Niemiecki BASF opuszcza Rosję. Miliardy strat

Należąca do BASF spółka Wintershall Dea nie chciała opuszczać Rosji mimo agresji na Ukrainę. W końcu zmusił ją do tego rachunek ekonomiczny. Jej straty idą w miliardy euro i zepchnęły chemicznego giganta pod kreskę.

Publikacja: 18.01.2023 17:13

Niemiecki BASF opuszcza Rosję. Miliardy strat

Foto: Bloomberg

BASF, największy na świecie koncern chemiczny, odnotował w 2022 roku stratę po opodatkowaniu w wysokości 1,376 mld euro, wobec zysku w wysokości 5,5 mld euro jeszcze w 2021 roku - podała spółka na podstawie wstępnych danych. Analitycy spodziewali się średniego zysku na poziomie nieco poniżej 4,8 mld euro, mimo że już w trakcie roku zaksięgowano wysokie odpisy na spółkę córkę Wintershall Dea.

W czwartym kwartale 2022 r. BASF odpisał jednak kolejne 5,4 mld euro, ponieważ Wintershall Dea planuje całkowicie wycofać się z Rosji. W sumie odpisy wyniosły około 7,3 mld euro.

„Nie do utrzymania”

Naftowo-gazowy koncern Wintershall Dea (należący do BASF) jest zmuszony do wycofania się z Rosji w niecały rok po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. „Kontynuowanie naszej działalności w Rosji jest nie do utrzymania” - oświadczył we wtorek wieczorem prezes Mario Mehren.

W kwietniu ubiegłego roku Wintershall Dea ogłosił, że chce utrzymać swoje projekty w Rosji. Jako powód podano odpowiedzialność firmy za własnych pracowników i europejskie dostawy energii. Teraz firma robi zwrot w drugą stronę. „Wintershall Dea planuje całkowite uporządkowane wycofanie się z Rosji zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami prawnymi” - podała spółka w komunikacie prasowym.

Wzrost bez Rosji

Firma posiada udziały w trzech polach wydobywczych gazu ziemnego na Syberii, gdzie współpracowała z Gazpromem. Udział rosyjskiego biznesu w całości produkcji wynosił ostatnio 50 proc. Winterschall blisko współpracował z Rosją, za co był w przeszłości krytykowany. Jednak przed wojną zarząd zawsze bronił tej strategii i podkreślał, że bez Rosji nie byłoby bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Wyjście z Rosji prowadzi teraz do jednorazowej straty Wintershall Dea w wysokości 5,3 mld euro. – Jesteśmy przygotowani na ten trudny moment - powiedział Mehren. Zapowiedział, że firma chce się teraz rozwijać poza Rosją i orientuje się na Norwegię, Algierię, Argentynę i Meksyk.

Kamień u szyi

Wintershall Dea powstał w 2019 roku z połączenia spółki zależnej BASF-Wintershall z konkurencyjną Dea. Koncern chemiczny z Ludwigshafen nadal posiada 72,7 proc. udziałów, a reszta należy do byłego właściciela Dea - LetterOne. BASF faktycznie chciał wycofać się z biznesu naftowo-gazowego i wprowadzić Wintershall Dea na giełdę. Jednak wyjście na giełdę było kilkakrotnie przekładane, a plany zniweczyła wojna w Ukrainie. Dla BASF Wintershall Dea stawał się coraz bardziej kamieniem u szyi.

Skorygowany zysk operacyjny (Ebit) BASF spadł w 2022 r. o dobre jedenaście procent do 6,88 mld euro i tym samym znalazł się w dolnej granicy prognozowanego przedziału 6,8-7,2 mld. Znaczny wzrost kosztów energii w następstwie wojny był szczególnie dotkliwy dla BASF jako największego konsumenta gazu przemysłowego w Niemczech. Sprzedaż wzrosła o jedenaście procent do 87,3 mld euro, wyłącznie dzięki wyższym cenom i pozytywnym efektom walutowym.

Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Biznes
Cinkciarz.pl vs. Currency One. W reklamie w wyszukiwarce nie wszystko dozwolone
Biznes
Polskie firmy u progu sukcesji
Biznes
Marcin Obroniecki: Strażnicy bram muszą być odważni
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Putin nakazał deszczowi padać i deszcz spadł. W Jakucji
Biznes
Rosja straciła, Kazachstan zyskał. Wielka relokacja zachodnich firm