Biden: Nie sądzę, by Putin użył taktycznej broni atomowej

- Nie sądzę, że to zrobi - tak prezydent USA, Joe Biden, odpowiedział na pytanie dziennikarza CNN, Jake'a Tappera o możliwość użycia przez Władimira Putina przeciw Ukrainie taktycznej broni jądrowej.

Publikacja: 12.10.2022 04:47

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 231

W ubiegłym tygodniu Biden stwierdził, że ryzyko użycia broni atomowej jest obecnie największe od czasów Kryzysu Kubańskiego w 1962 roku. Dodał też, że nie wierzy, iż można użyć taktycznej broni atomowej nie doprowadzając jednocześnie do nuklearnego Armagedonu.

Teraz jednak, w rozmowie z CNN, Biden przyznaje, że nie wierzy, by Putin zdecydował się na sięgnięcie po taktyczną broń atomową przeciw Ukrainie.

- To racjonalny gracz, który popełnił błąd w obliczeniach - mówił Biden o Putinie w kontekście rozpoczęcia przez prezydenta Rosji wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej

Biden o Armagedonie: Putin nie żartuje kiedy mówi o użyciu broni atomowej

- Uważam, że zachowuje się nieodpowiedzialnie mówiąc o tym, że przywódca jednego z największych atomowych mocarstw na świecie mówi, iż może użyć taktycznej broni atomowej na Ukrainie - stwierdził prezydent USA.

Zdaniem Bidena nawet same takie groźby mają efekt destabilizujący i ostrzegł, że mogą one doprowadzić do potencjalnych błędów w ocenie sytuacji.

Błędy są popełniane. Błędne kalkulacje się zdarzają, nikt nie może być pewnie, co by się stało i możliwy byłby Armagedon

Joe Biden, prezydent USA

- To, na co chciałem zwrócić uwagę to fakt, że to mogłoby doprowadzić do strasznych rezultatów - mówił Biden nawiązując do swojej wypowiedzi o nuklearnym Armagedonie. - Nie dlatego, że wszyscy chcą doprowadzić do wojny światowej, ale z powodu błędów, błędnych szacunków, do których może dojść po użyciu broni atomowej - dodał.

- On (Putin) nie może nadal bezkarnie mówić o użyciu taktycznej broni atomowej, tak jakby to była racjonalna rzecz, którą może zrobić - stwierdził też Biden. - Błędy są popełniane. Błędne kalkulacje się zdarzają, nikt nie może być pewnie, co by się stało i możliwy byłby Armagedon - dodał.

Biden nie chciał powiedzieć jak USA zareagowałyby, gdyby Putin zrealizował swoje atomowe groźby. Zapewnił jednak, że Pentagon pracuje nad planem ewentualnościowym na wypadek, gdyby Rosja użyła broni atomowej.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim