Kanclerz Olaf Scholz wciąż milczy o Leopardach dla Ukrainy

Podczas swojego wystąpienia na Forum Ekonomicznym w Davos kanclerz Niemiec Olaf Scholz Scholz potwierdza wsparcie Niemiec dla Ukrainy, ale nie wspomina o dostawie czołgów - relacjonuje "New York Times".

Publikacja: 18.01.2023 17:00

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Davos

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Davos

Foto: PAP/EPA, GIAN EHRENZELLER

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 329

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę w Davos, że Rosji całkowicie nie udało się osiągnąć swoich „imperialistycznych celów” oraz  że Ukraina broni się z „wielkimi sukcesami”.

Polityk potwierdził nieustające poparcie Niemiec dla Ukrainy, ale uniknął odpowiedzi na pytanie, czy zezwoli na wysłanie niemieckich czołgów, o które prosi Kijów.

Czytaj więcej

Były szef NATO wini Niemcy za eskalację wojny w Ukrainie

Dziennikarze określili wystąpienie kanclerza jako "rozczarowujące".

"Pytany przez ukraińskiego delegata, skąd wahanie w sprawie czołgów dla Ukrainy (...) Scholz wylicza dotychczasową niemiecką pomoc wojskową, obiecuje wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”, zapewniając jednocześnie, że nie będzie wojny „między Rosją a NATO”" - pisze Dan Sabbagh z brytyjskiego "Guardiana".

W swoim przemówieniu Scholz zaznaczył, że Niemcy dostarczyły systemy obrony przeciwlotniczej Iris-T i Patriot, artylerię i bojowe wozy piechoty. Ale nie wspomniał o dostarczeniu czołgów bojowych Leopard 2, na co kilka krajów europejskich, w tym Polska i Finlandia, publicznie poprosiło Berlin o zezwolenie. Niemcy, gdzie czołgi Leopard 2 są produkowane od lat 70., muszą wyrazić zgodę na eksport czołgów, nawet jeśli należą do innych krajów.

Przemawiając w Davos Scholz skupił się na sukcesie swojego kraju w zmniejszaniu zależności od taniego rosyjskiego gazu ziemnego, który od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym spadł z 55 procent całkowitego rynku gazowego kraju do zera, bez żadnych niedoborów.

Scholz powiedział, że wojna pokazała również, jak szybko największa gospodarka Europy może dostosować się do zmian.- Przede wszystkim pokazuje, że  Niemcy potrafią być elastyczne. Możemy być niebiurokratyczni. I możemy być szybcy – zapewnił kanclerz.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim