04:34
13.10.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 232
00:19
13.10.2022

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach będziemy informować od rana.

00:11
13.10.2022

Reznikow po spotkaniu z Błaszczakiem: Za wolność naszą i waszą

00:00
13.10.2022

Władze Ukrainy wzywają mieszkańców do oszczędzania energii

Ukraina wezwała cywilów do nieużywania urządzeń domowych, takich jak piekarniki i pralki, aby zaoszczędzić energię elektryczną, ponieważ miliony osób stanęły w obliczu przerw w dostawie prądu po największym rosyjskim ataku na sieć energetyczną od czasu wybuchu wojny.

Władze starają się naprawić zniszczenia po tym, jak Rosja wystrzeliła pociski na obiekty energetyczne na Ukrainie w poniedziałek, powodując powszechne przerwy w dostawie prądu i skłaniając Kijów do ogłoszenia, że wstrzymuje eksport energii elektrycznej.

23:53
12.10.2022

Wiceszef MSZ: Putin robi dobrą minę do złej gry

Sankcje są odczuwalne przez rosyjską gospodarkę, także i przez rosyjskie siły zbrojne - stwierdził w programie „Gość Wiadomości” w TVP wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, według którego „Władimir Putin robi dobrą minę do złej gry”. - Nie mogą produkować szeregu produktów zbrojeniowych, amunicji, nowego wyposażenia, z uwagi na blokadę technologii, zwłaszcza technologii o podwójnym zastosowaniu. My, jako Polska, byliśmy zawsze ambitni i uważaliśmy, że te sankcje powinny być dużo dalej idące, tak żeby jak najszybciej Rosję zatrzymać w tej agresywnej polityce - mówił.

Zdaniem wiceszefa polskiej dyplomacji „władze na Kremlu są świadome tego, że na froncie z perspektywy rosyjskiej trudno jest w ostatnim czasie zauważyć jakikolwiek, nawet taktyczny sukces”. - W związku z tym Władimir Putin stara się eskalować ten konflikt, właśnie poprzez atak na infrastrukturę cywilną. To z jednej strony może być zemsta, ale też to jest próba zastraszenia, złamania ducha, tak jakby Rosjanie nie wiedzieli, że ukraińskiego ducha złamać się nie da - podkreślił Marcin Przydacz.  

23:49
12.10.2022

Szef MSZ Węgier z kolejną wizytą w Moskwie. Rada od unijnej komisarz

Czytaj więcej

Szef MSZ Węgier w Moskwie. Unijna komisarz radzi "uczyć się na błędach z przeszłości"
22:57
12.10.2022

Ekspert wojskowy: Coś poważnego się dzieje na Białorusi

- Krążą też informacje, że Białoruska Armia Wyzwoleńcza, wspierana przez Ukrainę i Polskę, wkroczy na terytorium naszego kraju, zajmie jedno z miast i ogłosi, że rządzi tam Swiatłana Cichanouska. A następnie popłyną tam ochotnicy i wsparcie z Zachodu. Łukaszenko twierdzi, że otrzymał takie informacje od służb. I tak uzasadnia formowanie wspólnej z Rosją grupy wojsk. Nie wiemy, jaka jest prawda, ale wygląda na to, że na górze jest spory ruch - mówi „Rzeczpospolitej” Aleksander Alesin, znany białoruski niezależny ekspert wojskowy.

Czytaj więcej

Łukaszenki kolos na glinianych nogach. Z Mińska płyną coraz dziwniejsze oświadczenia
22:41
12.10.2022

Na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 143 kraje głosowały za rezolucją potępiającą rosyjskie "referenda"

Pięć państw głosowało przeciw: Rosja, Syria, Nikaragua, Korea Północna i Białoruś.

35 wstrzymało się od głosu, m.in. Armenia, Kazachstan, Indie, Chiny i RPA.

Czytaj więcej

ONZ potępia Rosję za próbę aneksji części Ukrainy. Cztery państwa poparły Rosjan
22:10
12.10.2022

Ukraina otrzyma francuskie systemy przeciwlotnicze

Prezydent Macron zapowiedział, że Francja przekaże Ukrainie systemy przeciwlotnicze i radary, które mają zapewnić ochronę przed rosyjskimi rakietami i dronami.

Czytaj więcej

Francja odpowiada na prośbę Ukrainy. Macron: Wyślemy systemy przeciwlotnicze
21:28
12.10.2022

Przywrócono prąd do niemal 4 tys. miejscowości

Premier Denys Szmyhal powiedział, że system energetyczny Ukrainy funkcjonuje normalnie i prowadzone są prace naprawcze. W poniedziałek siły rosyjskie uderzyły w infrastrukturę, w tym obiekty energetyczne, w 12 obwodach i Kijowie, powodując ponad 30 pożarów. Shmyhal przekazał również, że Ukraińcy powinni przygotować się na tymczasowe zakłócenia w dostawach prądu, wody i sieci komórkowej.

20:59
12.10.2022

Ilu żołnierzy mogli stracić Rosjanie?

Niezależny rosyjski portal informuje, że straty przekroczyły 90 tys. osób.

