Badanie prowadzili archeolodzy z MONREPOS – Centrum Badań Archeologicznych i Muzeum Ewolucji Zachowań Człowieka, Centrum Archeologii Leibniza (LEIZA) i Uniwersytetu w Lejdzie we współpracy z Państwowym Urzędem ds. Ochrony Zabytków i Archeologii Saksonii-Anhalt. Wyniki zostały opublikowane 2 lipca w czasopiśmie naukowym „Science Advances”. Poświęcony im został również specjalny komunikat z 2 lipca zamieszczony na stronie internetowej LEIZA.
Neandertalczycy już 125 tys. lat temu potrafili wytapiać tłuszcz z kości zwierząt
Wykopaliska archeologiczne, które doprowadziły do odkryć, miały miejsce na stanowisku Neumark-Nord 2 w pobliżu miasta Halle w Saksonii-Anhalt, w środkowych Niemczech. Stanowisko znajdowało się nieopodal krawędzi płytkiego zbiornika wodnego i zostało wykopane w latach 2004-2009. Całe stanowisko Neumark-Nord o powierzchni ok. 30 ha zostało natomiast odkryte już w latach 80. XX wieku przez archeologa Dietricha Manię.
Czytaj więcej
Region Afar w Etiopii to obszar, w którym zbiegają się aż trzy płyty tektoniczne. Takie miejsca s...
Znaleziska z tego rejonu, datowane na ok. 125 tys. lat temu, były wyjątkowo dobrze zachowane. Dzięki temu archeologom udało się wydobyć ponad 120 tys. maleńkich fragmentów kości i ponad 16 tys. narzędzi krzemiennych i innych artefaktów. Większości odkryć dokonano na ograniczonym obszarze o powierzchni zaledwie 50 mkw.
Naukowcy przeprowadzili analizę odnalezionych artefaktów. Ponadto natrafili na dowody użycia ognia. Wszystko to razem wskazuje na wysoce rozwinięty i celowy sposób pracy neandertalczyków, wymagający starannego planowania działań i zasobów.