazował, do "tymczasowej bazy Floty Północnej".
ISW: Reformy Szojgu mogą zmienić układ sił w 2024 roku
"Zdolność Rosji do przeprowadzenia gwałtownej zmiany, zakrojonej na szeroką skalę, jeśli chodzi o jej potencjał wojskowy, zależy od woli skierowania przez prezydenta Rosji, Władimira Putina, znacznej ilości środków z budżetu federalnego na potrzeby armii" - pisze w analizie ISW, które dodaje, że oznaczałoby to wejście Rosji na "ścieżkę wojenną" na kilka lat. "Są oznaki, że Putin może być gotowy to zrobić" - ocenia think tank.
Czytaj więcej
Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zapowiedział, że wdroży polecenie Władimira Putina, dotyczące przeprowadzenia zakrojonej na szeroką skalę reformy wojskowej w latach 2023-2026, by rozbudować konwencjonalne siły zbrojny Rosji - odnotowuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swojej najnowszej analizie.
Przedstawiciel Białego Domu o ataku na Dniepr: Chodziło o zabijanie ludzi w domach
- To po prostu skandaliczne co Putin zrobił w ciągu ostatnich 48 godzin, uderzając w blok mieszkalny bez jakiejkolwiek wartości militarnej. Nie chodziło mu o wyłączenie ludziom prądu lub wody. Chodziło o zabijanie niewinnych cywilów w ich domach - mówił w rozmowie z CNN John Kirby, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu.
Czytaj więcej
- Podejrzewam, że nadal będziemy słyszeć z USA o dodatkowych pakietach pomocy w zakresie bezpieczeństwa, dodatkowych broniach i zdolnościach obronnych dla Ukrainy - mówił w rozmowie z CNN John Kirby, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód sumski 37 razy
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Dmytro Żywicki.
Zełenski: Dzieci i cywile są wrogami Rosji
- Akcja ratunkowa w Dnieprze się zakończyła. 79 osób zostało rannych przez rosyjskie uderzenie (rakietowe). Wśród zabitych jest 45 Ukraińców, w tym sześcioro dzieci, m.in. chłopiec, który miał tylko 11 miesięcy... Dzieci i cywile są wrogami Rosji. Oczywiście to mogło się stać tylko dlatego, że Rosja zmieniła się we wroga całej ludzkości - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
We wtorek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły trzy statki z żywnością
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego 22 lipca między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą, poinformowało, że we wtorek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły trzy statki, na pokładach których znajdowało się łącznie 119 tys. ton zbóż i innych produktów żywnościowych. Statki te wyruszyły w rejs do Turcji i Chin. Łącznie, od 22 lipca, z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło 658 statków, na pokładach których znajdowało się 17 757 311 ton żywności.
W środę Putin weźmie udział w obchodach 80. rocznicy przerwania oblężenia Leningradu
W ramach obchodów prezydent Rosji będzie m.in. rozmawiał z weteranami Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (tak Rosjanie określają II wojnę światową po napaści Niemiec na ZSRR) i odwiedzi przedsiębiorstwo z branży obronnej - zapowiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turkmenistanu
Podczas rozmowy z Serdarem Berdimuhamedowem Putin omawiał szczegóły nadchodzącej wizyty rosyjskiej delegacji w Turkmenistanie. Na czele delegacji stać będzie premier Rosji, Michaił Miszustin. Wizyta odbędzie się 19-20 stycznia. Obaj przywódcy mieli w czasie rozmowy zapewnić o przyjaźni, dobrym sąsiedztwie i gotowości do korzystnej obustronnie współpracy między Rosją i Turkmenistanem.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada ukaranie winnych ataku rakietowego na Dniepr.