Czytaj więcej

Na Ukrainie mogło zginąć lub zostać rannych 90 tys. Rosjan
20:20
12.10.2022

Czesi nie wpuszczą turystów z Rosji z wizami Schengen

Czytaj więcej

Czesi zaostrzają zasady wjazdu dla rosyjskich turystów
19:39
12.10.2022

Zachód i Ukraina z niepokojem patrzą na Białoruś

Istnieją obawy, że Łukaszenko pod presją Putina wyśle na wojnę swoich żołnierzy.

Czytaj więcej

Białoruś pod presją Putina zbliża się do przyłączenia do wojny na Ukrainie
19:34
12.10.2022

Stoltenberg: Musimy zwiększyć produkcję amunicji i broni

NATO ma rozmawiać z producentami, żeby ci przyspieszyli dostawy. 

Czytaj więcej

NATO chce przerazić Rosję. Ale powstał problem logistyczny
19:20
12.10.2022

Morawiecki: Tak, Rosja prowadzi działania o charakterze terrorystycznym

- Wybuch przypadkowy bomby na dworcu w jakimś mieście zachodnim byłby nazwany zamachem terrorystycznym. Atak bomby na szkołę, na szpital, na ludność jest atakiem terrorystycznym. Dlatego uważam, że ze wszech miar nie tylko należy potępiać te działania, ale solidarność Zachodu skłania i powinna skłaniać nas wszystkich do tego, aby tej pomocy w obronie wolności i suwerenności Ukrainy było jeszcze więcej - powiedział w radiowej Trójce premier Mateusz Morawiecki, oceniając, że „działania, które są prowadzone, wskazują na to, że dzisiejsza Rosja prowadzi działania o charakterze terrorystycznym”.  

18:56
12.10.2022

Kanada zapowiada dodatkowe 47 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy

Kanadyjska minister obrony Anita Anand zapowiedziała, że nowy pakiet pomocy wojskowej będzie obejmował odzież i sprzęt zimowy, pociski artyleryjskie i technologie komunikacyjne. Wcześniej informował, że kanadyjskie wojsko wyśle do Polski około 40 inżynierów, którzy będą szkolić ukraińskie oddziały.

18:34
12.10.2022

Dziewiąty pakiet sankcji. Ukraina chce ich rozszerzenia na Białoruś

Kolejny, dziewiąty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji powinien obejmować odłączenie pozostałych rosyjskich banków od SWIFT, ograniczenia cenowe lub zakaz eksportu gazu, zakaz wpływania statków do rosyjskich portów oraz wydawania wiz Rosjanom - zaproponował  zastępca szefa kancelarii Prezydenta Ukrainy Ihor Żółkiew. Podkreślił, że zdaniem Ukrainy sankcjami powinna być obejmowana także Białoruś, szczególnie w zakresie systemu bankowego.  

17:51
12.10.2022

Kolejne dziewięć statków z produktami rolnymi opuściło ukraińskie porty

W ramach „inicjatywy zbożowej” 12 października z portów Odessy wypłynęło dziewięć statków z ukraińskimi produktami rolnymi - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury. Od 1 sierpnia, kiedy odpłynął pierwszy statek z ukraińską żywnością, 325 statków wyeksportowało już 7,2 mln ton produktów rolnych do krajów Azji, Europy i Afryki.

17:50
12.10.2022

Urzędnik NATO: Atak nuklearny Rosji doprowadziłby do fizycznej odpowiedzi

Czytaj więcej

NATO: Rosyjski atak nuklearny prawie na pewno wywołałby fizyczną odpowiedź
17:24
12.10.2022

Szef UEFA: Wykluczyć Białorusinów? Obecnie nie widzimy powodu, by to robić

- To trochę populistyczne powiedzieć: wyrzuć wszystkich - powiedział Aleksander Čeferin, pytany o możliwość wykluczenia z europejskich rozgrywek zespołów i reprezentacji z Białorusi. 

Czytaj więcej

Prezydent UEFA: Wykluczyć Białorusinów? To populistyczne
17:07
12.10.2022

Szwajcaria wprowadziła nowe sankcje na Rosję

Władze Szwajcarii zatwierdziły umieszczenie ponad 30 osób i firm z Rosji na liście sankcyjnej, w związku z próbą nielegalnej aneksji przez Rosję części terytorium Ukrainy. Aktywa osób i organizacji objętych sankcjami zostaną zamrożone.

16:52
12.10.2022

Zaporoska elektrownia atomowa znów na rosyjskim paliwie jądrowym

Rosjanie wczoraj uprowadzili wicedyrektora elektrowni Walerego Martiniuka, a pracowników siłą zmuszają do podpisywania umów z Rosatomem

Czytaj więcej

Największa elektrownia atomowa Europy przejdzie na rosyjskie paliwo
16:40
12.10.2022

Holendrzy wyślą na Ukrainę rakiety obrony powietrznej o wartości 15 mln euro

To reakcja na rosyjskie naloty przeprowadzone na początku tygodnia.

Te ataki (...) mogą spotkać się jedynie z nieugiętym wsparciem dla Ukrainy i jej mieszkańców" - napisała minister obrony Kasja Ollongren.

16:39
12.10.2022

Putin spotka się jutro z Erdoganem. Rosjanie spodziewają się tureckiej propozycji mediacji

Czytaj więcej

Putin spotka się z Erdoganem. Kreml: Prezydent Turcji może zaproponować mediację
16:33
12.10.2022

Ukraińcy coraz pozytywniej oceniają OUN i UPA

Ukraińcy coraz pozytywniej oceniają OUN i UPA Według badań od 2013 roku liczba osób negatywnie postrzegających działalność OUN-UPA zmniejszyła się ponad pięciokrotnie, z 42 proc. do 8 proc. 

