Kanada przekaże Ukrainie 200 pojazdów opancerzonych. Zełenski poprosi o czołgi

200 pojazdów opancerzonych Senator APC przekaże Ukrainie Kanada - zapowiedziała w środę minister obrony Kanady, Anita Anand, w czasie swoje wizyty w Kijowie.

Publikacja: 18.01.2023 14:38

Pojazd Senator APC

Pojazd Senator APC

Foto: YouTube

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 329

Pojazdy Senator APC, produkowane przez kanadyjski koncern Roshel, mogą przewozić do ośmiu osób (plus kierowca i osoba siedząca obok niego). W pojeździe jest miejsce dla strzelca, na dachu pojazdu można montować systemy uzbrojenia.

Pojazdy będą kosztować ponad 90 mln dolarów. Są one elementem pomocy wojskowej w wysokości 500 mln dolarów, którą Kanada zobowiązała się przekazać Ukrainie w listopadzie.

Reszta tej sumy w większości ma być przeznaczona na zakup przez Kanadę amerykańskich zestawów NASAMS w celu przekazania ich Ukrainie wraz z nieokreśloną liczbą pocisków do tych systemów.

Czytaj więcej

Ekspert z Ukrainy o katastrofie śmigłowca z szefem MSW: Niczego nie można wykluczyć

Pojazdy Senator APC mają być przeznaczone do bezpiecznego przerzucania żołnierzy, a także ewakuacji rannych i transportu sprzętu.

Pojazdy, których przekazanie zapowiedziała Anand, trafią na Ukrainę do lata.

Wiosną Ukraina otrzymała już osiem takich pojazdów od Kanady.

Jeśli Niemcy wydadzą zgodę na reeksport Leopardów 2, wówczas prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, oficjalnie poprosi o nie premiera Trudeau

Kanada dysponuje też czołgami Leopard 2. W poniedziałek premiera Kanady, Justina Trudeau pytano czy jego kraj jest gotów przekazać je ukraińskiej armii.

- Wysłaliśmy różne rodzaje uzbrojenia, w tym zestawy przeciwlotnicze (Ukrainie). Przyglądamy się wszystkim prośbom Ukrainy, ale na razie nie jesteśmy gotowi na (przekazanie) Leopardów 2 - odparł.

Tymczasem Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego zapowiedział, że jeśli Niemcy wydadzą zgodę na reeksport Leopardów 2, wówczas prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, oficjalnie poprosi o nie premiera Trudeau.

Kanada dysponuje ponad 90 czołgami Leopard 2.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim