04:35
18.01.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 329
23:28
17.01.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.

23:05
17.01.2023

Putin przedstawił projekt ustawy o umowach z Radą Europy

Putin przedstawił w Dumie Państwowej projekt ustawy o wygaśnięciu umów międzynarodowych Rady  Europy w odniesieniu do Rosji.

Czytaj więcej

Putin skierował do Dumy Państwowej projekt wygaśnięcia traktatów Rady Europy
22:43
17.01.2023

Premier Szwecji zaproponował UE omówienie możliwości wykorzystania zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej do odbudowy Ukrainy

Ulf Kristersson, premier Szwecji, która 1 stycznia objęła przewodnictwo Radzie UE, stwierdził, że wsparcie dla Ukrainy jest priorytetem dla krajów Unii Europejskiej i zaproponował dyskusję na temat możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie do odbudowy ukraińskiej gospodarki.

"Naszym zadaniem jest dalsze wspieranie Ukrainy" - powiedział Kristersson, prezentując program szwedzkiej prezydencji na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Według niego należy zrobić wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie połączyć swoją przyszłość z Unią Europejską.

22:18
17.01.2023

Sąd w Rosji ukarał firmę Apple

Sąd w Rosji ukarał firmę Apple grzywną w wysokości 1,2 miliarda rubli za narzucenie korzystania z jego systemu płatności w aplikacjach rosyjskich programistów.

22:00
17.01.2023

Biały Dom: Japonia wprowadzi plany wsparcia Ukrainy w odpowiednim czasie

- Japonia ma plany udzielenia wsparcia Ukrainie w toczącej się wojnie z Rosją w „odpowiednim czasie" - powiedział dziś wieczorem Kurt Campbell, koordynator Białego Domu ds. Indo-Pacyfiku.

Dodał, że Tokio jest „głęboko zaangażowane” w sprawy Ukrainy.

W grudniu japoński rząd potępił działania Rosji w Ukrainie. Stwierdzono, że zabicie „dużej liczby niewinnych cywilów przez siły rosyjskie… jest poważnym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego i zbrodni wojennych”."Prawda o tych okrucieństwach musi zostać odkryta, a Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności” - przekazał rząd w Tokio.

Japonia już wcześniej skierowała sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego, twierdząc, że „wydaje się, że w Ukrainie popełniła zbrodnie wojenne”.

21:36
17.01.2023

Grupa Wagnera zarejestrowana jako spółka akcyjna

Dyrektorem generalnym PMC Wagner Center został mianowany Aleksiej Tensin. Od 1 października 2019 roku do 16 listopada 2021 roku Tensin kierował głównym zakładem produkcyjnym Koncernu Kałasznikowa SA z siedzibą w Iżewsku, a wcześniej pełnił funkcję dyrektora jakości w tym holdingu.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera stała się podmiotem prawnym w Rosji
21:13
17.01.2023

Pod Sołedarem Ukraińcy zestrzelili rosyjski Su-25

20:51
17.01.2023

Henry Kissinger zmienia zdanie

- Rosyjska inwazja pokazuje, że nie ma już sensu trzymać Ukrainy z dala od NATO - powiedział 99-letni były sekretarz stanu USA, który od miesięcy opowiada się za zawieszeniem broni w wojnie Putina z Ukrainą.

Czytaj więcej

Henry Kissinger: Idea neutralnej Ukrainy nie ma już sensu
20:24
17.01.2023

Rosyjska delegacja uczciła "wyzwolenie Warszawy"

W ceremonii złożenia wieńców wzięli udział zarówno rosyjscy dyplomaci na czele z ambasadorem Siergiejem Andriejewem, jak i "przedstawiciele lokalnej społeczności" - jak pisze RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Rosjanie mimo zaleceń MSZ złożyli wieńce pod pomnikiem żołnierzy radzieckich
20:04
17.01.2023

Premier Hiszpanii podkreślił potrzebę długoterminowej jedności europejskiej w poparciu dla Ukrainy

W wywiadzie udzielonym Julii Chatterley z CNN na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos premier Pedro Sánchez powiedział, że cena rosyjskiej wojny z narodem ukraińskim jest wysoka.

- Muszą poczuć solidarność, empatię i zaangażowanie całej Unii Europejskiej. Będziemy z Ukraińcami tak długo, jak będzie trzeba – powiedział

Wcześniej premier ostrzegł delegatów obecnych na forum, że UE musi „zwalczać zgniłe ziarna, które Putin zasiał w naszych własnych krajach”.

19:41
17.01.2023

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii: Decyzja o przekazaniu Ukrainie ciężkiego uzbrojenia jest „jasnym przesłaniem” dla Putina

Brytyjski rząd zdecydował się wysłać na Ukrainę ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi, ponieważ naród musi przekazać prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi  naprawdę jasny komunikat  o międzynarodowym wsparciu dla Kijowa -  powiedział we wtorek brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

19:18
17.01.2023

Premier Włoch Giorgia Meloni odwiedzi wkrótce Ukrainę

Premier Włoch Giorgia Meloni wkrótce złoży wizytę na Ukrainie, po raz pierwszy od objęcia urzędu jesienią ubiegłego roku.

Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie, który zostanie wyemitowany we wtorek wieczorem we włoskiej telewizji, donosi  ANSA.

18:58
17.01.2023

Międzynarodowy trybunał ds. rosyjskich zbrodni wojennych może być gotowy za 1-1,5 roku

Andrij Smyrnow, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy,powiedział Ukrinform 17 stycznia, że Ukraina zebrała już wiele decyzji popierających powołanie takiego organu od Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

- W porównaniu z historycznymi przykładami ustanowienia odpowiednich trybunałów poruszamy się z kosmiczną prędkością – powiedział Smyrnow.

Ukraina oczekuje, że Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosuje rezolucję w sprawie utworzenia specjalnego trybunału ds. agresji Rosji.

18:35
17.01.2023

Holandia wyśle Ukrainie system Patriot

Przebywający obecnie w USA Rutte powiedział, że wcześniej rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w celu omówienia decyzji.

Czytaj więcej

Holendrzy przekażą Ukrainie system obrony przeciwrakietowej Patriot
18:01
17.01.2023

Najwyżsi dowódcy USA i Ukrainy spotkali się w Polsce

Była to pierwsza rozmowa twarzą w twarz generałów Marka Milleya i Walerija Załużnego

Czytaj więcej

Generałowie Mark Milley i Wałerij Załużny spotkali się w Polsce
17:32
17.01.2023

Rosyjski propagandysta, były premier, obraźliwie o prezydencie Polski

"Co za hańba, delikatnie mówiąc. Na forum w Davos dyskutują... o dostawach czołgów na Ukrainę" - napisał we wtorek na swoim kanale Telegram Dmitrij Miedwiediew.

Czytaj więcej

Miedwiediew obraża prezydenta RP. "Ta polska duda"
17:06
17.01.2023

Pożar hotelu w miejscowości Manżherok w rosyjskiej Republice Ałtaju

Pięciogwiazdkowy hotel po ukończeniu budowy miał być największym hotelem w Rosji.

16:42
17.01.2023

Liczba ofiar ataku na blok w Dnieprze wzrosła do 45. Znaleziono ciało szóstego dziecka

W ruinach budynku znaleziono kolejne dziecko - poinformował na Facebooku Walentyn Rezniczenko, szef administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego. Łączna liczba zabitych wynosi obecnie co najmniej 45, w tym sześcioro dzieci.

Za zaginione uważa się 19 osób

16:24
17.01.2023

Kazachstan kończy z bezterminowymi pobytami dla Rosjan

Rząd w Astanie zdecydował, że od 26 stycznia Rosjanie oraz obywatele pozostałych krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (oprócz Kazachstanu należą do niej Rosja, Białoruś, Armenia i Kirgistan), będą musieli odnawiać swoje wizy co 3 miesiące.

Czytaj więcej

Kazachstan wprowadza trzymiesięczne wizy dla Rosjan
16:01
17.01.2023

Były pilot: Pocisk Ch-22 to przestarzała ale potężna i nieobliczalna broń

Rosjanie użyli w Dnieprze rakietowego pocisku zaprojektowanego w latach 60. do zwalczania okrętów, określanego jako „zabójca lotniskowców”.

Czytaj więcej

Śmiercionośnej rakiety, która zabiła mieszkańców Dniepra nie sposób zatrzymać
15:47
17.01.2023

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne odbyły wielogodzinny lot nad Oceanem Arktycznym

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 odbyły wielogodzinny lot patrolowy nad Oceanem Arktycznym. Lot trwał ponad 10 godzin - wynika z komunikatu resortu obrony Rosji. W czasie patrolu samoloty znajdowały się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - zapewnia Ministerstwo Obrony Rosji.

