Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 329

Sprawozdanie z realizacji wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony europosłowie przyjęli 459 głosami za, przy 93 głosach przeciw i 85 wstrzymujących się.

W sprawozdaniu z zadowoleniem przyjmuje się nowe inicjatywy UE na rzecz wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa i obrony, w szczególności deklarację wersalską, kompas strategiczny, wspólny komunikat w sprawie luk w inwestycjach w obronę oraz wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia zachęcającego do wspólnych zamówień (EDIRPA).

Czytaj więcej

Kanclerz Olaf Scholz wciąż milczy o Leopardach dla Ukrainy

"Państwa członkowskie powinny nadal rozwijać unijną politykę i zdolności w zakresie cyberobrony, dodają posłowie, oraz ustanawiać partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa i obrony z podobnie myślącymi partnerami na całym świecie" - czytamy w informacji na stronie PE.

W przyjętym dokumencie europarlamentarzyści wezwali do natychmiastowego rozmieszczenia nowoczesnej broni i obrony powietrznej nowej generacji systemu, apelując do kanclerza Niemiec Scholza o bezzwłoczne dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2.

Podkreślają, że Ukraina broni swojej integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i pilnie potrzebuje pomocy wojskowej i ciężkiego uzbrojenia, aby wygrać wojnę.