Czytaj więcej

Sondaż: Wzrosła liczba Ukraińców pozytywnie oceniających działalność OUN-UPA
16:25
12.10.2022

„Człowiek Putina” wzywa MKOl do odwieszenia rosyjskich sportowców

Stojący na czele Światowej Federacji Bokserskiej (IBA) Umar Kremlow wezwał Międzynarodowy Komitet Olimpijski, by „natychmiast naprawił sytuację”, dopuszczając rosyjskich sportowców do międzynarodowych zawodów.

5 października IBA ogłosiła dopuszczenie do zawodów sportowców z Rosji i Białorusi. Rosyjscy i białoruscy bokserzy będą mogli rywalizować w międzynarodowych turniejach pod flagami swoich krajów, a jeśli wygrają, zagrane im zostaną hymny narodowe. - IBA zrobiła pierwszy krok w kierunku wyrównania szans i uczciwości. IBA będzie nadal robić wszystko dla dobra swoich sportowców i trenerów, musimy stwarzać warunki, a nie je pogarszać. Chcę jeszcze raz powiedzieć, że sport jest poza polityką. Nie powinniśmy mieć nic wspólnego z rozgrywkami polityków na całym świecie - powiedział Kremlow, cytowany przez rosyjskie agencje propagandowe.  

16:24
12.10.2022

Niemieckie systemy rakietowe i haubice trafią na Ukrainę

Zachód reaguje na przeprowadzone przez Rosjan ataki rakietowe na ukraińskie miasta i obiekty cywilne.

Czytaj więcej

Niemcy przekażą Ukrainie wyrzutnie rakietowe i haubice
16:06
12.10.2022

Większość Rosjan opowiada się za przyłączeniem czterech ukraińskich obwodów

Czytaj więcej

Sondaż w Rosji: Większość obywateli za przyłączeniem ukraińskich obwodów
15:58
12.10.2022

Polscy strażnicy graniczni przeszkoleni w wykrywaniu substancji promieniotwórczych przez Amerykanów

 Delegacja amerykańska odwiedziła placówkę w Bezledach, a celem wizyty było szkolenie w zakresie identyfikacji materiałów CBRN (szkodliwych substancji chemicznych, biologicznych, promieniotwórczych, nuklearnych) - poinformował Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej. 

„W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze z W-MOSG, na co dzień pełniący służbę na drogowych, kolejowych oraz lotniczym przejściu granicznym. Podczas spotkania zapoznano gości z infrastrukturą drogowego przejścia granicznego, zaprezentowano sprzęt służbowy. Omówiono również główne zadania formacji oraz specyfikę ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej” - czytamy w opublikowanym komunikacie. 

15:42
12.10.2022

"Przyślij nam więcej". Ukraina apeluje do Francji o dostawy broni

"Jeśli naprawdę chcecie podbić nasze serca... nic nie przebije wysoce mobilnej artylerii samobieżnej 155 mm" - brzmi fragment apelu.

Czytaj więcej

Róża i czekolada na nagraniu. Ukraina prosi Francję o dostawy broni
15:18
12.10.2022

Prezes Gazpromu sugeruje, że Europa nie poradzi sobie bez rosyjskiego gazu

Aleksiej Miller mówił też, że Europa będzie miała problem zimą w okresie największych mrozów. - W krótkim czasie całe miasta i regiony mogą zostać zmrożone. Gazprom dostarczał od 600 do 1,7 mld m3 gazu dziennie w czasie zimowych szczytów, kiedy pojawiał się zimny antycyklon, "Bestia ze Wschodu" - podkreślił.

Czytaj więcej

Prezes Gazpromu: Europa przetrwa tę zimę, ale co z następną?
15:17
12.10.2022

NATO przekaże Ukrainie wsparcie przeciwlotnicze

Jens Stoltenberg poinformował, że przekazanie Ukrainie systemów obrony powietrznej będzie priorytetem dla NATO.

Czytaj więcej

Stoltenberg: Obrona powietrzna ma być priorytetem w ramach wsparcia dla Ukrainy
15:03
12.10.2022

W Odessie zaklejono plakat z podziękowaniem dla Elona Muska

14:43
12.10.2022

Zaporoże: Ponad 70 ofiar rosyjskich ostrzałów w ostatnich dwóch tygodniach

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża zginęło ponad 70 osób - poinformował gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch. W czasie ostrzału Zaporoża niszczone są bloki mieszkalne i obiekty infrastruktury - podkreślił Staruch. Według niego "wszystkie rakiety spadające na miasto to pociski precyzyjne", które "lecą tam, gdzie mają lecieć".

14:26
12.10.2022

Europejski Bank Inwestycyjny przekazał dodatkowe 550 mln euro Ukrainie

O przekazaniu Ukrainie 550 mln euro przez EBI poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram premier Ukrainy, Denys Szmyhal. "UE, wraz z EBI pomoże Ukrainie odtworzyć infrastrukturę energetyczną. Dziś EBI przekazał dodatkowe 550 mln euro naszemu krajowi. Środki te pomogą, w szczególności, pokryć koszty naprawy uszkodzonych obiektów infrastruktury i ustabilizować ukraińską sieć energetyczną" - napisał Szmyhal. 

