Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 328

Najemnicy z Grupy Wagnera biorą obecnie udział w walkach na Ukrainie, gdzie walczą ramię w ramię z jednostkami regularnej, rosyjskiej armii. W ostatnich tygodniach "Wagnerowcy" odegrali dużą rolę w walkach o Sołedar.

Od lata Jewgienij Prigożyn, miliarder, który stworzył i finansuje Grupę Wagnera, prowadzi rekrutację najemników w więzieniach w Rosji.

Vučić odniósł się do pojawiających się w internecie stron internetowych i grup w mediach społecznościowych, które publikują reklamy w języku serbskim, zachęcających do zaciągnięcia się do Grupy Wagnera.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera: Mordercy, bandyci – nowi bohaterowie Rosji

- Dlaczego wy, od Wagnera, wzywacie kogoś z Serbii, skoro wiecie, że to jest sprzeczne z naszym prawem? - pytał serbski prezydent.

Serbia utrzymuje bliskie relacje z Rosją, w tym w zakresie bezpieczeństwa. Belgrad stara się o wejście do UE, ale nie jest zainteresowany członkostwem w NATO, współpracuje natomiast w kwestii obronności z Rosją.

Ochotnicy z Serbii brali udział w walkach na Ukrainie w 2014 i 2015 roku, gdy wspierali prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Jewgienij Prigożyn, miliarder, który stworzył i finansuje Grupę Wagnera, prowadzi rekrutację najemników w więzieniach w Rosji

Serbskie prawo zakazuje obywatelom tego kraju udziału w konfliktach prowadzonych poza granicami Serbii.

Vučić zaprzeczył doniesieniom medialnym, jakoby Grupa Wagnera była obecna w Serbii.

Serbia, jak dotąd, nie nałożyła sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę, choć publicznie krytykowała działania Rosji podjęte przeciwko sąsiadującemu z nią państwu.