15:31
17.01.2023

Nawalny: Rosja jest moim krajem, mam prawo być politycznie aktywny

Jest nas mnóstwo, z pewnością więcej, niż skorumpowanych sędziów, łżących propagandystów i kremlowskich oprychów" - pisze rosyjski opozycjonista, Aleksiej Nawalny na Twitterze.

Czytaj więcej

Nawalny o Rosji: Nasza biedna, wyczerpana ojczyzna. Trzeba ją ocalić
15:22
17.01.2023

Andrzej Duda w Davos: Rosja nie może wyjść z twarzą z tej wojny

- Nie wolno pozwolić Rosji wyjść z twarzą. Rosja nie może z tej wojny wyjść z twarzą, poczuciem, że coś uzyskała. Żeby to było bezpieczne dla świata, Rosja musi w tej wojnie ponieść porażkę. Oni nie mogą tej wojny wygrać, bo zaraz zaczną następną, nie ma co do tego wątpliwości - mówił prezydent Polski w czasie rozmowy z dziennikarzami na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. 

14:52
17.01.2023

Przed południem Rosja ostrzelała obiekt infrastruktury energetycznej w Chersoniu

O ostrzale informuje gubernator obwodu chersońskiego, Jarosław Januszewicz. Z jego wpisu wynika, że ostrzał miał miejsce ok. 11, a pociski trafiły m.in. w "budynek administracyjny, a także maszynownię i aulę oraz tlenownię" obiektu infrastruktury krytycznej. Obiekt miał zostać trafiony drugi raz w ciągu ostatnich kliku dni - poprzednio ostrzelano go 15 stycznia.

14:46
17.01.2023

Ukraina otrzymała pierwszą transzę wsparcia od UE - 3 mld euro

O tym, że Ukraina otrzymała pierwszą transzę pomocy makrofinansowej od UE, której łączna wysokość ma wynieść 18 mln euro, poinformował minister finansów Ukrainy, Serhij Marczenko. "Jesteśmy wdzięczni partnerom z UE za wsparcie i zapewnienie stabilności finansowej Ukrainie" - napisał Marczenko na Twitterze. 

14:39
17.01.2023

Najemnik z Grupy Wagnera, pojmany przez Ukraińców, stanie przed sądem

Śledztwo wykazało, że oskarżony odsiadywał w Rosji wyrok w kolonii karnej numer 4 we wsi Ostrowskoje, w obwodzie kostromskim. Na więzienie został skazany za kradzież samochodu. Teraz zostanie osądzony przez ukraiński sąd za "przynależność do organizacji przestępczej".

Czytaj więcej

Ukraiński sąd osądzi pojmanego najemnika z Grupy Wagnera. To złodziej
14:10
17.01.2023

Akcja ratunkowa w Dnieprze została zakończona

Nadal nieznany jest los 20 mieszkańców bloku, w który trafiła rosyjska rakieta. W sobotnim ataku rakietowym na Dniepr zginęło co najmniej 44 osób (w tym pięcioro dzieci), 79 osób zostało rannych.

14:08
17.01.2023

Wywiad wojskowy Ukrainy uważa, że Rosjanie opracowują kilka planów ewentualnej kolejnej ofensywy

- Nie ma utworzonych grup uderzeniowych, nie ma zagrożenia, że Białoruś będzie zaangażowana w pełnowymiarową inwazję po stronie Rosji. Jednak jest to też zdecydowanie ryzyko, które musimy brać pod uwagę - informują przedstawiciele ukraińskiej armii

Czytaj więcej

Ukraina spodziewa się różnych scenariuszy możliwej ofensywy Rosji
13:57
17.01.2023

Putin mówi, że w 2022 r. PKB Rosji spadnie o ok. 2,5 proc.

Według Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, PKB Rosji między styczniem a listopadem 2022 r. zmniejszyło się, ale tylko o 2,1 proc. Mimo że spodziewano się, w tym również niektórzy eksperci w kraju, żeby nie wspomnieć zagranicznych ekspertów, spadku o 10 i 15 proc., albo nawet 20 proc. W całym roku (2022) spodziewany jest spadek o 2,5 proc. - powiedział rosyjski prezydent.

Czytaj więcej

Putin chwali się spadkiem PKB Rosji
13:30
17.01.2023

Wicekanclerz Niemiec: decyzja o czołgach dla Ukrainy będzie priorytetem dla nowego ministra obrony

Decyzja o czołgach dla Ukrainy będzie pierwszym punktem programu Borisa Pistoriusa, który - jak poinformowały media we wtorek - zostanie nowym ministrem obrony Niemiec.