14:09
12.10.2022

Rosjanie ostrzelali infrastrukturę energetyczną w obwodzie dniepropietrowskim

W środę rano Rosja ostrzelała infrastrukturę energetyczną w rejonie kamiańskim, obwodu dniepropietrowskiego - poinformował gubernator obwodu, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. "Kolejny atak (...). Trzeci dzień z rzędu rosyjscy terroryści atakują obiekty infrastruktury krytycznej. Nad ranem Rosjanie ostrzeliwali infrastrukturę energetyczną rejonu kamiańskiego" - pisze Rezniczenko. Gubernator wezwał mieszkańców obwodu do oszczędzania prądu.

14:02
12.10.2022

Krym: Oficerowie FSB mieli otrzymać plany ewakuacji dla siebie i swoich rodzin

We wrześniu wywiad Ukrainy informował, że Rosjanie zaczęli pilnie ewakuować swoje rodziny z Krymu i południowej Ukrainy w związku z kontrofensywą ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Ukraińcy: Oficerowie rosyjskiej FSB otrzymali plany ewakuacji z Ukrainy
13:48
12.10.2022

Putin wymienia Polskę wśród beneficjentów uszkodzenia Nord Stream

Prezydent Rosji powiedział, że po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream Stany Zjednoczone mogą teraz dostarczać surowce energetyczne po wysokich cenach.

Czytaj więcej

Putin: Polska skorzystała na sabotażu Nord Stream
13:28
12.10.2022

Ukraińska parlamentarzystka: Jestem spakowana na wypadek ataku atomowego

Ukraińska parlamentarzystka, Kira Rudyk, w rozmowie z Sky News oświadczyła, że ma "spakowany plecak na wypadek, gdyby prezydent Putin przeprowadził atak z użyciem broni atomowej".  - Pod schodami mam plecak ze wszystkim, co - według naszych naukowców, jest niezbędne, wszyscy wiemy jak działać w przypadku ataku atomowego - powiedziała Rudyk, liderka centroprawicowej partii "Głos".

13:14
12.10.2022

Co najmniej cztery rosyjskie śmigłowce strącone nad południową Ukrainą w 18 minut

Jednostki obrony powietrznej Sił Powietrznych Ukrainy na południu kraju zestrzeliły w środę, między 8:40 a 8:58, co najmniej cztery rosyjskie śmigłowce szturmowe, prawdopodobnie Ka-52, które zapewniały wsparcie ogniowe siłom lądowym Rosji - wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy. Nie jest wykluczone, że liczba strąconych śmigłowców jest większa, ponieważ ostrzelane zostały jeszcze dwie rosyjskie maszyny.

13:08
12.10.2022

Niemiecka minister obrony: Pierwszy zestaw IRIS-T dotarł na Ukrainę

Szefowa resortu obrony Niemiec, Christine Lambrecht, poinformowała, że pierwszy niemiecki zestaw przeciwlotniczy IRIS-T dotarł już na Ukrainę. - To bardzo ważne wsparcie dla Ukrainy w walce z atakami rakietowymi, których doświadcza tamtejsza ludność - podkreśliła Lambrecht.

12:59
12.10.2022

Ukraińskie dowództwo: W 4 dni Rosjanie stracili ponad 1200 żołnierzy

W ciągu ostatnich czterech dni Rosja straciła na Ukrainie 1260 żołnierzy - wynika z danych ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Czytaj więcej

Ukraińskie wojsko: We wtorek Rosjanie stracili na Ukrainie jeden czołg
12:58
12.10.2022

Siedem ofiar rosyjskiego ostrzału Awdijiwki. Gubernator wzywa do wyjazdu z obwodu

"To cała istota Rosjan. Nie mogą oprzeć się ukraińskiej armii, więc 'walczą' z nieuzbrojonymi cywilami" - napisał Pawło Kyryłenko na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Obwód doniecki: Pociski spadły na rynek. Siedem ofiar
12:32
12.10.2022

Brytyjska premier chce odwiedzić Ukrainę "tak szybko, jak to możliwe"

Liz Truss jest zdecydowana odwiedzić Ukrainę "tak szybko, jak to możliwe" - poinformował rzecznik brytyjskiej premier, po serii rosyjskich ataków rakietowych na ukraińskie miasta, w tym Kijów. Na pytanie jak ataki rakietowe wpłyną na potencjalną wizytę Truss na Ukrainie, rzecznik brytyjskiej premier odparł, że "nie może wchodzić w rozważania na temat kwestii związanych z bezpieczeństwem takich podróży, ani nie może spekulować na temat daty wizyty".

12:26
12.10.2022

Cztery jachty z 23 Rosjanami na pokładzie dotarły do Korei Południowej

Jak podaje południowokoreański parlamentarzysta Rosjanie uciekali przed mobilizacją. Dwa jachty, z 15 Rosjanami na pokładzie, zawrócono.

Czytaj więcej

Ponad 20 Rosjan uciekało jachtami do Korei Południowej. Większość zawrócono
11:53
12.10.2022

Musk rozmawiał z Putinem przed przedstawieniem planu pokojowego? Kreml zaprzecza

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, zaprzeczył doniesieniom jakoby Elon Musk kontaktował się z Władimirem Putinem przed przedstawieniem na Twitterze swojej propozycji planu pokojowego dla Ukrainy. - Nie, to nieprawda - stwierdził. Musk na początku października zaproponował, by zakończyć konflikt na Ukrainie przyznając prawo do Krymu Rosji, a na pozostałych, okupowanych dziś przez Rosję ziemiach Ukrainy, przeprowadzić referenda ws. przynależności państwowej pod nadzorem ONZ.

