"NYT": USA dostarczają Ukrainie amunicję z magazynów w Izraelu

Pentagon drenuje swoje składy amunicji w Izraelu, by zapewnić dostawy pocisków artyleryjskich ukraińskiej armii - podaje "New York Times", powołując się na przedstawicieli administracji USA i władz Izraela.

Publikacja: 18.01.2023 06:56

Haubica M777

Haubica M777

Foto: US DoD

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 329

W Izraelu, jak pisze "New York Times", znajdują się duże amerykańskie składy amunicji, której amerykańska armia używa w przypadku udziału w konfliktach na Bliskim Wschodzie. USA dopuszczają też możliwość, by z amunicji tej - w sytuacji kryzysowej - korzystał Izrael.

Obecnie składy te stają się jednym ze źródeł zaopatrzenia w amunicję artyleryjską ukraińskiej armii, która zużyła posiadane rezerwy poradzieckiej amunicji i obecnie musi polegać na dostawach amunicji z USA i innych krajów zachodnich.

Tymczasem - jak pisze "New York Times" - USA i państwa europejskie nie są w stanie wytwarzać amunicji w takim samym tempie, w jakim Ukraińcy ją zużywają. W związku z czym Pentagon ma opróżniać składy amunicji w Izraelu, a także w Korei Południowej, by zapewnić poziom dostaw pozwalający Ukrainie w pełni korzystać ze swojej artylerii.

Czytaj więcej

Think tank: Rosja chce być gotowa na duże wojny, nie tylko na Ukrainie

Izrael nie udziela pomocy wojskowej Ukrainie, z obawy o narażenie na szwank swoich relacji z Moskwą. Początkowo Tel Awiw miał też wyrażać obawy również w związku z dostawą na Ukrainę pocisków z amerykańskich składów amunicji znajdujących się na terenie tego kraju.

"New York Times", powołując się na swoje źródła podaje, że ok. połowa z 300 tysięcy pocisków artyleryjskich ze składów w Izraelu, które mają trafić na Ukrainę, jest już w drodze do Europy, skąd ma trafić na Ukrainę przez Polskę.

Ukraińska armia zużywa ok. 90 tys. pocisków artyleryjskich miesięcznie - to dwukrotnie więcej niż w tym czasie są w stanie wyprodukować USA i kraje europejskie razem wzięte

Jak dotąd USA wysłały lub zobowiązały się do wysłania ukraińskiej armii ponad miliona pocisków do haubic kalibru 155 mm. Znaczna część tego wsparcia - nieco mniej niż połowa - pochodzi z magazynów w Izraelu i Korei Południowej - twierdzi przedstawiciel administracji USA, cytowany przez "NYT".

Ukraińska armia zużywa ok. 90 tys. pocisków artyleryjskich miesięcznie - to dwukrotnie więcej niż w tym czasie są w stanie wyprodukować USA i kraje europejskie razem wzięte. Stąd konieczność sięgania przez USA do składów amunicji.

Dwóch przedstawicieli władz Izraela, cytowanych przez "NYT" twierdzi, że Waszyngton zapewnił Tel Awiw, iż uzupełni rezerwy amunicji w składach na terytorium bliskowschodniego kraju i natychmiast dostarczy amunicję w przypadku poważnego kryzysu na Bliskim Wschodzie.

Konflikty zbrojne
Członkowie komisji Kongresu wezwali Biały Dom do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie pocisków ATACMS
Konflikty zbrojne
Rosja buduje wspólnie z Iranem fabrykę dronów. Produkcja może ruszyć na początku roku
Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Główne uderzenie na południe będzie oznaczać duże straty dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Rosjanie w Warszawie o wojnie z Putinem i nowej Rosji
Konflikty zbrojne
Putin został zapytany o ukraińską kontrofensywę. "Nie osiągnęli swoich celów"