Czytaj więcej

Niemieckie czołgi dla Ukrainy. Pierwszy ważny sprawdzian dla nowego ministra obrony
13:26
17.01.2023

Hiszpania nie zamierza na razie wysyłać czołgów Ukrainie

Szef MSZ Hiszpanii, Jose Manuel Albarez, w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos mówił, że "Hiszpania nie planuje, obecnie, dostarczenia czołgów Ukrainie". Armia Hiszpanii dysponuje czołgami Leopard 2, o których przekazaniu Ukrainie dyskutują obecnie zachodni sojusznicy Ukrainy.

13:23
17.01.2023

Prezydent Serbii przypomina Rosjanom, że obywatelom jego kraju nie warto brać udział w konfliktach poza granicami Serbii

- Dlaczego wy, od Wagnera, wzywacie kogoś z Serbii, skoro wiecie, że to jest sprzeczne z naszym prawem? - pytał Aleksandar Vucić.

Czytaj więcej

Prezydent Serbii apeluje do Rosji: Nie szukajcie u nas najemników
13:02
17.01.2023

Rosja podała nowe dane o ukraińskich stratach

Ze słów rzecznika resortu obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa, wynika, że od początku wojny na Ukrainie ukraińska armia miała stracić 372 samoloty, 200 śmigłowców, 2 891 bezzałogowych statków powietrznych, 401 zestawów przeciwlotniczych, 7 549 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 984 wyrzutnie rakiet, 3 853 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 8 081 specjalnych pojazdów wojskowych.

12:55
17.01.2023

Putin nakazał rządowi walkę z niskimi płacami

- Wciąż są problemy z zatrudnieniem na niepełny etat w niektórych regionach i branżach, a także z niskimi płacami, zwłaszcza w tych regionach i miastach, gdzie borykające się z problemami gałęzie gospodarki są skoncentrowane - mówił prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania poświęconego polityce gospodarczej. Jako przykład Putin wskazał branżę motoryzacyjną. - Rząd, wraz z podmiotami Federacji, musi zająć się poprawieniem tej sytuacji - podkreślił prezydent Rosji.

12:27
17.01.2023

Szef kancelarii Zełenskiego: W czasie działań wojennych zginęło na Ukrainie ponad 9 tys. cywilów

Liczba ofiar cywilnych podana przez Andrija Jermaka jest wyższa niż ta, przekazywana przez ONZ - według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło nieco ponad 7 tys. cywilów.

Czytaj więcej

Ukraińcy podali liczbę cywilów zabitych w czasie wojny. Wśród ofiar 453 dzieci
12:11
17.01.2023

Rosja planuje zwiększenie armii. Tłumaczy to wojną z Zachodem

-Jest to związane z proxy war prowadzoną przez kraje zbiorowego Zachodu, która zawiera elementy pośredniego udziału w działaniach wojennych, a także wojny ekonomiczne, finansowe, prawne - powiedział Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Kreml tłumaczy zwiększenie liczebności armii wojną z Zachodem
12:05
17.01.2023

Szef MSZ Finlandii liczy na pozytywną decyzję ws. przekazania czołgów Leopard 2 Ukrainie

Na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, szef MSZ Finlandii, Pekka Haavisto mówił, że obecnie w Europie toczy się intensywna dyskusja ws. przekazania czołgów Leopard 2 Ukrainie. - Mam nadzieję, że ta decyzja się urzeczywistni, a Finlandia z pewnością odegra swoją rolę w tym wsparciu - dodał.

11:51
17.01.2023

Kreml "nie wyklucza" że dojdzie do spotkania szefów wywiadów Rosji i USA

W listopadzie, w Ankarze, doszło do spotkania dyrektora CIA, Williama Burnsa z szefem Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji, Siergiejem Naryszkinem. W czasie spotkania dyrektor CIA miał ostrzegać szefa rosyjskiego wywiadu przed konsekwencjami użycia przez Rosję broni atomowej na Ukrainie.

Czytaj więcej

Szefowie wywiadu Rosji i USA znów się spotkają? Kreml "nie wyklucza"
11:24
17.01.2023

Szojgu zorganizował spotkanie w sprawie zwiększenia liczebności rosyjskiej armii do 1,5 mln żołnierzy

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiada duże zmiany w najbliższych trzech latach.

Czytaj więcej

Rosja planuje "poważne zmiany" w siłach zbrojnych w latach 2023-2026
11:09
17.01.2023

Rzecznik Kremla o kolejnej fali mobilizacji: Sztucznie wywołany temat

Zdaniem Dmitrija Pieskowa, rzecznika Kremla, kontynuacja mobilizacji w Rosji to "sztucznie wywołany temat", w tym wywoływany za granicą. - Sugeruję, aby pamiętać cały czas o odpowiednich oświadczeniach wygłaszanych na ten temat przez prezydenta Putina - oświadczył.