11:37
12.10.2022

Czy w Rosji rusza nowa fala mobilizacji? Jest odpowiedź Kremla

- Obecnie nie ma nowej fali mobilizacji obywateli w związku z udziałem w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie (tak władze Rosji określają wojnę - red.) - powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w czasie spotkania z dziennikarzami.

Czytaj więcej

Doniesienia o nowej fali mobilizacji w Rosji. Kreml zaprzecza
11:28
12.10.2022

Gawkowski: Masakra, którą urządza Putin, to akt terroryzmu międzynarodowego

- Putin jest terrorystą i zbrodniarzem. Jeżeli nie będziemy o tym głośno mówić i tego zapisywać, to wpadniemy w kłopoty, bo na koniec zaatakuje on kolejny raz. Im mocniejsze działania względem Rosji tym lepiej - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy.

Czytaj więcej

Gawkowski: Putin to terrorysta. Jeśli nie będziemy o tym mówić, znów zaatakuje
11:14
12.10.2022

Transnieft: Rosyjska ropa wciąż płynie przez „Przyjaźń” do Polski

Rosyjski operator ropociągu „Przyjaźń” dostał od polskiego PERN informację o wycieku ropy z jednej nitki. Rurociąg w tym miejscu się rozhermetyzował. Rosjanie nie widzą problemu, dopóki strona polska przyjmuje dostarczaną ropę.

Czytaj więcej

Transnieft o uszkodzeniu „Przyjaźni”: Polacy wciąż przyjmują naszą ropę
10:57
12.10.2022

Papież: Niech Duch Boży przemieni serca osób, w których rękach są losy wojny

- W tych dniach moje serce jest z Ukraińcami, zwłaszcza z mieszkańcami tych miejsc, którymi wstrząsnęły bombardowania - powiedział papież Franciszek nawiązując do ataków rakietowych Rosji na miasta na Ukrainie 10 i 11 października.

Czytaj więcej

Papież: Noszę w sobie ból mieszkańców bombardowanych miast Ukrainy
10:35
12.10.2022

Rzecznik MSW Ukrainy: Działanie FSB i Komitetu Śledczego Rosji to nonsens

Andrij Jusow, rzecznik MSW Ukrainy poinformował, że śledztwo FSB i Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej ws. ataku na Most Krymski jest nonsensem. Jusow dodał, że FSB i Komitet Śledczy FR to "fałszywe struktury, które służą reżimowi Putina, więc strona ukraińska nie będzie komentować ich oświadczeń".

10:24
12.10.2022

Bartoszewski: Niemcy przekazali Ukrainie 20 haubic i 16 Gepardów a mówią, że przekazują nie wiadomo co

- Niemcy mówią, że przekazują nie wiadomo co Ukrainie i jest tam wiele obietnic, ale tak naprawdę przekazali 20 haubic i 16 Gepardów. Te Gepardy się ciągle psują i te haubice też. Polska przekazała 300 czołgów i Kraby, Estonia przekazała proporcjonalnie najwięcej ze wszystkich, robią co mogą - powiedział na antenie RMF FM Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL – Koalicji Polskiej.

Czytaj więcej

Władysław Teofil Bartoszewski: Niemcy przekazali Ukrainie 20 haubic i 16 Gepardów
10:21
12.10.2022

Polska wciąż wśród największych donatorów rosyjskiej wojny

Unia Europejska wciąż dotuje rosyjską wojnę. Od początku agresji Rosji na Ukrainę UE zapłaciła reżimowi 103,853 mld euro – za ropę 52 proc. tej kwoty, 46 proc. za gaz, a 2 proc. – za węgiel. Polska jest wśród największych donatorów.

Czytaj więcej

Unia wciąż dotuje rosyjską wojnę. Polska w czołówce klientów Rosji
10:15
12.10.2022

Haidai: Rosjanie za pomocą przymusu ekonomicznego wymuszają przyjmowanie obywatelstwa Rosji

Jak tłumaczy Serhij Haidai od 1 stycznia wszelkie płatności w obwodzie ługańskim - pensje, świadczenia socjalne i przelewy pieniężne - będą realizowane tylko jeżeli osoba, która ma otrzymać pieniądze ma konto osobiste.

Czytaj więcej

Okupowany obwód ługański: Od 1 stycznia pensje tylko dla Rosjan
10:01
12.10.2022

Gen. Różański: Putin tę wojnę militarnie już przegrał

- Rosja straciła możliwości do prowadzenia działań ofensywnych o charakterze militarnym. Dzisiaj jest inicjatywa po stronie Ukrainy - mówił w Radiu Zet generał rezerwy Mirosław Różański.

Czytaj więcej

Polski generał: Ukraińska armia jest lepsza od polskiej
09:47
12.10.2022

Rosja oskarża Ukrainę o przerwanie dostaw prądu do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Oskarżenia takie sformułował na antenie telewizji Rossija-24 szef okupacyjnych władz Enerhodaru, miasta, w którym znajduje się elektrownia. Ołeksandr Wołga poinformował, że elektrownia przeszła na rezerwowe źródło zasilania, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie systemów chłodzenia w elektrowni.

09:43
12.10.2022

FSB informuje o zatrzymaniu obywatela Ukrainy w obwodzie moskiewskim

Mężczyzna miał przemycić do Rosji, przez Estonię, dwa ręczne zestawy pocisków przeciwlotniczych Igła.

Czytaj więcej

Obwód moskiewski: Zatrzymanie Ukraińca z ręcznymi wyrzutniami przeciwlotniczymi
09:22
12.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 63 380 żołnierzy, 2 505 czołgów, 5 181 pojazdów opancerzonych, 1 507 zestawów artyleryjskich, 355 wyrzutni rakiet, 182 zestawy przeciwlotnicze, 268 samolotów, 235 śmigłowców, 1 129 bezzałogowych statków powietrznych, 315 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 927 pojazdów (w tym cystern) i 136 jednostek sprzętu specjalnego.

09:08
12.10.2022

Ostrzał w obwodzie mikołajowskim

Mikołajowska Obwodowa Administracja Państwowa podała w mediach społecznościowych, że po godz. 6:00 czasu lokalnego wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii hromadę (gminę) Kutsurub. "W jednej z osad zniszczonych zostało ponad 15 budynków mieszkalnych. Obecnie nie ma również dostępu do prądu, wody i gazu" - czytamy. W komunikacie zaznaczono, że nie ma zabitych ani rannych.

08:44
12.10.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 6,949 mln osób

11 października granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 21,9 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 17,3 tys. osób, a od 24 lutego - 5,169 mln osób.

08:30
12.10.2022

DRL: Ranni cywile w obwodzie donieckim

Przedstawiciele samozwańczej separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oświadczyli, że w ciągu ostatniej doby w wyniku ukraińskiego ostrzału 5 cywilów zostało rannych, a 17 domów - uszkodzonych. Wojska rosyjskie i separatystyczne kontrolują część ukraińskiego obwodu donieckiego, doniesienia o ostrzale nie zostały zweryfikowane przez niezależne źródła.

08:20
12.10.2022

FSB informuje, że zapobiegła atakowi terrorystycznemu w Briańsku

Atak planował - według informacji rosyjskiej FSB - obywatel Ukrainy "działając zgodnie z instrukcjami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy". Urodzony w 1967 roku mężczyzna przybył do Rosji z Kijowa przez Estonię - wynika z informacji FSB. 

08:19
12.10.2022

Rosjanie atakowali z powietrza Zaporoże i Mikołajów

Wojska rosyjskie wykorzystały do ataków pociski rakietowe oraz drony - podała strona ukraińska.

Czytaj więcej

Nocne ataki rakietowe wojsk rosyjskich, Ukraińcy zestrzelili drony
08:17
12.10.2022

Aresztowania w Rosji w związku z atakiem na Most Krymski

FSB informuje o zatrzymaniu ośmiu osób - pięciu obywateli Rosji oraz trzech obywateli Ukrainy i Armenii.

Czytaj więcej

Rosja: Osiem osób aresztowano w związku z atakiem na Most Krymski
07:46
12.10.2022

Gubernator obwodu donieckiego: Sześć ofiar rosyjskiego ostrzału w ciągu doby

Z wpisu gubernatora obwodu donieckiego, Pawła Kyryłenki wynika, że w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęło sześć osób, w tym cztery w Łymanie wyzwolonym przez ukraińską armię na początku października.

07:42
12.10.2022

Ambasador RP na Ukrainie: Ukraińcy, być może, w jakiś sposób, przywykają do ostrzałów

- Życie Kijowa zmieniało się od końca lutego. Najpierw miasto opustoszało, tak było do maja, a teraz widocznie nabrali mieszkańcy stolicy większej odporności. Po poniedziałkowych ostrzałach nie zauważyłem odpływu znacznego mieszkańców - zauważył Bartosz Cichocki w rozmowie z TVN24.

Czytaj więcej

Cichocki: W Kijowie obawiają się zimy i problemów z energią
07:21
12.10.2022

Brytyjski resort obrony o dronach-kamikadze z Iranu: Wolne, latają nisko, przenoszą mały ładunek

Zdaniem brytyjskiego Ministerstwa Obrony drony-kamikadze Shahed-136, które Rosja otrzymała od Iranu, latają nisko i na małych wysokościach co czyni pojedynczego drona celem łatwym do strącenia przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. "Jest możliwe, że Rosja osiąga pewne sukcesy atakując kilkoma dronami (Shahed-136) jednocześnie" - czytamy w raporcie. Dodatkowo - jak pisze brytyjski resort obrony - drony te przenoszą niewielki ładunek i raczej "nie spełnią w sposób satysfakcjonujący zadania głębokiego uderzania na pozycje ukraińskie", na co liczyli Rosjanie.

07:14
12.10.2022

Ponad 100 rosyjskich pocisków spadło na Nikopol. Ciężko ranne dziecko

6-letnia dziewczynka została ciężko ranna w nocnym ostrzale Nikopola - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Jak czytamy w jego wpisie rejon nikopolski był ostrzeliwany całą noc z użyciem wyrzutni Grad i ciężkiej artylerii. W Nikopolu jeden z pocisków spadł na dom raniąc 6-letnią dziewczynkę i jej matkę. W Nikopolu łącznie uszkodzonych zostało ponad trzydzieści bloków mieszkalnych i domów, a także gazociąg i linia wysokiego napięcia, dwa przedszkola, szkoła, sklepy i biuro organizacji charytatywnej. 

