USA: Jeszcze w tym tygodniu kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy?

- Podejrzewam, że nadal będziemy słyszeć z USA o dodatkowych pakietach pomocy w zakresie bezpieczeństwa, dodatkowych broniach i zdolnościach obronnych dla Ukrainy - mówił w rozmowie z CNN John Kirby, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu.

Publikacja: 18.01.2023 05:09

John Kirby

John Kirby

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 329

- Być może zdarzy się to (ogłoszenie kolejnego pakietu pomocy wojskowej - red.) jeszcze pod koniec tego tygodnia - powiedział Kirby w rozmowie z CNN.

Kirby nie odpowiedział na pytanie czy w skład pakietu wejdą czołgi dla Ukrainy. Jak mówił "nie chce wyprzedzać rzeczy, które nie zostały jeszcze ogłoszone". Dodał jednak, że USA są skupione na "próbach upewnienia się, że przekażą Ukrainie to, czego kraj ten potrzebuje w walce, w której uczestniczy".

- Będziemy nadal kształtować te pakiety tak, aby były jak najbardziej odpowiednie pod względem potrzeb Ukrainy, a jeśli nie możemy tego zapewnić, będziemy pracować z innymi sojusznikami i partnerami, by sprawdzić, czy oni mogą to zrobić - dodał.

Będziemy nadal kształtować te pakiety tak, aby były jak najbardziej odpowiednie pod względem potrzeb Ukrainy

John Kirby, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu

Ukraina od miesięcy prosi o zachodnie czołgi - m.in. o amerykańskie Abramsy. USA jak dotąd nie zadeklarowały gotowości przekazania swoich czołgów podstawowych Ukrainie, popierają jednak decyzję tych państw europejskich - w tym Polski - które chcą przekazać Ukrainie niemieckie Leopardy 2. Zgodę na reeksport tych czołgów muszą jednak wydać Niemcy, jako kraj, w którym je wyprodukowano.

Czytaj więcej

"Politico": Od czego zależy zgoda Niemców na dostarczenie Ukrainie Leopardów

Od 24 lutego USA przekazały Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 21 mld dolarów.W ostatnim czasie Stany Zjednoczone zdecydowały się na przekazanie stronie ukraińskiej zestawów przeciwrakietowych Patriot oraz gąsienicowych wozów bojowych Bradley.

Kirby był też pytany o rosyjski atak rakietowy na Dniepr - w wyniku uderzenia rakiety w blok mieszkalny zginęło 45 osób, w tym sześcioro dzieci. Dziennikarz CNN spytał przedstawiciela Białego Domu, czy w tym wypadku mamy do czynienia ze zbrodnią wojenną.

- USA mówiły bardzo, bardzo jasno i uczciwie o tym, że Siły Zbrojne Rosji popełniają okrucieństwa i zbrodnie wojenne - odparł Kirby dodając, że Waszyngton będzie starał się, na forum międzynarodowym, o pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za te czyny.

- To po prostu skandaliczne co Putin zrobił w ciągu ostatnich 48 godzin, uderzając w blok mieszkalny bez jakiejkolwiek wartości militarnej. Nie chodziło mu o wyłączenie ludziom prądu lub wody. Chodziło o zabijanie niewinnych cywilów w ich domach - dodał.

Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Na co muszą szykować się Rosjanie? Pieskow nie odpowiada
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Moskwa zaatakowana dronami chińskiej produkcji
Konflikty zbrojne
Minister obrony Ukrainy: Niemcy mogłyby przekazać nam myśliwce Eurofighter
Konflikty zbrojne
Rosja: Atak dronów na Moskwę. Uszkodzenia budynków
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Ministerstwo Obrony Rosji wydało komunikat
Konflikty zbrojne
17 rosyjski atak powietrzny na Kijów w maju. Jedna osoba nie żyje