Okupowany obwód ługański: Od 1 stycznia pensje tylko dla Rosjan

Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego twierdzi, że w okupowanej przez Rosjan części obwodu, która została nielegalnie anektowana przez Rosję, władze okupacyjne za pomocą przymusu ekonomicznego chcą skłonić mieszkańców do przyjmowania rosyjskiego obywatelstwa.

Publikacja: 12.10.2022 10:13

Serhij Haidai

Serhij Haidai

Foto: PAP/UKRINFORM

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 231

Mieszkańcy okupowanej części obwodu mają być zmuszani do przyjęcia obywatelstwa Rosji przed 1 stycznia 2023 roku. Według Haidaia władze okupacyjne wymuszają to jednak pośrednio.

Jak tłumaczy Haidai od 1 stycznia wszelkie płatności w obwodzie ługańskim - pensje, świadczenia socjalne i przelewy pieniężne - będą realizowane tylko jeżeli osoba, która ma otrzymać pieniądze ma konto osobiste.

"Ale, aby otworzyć takie konto, trzeba mieć rosyjski paszport. Nie zmuszają ludzi bezpośrednio - po prostu zostawią ich bez pieniędzy. Ale nie ostrzegają też mieszkańców o tym, że na Ukrainie zaostrzono przepisy karne w tej kwestii (współpracy z władzami okupacyjnymi - red.)" - pisze gubernator obwodu ługańskiego.

Czytaj więcej

Biden: Nie sądzę, by Putin użył taktycznej broni atomowej

Haidai napisał też, że w okupowanym obwodzie ługańskim wciąż brakuje rąk do pracy w placówkach medycznych w związku z "masowym napływem rannych żołnierzy". Nawet przymusowo powołani (do armii) lekarze nie pomagają szpitalom się uporać (z napływem rannych) - przekonuje Haidai. 

Według gubernatora obwodu ługańskiego władze okupacyjne domagają się, aby pracownicy medyczni byli przesyłani do obwodu z obwodów w środkowej i wschodniej Rosji.

Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?