07:06
12.10.2022

W Łymanie ekshumacje: Śledczy ustalą m.in. przyczynę śmierci rocznego dziecka

Jak pisze Reuters na cmentarzu w Łymanie przy jednym z krzyży leży dziecięca lalka. Krzyż postawiono dla Jeleny Kisił, urodzonej 18 października 2019 roku. Obok tego krzyża jest krzyż postawiony Liudmile Kisił, urodzonej 27 marca 2021 roku. Obie zmarły 24 maja 2022 roku w czasie walk o Łyman.

Czytaj więcej

Ekshumacje w Donbasie: Ukraińcy ustalą przyczynę śmierci m.in. rocznego dziecka
06:49
12.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Białoruś wysłała 20 czołgów T-72 do Rosji

"Aleksandr Łukaszenko ogłosił gotowość Republiki Białorusi do dostarczenia pomocy Federacji Rosyjskiej w wojnie przeciw Ukrainie. Kompleks Obronno-Przemysłowy Białorusi jest już zaangażowany w naprawę rosyjskiego sprzętu uszkodzonego w czasie walk. Dodatkowo pierwsza partia 20 czołgów T-72 została usunięta z magazynów i wysłana do obwodu biełgorodzkiego" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.

06:33
12.10.2022

Była rzeczniczka Zełenskiego: Prezydent Ukrainy należy do ludzi, którzy nie lubią się kłócić

- Myślał, że jak władze w kraju obejmie rosyjskojęzyczny Żyd, którego lubią w Donbasie i innych regionach, w których nie lubią radykalnego Poroszenki, można będzie znaleźć wspólny język (z Rosją - red.). Zwłaszcza że kiedyś jego kariera zawodowa była związana z Moskwą, był aktorem lubianym w wielu krajach byłego ZSRR - mówi Julia Mandel w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.

Czytaj więcej

Była rzeczniczka prezydenta Ukrainy: To niezłomny człowiek
06:31
12.10.2022

Ukraińcy w czasie ucieczki Rosjan z Iziumu, odnotowywali przypadki zabijania żołnierzy uciekających z frontu

Zwiadowczy dron artylerzystów sfilmował taką scenę na jednej z leśnych dróg. Obok grupki żołnierzy oddalających się z miejsca walk zatrzymał się opancerzony samochód wojskowy, po krótkiej rozmowie padły strzały, a ukraiński aparat sfilmował ciała leżące na poboczu.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Garaże pełne dezerterów i chaos na zapleczu
06:25
12.10.2022

Chrabota: Jak dotąd świat obronił się przed konfliktem nuklearnym dzięki strategii odstraszania

Straszy ten, kto broń posiada. Polacy zdaje się to rozumieją i coraz częściej podzielają taki właśnie pragmatyczny pogląd. Pytanie tylko, czy reprezentujący ich politycy zechcą wyciągnąć z tego wnioski - pisze redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Bogusław Chrabota.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Putin nie wystraszył nas bombą jądrową
06:22
12.10.2022

UNICEF przeznaczy w tym roku 99,7 mln zł na wsparcie rządowego programu Rodzina 500+

Przekaz ma trafić na rachunek Funduszu Pomocy, który został utworzony w celu wsparcia tej grupy. Dysponentem środków będzie natomiast ZUS, który od 2022 r. przejął obsługę tego świadczenia.

Czytaj więcej

UNICEF wesprze wypłatę 500+ dla ukraińskich uchodźców
06:20
12.10.2022

100 tys. mieszkańców byłego NRD protestowało przeciwko dostawom broni dla Ukrainy

Największe demonstracje z hasłami wstrzymania dostaw broni do Ukrainy, zniesienia sankcji przeciwko Rosji i zawarcia pokoju miały miejsce w ubiegłym tygodniu przy okazji obchodów kolejnej rocznicy zjednoczenia Niemiec.

Czytaj więcej

Kanclerz Niemiec nie musi się bać radykałów prawicy i lewicy
06:17
12.10.2022

Sondaż: 54,1 proc. respondentów uważa, że Polska powinna uczestniczyć w programie NATO „Nuclear Sharing”

Udział Polski w tym programie pozwoliłby na udostępnienie nam broni jądrowej. Tylko 29,5 proc. jest temu przeciwnych, pozostali nie mają zdania. „Za” są głównie zwolennicy Zjednoczonej Prawicy (68 proc.), ludzie młodzi do 29. roku życia (93 proc.), mieszkańcy dużych miast (64 proc.), osoby ze średnim wykształceniem (60 proc.), którzy czerpią wiedzę z „Wiadomości” TVP (72 proc.).

