Ekshumacje w Donbasie: Ukraińcy ustalą przyczynę śmierci m.in. rocznego dziecka

We wtorek ukraińskie władze poinformowały o ekshumacji kilkudziesięciu ciał pochowanych na cmentarzu w Łymanie, w tym cywilów, wśród których było roczne dziecko. Ekshumacje są przeprowadzane, by prokuratura mogła ustalić przyczyny śmierci osób pochowanych w mieście wyzwolonym niedawno przez ukraińską armię.

Publikacja: 12.10.2022 07:05

Cmentarz w Łymanie

Cmentarz w Łymanie

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 231

Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko poinformował, że ekshumowani są cywile i żołnierze. Łyman, na cmentarzu w którym złożono ciała obecnie ekshumowane, został wyzwolony przez Ukraińców 1 października.

Ze słów Kyryłenki wynika, że w czasie ostatnich ekshumacji z grobów wyjęto 55 ciał, w tym ciała cywilów. Biuro prokuratora generalnego poinformowało, że doliczyło się 110 świeżych dołów, w których złożono ciała na cmentarzu w Łymanie.

Czytaj więcej

Biden: Nie sądzę, by Putin użył taktycznej broni atomowej

"Najmłodsza (z ekshumowanych osób) miała tylko rok" - czytamy w oświadczeniu prokuratury. "Pochowano ją z całą rodziną" - informują ukraińscy śledczy.

Jak pisze Reuters na cmentarzu w Łymanie przy jednym z krzyży leży dziecięca lalka. Krzyż postawiono dla Jeleny Kisił, urodzonej 18 października 2019 roku. Obok tego krzyża jest krzyż postawiony Liudmile Kisił, urodzonej 27 marca 2021 roku. Obie zmarły 24 maja 2022 roku w czasie walk o Łyman.

Nie wykluczamy śladów tortur, zwłaszcza jeśli chodzi o cywilów

Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego

Kyryłenko poinformował, że wstępne wyniki badań 55 ekshumowanych ciał wskazują, że osoby te zmarły w wyniku ran odniesionych po eksplozjach, a także od kul i odłamków pocisków.

- Nie wykluczamy także śladów tortur, zwłaszcza jeśli chodzi o cywilów - dodał Kyryłenko.

34 ciała ekshumowano w Swiatohirśku, mieście położonym na Zachód od Łymanu. Niektóre ciała noszą na sobie ślady gwałtownej śmierci, w tym rany od kul, uszkodzeń czaszek i żeber oraz obrażeń będących następstwem wybuchu min.

Prokuratura informuje też o znalezieniu ciał dwojga cywilów w samochodzie. Na razie tożsamości tych ofiar nie udało się ustalić.

Ukraińskie władze wielokrotnie oskarżały Rosjan o popełnianie zbrodni na okupowanych ziemiach.

Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?