11:03
17.01.2023

Rosyjska komisarz ds. praw człowieka chce stosowania na Ukrainie Konwencji Genewskiej

Chodzi o kwestię bezwarunkowego odsyłania do macierzystego kraju ciężko rannych w czasie walk żołnierzy wziętych do niewoli.

Czytaj więcej

Rosja powołuje się na Konwencję Genewską i chce uwolnienia rannych żołnierzy
11:02
17.01.2023

Szef MON: Dzięki inicjatywie Polski niemiecki system Patriot będzie w Ukrainie

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, „Niemcy początkowo nie chciały przekazać Ukrainie patriotów”. Zdaniem polityka, to dzięki inicjatywie Polski "przynajmniej obiecali przekazanie tego systemu”. Szef MON przypomniał również, że ten system obrony pojawi się także w Polsce. - Trafią do nas w ciągu kilku najbliższych dni - zaznaczył.

Czytaj więcej

Błaszczak: Patrioty dla Ukrainy? Dzięki inicjatywie polskiego rządu
10:38
17.01.2023

Ołeksij Arestowycz rezygnuje z funkcji doradcy prezydenta Ukrainy

Do rezygnacji Arestowycza dochodzi po tym, jak zasugerował on, iż rakieta Ch-22, która trafiła w blok mieszkalny w Dnieprze, została strącona przez ukraiński pocisk przeciwlotniczy. Zaprzeczyło temu Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

Czytaj więcej

Ołeksij Arestowycz zrezygnował z funkcji doradcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy
10:38
17.01.2023

Cichanouska: Gdyby Łukaszenko dołączył do wojny, Białorusini uciekliby z kraju

Liderka białoruskiej opozycji tłumaczy, czemu Aleksander Łukaszenko, mimo nacisków Kremla, nie zdecydował się na wysłanie swoich żołnierzy na Ukrainę. 

Czytaj więcej

Cichanouska wyjaśnia, dlaczego Białoruś nie przystąpiła jeszcze do wojny
10:36
17.01.2023

Szef MSW w rządzie Dolnej Saksonii ma zostać nowym ministrem obrony Niemiec

Do zmiany ministra obrony Niemiec dochodzi w momencie, gdy rośnie presja na Niemcy, by te zgodziły się na reeksport czołgów Leopard 2 na Ukrainę i by same dostarczyły swoje czołgi tego typu Ukrainie.

Czytaj więcej

Partner byłej żony Schroedera nowym ministrem obrony Niemiec
10:14
17.01.2023

Mer Dniepru: Liczba ofiar uderzenia rakiety w blok wzrosła do 44

Borys Fiłatow, mer Dniepru napisał na Facebooku, że liczba ofiar uderzenia rakiety Ch-22 w dziewięciopiętrowy blok mieszkalny w mieście wzrosła do 44. Wcześniej informowano o 41 ofiarach. Rankiem 17 stycznia informowano, że los 25 mieszkańców bloku pozostaje nieznany.

10:12
17.01.2023

Do stycznia, w walkach o Bachmut, Grupa Wagnera miała stracić 4 tys. zabitych i ok. 10 tys. rannych

Szanse przeżycia więźnia-najemnika są nikłe. Ale od początku stycznia Jewgienij Prigożin rozpowszechnia nagrania z „amnestionowanymi” najemnikami. Według kontraktu powinni oni byli służyć pół roku, a pierwszych zwerbowano w lipcu 2022. Teraz multimiliarder zapewnia, że są już wolni. – Wszyscy mają wytatuowaną pieczęć Wagnera. Każdy dostał komórkę, na którą ktoś zadzwoni po 45 dniach i wezwie z powrotem – bo wszyscy podpisali przedłużenie kontraktu. Kto nie podpisał, zginął w okopach. Ale obiecują wysłać już nie na front, ale na tyły, do łapania dywersantów – mówi Olga Romanowa z organizacji „Ruś siedząca”, pomagającej więźniom.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera: Mordercy, bandyci – nowi bohaterowie Rosji
09:51
17.01.2023

Sondaż: 56 proc. Łotyszy wsparło materialnie Ukrainę i uchodźców z Ukrainy

Z sondażu przeprowadzonego na Łotwie przez agencję SKDS na zlecenie Funduszu Integracji Społecznej wynika, że 56 proc. mieszkańców Łotwy wsparło materialnie - przekazując pieniądze, bądź ubrania, żywność i inne produkty pierwszej potrzeby - Ukrainę i uchodźców z Ukrainy. W porównaniu do wiosny 2022 roku odsetek Łotyszy wspierających Ukrainę zwiększył się o 11 punktów procentowych.

09:34
17.01.2023

Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 102 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu chersońskiego, Jarosław Januszewicz. Rosjanie mieli m.in. ostrzelać budynek szkoły z internatem, szpital, budynki mieszkalne. W wyniku ostrzału są zabici i ranni - pisze Januszewicz. Obwód chersoński został zaatakowany przy użyciu artylerii, zestawów rakietowych, moździerzy, czołgów i bezzałogowych statków powietrznych. W wyniku ostrzałów przeprowadzonych w ciągu ostatniej doby jeden mieszkaniec obwodu został zabity, a dwóch zostało rannych.

09:27
17.01.2023

Rośnie liczba ofiar uderzenia rosyjskiej rakiety w blok w Dnieprze

Spod gruzów budynku wydobyto ciało 41 ofiary, dziecka (to czwarte dziecko, które zginęło w wyniku uderzenia rakiety w blok mieszkalny) - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. W ataku rannych zostało 79 dzieci (w tym 16 dzieci). Los 25 mieszkańców bloku pozostaje nieznany.

09:04
17.01.2023

Rośnie liczba ofiar eksplozji granatu w rejonie Biełgorodu

Liczba ofiar eksplozji granatu w miejscu stacjonowania rosyjskich żołnierzy w pobliżu Biełgorodu, wzrosła do siedmiu - informuje Interfax. Za zaginione nadal uważa się cztery osoby. Wcześniej informowano, że w wyniku przypadkowego zdetonowania granatu przez sierżanta w miejscu stacjonowania rosyjskich żołnierzy w pobliżu Biełgorodu, doszło do eksplozji amunicji, w którą wyposażony był pluton rosyjskich żołnierzy. Wówczas informowano, że 16 osób zostało rannych, osiem było uważanych za zaginione, a trzy zginęły.

08:55
17.01.2023

Separatyści: Grupa Wagnera zajęła stację kolejową w pobliżu Sołedaru

Denis Puszylin, przywódca separatystów z samozwańczej, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Donieckiej Republiki Ludowej, w rozmowie z telewizją Rossija-24 powiedział, że najemnicy z Grupy Wagnera "oczyszczają Sołedar" oraz że zajęli stację kolejową Soł znajdującą się w pobliżu miasta "przecinając linię komunikacyjną między Siewierskiem a Artiemowskiem (tak Rosjanie określają Bachmut - red.)". W ubiegły piątek resort obrony Rosji podał, że 12 stycznia rosyjscy żołnierze zajęli Sołedar.

08:44
17.01.2023

Sztab Generalny: Wojsko Ukrainy odpiera rosyjskie ataki w pobliżu 20 osiedli w obwodach donieckim i ługańskim

W ciągu ostatniej doby ukraińscy wojskowi odparli rosyjskie ataki w pobliżu ponad 20 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim.  

Ukraińcy w odpowiedzi zaatakowali punkt kontrolny, 11 rosyjskich baz tymczasowych, magazyn paliwa i skład amunicji.

08:12
17.01.2023

Rosyjskie flagi zakazane podczas Australian Open

Rosyjscy dyplomaci protestują, a kibice mimo zakazu przynoszą flagi na trybuny.

Czytaj więcej

Kibice z Rosji w koszulkach z Putinem. Rosyjskie flagi zakazane na trybunach w Australii
07:49
17.01.2023

Amerykanie szkolą Ukraińców w Niemczech i Oklahomie

Członkowie ukraińskiej armii będą przeszkoleni z obsługi systemu Patriot.

Czytaj więcej

USA rozpoczynają w Niemczech i Oklahomie szkolenia dla ukraińskich żołnierzy
07:32
17.01.2023

Austriacki minister spraw zagranicznych mówi, że Rosja powinna odgrywać rolę w przyszłym bezpieczeństwie europejskim  

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powiedział, że OBWE powinna pozostać platformą negocjacyjną i skrytykował odmowę Warszawy zaproszenia rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na ostatnie spotkanie grupy w Polsce

Czytaj więcej

Minister spraw zagranicznych Austrii apeluje, by nie "przesadzać" w stosunkach z Rosją
07:28
17.01.2023

Brytyjski resort obrony: Pociski Ch-22 są nieprecyzyjne przy rażeniu celów lądowych

Jak czytamy w najnowszym raporcie Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii blok mieszkalny w Dnieprze został trafiony, najprawdopodobniej, pociskiem przeciwokrętowym Ch-22 (w nomenklaturze NATO - AS-4 Kitchen). Ministerstwo podkreśla, że pociski te są "regularnie nieprecyzyjne przy rażeniu celów lądowych, ponieważ ich system naprowadzania nie radzi sobie z rozróżnianiem celów w terenie zurbanizowanym".

07:26
17.01.2023

W nocy rosyjska ciężka artyleria ostrzelała obwód dniepropietrowski

O ostrzale informuje gubernator obwodu, Walentyn Rezniczenko. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że ostrzelany został rejon nikopolski, na który spadło ponad 20 pocisków.

07:15
17.01.2023

Kadyrow: Jesteśmy daleko od III wojny światowej

"Określam mianem niewłaściwych rozmowy różnych ekspertów, którzy próbują nadać status światowego konfliktu rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji nazywają wojnę na Ukrainie - red.) na Ukrainie. Cały świat nie zgadza się z NATO i grupką krajów, które są częścią (tego konfliktu). Wiele państw, w tym Chiny, Indie, Pakistan i dziesiątki innych krajów zamieszkiwanych przez miliardy ludzi, pozostaje neutralnych, więc wciąż jesteśmy daleko od III wojny światowej" - czytamy we wpisie Ramzana Kadyrowa na jego kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Kadyrow: Możemy oprzeć się całemu światu i wyzwolić całą Ukrainę
06:49
17.01.2023

W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali obwód zaporoski 130 razy

Ołeksandr Staruch, gubernator obwodu zaporoskiego pisze, że Rosjanie "zintensyfikowali działania mające na celu sterroryzowanie mieszkańców" obwodu. Tylko w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów uszkodzone zostały 64 budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury cywilnej. 

06:45
17.01.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Wróg nadal chce zająć cały obwód doniecki

Rosjanie prowadzą działania ofensywne w rejonie Bachmutu i Awdijiwki - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy. Sztab podaje, że w ciągu doby Rosjanie wystrzelili przeciwko celom na Ukrainie dwie rakiety i przeprowadzili siedem uderzeń z powietrza oraz 70 ostrzałów celów na Ukrainie. "Zagrożenie dalszymi uderzeniami powietrznymi i rakietowymi na obiekty na Ukrainie pozostaje wysokie" - czytamy w raporcie.

06:38
17.01.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 116 950 żołnierzy, 3 121 czołgów, 6 215 pojazdów opancerzonych, 2 104 zestawy artyleryjskie, 441 wyrzutni rakiet, 220 zestawów przeciwlotniczych, 286 samolotów, 276 śmigłowców, 1 872 bezzałogowe statki powietrzne, 749 pocisków manewrujących, 17 jednostek nawodnych, 4 877 pojazdów (w tym cystern) i 190 jednostek sprzętu specjalnego.

06:37
17.01.2023

Szojgu dokonał inspekcji wojsk walczących na Ukrainie

Informację na ten temat podaje resort obrony Rosji.

Czytaj więcej

Rosyjski resort obrony: Szojgu dokonał inspekcji zgrupowania na Ukrainie
06:15
17.01.2023

Haszczyński: Czołgów będzie za mało i nadjadą późno. A czołgi to nie wszystko, czego potrzeba

Nikt na Zachodzie, w tym w Polsce, nie chce III wojny światowej. I to jest zrozumiałe. Niemożliwy wciąż jest zakaz lotów. Opinia publiczna jest jednak zazwyczaj bardziej niż politycy otwarta w sprawie dostaw broni dla Ukraińców. Także pod jej wpływem granica tego, co można Ukraińcom dać, się przesuwa. Dzieje się to bardzo powoli, mimo że po przekroczeniu każdego progu zmniejsza się lęk przed atomowym odwetem Putina. Po niemal roku wielkiej wojny doszliśmy do czołgów zachodniej produkcji. Rozważamy, ile ich dać, a Niemcy, czy w ogóle je dać i czy pozwolić innym, którzy mają niemieckie leopardy, by je dali - pisze w komentarzu Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Majstrujemy przy czołgach, a tam giną ludzie
05:57
17.01.2023

Think tank z USA opisuje konflikt między resortem obrony Rosji a Jewgienijem Prigożynem i Grupą Wagnera

ISW odnotowuje, że rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pośrednio oskarżył Prigożyna o celowe eksponowanie konfliktu pomiędzy rosyjskim resortem obrony a Grupą Wagnera. Pieskow, pytany o doniesienia na temat tego konfliktu stwierdził w poniedziałek, że takie doniesienia są "produktem manipulacji informacjami". Dodał, że choć większość tych "manipulacji" pochodzi od wrogów Rosji, to jednak również niektórzy jej "przyjaciele" zachowują się w podobny sposób.