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Polaków chce broni atomowej w Polsce
06:00
12.10.2022

ISW: Amunicja z Białorusi jedzie na Krym i do Rosji. Atak z północy na Ukrainę mało realny

"Ruch białoruskiego sprzętu do Rosji wskazuje, że rosyjskie i białoruskie armie raczej nie utworzą zgrupowania na terytorium Białorusi. Ruchy białoruskiego sprzętu i dostaw na Krym i do obwodu rostowskiego wskazują, że rosyjskie siły nie są pewne co do tego czy lądowe szlaki transportowe w północnym i zachodnim obwodzie ługańskim są bezpieczne" - czytamy w analizie Instytutu Studiów nad Wojną.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Rosja sięga po amunicję i czołgi do białoruskich magazynów
05:45
12.10.2022

Armia Ukrainy: 11 października rosyjskie rakiety spadły na ponad 10 ukraińskich miast

Rosjanie mieli wystrzelić przeciwko celom na Ukrainie ponad 30 pocisków manewrujących, a także przeprowadzić siedem nalotów i 25 ostrzałów ukraińskich miast.

Czytaj więcej

Minister obrony Ukrainy: Czas HIMARS-ów. Dobry czas dla Ukrainy
05:25
12.10.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o wyzwoleniu pięciu miejscowości w obwodzie chersońskim

"Nasze jednostki umocniły się w wyzwolonych miejscowościach Nowowasyliwka, Nowohryhoriwka, Nowa Kamianka, Tryfoniwka i Czerwone, w rejonie berysławskim" - podaje ukraińskie dowództwo.

05:09
12.10.2022

Biden gotów rozmawiać z Putinem na szczycie G20 tylko ws. uwięzionej w Rosji koszykarki

- Gdyby podszedł do mnie na G20 i powiedział, że chce rozmawiać o uwolnieniu, Greiner, wówczas bym z nim porozmawiał - stwierdził prezydent USA w rozmowie z CNN.

Czytaj więcej

Czy na szczycie G20 mogłoby dojść do spotkania Biden-Putin?
04:52
12.10.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Zgrupowanie 12 rosyjskich okrętów u wybrzeży Krymu

Z najnowszego raportu ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" wynika, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło na froncie południowym dziewięć uderzeń na cele wroga, a ukraińska artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły 300 misji ogniowych. Rosjanie stracili 23 żołnierzy, ciężarówkę i pojazd opancerzony. Ostrzelany został też skład amunicji. Jednocześnie w raporcie czytamy, że na Morzu Czarnym, w rejonie Krymu, operuje zgrupowanie 12 rosyjskich okrętów, z których dwa są uzbrojone łącznie w 16 pocisków manewrujących Kalibr.

04:49
12.10.2022

Biden: Putin nie może dalej mówić o użyciu broni atomowej, jakby była to racjonalna rzecz

- Błędy są popełniane. Błędne kalkulacje się zdarzają, nikt nie może być pewnie, co by się stało i możliwy byłby Armagedon - stwierdził prezydent USA w rozmowie z CNN.

Czytaj więcej

Biden: Nie sądzę, by Putin użył taktycznej broni atomowej
04:28
12.10.2022

Zełenski dziękuje żołnierzowi, który zestrzelił dwie rosyjskie rakiety

- Na życzenie wojskowego dowództwa, chciałbym uczcić żołnierza, Dmytro Szumskiego (pluton obrony przeciwlotniczej 57 samodzielnego batalionu radioinżynieryjnego, obwód czernihowski) za wczoraj. 10 października Szumski wykazał się znakomitymi umiejętnościami i reakcją, i zestrzelił dwa terrorystyczne pociski manewrujące z pomocą zestawu Stinger. Jedna osoba uratowała dziesiątki żyć. Dziękuję za to! - powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

04:24
12.10.2022

30 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej zaatakowane od 10 października

Szacunki takie przedstawił na antenie CNN minister ds. energii Ukrainy, Herman Hałuszczenko. - Potrzebujemy ochrony naszego nieba - mówił ukraiński minister. - Rosjanie nie dbają o żadne międzynarodowe porozumienia i konwencje - dodał w kontekście ataków na ukraińskie elektrownie i elektrociepłownie. Zdaniem Hałuszczenki ukraińska infrastruktura energetyczna jest atakowana ponieważ prąd z Ukrainy "pomaga państwom Europy uniezależniać się od rosyjskiego gazu i węgla". Hałuszczenko wezwał partnerów Ukrainy, by dostarczyli jej zestawy obrony przeciwlotniczej, które "naprawdę pomogą chronić ukraińską infrastrukturę".

04:17
12.10.2022

Podsekretarz obrony USA rozmawiała z greckim wiceministrem o zwiększeniu obecności wojskowej USA w Grecji

Podsekretarz obrony USA, Sasha Baker, spotkała się z wiceministrem obrony Grecji, Nikolaosem Chardaliasem w Pentagonie. Rozmowy między nimi dotyczyły możliwości rozszerzenia obecności wojskowej USA w rejonie zatoki Suda na Krecie, a także w innych miejscach Grecji, co byłoby wyrazem zwiększonego wsparcia USA dla NATO, zwłaszcza we wschodniej części Morza Śródziemnego, na Bałkanach, w rejonie Morza Czarnego i na południowej flance. Obie strony rozmawiały też o znaczeniu portu w Aleksandropolis jeśli chodzi o dostęp do wschodniej flanki NATO, w szczególności po to, by udzielać wsparcia Ukrainie w świetle rosyjskiej agresji. Baker podziękowała Grecji za jej wsparcie dla Ukrainy. Apelowała też o dalszy dialog między Grecją a Turcją, który miałby zmniejszyć napięcie między tymi krajami - czytamy w komunikacie Pentagonu.

04:15
12.10.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 230