Annalena Baerbock szefowa niemieckiego MSZ zapowiedziała we wtorek, że „nie ma pokoju bez sprawiedliwości dla ofiar (wojny na Ukrainie -red)”. Chodzi o ustanowienie "sprawiedliwości dla ludzi w Buczy, Charkowa i Mariupola - ofiar (rosyjskich-red) gwałtów, porwań i morderstw".

Nowy trybunał specjalny w Hadze powinien być „dodatkiem do Międzynarodowego Trybunału Karnego (TMK) w sprawach, w których ten nie może działać z powodu luki w prawie”. Niemcy dążą do „zapewnienia Ukrainie międzynarodowego wsparcia w tworzeniu takiego specjalnego trybunału”

„Mógłby to być sąd oparty na ukraińskim kodeksie karnym” – powiedział Baerbock, dodając, że mógłby zostać uzupełniony „elementami międzynarodowymi” i zlokalizowany poza Ukrainą, utworzony przy „wsparciu finansowym partnerów”, obsadzony przez „prokuratorów i sędziów z różnych krajach, aby zapewnić jego bezstronność i legitymację”.

Szefowa niemieckiego MSZ wezwała do reformy Rzymskiego Statutu MTK. Zdaniem minister ramy prawne MTK powinny zostać dostosowane w taki sposób, aby w przyszłości możliwe było ściganie z tytułu przestępstwa „agresji”. Do tego powinno wystarczyć, by zaatakowane państwo znalazło się pod jurysdykcją MTK. Agresja powinna być ścigana "tak jak ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne”. Statut Rzymski został przyjęty w 1998 r i zmieniony w 2010 r. Rosja go nie ratyfikowała.

Czytaj więcej

Szykują trybunał karny dla Putina

Na Ukrainie prace nad powołaniem specjalnego trybunału trwają od jesieni 2022. W przygotowaniu umowy pomaga mocny zespół prawników międzynarodowych. Są w nim m.in. Philip Sands - który wcześniej opracował mechanizm pracy Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Jest też Antoine Garapon, szef Francuskiego Instytutu Prawa, który był profesorem prawa prezydenta Macrona. Pomaga Geoffrey Nice, prokurator, który sądził Slobodana Miloszevicia oraz Mark Ellis szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników.

„Zbrodnia agresji jest uważana w prawie międzynarodowym za matkę wszystkich zbrodni. To już wystarczający powód, aby osoby, które zaczęły to robić, zostały skazane. W tym przypadku wiemy, że tak zwaną specjalną operację wojskową na Ukrainie nazywamy inwazją na dużą skalę, ponieważ wojna rozpoczęła się w 2014 roku, a inwazja na dużą skalę rozpoczęła się w lutym. Wszystko to zostało zatwierdzone przez Rosyjską Radę Bezpieczeństwa, w skład której wchodzą Putin, Szojgu, Ławrow, Patruszew, Bortnikow, Miedwiediew i inni To są pierwsi kandydaci, którzy zostaną ukarani za tę zbrodnię - opowiadał w październiku 2022 r Oleg Gawrisz, członek ukraińskiej grupy roboczej ds. utworzenia specjalnego trybunału w wywiadzie dla kanału telewizyjnego „Current Time” * (należy do Radia Wolna Europa).

Sąd, który osądzi Putina utworzą państwa, które podpiszą specjalne porozumienie. Ukraina ma już 11 chętnych, które zawarły porozumienie wstępne. To republiki bałtyckie, Polska, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Rumunia. Ukraińcy mają też wsparcie Szwajcarii, Islandii, Irlandii i Kanady.

- Chcemy jednak więcej - całej Unii Europejskiej, USA, Japonii, Australii. A potem będzie otwarty traktat, do którego może dołączyć każdy kraj. Faktyczne ramy czasowe na utworzenie trybunału to rok - zapowierdził Gawrisz.

Niemiecka inicjatywa i debata zakończona rezolucją Parlamentu Europejskiego bardzo urealnią powstanie trybunału.