Francja odpowiada na prośbę Ukrainy. Macron: Wyślemy systemy przeciwlotnicze

Francja dostarczy Ukrainie w najbliższych tygodniach systemy radarowe i obrony przeciwlotniczej, aby pomóc bronić się przed atakami dronów i rakiet - zapowiedział prezydent Emmanuel Macron.

Publikacja: 12.10.2022 22:09

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 231

Macron poinformował o dostarczeniu Ukrainie broni przeciwlotniczej podczas wywiadu dla stacji France 2. Prezydent nie podał szczegółów dotyczących sprzętu, który zostanie wysłany na Ukrainę.

Przeprowadzone w tym tygodniu przez Rosjan ataki lotnicze na ukraińskie miasta pokazały, że Ukraina pilnie potrzebuje wsparcia przeciwlotniczego, czego do tej pory część państw zachodnich odmawiało władzom w Kijowie. 

- To nowa faza bombardowań nadchodzących z lądu, morza, powietrza i z wykorzystaniem dronów przeciwko podstawowej infrastrukturze i ludności cywilnej - powiedział Macron, dodając, że radary i rakiety przeciwlotnicze zostaną dostarczone w najbliższych tygodniach, aby "chronić kraj przed atakami dronów i rakiet".

Czytaj więcej

Niemcy przekażą Ukrainie wyrzutnie rakietowe i haubice

Według nieoficjalnych Paryż dostarczy rakiety przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Crotale, które służą do przechwytywania nisko lecących rakiet i samolotów.

Ukraińskie ministerstwo obrony zamieściło w środę na mediach społecznościowych wideo, którego celem było nakłonienie Francji, by okazała swoją miłość poprzez dostawy broni po powtarzającej się krytyce, że Paryż nie robi wystarczająco dużo.

- Nie możemy dostarczyć tyle, o ile proszą Ukraińcy, ponieważ musimy zachować część, aby chronić naszą wschodnią flankę. Chronimy nasze terytorium - mówił Macron.

Macron powtórzył, że uzgodnił z Danią przekierowanie na Ukrainę sześciu zamówionych przez nią armat haubic Cezar. Szczegóły techniczne tej transakcji muszą być jeszcze potwierdzone - mówili dyplomaci.

Ministerstwo obrony Francji ogłosiło we wtorek, że zwiększa swoje wsparcie na wschodniej flance NATO, wysyłając więcej czołgów do Rumunii, myśliwców Rafale na Litwę i piechoty do Estonii. Nie mówiono nic o Ukrainie.

Macron powtórzył, że wierzy, iż w pewnym momencie dojdzie do wynegocjowanej ugody między Ukrainą a Rosją, która zakończy konflikt, ale będzie ona musiała być na warunkach Kijowa.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim