Prezes Gazpromu: Europa przetrwa tę zimę, ale co z następną?

Aleksiej Miller, prezes zarządu Gazpromu, w czasie sesji Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego szacował, że poziom rezerw gazu w podziemnych magazynach gazu w UE może do marca spaść do 5 proc.

Publikacja: 12.10.2022 15:06

Aleksiej Miller

Aleksiej Miller

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 231

- Dane na temat rezerw gazu w podziemnych magazynach UE, powinny być oceniane w kontekście zmian w logistyce, do marca poziom rezerw w europejskich podziemnych magazynach gazu może spaść do 5 proc. - ocenił Miller.

- Dziś jest inna logistyka, inne źródła dostaw gazu na europejskie rynki. Ciężar, jaki spadnie na podziemne magazyny gazu w Europie, będzie znacznie większy niż w poprzednich latach - powiedział prezes Gazpromu nawiązując do ograniczenia dostaw rosyjskiego gazu do Europy oraz uszkodzenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim.

Czytaj więcej

Putin: Polska skorzystała na sabotażu Nord Stream

Według Millera pod największą presją będą magazyny gazu w Niemczech, z których Niemcy będą musieli wypompować 20 mld m3 gazu.

Z szacunków prezesa Gazpromu wynika, że przy popycie na gaz w Niemczech na poziomie 60 mld m3 w poprzednich sezonach jesienno-zimowych, gazu Niemcom wystarczy na 2-2,5 miesiąca.

5 proc.

Takie, zdaniem prezesa Gazpromu, będzie wypełnienie europejskich magazynów gazu w marcu 2023 roku

- Są inne prognozy. W zależności od temperatury są prognozy optymistyczne i pesymistyczne, pesymistyczne mówią, że w marcu w europejskich magazynach pozostanie 5 proc. gazu. Tak, Europa przetrwa, ale co się stanie zimą 2023/2024? - pytał Miller.

Miller mówił też, że Europa będzie miała problem zimą w okresie największych mrozów. - W krótkim czasie całe miasta i regiony mogą zostać zmrożone. Gazprom dostarczał od 600 do 1,7 mld m3 gazu dziennie w czasie zimowych szczytów, kiedy pojawiał się zimny antycyklon, "Bestia ze Wschodu" - podkreślił. 

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim