ONZ potępia Rosję za próbę aneksji części Ukrainy. Cztery państwa poparły Rosjan

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zdecydowaną większością głosów potępiło "próbę nielegalnej aneksji" przez Rosję czterech częściowo okupowanych regionów Ukrainy i wezwało wszystkie kraje do nieuznawania tego posunięcia, wzmacniając dyplomatyczną międzynarodową izolację Moskwy.

Publikacja: 12.10.2022 23:20

ONZ potępia Rosję za próbę aneksji części Ukrainy. Cztery państwa poparły Rosjan

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 231

Trzy czwarte 193-osobowego Zgromadzenia Ogólnego - 143 kraje - głosowało za rezolucją, która potwierdziła również suwerenność, niepodległość, jedność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach.

- To niesamowite - powiedział dziennikarzom po głosowaniu ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysylyca stojąc obok ambasador USA w ONZ Lindy Thomas-Greenfield, która powiedziała, że wynik pokazuje, że Rosja nie może zastraszyć świata.

Tylko cztery kraje dołączyły do Rosji w głosowaniu przeciwko rezolucji - Syria, Nikaragua, Korea Północna i Białoruś. Trzydzieści pięć krajów wstrzymało się od głosu, w tym strategiczny partner Rosji - Chiny, a reszta nie głosowała.

- Dziś jest to Rosja dokonująca inwazji na Ukrainę, ale jutro może to być inny naród, którego terytorium jest naruszane. To możesz być ty. Ty możesz być następny. Czego oczekiwałbyś od tej izby? - powiedziała Thomas-Greenfield do Zgromadzenia Ogólnego przed głosowaniem.

Czytaj więcej

Minister obrony Ukrainy: Czas HIMARS-ów. Dobry czas dla Ukrainy

Moskwa we wrześniu ogłosiła aneksję czterech częściowo okupowanych regionów na Ukrainie - Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża - po przeprowadzeniu tego, co nazwała referendami. Ukraina i sojusznicy określili te głosowania jako nielegalne i oparte na przymusie.

Głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym nastąpiło po zawetowaniu przez Rosję w zeszłym miesiącu podobnej rezolucji w 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa.

Ambasador Rosji w ONZ Wasilij Nebenzia powiedział Zgromadzeniu Ogólnemu przed głosowaniem, że rezolucja jest "upolityczniona i otwarcie prowokacyjna", dodając, że "może zniszczyć wszelkie wysiłki na rzecz dyplomatycznego rozwiązania kryzysu".

Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?