Czytaj więcej

Think tank: Kreml otwarcie polemizuje z Prigożynem ws. Grupy Wagnera
05:36
17.01.2023

Rzeczniczka MSZ Rosji do szefa brytyjskiej dyplomacji: Musisz odpowiedzieć za wspieranie neonazizmu

James Cleverly został w ostatnich dniach objęty sankcjami przez Rosję.

Czytaj więcej

MSZ Rosji zapowiada, że brytyjski minister "odpowie za wspieranie neonazizmu"
05:21
17.01.2023

W Rumunii morze wyrzuciło na brzeg system napędowy rosyjskiej rakiety przeciwlotniczej

Sztab Generalny armii Ukrainy informuje, że na brzegu Morza Czarnego znaleziono szczątki rosyjskiej rakiety wystrzelonej przez zestaw Pancyr-S1. Znalezione fragmenty nie zawierały materiału pirotechnicznego, ani innych groźnych materiałów - były to elementy systemu napędowego rakiety.

05:18
17.01.2023

We wtorek rosyjska Duma zbierze się po raz pierwszy w 2023 r.

Posiedzenie rozpocznie się od przemówienia przewodniczącego Dumy, Wiaczesława Wołodina. Duma, w czasie wiosennej sesji, ma zająć się - jak mówił zastępca przewodniczącego Dumy, Aleksandr Żukow - "kwestią integracji na polu prawnym (nowych) terenów, które są częścią Federacji Rosyjskiej", czyli nielegalnie anektowanych części Ukrainy.

04:55
17.01.2023

W rejonie Bachmutu i Awdijiwki Rosjanie atakują przez całą dobę

- Bardzo ciężkie walki toczą się w dwóch kluczowych sektorach (frontu)... w Bachmucie i Awdijiwce - powiedział ukraiński analityk wojskowy, Ołeh Żdanow, w nagraniu umieszczonym na YouTube. - Wróg stale atakuje, robi to całą dobę. Próbujemy utrzymać nasze pozycje. Rosjanie są aktywni w nocy - bardzo potrzebujemy noktowizorów - dodał.

Czytaj więcej

Ukraina spodziewa się "ostatecznego uderzenia" Rosji w lutym lub marcu
04:27
17.01.2023

Zełenski: Zbieramy informację o sprawcach ataku na Dniepr

- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaczęła już zbierać informację o tych przedstawicielach rosyjskiej armii, którzy przygotowali i przeprowadzili uderzenie - mówił o ataku rakietowym na Dniepr, w czasie którego rosyjska rakieta uderzyła w blok mieszkalny, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Nie ma wątpliwości: każda osoba winna tej zbrodni wojennej, będzie zidentyfikowana i postawiona przed wymiarem sprawiedliwości - dodał. - Uderzenie na Dniepr, a także inne podobne uderzenia, podlegają pod jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego. Wykorzystamy wszystkie dostępne możliwości - na szczeblu krajowym i międzynarodowym - by upewnić się, że wszyscy rosyjscy mordercy, wszyscy, którzy wydają i wykonują rozkazy prowadzenia terroru rakietowego przeciwko naszym obywatelom, usłyszeli wyroki. I by upewnić się, że odbędą karę - dodał.

04:23
17.01.2023

W nocy w obwodzie biełgorodzkim w Rosji aktywna była obrona przeciwlotnicza

Gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji, Wiaczesław Gładkow, poinformował, że w nocy z poniedziałku na wtorek w obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza. "Według wstępnych danych nie ma zniszczeń ani ofiar" - napisał Gładkow.

04:20
17.01.2023

W poniedziałek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły trzy statki z żywnością

Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego 22 lipca między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą, poinformowało, że 16 stycznia z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły trzy statki z żywnością - dwa z nich wyruszyły w rejs do Chin, jeden - do Hiszpanii. Łącznie, od 22 lipca, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło 655 statków na pokładzie których znajdowało się 17 638 311 ton zbóż i innych produktów żywnościowych.

04:16
17.01.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 327